forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Noi 21, 2019 7:04 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Statistici
MesajScris: Lun Feb 18, 2013 9:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

supercell scrie:
Vulnerabilitatea teritoriului Romaniei fata de grindina:

iar maximul e intre pitesti si rm.valcea !!!

Sus

MesajScris: Lun Feb 18, 2013 9:48 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asta nu stiam :)

Bag ceva si de descarcari electrice:

România, prin aşezare şi condiţiile sale fizico-geografice, reprezintă un teritoriu favorabil apariţiei descărcărilor electrice. Activitatea orajoasă, moderată în ansamblul ei, se poate produce în tot cursul anului, dar frecvenţa maximă apare în intervalul mai-august. Diversitatea condiţiilor fizico-geografice, în primul rând relieful variat, creează diferenţieri în ceea ce priveşte repartiţia spaţio-temporală a orajelor. Pentru diferenţieri regionale ale activităţii orajoase se poate face apel la gradele de keraunicitate, stabilite în funcţie de valoarea indicelui de keraunicitate K (Iliescu, 1989). Acesta redă, în mod sintetic, repartiţia temporo-spaţială a descărcărilor electrice. Calculul lui K se face după formula:
K = n • D • N • 10-5 (10 la puterea -5) unde n - numărul anual mediu de zile cu oraje (în România, cu valori posibile între 15-35 zile); D - durata anuală medie a orajelor (cu valori între 40-120 ore); N - numărul anual mediu de oraje pe 100 km2 (cu valori între < 100 şi 400); 10’ - factor introdus pentru uşurarea calculelor.
Harta regionării teritoriului României pe cele şase grade de keraunicitate, marchează o valoare minimă a lui K, cuprinsă între 0 şi 1, pentru regiunile din SE ţării, cu deosebire pentru litoralul Mării Negre şi Delta Dunării. Cel mai mare grad de keraunicitate (K > 15) a fost determinat pentru Carpaţii Meridionali, Munţii Banatului, Munţii Apuseni şi Subcarpaţii Getici. Valorile extreme ale lui K sunt cuprinse între 0,5, la Mangalia, şi 30,4, la staţia meteorologică Parâng.
Cea mai mare vulnerabilitate a teritoriului faţă de descărcările electrice se întâlneşte în Subcarpaţii Getici, Podişul Getic şi în partea vestică şi centrală a Câmpiei Române. Regiunile montane, care au cea mai mare valoare a indicelui de keraunicitate, prezintă o vulnerabilitate mai mică faţă de descărcările electrice, având în vedere gradul de populare mult mai redus al acestor zone.

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 12:43 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

supercell scrie:
Vulnerabilitatea teritoriului Romaniei fata de grindina:

Imi place, zona Constantei cu o vulnerabilitate mare. :) Totusi liniile drepte orizontale nu le regasesc in scala hartii.

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 10:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

E de inteles insa ca acele linii orizontale corespund intensitatii 1 pe scala hartii :)

Vulnerabilitatea teritoriului României faţă de precipitaţiile lichide intense din sezonul cald a fost apreciată în funcţie de valorile intensităţii medii (z) şi intensităţii maxime (7) ale ploilor, valori determinate conform criteriului Hellman (Bogdan, Niculescu, 1999). Cea mai mică vulnerabilitate (i < 0,03 mm/min, I < 0,20 mm/min) aparţine Câmpiei de Vest, Dealurilor Vestice şi Depresiunii Transilvaniei, deci regiunilor cu predominarea influenţelor vestice, oceanice. Vulnerabilitatea cea mai mare (i între 0,03-0,04 mm/min, I între 0,30 şi > 0,40 mm/min) o au Subcarpaţii Getici, Subcarpaţii Curburii, centrul Câmpiei Române şi Câmpia Moldovei, zone unde predomină influenţele continentale, cu o puternică încălzire în timpul verii, foarte favorabilă intensificării mişcărilor convective, atât termice (în zonele mai joase), cât şi dinamice (în Subcarpaţi). La munte, vulnerabilitatea este considerată combinată, cele mai intense precipitaţii (i = 0,05 mm/min) căzând pe versanţii expuşi circulaţiei dominante.

Deseara o sa postez si despre viscol :)

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 11:37 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Aici ar fi trebuit bagata si partea continentala a Dobrogei, unde vara se produc des oraje pe linii de convergenta briza marina-vant de vest.

