forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:28 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mar Iul 24, 2012 11:09 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Despre munca ta Andrei cu timelapsurile aceleasi consideratii ca de obicei :)
Sa inteleg ca nu poti rula fluent 1080p, = procesorul e gatuiala,cel mai probabil ai un single core.Ca sa nu fii nevoit sa schimbi toata platforma si ai port PCI Express,ia-ti o placa video cand se va putea,chiar si entry level,toate din ziua de azi au accelerare video HD si decodeaza singure,nu o sa mai ai treaba :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mar Iul 24, 2012 10:59 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pozele pt timelapse-urile de noapte le fac intotdeauna la rezolutie maxima, 4288x2848, dar nu stiu de ce mama ma-sii nu merge in ultima vreme sa le compilez la aceeasi rezolutie in MakeAvi, programul cu care le fac - imi da eroare. Daca le convertesc la 1728x972 merg. De fapt si cele pe care le vezi la 720p in youtube sunt la 1728x972, aproape full HD, dar nefiind totusi full HD youtube-ul le downscaleaza la 1080x720.

Aici am urcat doua la dimensiunea originala, unul la 3072x1728 si celalalt la 1728x972. Zi-mi daca se observa vreo diferenta de calitate intre cele doua pe monitorul tau. Ca pe al meu de 15 inci sigur nu se vede. :)
http://dl.transfer.ro/timelapses-transf ... 975c74.rar

Uite si singurul pe care il am la cea mai ridicata rezolutie, 4288x2414 (4k :!: ). La mine pe calculator nici macar nu se ruleaza (folosesc BSplayer = bullshit player :lol:); insa l-am urcat pe youtube si acolo pot sa-l vizionez.
http://dl.transfer.ro/Lightning_barage_ ... ed73be.avi

Am si la fix 1920x1080, asta imi pare rau ca nu l-am pastrat si la 10 fps, il am doar la 15 fps. Si acum am sters si cadrele, am pastrat doar cateva. Pe youtube l-am urcat la 10 fps si dupa aia l-am sters. Smartass.
http://dl.transfer.ro/Timelapse_fulgere ... 7612b7.avi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 11:10 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Intre cele doua nu vad nicio diferenta dpdv a calitatii. Vad o diferenta de spatiu, cel cu durata mai mica, ce trebuie sa fie de o calitate mai buna, ocupa mai mult. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 11:27 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Ruland pe TV-ul meu se observa diferenta intre clipuri in sensul ca odata cu ridicarea rezolutiei creste si calitatea imaginii,exact cum ma asteptam,nu foarte mult,pentru ca numai cu un Tv 4k se pot vedea cu adevarat diferentele.Nu le poti deschide deoarece iti trebuie codecul Intel Indeo minim v41 sau Mplyaer,ca el deschide si fara instalarea codecului,cu altceva nu mi-a rulat nici mie.Ovidiu tu pe ce tip de monitor/tv ai rulat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 11:35 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Pe un LG de 19". Doar cu RealPlayer am reusit sa le deschid, fara codecuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 12:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Inseamna ca si Real Player stie jocul,uitasem de el.Oricum nu se merita rezolutiile huge pentru ca majoritatea lumii nu are cu ce sa le vada.720p sau 1080p si aia e :) Ma gandesc cat de bine se vad oare acele fulgere pe un TV 4k,cred ca e o experienta de exceptie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 11:17 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Multumesc pentru feedback. Probabil ca de acum le voi face doar la 1920x1080.

Cat despre 4k TV mai trebuie sa asteptam, deocamdata au aparut doar prototipuri. Pretul ar fi undeva la 10.000 de dolari, dar sunt sigur ca imaginea e absolut fantastica, evident, ruland numai imagini la rezolutie 4k pe el.

