forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Lun Noi 29, 2021 11:23 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Tare biserica. Asa si enoriasii ?
MesajScris: Lun Oct 18, 2021 4:05 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Episcopul Giurgiului, PS Ambrozie, le-a spus enoriașilor, la slujbă, că incendiile izbucnite în ultimul an la spitale COVID ar fi fost o făcătură, puse intenționat pentru ca pacienții să opteze pentru spitalele private, și i-a îndemnat pe oameni să nu se vaccineze, pentru că vaccinurile ar fi expirate.

Biserica Ortodoxă se aliniază noilor tehnologii. Astfel, Arhiepiscopia Tomisului a permite credincioșilor să ceară pomelnice online, pe care să le achite prin intermediul PayPal.
Anunțul a fost făcut chiar și astăzi, prin intermediul paginii de Facebook „Arhiepiscopia Tomisului”, unde sunt transmise live toate slujbele religioase.

:D :D :D

Sus

Subiectul mesajului: Medalioane „de protecție” împotriva Covid-19
MesajScris: Lun Oct 18, 2021 5:08 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

- " Două instituții din subordinea primarului din Voluntari, Florentin Pandele, au cheltuit 30 de mii de EURO pe medalioane care promit că protejează oamenii de Covid-19, scrie Buletin De București.
Pure O2 Pack-Solid arată ca un ecuson ușor de purtat la gât. Cei care îl comercializează susțin că el creează un scut de 1.3 metri în jurul purtătorului care, timp de 30-40 de zile, oferă protecție împotriva Covid-19 și care poate și să dezinfecteze măști de protecție.
Patronul firmei care le comercializează în țara noastră susține că are toate avizele necesare de la autoritățile din Coreea și că ar deține și autorizație de la FDA.
Informațiile oficiale îl contrazic.
Nicio instituție din România, nici European Medicines Agency (EMA) și nici Food and Drug Administration (FDA) nu au aprobat medalionul Pure O2 Pack-Solid. Firma furnizor a fost administrată de un om de afaceri cercetat pentru operațiuni de evaziune fiscală în sistem de criminalitate organizată. "
- " 2. Toată asta este mai degrabă o gândire primitivă și ilogică a oamenilor simpli, dar, România fiind o țară de țărani, acest sentiment răspândit larg este important. El vine parțial din amara deziluzie pe care o simte orice român față de Puterile Occidentale, care până acum au eșuat să îi salveze de jugul sovietic.” "
" țară de țărani " nu este scris de mine ci doar copiat. Am mentionat acest lucru pentru a da de inteles unor persoane :wink:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Tare biserica. Asa si enoriasii ?
MesajScris: Mar Oct 19, 2021 7:58 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Mike1960 scrie:
Episcopul Giurgiului, PS Ambrozie, le-a spus enoriașilor, la slujbă, că incendiile izbucnite în ultimul an la spitale COVID ar fi fost o făcătură, puse intenționat pentru ca pacienții să opteze pentru spitalele private, și i-a îndemnat pe oameni să nu se vaccineze, pentru că vaccinurile ar fi expirate.

Biserica Ortodoxă se aliniază noilor tehnologii. Astfel, Arhiepiscopia Tomisului a permite credincioșilor să ceară pomelnice online, pe care să le achite prin intermediul PayPal.
Anunțul a fost făcut chiar și astăzi, prin intermediul paginii de Facebook „Arhiepiscopia Tomisului”, unde sunt transmise live toate slujbele religioase.

:D :D :D

Unii preoti si-au gresit vocatia, mai bine se faceau lautari. Bani pt pomelnice, bani la nunta, la botez, la inmormantare, la sfintirea apartamentului, masinii, dronei etc. Ei au salariu de la stat si din cate stiu nu foarte micut. Slujbele sunt in fisa postului. Inteleg o donatie sa se repare turla bisericii de ex, daca nu primesc bani de la stat, dar pt restul nu.
Dar oricum majoritatea publicului tinta nu stie cum se foloseste paypal-ul ala.

Pe de alta parte nu o sa fiu niciodata de acord cu generalizarea ca toata Biserica e asa, ca toti preotii sunt asa si pe dincolo. Pe progresisti ii mai inteleg, ca sunt atei majoritatea, dar cand vin pocaitii sa loveasca in biserica ortodoxa atunci se schimba foaia.