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 7:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

În Europa, viscolele cele mai frecvente se produc în N Peninsulei Scandinavice, dar ele pot afecta orice parte a continentului, fiind foarte caracteristice în Europa Răsăriteană şi în Europa Centrală.

Frecvenţa medie anuală a zilelor cu viscol pe teritoriul României prezintă diferenţieri: peste 6 zile în Bărăgan, 4 zile în Moldova, 2-3 zile în regiunile din S şi SE, circa o zi în Banat, Crişana, Transilvania.
Durata medie a unui viscol, în cazul zilelor succesive, este cuprinsă între o zi şi peste 4 zile (în Bărăgan), iar în cazul zilelor nesuccesive, între <3 zile şi >9 zile (tot în Bărăgan).
Vulnerabilitatea teritoriului ţării faţa de viscol a fost apreciată în funcţie de doi parametri (Bogdan, Niculescu, 1999): numărul mediu anual de zile cu viscol (N) şi grosimea maximă absolută a stratului de zăpadă (G). Teritoriile cu vulnerabilitate mare (N între 4-9 zile, G între 120-175 cm) sunt cele din Podişul Moldovei şi partea estică a Câmpiei Române (Bărăganul). Vulnerabilitatea este mică (N între 1-2 zile, G între 60-120 cm) pentru Câmpia de Vest, Dealurile Vestice, Câmpia Olteniei, Podişul Getic şi Subcarpaţii Getici. În zonele de munte, vulnerabilitatea este combinată, respectiv mică în depresiuni şi mare în zonele de creastă, dar consecinţele negative sunt mai puţin grave, chiar şi decât în zonele cu vulnerabilitate mică.

In Campia Olteniei au fost straturi de peste 120 cm si chiar 150 cm, trebuia trecuta ca vulnerabilitate intermediara :)

Sus

MesajScris: Mar Feb 19, 2013 11:53 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

supercell scrie:
In Campia Olteniei au fost straturi de peste 120 cm si chiar 150 cm, trebuia trecuta ca vulnerabilitate intermediara :)

In afara de '54 cand s-a mai intamplat asta in ultimii 150 de ani?

Sus

MesajScris: Mie Feb 20, 2013 10:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Atunci aceeasi intrebare ar putea fi pusa si pentru Baragan.In afara de 1954, cand a mai avut 120 cm + ? :)

Sus

MesajScris: Mie Feb 20, 2013 5:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Da, si?

Sus

MesajScris: Mie Feb 20, 2013 5:41 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

supercell scrie:
Atunci aceeasi intrebare ar putea fi pusa si pentru Baragan.In afara de 1954, cand a mai avut 120 cm + ? :)

In 1973 si 104cm in 2012 :D.Astea le stiu eu.Sigur au mai fost.

Sus

MesajScris: Mie Feb 20, 2013 5:55 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

In 2012 nu au avut 120 cm + acolo, deci nu se pune. Posteaza sa vad si eu niste straturi 120 cm + din 1973, ar fi interesant, mai ales ca de zapada de atunci mi-au povestit si cei mai batrani de la mine din bloc :)

Sus

MesajScris: Joi Feb 21, 2013 1:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

:)
Imagine

Sus

MesajScris: Vin Iun 12, 2015 11:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Salvati pe pc si dati zoom daca se nu se inteleg valorile de acolo.Se observa cum in Campia Romana, cantitatile de precipitatii scad de la valori in jurul a 580 mm la Vanju Mare, in judetul Mehedinti, pana la valori cu putin peste 400 mm in Baragan :)

Imagine

Sus

MesajScris: Joi Iun 18, 2015 12:09 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Viscole mari sînt aproape an de an (acum în această iarnă 2014-2015 cam slăbuț) în Bărăgan si Moldova. Pe platformele meteo nu se poate măsura strat mare, pentru că zăpada nu este depusă uniform.

Sus

MesajScris: Mie Iul 15, 2015 12:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Imagine

Exact ceea ce ma asteptam, un trend usor descrescator pentru cea mai ploioasa luna a anului. Se observa acel colos iunie 1940, alt iunie chiar nu putea fi in fata.Ca in compensatie, sunt convins ca un trend invers este pentru luna iulie, sustinut chiar in ultimii 17 ani.Pacat ca nu dispun de un grafic.Sa vedem ce va fi in urmatorii ani.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 76 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]