forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:54 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177 ... 190  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Mar Mar 31, 2020 8:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Eu am ajuns sa economisesc 600 de lei pe an de cand ma tund singur. In ultimii 3 ani ma tund doar 0, chiar nu are sens altfel mai ales ca am si inceput de chelie :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 01, 2020 2:13 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Eu cu 1 incepand cu 2003. Ce scandal imi mai facea tata atunci.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Dum Apr 05, 2020 9:13 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Eu am ajuns sa economisesc 600 de lei pe an de cand ma tund singur. In ultimii 3 ani ma tund doar 0, chiar nu are sens altfel mai ales ca am si inceput de chelie :)

Me too. De vreo 15 ani ma tund acasă.
Dar nu la 0, ci la 3. Asta deși apare luna și la mine :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Apr 06, 2020 12:31 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Am rezolvat, am prins frizerul in oras miercuri si a venit sa ma tunda la birou.

Ramane problema shaormei si a plimbarii.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 09, 2020 11:18 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Pana curent acasa de la ora 23 la ora 04:30 azi noapte. Acum cand am venit spre birou am vazut ca suntem pusi pe un generator diesel.

La fostul magazin nu au fost probleme.

O noapte fara lumina am mai avut in mai 2001.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Joi Apr 09, 2020 11:18 pm 
Am îmbătrânit degeaba, așa se spune. O mică aventură. Am discutat cu un coleg de la lucru că vreau să-mi pun aer condiționat și mi-a recomandat un cunoscut de-al lui. Am luat legătura cu omul, a venit la noi acasă, s-a uitat și mi-a făcut o ofertă, 2400 de lei toată afacerea, cu montat cu tot. Am stabilit și o dată aproximativă și niciun semn de la omul nostru, l-am tot sunat și nu răspundea, i-am trimis un mesaj și m-a sunat și surpriză, cică afacerea pică că nu se poate ocupa că are de lucru la firmă, etc. L-am întrebat dacă mi-a comandat echipamentul și a zis că da și după câteva telefoane am intrat în posesia acestuia, un aer condiționat no name, nobu kiku, 12.000 btu, cu wifi ready și un stick, două console prăpădite și țevăraiele. Toată povestea 1800 de lei. AC-ul pe la 1500. În regulă zic, hai să caut pe cineva să-l instaleze, a venit s-a uitat și mi-a zis că ne încadrăm în buget, încă 600 și ajungeam la cei 2400. Azi a venit cu un coleg și când l-am întrebat cam câtă căldură face unitatea exterioară mi-a spus că zona în care urma să fie pusă se va transforma în saună, am ales alt loc da nu aveam destulă țevăraie, cabluri, etc. Cu tot ce mi-a pus el, cu montat cu freon și toată povestea am ajuns la 1200 de lei montatul. Așa că în loc să-mi iau un samsung 12.000 btu mi-am luat o chinezăraie sub umbrela midea, adică un mare vax șl am dat și o grămadă de bani pe un nimic. Aplicația pe telefon nu merge sau nu am știut eu s-o instalez dar altfel chinezoaia își face treaba, răcește. Cât o să țină numai ăl de sus știe sau mai precis nici el nu știe că pe norii lui nu prea are el treabă cu chinezii. Concluzia, sunt român bolovan, adică prost, mă dau cu capul de grindă ori de cîte ori pot, de bunăvoie și nesilit de nimeni, adică am îmbătrânit degeaba. Și am citit pe net și am ales până am cules un mare rahat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 10, 2020 1:50 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
La ora 15 au facut cei de la CEZ o sapatura intr-un loc unde au mai sapat in 2015 si au reparat un cablu acolo, apoi ne-au schimbat de pe generator pe retea, deci inca o intrerupere, si ultima intrerupere de 2 minute la ora 18, apoi a reintrat in normal.

Daca nu era generatorul, probabil nu am fi avut curent de la ora 23 la ora 15, nu doar cum a fost, de la 23 la 04:30. Posibil ca la ora 01 cand dupa 10 minute a scazut tensiunea sub 100 V si a esuat lamentabil restabilirea, adusesera un generator prea mic ce nu a facut fatza.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 10, 2020 11:28 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Eugen, felicitari pentru AC anyway. In clima noastra ai nevoie atat de CT cat si de AC, in Antalya si Dubai ai nevoie doar de AC.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Vin Apr 10, 2020 3:42 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Si la mine s-a luat curentul azi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Apr 10, 2020 3:53 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Si la supercell 1 ora acum cateva zile.

Eu recapitulez:

- 3 minute toata zona Steaua prin 10 martie asa, cand erau 260 zile uptime acasa
- acum 2 weekend-uri vreo 4-5 intreruperi la fostul magazin, 3 vinerea, inca cel putin una duminica
- miercuri noaptea dintre 8 si 9 aprilie, o noapte ca la Spineni acasa, lipsa totala de la 23 la 04:30 cu 10 minute de curent la ora 01, la un voltaj mai mic ce s-a prabusit abrupt, :lol: probabil incercasera cu un generator prea mic; alte intreruperi la orele 15 si 18

In mai 2001 am avut acasa una de 12 ore, de la ora 23 la ora 11. Acum in loc sa ne tina 16 ore, cu ajutorul generatorului ne-au lasat doar 7 ore si alea cand majoritatea dormeau, eu dormeam si la 23 m-am trezit fara, cand dorm seara de la oboseala, tin luminile aprinse. :)

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 15, 2020 8:22 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
Klauschwitz Wuhannis prelungeste starea de urgenta. Lucovid Orban promite ordonanta de urgenta. :lol:

Citez: Stati in casa sau altfel dupa sarbatori vor fi inmormantari. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Mie Apr 15, 2020 9:48 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Pana cand au prelungit astia?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Apr 15, 2020 10:14 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25260
Localitate: Slatina OT
15 mai.

Suedia nu a bagat masuri comunisto puscaroide, dar mor pe capete acolo.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Joi Apr 16, 2020 10:22 am 
Păi mor că au încercat marea cu degetul, până la urmă ce e de murit va muri și ce e de scăpat va scăpa, celebra selecție naturală își va face treaba doar că noi ne închipuim că prin izolare vom drege busuiocul și vom reduce pagubele, ce vom câștiga la pod vom da la vamă, mai devreme sau mai târziu. Dar unii sunt deștepți și ei cred că pot fenta selecția naturală, asta e, se pare că toată planeta e la fel de deșteaptă ca noi. Dacă ne-a pus în cap un amărât de virusel care se propagă doar prin proximitate ce se va întâmpla când vom da de un drac de virus care se va răspândi prin aer va fi la fel de contagios ca ăsta dar va produce și mai multe victime, atunci ce vom face, ne vom autoizola prin grote ca strămoșii noștri din preistoric ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Joi Apr 16, 2020 9:52 pm 
"eugenraduoradea"
citat - "un amărât de virusel ""
Eugen tu chiar crezi ca sunt baliverne ? De ce crezi ca = citat - "până la urmă ce e de murit va muri și ce e de scăpat va scăpa "?
Tu te crezi asa de tare ca nu poti intra in gasca celor care culeg acest virus ?
Izolarea inseamna nu se inmulteasca numarul victimelor. Tu mergand la magazin poti sa iei si de pe bonul fiscal sau atingand cu cardul tau Pos-ul !!! Ca sa nu mai zic de produsele alimentare. Sau tu nu iesi din casa pentru papica ? Si daca faci comanda home este acelasi lucru :-).
Acum doresti sa mergi la inviere la biserica ?


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 171, 172, 173, 174, 175, 176, 177 ... 190  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO