forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Oct 24, 2021 9:18 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4317 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 283, 284, 285, 286, 287, 288  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Sep 07, 2021 12:44 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Interesant daca este un monopol instaurat de catre posta Romana sau :?: :idea:
GLS are sucursale in toata Europa si USA !
https://gls-group.eu/
Raspunsul GLS-ului m-a baga pe ganduri 8O
"
Buna ziua,
Nu pot sa va dau informatii exacte cu privire la intrebarea dvs.
Multumim.
GLS General Logistics Systems Romania SRL
Str. Stefan cel Mare, nr. 3, Parc Industrial Selimbar
557260, Selimbar, jud. Sibiu
----------------------------------------------------------------------------------------------
Buna ziua
Multumesc de raspuns.
Sa inteleg ca Posta Romana mai nou are monopol pentru coletele venite din Europa ?
Nu mai exista firma particulara pentru aceste servicii ?
"
In momentul in care platesti pentru ceva, acel ceva TREBUIE DUS PANA LA CAPAT ! Asa este normal sau poate nu pentru toti :wink:
Norocul meu a fost cu reclamatia facuta de mine aici la Royal Mail care probabil ca a anuntat partenerul RO ce trebuie sa faca :D

Sus

MesajScris: Mar Sep 07, 2021 12:57 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Nu am mai comandat recent produse din afara. Intr-un timp cam 80% din produsele comandate din China veneau prin Posta Romana. Du-te si stai la cozi, la vama sau la oficiul de cartier si stai si astepti pentru ca la Posta sunt deschise doar doua casierii, din 5 cate exista fizic. Au mari probleme din lipsa de personal, mari intarzieri, servicii jalnice. Desi produsul ajungea in tara in 2-3 saptamani, statea in depozitele de la Bucuresti inca o luna, cel putin, astfel ca un produs comandat in februarie ajungea fizic la tine in aprilie, in cel mai bun caz. De cand s-au apucat sa taxeze suplimentar produsele venite din afara UE, adica de prin iulie, nu am mai comandat nimic, pentru ca nu mai merita, mai ales acolo unde pretul trece de o anumita suma.

Sus

MesajScris: Mar Sep 07, 2021 1:09 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Monopolul Postei Romane poate avea logica pt coletele trimise din tari non UE, pt ca trebuiau sa se vamuiasca si sa adauge TVA, dar conform noilor reglementari TVA-ul stiu ca se adauga automat acum cand comanzi, deci coletul poate sa fie livrat si de un curier normal. Sau poate trebuie sa verifice daca TVA-ul a fost adaugat sau nu.
Oricum, ideea e ca odata ajuns pe mainile postei romane, nu o sa iti vezi niciodata coletul acasa. Poate doar daca mergi pana in panzele albe, cum ai facut tu.

Ca vorbim de institutii de stat semi-falimentare, i-as adauga aici pe nenorocitii de la CFR. Conditii de cacat, trenuri lente, intarzieri la greu, preturi obscene.
Deci in weekend-ul asta am fost cu un tren privat de la Cluj la Bratca. Platit 12 lei pe bilet, 3 lei pentru bicicleta. Apoi am traversat cu bicicleta toti muntii Padurea Craiului si Codru Moma. Ajuns la Sebis. De acolo am schimbat 3 trenuri CFR pana la Cluj: Sebis - Santana, Santana - Oradea si Oradea - Cluj. Pretul? 65 de lei pe biletul meu si 105 lei pentru bicicleta!! Basca la Oradea a trebuit sa ma rog de nash sa ma lase cu bicicleta in tren, ca nu domle, ala e tren venit din Ungaria, se supara directorul etc. Evident nu mi-a taiat bilet, dar dupa ce ca m-am umilit in fata lui, am si dat spaga aproape cat ar fi fost pretul biletului. Ii dadeam o suma si imi tot zicea "mai baga". :x
Sa concluzionez: pretul pt o bicicleta pe CFR e de 15 ori mai scump decat la Interregional. Fara caterinca, chiar de 15 ori mai scump.
Daca faci un drum sa zic de la Cluj la Bucuresti, iti iei si tu la cuseta si iti aduci si bicicleta, platesti vreo 5 milioane total. What the f**k.

Plus se decomisioneaza tot mai multe linii, facute cu multa truda in secolul trecut, pe motivul de cacat ca nu sunt rentabile. Pai tu ca si companie de stat trebuie sa asiguri trenuri si daca e un singur calator.
Din pacate foloseam de fiecare data linia Vascau - Holod cand mergeam acolo, dar nu mai circula trenuri din ianuarie anul trecut. Alaturi de Holod - Ciumeghiu, Holod - Oradea, care sunt distruse de multi ani.

