forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Sep 21, 2019 5:25 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 420 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: ProMeteo - discutii generale legate de concurs
MesajScris: Dum Apr 15, 2012 12:25 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Tocmai, pe mine adaugarea nebulozitatii m-a cam alungat de la cateva etape prometeo, prea mult timp pierdut in comparatie cu ceilalti parametri care mi se par mai importanti si prea mult "la voia sortii"...si cum a zis si doodoo, acum multe statii au program de observatii ciopartit.
Daca se vrea, e ok pastrarea Tmed si adaugarea MSLP, dar atat. Ideea cu 2 etape pe saptamana mi se pare buna, dar nu si excluderea vantului din prognoza. 8 etape in total si 2 pe saptamana e cea mai buna idee, concursul ar dura fix o luna (in loc de 3 luni).
P.S. eram sigur ca o sa apara astfel de discutii, la fel cum au aparut in 2009 la reluarea concursului, e fain. :) Dar categoric reluarea lui ar da un plus de valoare si culoare forumului.

Sus

MesajScris: Dum Apr 15, 2012 6:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Dupa ce am citit parerile voastre exprimate mai devreme cred ca am putea pastra totusi Tmed in prognoza pentru ca intradevar este unul dintre cei mai importanti parametri.
Presiunea atmosferica mi se pare insa inutil de adaugat pentru ca prognozarea ei este mult prea simpla in conditiile actuale.
Astfel am avea urmatorii parametri pentru un oras:

Oras X:
Tmin= °C
Tmax= °C
Tmed = °C
Vmax= m/s
P= mm
Fen. deosebite=

sorifin scrie:
Pt o mai mare activitate ar merge si 2 etape pe saptamana.De exemplu miercuri-duminica.

Mi se pare o idee foarte buna. Astfel, simplificarea concursului ar fi compensata de faptul ca am avea mai multa activitate cu 2 etape / saptamana. In acelasi timp, simplificarea concursului face ca si calcularea punctajelor sa ia mai putin timp.
In acest caz insa, trebuie sa modificam termenul limita de trimitere al prognozelor. Propun ca acesta sa fie ora 22:00 din ziua precedenta etapei.
De exemplu, pentru etapa de miercuri care se desfasoara intre miercuri 6:00 UTC (9:00 ora Romaniei vara) si joi 6:00 UTC, prognozele sa-mi fie trimise pana cel tarziu marti la ora 22:00 (19:00 UTC).
Propun asta pentru a avea timp sa postez prognozele in seara precedenta etapei.

steaua scrie:
Eu as complica putin concursul prin modificarea mediei/24h, introducerea umiditatii minime si maxime orare

Cum propui sa calculam media/24h?
Daca se doreste putem planifica introducerea umiditatii minime si maxime. Aceasta are fluctuatii neasteptate si pe cat sunt acestea de surprinzatoare, pe atat sunt de greu de prognozat, hazardul jucand si aici (ca si in cazul nebulozitatii) un loc important.

sorifin scrie:
O varianta buna mi s-ar parea 2 orase/etapa * 20 etape.

In acest caz ar trebui ca in cadrul unui sezon al concursului sa se repete aproape toate orasele de 2 ori (ceea ce nu ar fi o problema pana la urma). Astfel, cu 2 etape/sapt si 20 de etape in total, un sezon ar dura 10 saptamani, deci 2 luni si ceva.
Avantajul in acest caz ar fi ca ar scadea ponderea unei etape in punctajul final. Astfel, daca unul dintre noi rateaza o etapa are sanse sa revina.

Wunderground LIVE

Sus

MesajScris: Dum Apr 15, 2012 7:45 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

catalin scrie:
Cum propui sa calculam media/24h?

Sa luam in calcul toate cele 24 de ore.
Cat despre fenomene (chiar daca cel mai spectaculos parametru in opinia mea), ar trebui scoase, pentru ca lipsesc multe ore de observatie, sau sa luam in calcul si fenomenele raportate la aeroporturi, acolo unde exista observator 24/24.

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 9:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Perfect, putem lua in calcul toate cele 24 de ore (6:00 UTC - 5:00 UTC). (Si uitasem faptul ca in ultimele sezoane ale concursului am calculat media cu temperaturile din 3 in 3 ore.)
Cat despre fenomene, eu le-as pastra, iar daca nu gasim informatii despre ele in rapoartele statiilor ANM la anumite ore putem lua rapoartele de la aeroporturi pentru acele ore.

Wunderground LIVE

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 9:32 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

catalin scrie:
Perfect, putem lua in calcul toate cele 24 de ore (6:00 UTC - 5:00 UTC).