Sus

Subiectul mesajului: Episod : Enel Muntenia
MesajScris: Mar Oct 19, 2021 9:46 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Nelocuind nimeni in apartamentul meu din Bucuresti normal ca nu se consuma curent. Toate sigurantele din apartament sunt down.
Acum incepe :D :
Am fost obligat sa-mi reinnoiesc contractul de electricitate. L-am facut cu greu acum doua luni. Cu greu ? Din cauza ca nu eram de gasit in baza de date ca adresa de email cu toate ca eu primesc mereu de la ei instiintari !!! Contractul meu fusese facut in 1986. Nu aveau nici CNP-ul meu :D Enel nu permite sa faci contract decat daca ai un numar de telefon mobil de ROMANIA. Nu fix, nu alt numar ! OK. Am rezolvat si asta. In vechiul contract si cont aveam 47 de lei sa-mi dea ei. Am fost anuntat ca pentru a recupera banii trebui e sa fac o cerere scrisa si sa o depun la ei 8O . Am spus ca renunt la acest lucru si-i fac CADOU. Am reinceput cu noul contract.
Acum catva timp primesc instiintare de plata 261.16 lei. Am zis ca poate este o greseala. Adica eu devenisem dator la Enel fara a consuma nimic si cu banii lasati lor din contractul vechi ! Ieri dimineata am primit inca un mail cu factura totala de 864.67 ( cumulat cu dei 261 )
Vazand delasarea angajatilor si neprimind nici un raspuns la cele doua mailuri trimise de mine ieri am sunat 0040219977. Legatura telefonica a durat 32.14 minute din care vorbit efectiv cu un barbat / tanar de la capatul opus max. 10 minute. Am explicat din nou ( verbal de data asta ) care este problema care a aparut din cauza lor. Dupa scuzele de rigoare si explicarea problemei am multumit. Explicatii puerile primite de la un tanar cu mintea de copil. Convorbirea a fost inregistrata si de mine asa cum am fost anuntat la inceputul ei.
Azi am primit mail cu suma datoare stearsa din contul meu. Macar a facut ceva !
Inca un pretext prin care nu as putea face fata ecestor probleme. Cine poate, treaba lui.
Daca o persoana in varsta ar fi primit asa o factura ce ar fi facut ?

Fişiere ataşate:
facturi.jpg
facturi.jpg [ 22.53 KiB | Vizualizat de 83 ori ]
enel UP.jpg
enel UP.jpg [ 77.39 KiB | Vizualizat de 83 ori ]
enel DOWN.jpg
enel DOWN.jpg [ 84.03 KiB | Vizualizat de 83 ori ]
Sus

Subiectul mesajului: Vaccinul Covid, antigripal
MesajScris: Mar Oct 19, 2021 10:11 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Acum cateva luni bune vazand stirile la TV ca putem sa ne vaccinam intrand pe un site anume am incercat. Si a fost foarte usor.
Fiecare dintre noi doi am fost pusi sa raspundem la cateva intrebari. Foarte usor. La sfarsit intrebarea pusa cand dorim sa facem vaccinul. Data, ziua la alegere. Normal ca am optat la un centru cat mai apropiat de casa. Am fost, totul aranjat, fara coada, trecut prin trei filtre. Si gata / home. Dupa perioada de asteptare de aprox 12 saptamani am fost anuntat pe mail ca pot merge la vaccinul doi dar sa-mi aleg ziua, ora cand doresc. Rezolvat si asta. Intre timp tot pe mail am primit instiintare sa merg sa fac antigripalul. Sa intru pe link-ul primit si sa-mi bifez data, ora cand pot sa merg. Rezolvat si asta. Astept sa primesc peste 1 luna instiintare de booster.
Din punctul meu de vedere a fost foarte usor, nu sunt capos ca altii, cred in medici ( nu neaparat ca sotia mea lucreaza in bransa ) dar este o speranta vaccinul si este MOMENTAN SINGURA.
Fara batai de cap, cozi, alergatura, scandal - totul linistit.
Asta nu inseamna ca aici nu sunt probleme :idea:

Sus

Subiectul mesajului: Re: Episod : Enel Muntenia
MesajScris: Mie Oct 20, 2021 10:57 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Mike1960 scrie:
Nelocuind nimeni in apartamentul meu din Bucuresti normal ca nu se consuma curent. Toate sigurantele din apartament sunt down.
Acum incepe :D :
Am fost obligat sa-mi reinnoiesc contractul de electricitate. L-am facut cu greu acum doua luni. Cu greu ? Din cauza ca nu eram de gasit in baza de date ca adresa de email cu toate ca eu primesc mereu de la ei instiintari !!! Contractul meu fusese facut in 1986. Nu aveau nici CNP-ul meu :D Enel nu permite sa faci contract decat daca ai un numar de telefon mobil de ROMANIA. Nu fix, nu alt numar ! OK. Am rezolvat si asta. In vechiul contract si cont aveam 47 de lei sa-mi dea ei. Am fost anuntat ca pentru a recupera banii trebui e sa fac o cerere scrisa si sa o depun la ei 8O . Am spus ca renunt la acest lucru si-i fac CADOU. Am reinceput cu noul contract.
Acum catva timp primesc instiintare de plata 261.16 lei. Am zis ca poate este o greseala. Adica eu devenisem dator la Enel fara a consuma nimic si cu banii lasati lor din contractul vechi ! Ieri dimineata am primit inca un mail cu factura totala de 864.67 ( cumulat cu dei 261 )
Vazand delasarea angajatilor si neprimind nici un raspuns la cele doua mailuri trimise de mine ieri am sunat 0040219977. Legatura telefonica a durat 32.14 minute din care vorbit efectiv cu un barbat / tanar de la capatul opus max. 10 minute. Am explicat din nou ( verbal de data asta ) care este problema care a aparut din cauza lor. Dupa scuzele de rigoare si explicarea problemei am multumit. Explicatii puerile primite de la un tanar cu mintea de copil. Convorbirea a fost inregistrata si de mine asa cum am fost anuntat la inceputul ei.
Azi am primit mail cu suma datoare stearsa din contul meu. Macar a facut ceva !
Inca un pretext prin care nu as putea face fata ecestor probleme. Cine poate, treaba lui.
Daca o persoana in varsta ar fi primit asa o factura ce ar fi facut ?