Sus

MesajScris: Mar Sep 07, 2021 1:44 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Apropo de CFR si liniile de tren. Cum ar putea sa circule un tren privat cu viteza mare pe liniile din RO ? CFR-ul poate ? Ca pret per bilet m-a abtin sa vorbesc ca aici preturile sunt mari ! dar circula 6-12 vagoane dimineata si seara pline iar in rest poate 5%.
https://www.digi24.ro/stiri/economie/tr ... -h-1659637

Sus

Subiectul mesajului: Tot cu angajatii la stat
MesajScris: Mar Sep 07, 2021 2:18 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

In UK anul trecut in septembrie am reinnoit pasaportul. Luand liber de la job o zi de vineri am fost la Londra. Am stat normal la coada ( in plus aprox 1 h ) chiar daca eram programat la ora X. Pozat, platit si asteptat acasa livrarea pasaportului. A sosit dupa aproximativ o luna. Se fac in RO. Sotia mea vazand ca se face cat de cat repede a incercat ( cu ajurorul meu ) sa-si faca programare la Consulat. Incepand din anul acesta 2021 nu se mai fac programari pentru ziua de vineri. !!! LENE.
Acum incepe balul. Suparata cu Consulatul si ca oricum se gandea la pasaport Britanic a depus cererea on-line pentru CETATENIE. A fost anuntata dupa cateva zile ca in ziua de vineri ( a fost alegerea ei ) va avea o conferinta pe laptop cu cateva intrebari generale. Actele in original au fost trimise la guvern. I ziua respectiva a accesat link-ul trimis in prealabil si video-conf a inceput. Eu stateam in lateralul ei pentru a inregistra :-). Dupa 15 minute de discutii persoana / femeia respectiva a anuntat-o ca totul este OK si in urmatoarele zile va primi prin posta certificatul de cetatenie. L-a primit impreuna cu toate actele ei ( PRIN POSTA cu semnatura ). Dupa acest pas a continuat cu depunerea actelor pentru pasaport. In ce consta ? Poza facuta la orice magazin mare care la intrare are o cusca ( automata ) pentru facut poze - pasaport, carnet, .... A trimis poza cu certificatul de cetatenie si carnetul de conducere. Dupa mai putin de o luna aviz la cutia postala. De ridicat de la Royal Mail plic. Asa a aparut pasaportul in aceasta tara si sunt convins ca in orice tara normala se procedeaza la fel. Deci nu a fost nicaieri la coada la guvern, fizic nimeni din guvern, politie nu a avut nevoie sa o vada !
De ce in unele tari este posibil acest lucru si in RO se incearca GREUL CEL MAI GREU ? Timp pierdut, nervi, ....

Eu cu preschimbarea carnetului de conducere : poza ptr carnet facuta la magazin. Trimis formularul impreuna cu carnetul vechi si poza. Sosit dupa o saptamana carnetul nou de UK. Normal ca ala din RO a fost retinut.

Inscrierea autoturismului. Cartea masinii soseste la tine acasa de la centru DVLA. Nimeni nu vede masina. Schimbi adresa se procedeaza la fel. Trimiti formularul completat si primesti pe cel nou.

La cardurile bancare care expira - primesti automat cardul nou prin posta. In plic o scrisoare din partea lor cu rugamintea sa-l tai pe cel vechi dupa ce-l folosesti prima data pe cel nou.

Degeaba sunt intreprinderile guvernamentale iar internetul in RO este " cosmic " daca nu ajuta populatia atunci cand are nevoie.

Cred ca poate si Sorin sa aprobe ce am scris ( am inteles ca ai pe cineva aici ).

Sus

MesajScris: Mar Sep 07, 2021 2:39 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Andrei87 scrie:
Ca vorbim de institutii de stat semi-falimentare, i-as adauga aici pe nenorocitii de la CFR. Conditii de cacat, trenuri lente, intarzieri la greu, preturi obscene.
.

Daca as merge la job cu trenul as plati 16 GBP - impecabil din toate punctele de vedere ( 42 mile dus intors ) in afara de pret :!: .
Asa pretul cu masina este undeva pe langa 5 GBP ( nu am semnul lirei :D ).

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 08, 2021 1:50 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Bechetul primul oras cu carantina de noapte. Partidul Ceausescu Romania, ma iau nervii daca nici ca vaccinat nu pot avea libertate in neo comunismul actual, care cred ca va fi iar din noiembrie pana in mai.

2011-2012-2013 cei mai frumosi ani, vremurile de aur. Uptime record: 414 days. Membru Muzeul Lampilor. Balast, igniter, condensator. Mercury vapor, high pressure sodium, metal halide, old street lights forever.