07Z - 06Z :!:
nu ?

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 12:38 pm 
Neconectat
Admin
Admin

Pana la urma ce statii introducem in concurs ? Resedintele de judet ?

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 7:50 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Avem de unde alege, poate chiar full option. :lol: La tot mai multe statii apar raportele de 18 si 6.

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 8:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cred ca cea mai buna metoda de calcul pt media zilnica este cea stas folosita de ANM, media minimei si maximei din cele 4 perioade 19-00 UTC, 1-6 UTC, 7-12 UTC si 13-18 UTC.
Insa orice metoda de calcul votati s-o faceti publica, sa o facem fiecare la fel.
Toate resedintele de judet sunt cam multe, luati cele mai reprezentative orase din punctele cardinale:
N, NE, E, SE, S, SV, V, NV si centru si cele 2 varfuri montane din flux: Ceahlau si Vf Omu.

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 8:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Eu zic sa nu ne complicam chiar asa cu max/min din 4 intervale.
Media orara din intervalul 6:00 UTC - 5:00 UTC e cu siguranta la fel de buna.

Wunderground LIVE

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 8:58 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Sincer eu prefer varianta folosita de anm.Sunt de acord oricum, dar ca preferinta personala as vrea varianta oficiala.Adica, daca facem concurs miercuri si duminica, sa luam ziua de miercuri, ziua meteorologica, adica marti ora 18-miercuri ora 18, cu maximele si minimele din rapoartele de miercuri ora 6 si ora 21.Media zilei s-o calculam conform anm.Miercuri orele 0, 6, 12 si 18.Adunam cele 4 valori si impartim la 4.Simplu.Aici intra toate capitolele mai putin precipitatiile.Precipitatiile pt ziua de miercuri le luam din raportul de joi ora 6, cu date cuprinse intre miercuri ora 6 si joi ora 6.Oricum toti suntem obisnuiti cu aceste modalitati de calcul.Orele sunt GMT.

Sus

MesajScris: Lun Apr 16, 2012 10:11 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Nici o problema cu media pe toate cele 24 h, oricum nu e foarte departe in general de media pe cele 4 ore principale de observatii, si pana la urma nu noi o calculam, ci catalin sau cine mai e moderator pe aici. :) Cred ca fenomenele ar trebui pastrate, dar aici trebuie discutat ce metoda alegem avand in vedere ca nu toate statiile au program full de observatii. Mie 20 de etape mi se par prea multe, consider ca mai bine ar fi doar 8. Si in acest sens propun un clasament Champions League - clasament general si unul Cupa UEFA - media etapelor fiecarui concurent. DAR cel de-al doilea clasament sa ia in calcul doar concurentii care au participat la cel putin 5 etape.

Ii dam bice de la 1 mai sau mai devreme?

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 10:05 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

eugenraduoradea scrie:
Cred ca cea mai buna metoda de calcul pt media zilnica este cea stas folosita de ANM, media minimei si maximei din cele 4 perioade 19-00 UTC, 1-6 UTC, 7-12 UTC si 13-18 UTC.

eugene asa ceva nu exista !!! esti in eroare...max/min nu apar decat de 2x pe zi (06+18)....ATAT !!!

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 1:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ai dreptate, e noaptea meteorologica care incepe la 18.01 si se termina la 6 UTC si ziua meteorologica care incepe la 6.01 si se termina la 18 UTC.
Imi povestise mie o femeie care lucreaza la statia meteo de la noi dar am uitat amanuntele astea.
Oricum, pentru orice eventualitate, am sa sun sa intreb.
Pai asa e mai simplu desi nu prea cred ca pusca mereu cu cele 4 mari si late: 0, 6, 12, 18 UTC.
Eu am calculat mediile zilnice in mai multe variante insa uneori apar diferente notabile la 0,6,12,18 UTC si celelalte variante.
Cred ca e mai simplu cum zice Sorin: 0,6,12,18 UTC si media celor 4 si nu ne mai complicam.
Si de ce sustineti in variantele orare intre 18-17 UTC, practic este cum zice Dudu 19-18 UTC.

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 3:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

E batuta in cuie temperatura medie zilnica: 0,6,12,18 UTC.
Am sunat la ANM-ul local si mi-a confirmat femeia.
Suma celor 4 impartita la 4. Punct.

Sus

MesajScris: Mar Apr 17, 2012 3:46 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

da
se stia asta
s-a discutat recent pe forum
en gros
nu-s neaparat de acord, dar asta e
:)

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 420 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]