O persoana in varsta ar fi platit probabil. Cate cazuri nu sunt de jecmaneli din astea.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Oct 20, 2021 11:22 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Ultima masina de care am scapat avea asigurare pe un an intreg. A fost vanduta cu doua luni inainte sa expire asigurarea. Banii 23 GBP ( diferenta ) au fost returnati de asigurator in cont fara sa cer nimic. Tot o data au fost returnati 28 GBP de la taxa anuala de drum ( DVLA ). Era mai veche masina ( 2003, E3 ) iar taxa anuala a fost de 160 GBP.

Dar in RO se lupta parlamentarii pe ciolanul gros :idea: iar caldura IOC in sectorul 2.

Sus

MesajScris: Mie Oct 20, 2021 12:52 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

- Novak Djokovic nu poate participa nevaccinat la Australian Open 2022
https://sport.hotnews.ro/stiri-tenis-25 ... igrari.htm
- Pasager dat jos dintr-un avion care urma să plece din Cluj pentru că a refuzat să poarte masca de protecție. Pasagerii au aplaudat
https://www.hotnews.ro/stiri-esential-2 ... laudat.htm

Sus

MesajScris: Mie Oct 20, 2021 1:03 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Daca Novak chiar refuza sa participe la AO, tot respectul. Mai vedem.

Sus

MesajScris: Mie Oct 20, 2021 2:34 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Corecta informare :
" Novak Djokovic's Australian Open title defence and bid for the Grand Slam record are in doubt after a government official said unvaccinated players are unlikely to get visas to enter the country "
nu ca refuza el sa participe :idea: . Nu vrea nici macar sa spuna daca este vaccinat = treaba lui :!: sa stea acasa. Origine identica cu sosoaca.
A mai avut o iesire in decor acum catva timp cand a fost depistat pozitiv 8O

Sus

MesajScris: Mie Oct 20, 2021 2:43 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Cele mai penibile faze au fost sa ii vad rand pe rand pe politicienii nostri cum se „imunizeaza”. Vaccinarea este personala si confidentiala. Nu trebuie sa iti faci poza sau sa chemi presa ca te vaccinezi. Ori ai nostri nu prea inteleg ce inseamna puterea exemplului. Asta se demonstreaza dupa cativa ani de frecat menta in politica, nu dupa o intepatura.

Sus

MesajScris: Mie Oct 20, 2021 2:55 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Si in UK BJ a fost prins in cadru intamplator sau poate intentionat :idea:
Nu numai politicieni.
Fiecare face ce vrea muschii lui.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Noi 05, 2021 12:09 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Vincentiu 1981 de pe Softpedia nu a mai intrat din 22 septembrie.

Indiferent de evolutia vremii, posta mereu prognoze pe termen lung. Si adauga haioasele sale teorii despre gugustiucii care simt cu 3 luni inainte cum va fi iarna. :lol:

Sus

MesajScris: Vin Noi 05, 2021 1:29 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Abia asta e o stire.

Sus

Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Sâm Noi 06, 2021 9:18 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Neaceasca85 scrie:
Vincentiu 1981 de pe Softpedia nu a mai intrat din 22 septembrie.

Indiferent de evolutia vremii, posta mereu prognoze pe termen lung. Si adauga haioasele sale teorii despre gugustiucii care simt cu 3 luni inainte cum va fi iarna. :lol:

Pot fi mai multe variante aici, s-o fi îmbolnăvit, e în stare naşpa şi când eşti bolnav nu prea mai ai chef, poate chiar a murit sau pur şi simplu s-o fi plictisit, greu de crezut dacă posta constant, orice e posibil.
Dacă cineva postează constant şi e cu microbul şi apoi apare o pauză foarte mare cam astea ar fi variantele. Ar mai fi şi varianta să fi plecat în străinătate la lucru şi nu mai are timp sau chef să posteze ceva dar e greu de crezut că s-a întâmplat aşa ceva. Orice presupunere e valabilă. Dacă nu mai apare nicio postare în următoarele săptămâni sau luni un om mai puţin pe forum. Asta e viaţa, azi eşti bine mersi iar mâine nu se ştie niciodată ce se va întâmpla. Mihai (Mike) din Bucureşti, acum în Anglia postează mai rar dar tot vezi câte un comentariu din când în când pe diverse teme.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4351 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 285, 286, 287, 288, 289, 290, 291  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]