Sus

MesajScris: Mie Sep 08, 2021 2:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Pai ce sa-ti fac daca te-ai vaccinat aiurea. Chiar credeai ca scapi de carantina? :lol:

Sus

MesajScris: Mie Sep 08, 2021 2:28 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Intre timp Israelul se pregateste pentru cea de-a patra doza a vaccinului. Dupa doua s-a pierdut randamentul.
https://www.hotnews.ro/stiri-internatio ... vid-19.htm

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 08, 2021 2:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Andrei87 scrie:
Pai ce sa-ti fac daca te-ai vaccinat aiurea. Chiar credeai ca scapi de carantina? :lol:

In primul rand pentru Antalya. Apoi pentru ca mi-e si frica de boala. Desi de 3-4 ani nema simptome de raceala.

Insa da, vacinatii ar trebui sa nu mai aiba restrictii. Daca au, sunt cretini rau de tot toti. Suntem condusi de idioti. Comunisti.

2011-2012-2013 cei mai frumosi ani, vremurile de aur. Uptime record: 414 days. Membru Muzeul Lampilor. Balast, igniter, condensator. Mercury vapor, high pressure sodium, metal halide, old street lights forever.

Sus

MesajScris: Mie Sep 08, 2021 3:51 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Nu cred ca este aiurea vaccinarea. Nu este introducerea de cipuri in corp :D Este o incercare a guvernantilor de a diminua decesele.
​80,4% dintre cazurile de COVID-19 din săptămâna 30 august-5 septembrie au fost în cazul persoanelor nevaccinate,
https://www.cnscbt.ro/index.php/analiza ... te-covid19

" Neaceasca85 " crezi ca toate tarile au comunisti asa cum visezi tu :?:
Este normal la o populatie de X sa fie baricada care sa imparta omenirea.
La tine problema este plimbatul pe strazi noaptea. De ce nu umblii prin curte ca ai scris ca ai o casa mare, curte mare cu gaini, caini, ......
De ce nu impingi de la spate persoanele nevaccinate sa o faca ? Pentru ca asa cum ai mai scris TU STAI SI DOAR VORBESTI ( vrei citat ? ), NU FACI NIMC practic ( vrei citat ? ).
La inceputuri erai impotriva vaccinarii acum te dai rotund ca esti fost vaccinat.

Sus

MesajScris: Mie Sep 08, 2021 3:58 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

steaua scrie:
Intre timp Israelul se pregateste pentru cea de-a patra doza a vaccinului. Dupa doua s-a pierdut randamentul.

NU scrie ca s-a pierdut randamentul :
" Zarka spus că următoarea doză de rapel poate fi modificată pentru a proteja mai bine împotriva noilor variante ale virusului SARS-CoV-2 care cauzează COVID-19, cum ar fi tulpina Delta extrem de infecțioasă. "

Sus

MesajScris: Mie Sep 08, 2021 5:28 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

steaua scrie:

:lol:
Trepanati..

Sus

MesajScris: Mie Sep 08, 2021 5:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Mike1960 scrie:
Nu cred ca este aiurea vaccinarea. Nu este introducerea de cipuri in corp :D Este o incercare a guvernantilor de a diminua decesele.
​80,4% dintre cazurile de COVID-19 din săptămâna 30 august-5 septembrie au fost în cazul persoanelor nevaccinate,
https://www.cnscbt.ro/index.php/analiza ... te-covid19

" Neaceasca85 " crezi ca toate tarile au comunisti asa cum visezi tu :?:
Este normal la o populatie de X sa fie baricada care sa imparta omenirea.
La tine problema este plimbatul pe strazi noaptea. De ce nu umblii prin curte ca ai scris ca ai o casa mare, curte mare cu gaini, caini, ......
De ce nu impingi de la spate persoanele nevaccinate sa o faca ? Pentru ca asa cum ai mai scris TU STAI SI DOAR VORBESTI ( vrei citat ? ), NU FACI NIMC practic ( vrei citat ? ).
La inceputuri erai impotriva vaccinarii acum te dai rotund ca esti fost vaccinat.

If anything, guvernele isi doresc lichidarea persoanelor care nu mai produc, adica varstnicii. Si tocmai ei sunt cei mai afectati de virus. Deci e o fractura logica afirmatia ca guvernele ne vor binele.
Apropo, am vazut la stiri ca cica la Marius Nasta la ATI sunt internati majoritatea tineri. Asta e o minciuna ordinara marca tarfa de Mahler.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 08, 2021 7:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Toti din jurul meu sunt vaccinati.

Pe forumuri insa gasesc tot felul de specimene, de la cei care nu se vaccineaza pentru ca cred in conspiratii la cei care nu se vaccineaza pentru ca pur si simplu le este frica de ace.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4317 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 283, 284, 285, 286, 287, 288  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]