forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Mar 29, 2020 8:20 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mie Sep 19, 2012 5:17 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Eu stiam de Astrahan, Rusia, ca fiind cel mai secetos punct.Depinde de surse.Oricum zona dintre Sf.Gheorghe-Delta si Cetatea Alba si zona din jurul Marii Caspice sunt printre cele mai secetoase de pe continent.

Sus

MesajScris: Mie Sep 19, 2012 7:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Mi-ai luat vorba din gura, acolo in nordul Marii Caspice cred ca e aproape desert...

Sus

MesajScris: Mie Sep 19, 2012 10:24 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am citit si eu de Astrahan,dar am vazut ca pe Wikipedia e data o medie de 233mm.E o chestie si de surse intr-adevar :)

Sus

MesajScris: Dum Sep 23, 2012 9:42 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Stiati ca Romania a detinut si probabil ca mai detine inca recordul global la ,,cea mai importanta cantitate de precipitatii acumulata in 20 de minute"?

S-a mai zis de acest record dar nu stiam ca e global.
La Curtea de Arges, in 7 iulie 1889, in doar 20 de minute s-a acumulat o cantitate de ploaie de 205, mm (8,1").
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a000802.pdf

Asta ar insemna o intensitate de 10,3 mm/minut sau 618 mm/h, daca ploaia a fost continua. 8O

Sus

MesajScris: Dum Sep 23, 2012 11:32 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

E foarte interesanta chestia,de cate ori dadeam pe undeva de asa ceva ma tot intrebam oare cat de diluviana o fi fost ploaia aceea,probabil ceva fantastic,gen derecho in US.Nu stiam insa ca noi detinem recordul aici. Multumiri pentru link :D

Sus

MesajScris: Dum Sep 23, 2012 11:56 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

steaua scrie:
Stiati ca Romania a detinut si probabil ca mai detine inca recordul global la ,,cea mai importanta cantitate de precipitatii acumulata in 20 de minute"?

S-a mai zis de acest record dar nu stiam ca e global.
La Curtea de Arges, in 7 iulie 1889, in doar 20 de minute s-a acumulat o cantitate de ploaie de 205, mm (8,1").
http://www.dtic.mil/dtic/tr/fulltext/u2/a000802.pdf

Asta ar insemna o intensitate de 10,3 mm/minut sau 618 mm/h, daca ploaia a fost continua. 8O

Aici se adevereste expresia de ploua cu galeata, chiar asa o fi fost, totusi ar fi fost interesant de aflat cum s-au facut masuratorile, ce fel de pluviometru au avut, mai ales pe vremea aia cand totul era clasic, intr-o tara destul de inapoiata, ca si acum de altfel.

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 7:08 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

pluviometru de lemn !!!

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 10:20 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

recordurile astea cu precipitatiile in mai putin de o ora (1 minut, 10 minute, 20 etc) mi se par extrem de suspecte, mai ales ca dateaza de pe vremea otomanilor aproape.

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 10:29 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

O fi fost o ploaie torentiala zdravana si a ramas in anale drept record.
Si recordul asta o fi fost ca ala cu cea mai ridicata temperatura din Libia.
Cum se putea calibra un pluviometru acum 100 si de ani in urma, ce etalon aveau, cum s-au facut masuratorile, sunt multe intrebari care vor ramane fara raspuns, sunt sigur.

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 10:36 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Daca a cazut si multa grindina si s-a masurat si ea, atunci poate fi plauzibil...

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 11:24 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

eugenraduoradea scrie:
O fi fost o ploaie torentiala zdravana si a ramas in anale drept record.
Si recordul asta o fi fost ca ala cu cea mai ridicata temperatura din Libia.
Cum se putea calibra un pluviometru acum 100 si de ani in urma, ce etalon aveau, cum s-au facut masuratorile, sunt multe intrebari care vor ramane fara raspuns, sunt sigur.

Cei care sustin intreaga teorie a incalzirii globale fara precedent au tocmai acele repere de acum 100 si ceva de ani.Eu, personal, cred ca sunt masuratori corecte.Daca punem totul la indoiala atunci la ce bun sa mai masuram si noi acum.Peste 80 de ani si stranepotii nostri vor pune sub semnul intrebarii datele pe care le masuram noi acum.Nu e logic.Puteau sa apara greseli si atunci, asa cum bine vedem ca se intampla si acum, insa sunt putine si se pot observa repede si elimina.Eu cred ca in proportie de 95% datele masurate in trecut sunt corecte.Ce s-a schimbat insa e locul.Daca acum 50 de ani se faceau masuratori de temperatura intr-un loc natural, verde, lipsit de orice influente, acum masuratoarea se face in acelasi loc, dar intr-un cu totul alt mediu.Aici e problema.Ca nu s-au luat masuri de mutare a statiilor in afara oraselor.Astfel datele au inceput sa fie puternic influentate din aceasta cauza.Bineinteles ca acest lucru e valabil doar in cazul temperaturii, si tocmai acolo observam cele mai mari schimbari.La precipitatii deocamdata nu se observa nicio schimbare, ceea ce din punctul meu de vedere e un semn de intrebare.

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 11:43 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Probabil a fost cazul unui front puternic pe circulatie cu componenta sudica,deci ascensiune orografica aferenta ce a dus la intensificarea precipitatiilor :) E extrem de interesant cazul oricum,mai ca si musonul indian e invidios :mrgreen:

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 12:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Nu a fost asociata unui front ploaia aia.

Imagine

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 2:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

sorifin scrie:
Eu cred ca in proportie de 95% datele masurate in trecut sunt corecte.Ce s-a schimbat insa e locul.Daca acum 50 de ani se faceau masuratori de temperatura intr-un loc natural, verde, lipsit de orice influente, acum masuratoarea se face in acelasi loc, dar intr-un cu totul alt mediu.Aici e problema.Ca nu s-au luat masuri de mutare a statiilor in afara oraselor.Astfel datele au inceput sa fie puternic influentate din aceasta cauza.Bineinteles ca acest lucru e valabil doar in cazul temperaturii, si tocmai acolo observam cele mai mari schimbari.La precipitatii deocamdata nu se observa nicio schimbare, ceea ce din punctul meu de vedere e un semn de intrebare.

Pai un bun exemplu ar fi comparatia intre aeroporturi si statiile meteo ANM, acolo unde amplasamentul e extrem de apropiat.
Daca faceti o analiza paralela veti vedea mici diferente la media lunara, ceva mai rece la unele aeroporturi, aflate in vecinatatea statiilor ANM.
Si aici pot fi pareri pro si contra, insa grosso modo nu putem nega o tendinta de incalzire, mai ales in anumite parti ale emisferei nordice, in anumite perioade.
Asta poate avea diverse cauze, inclusiv o anumita ciclicitate, plus interventia mai ampla a activitatii umane.
Daca va uitati pe discovery si alte canale asemanatoare veti vedea ca nu exista o parere unanima.
Plus ca mai intervine si subiectivitatea unora din diverse motive de grup sau personale, deci e greu de deslusit acest hatis.
Timpul ne va demonstra cum stam si ce ne asteapta.

Sus

MesajScris: Lun Sep 24, 2012 2:24 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

De fapt in ultimii 50 de ani clima s-a racit chiar, iar in curand intram in era glaciara. Toate semnalele indica asta. Trebuie sa ne pregatim.
Asta e culmea ridicolului. E clar ca e mai cald. Prea mult pret se pune pe urbanizare asta. Vreau si eu ceva dovezi de la statiile rurale, oricum exista dovezi categorice referitoare la incalzirea climei, dar asa sa ne convingem.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 21  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]