Supercell, dar cred ca se vad misto si pe TV-ul tau nu? La al meu cu tub n-am cum sa le bag. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 11:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Da,se vad foarte bine.Mi se vad bine si pe monitorul meu de 19,tot LCD,dar experienta nu se compara.
Cand ai timp sa postezi si o filmare sa vad ce stie cu adevarat camera,ca asa pe youtube se mai pierde din calitate :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Mie Iul 25, 2012 11:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Parca am facut la iso 800 unele dintre ele, deci ceva zgomot de imagine exista. Iar conversia imaginilor in timelapse a mai scazut si ea din calitate. Aveam optiunea sa fac timelapse-ul cu cadrele neconvertite, dar atunci un timelapse de 15 secunde ar fi avut o dimensiune astronomica de cativa giga. Si sigur nu ar fi rulat fluent nici pe calculatorul tau. :) Dar daca vrei facem un test. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 12:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Pai iti dai seama ca accept provocarea,sa ii dau sa sa vad daca duce :twisted:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 12:23 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ma gandeam eu. :) Imediat il urc pe fastupload.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 1:09 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am ales 33 de cadre dintr-un total de 150. L-am pus la 8 fps deci are doar 4 secunde timelapse-ul. Rezolutie 4288x2412, la calitatea maxima care se poate obtine. E drept, am redimensionat inaltimea pozelor ca sa fie format 16:9, adica le-am stretch-uit un pic, formatul original 3:2 avea 4288x2848. In IrfanView am crescut un pic sharpness-ul si contrastul, astfel ca imaginile au un noise un pic mai mare decat cele originale, dar am considerat ca e mai bine sa fie mai sharp cu pretul unui zgomot de imagine mai ridicat decat sa fie soft. Dimensiunea jpeg-urilor originale ~5,3 mb, interesant ca dupa ce le-am procesat in IV dimensiunea a crescut la ~8 mb per poza. In total ~270 mb iar timelapse-ul are 1 GB, din nou interesant. Teoretic ar fi trebuit sa aiba tot in jur de 270 mb. Si am mai observat un lucru, initial am facut unul din cadrele originale care aveau 5,3 mb; timelapse-ul rezultat avea 1,2 GB. Apoi cel cu pozele de 8 mb si tl are 1 GB. Cum naiba cu niste cadre la 8 mb dimensiunea lui este mai mica? Poate din cauza ca primul l-am facut la 10 fps, desi nu vad ce legatura ar putea avea frame-urile pe secunda cu dimensiunea fisierelor.
Daca trageam RAW, zgomotul de imagine ar fi fost semnificativ mai mare si dimensiunea pozelor mult mai mare. Calitatea putea fi imbunatatita NUMAI daca foloseam ISO minim, 100. Oricum noise-ul ceva mai mare dat de iso 800 nu mi se pare asa de suparator, ba chiar nu ma deranjeaza mai deloc.
Astfel aici am facut un timelapse cu maximul de calitate care se poate face, ever, pe un aparat de 12 megapixeli. :) Din pacate calitatea lui e cu mult inaintea tehnologiei...
Sa-mi zici cum/daca se vede fluent, la mine cu cat e rezolutia mai mare cu atat se vede mai prost, ori monitorul ori BS playerul nu interpoleaza foarte bine pixelii.

P.S. multumit de viteza de upload pe transfer.ro, 4 mb/s, bun bun.

http://dl.transfer.ro/time-transfer_RO-26jul-37cf7e.avi

P.S 2: oare cum ies timelapse-urile pe Nikon D800? 8O


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 10:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Cea mai buna calitate dintre toate timelaps-urile tale,se vede si cu ochii carpiti de somn :) Rulare perfect fluenta cu un load la procesor intre 27 si 30% :D Astept si o filmare de la tine sa vad cum le trage cu adevarat camera.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 11:00 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Daca iti ruleaza fluent 250 mb/s si cu procesorul doar la 30% inseamna ca trebuie sa ai un calculator tare meserias. Deci se vede diferenta de calitate.
Nu este o optiune insa sa le fac asa pe toate, de exemplu asta daca il faceam cu toate cadrele, timelapse-ul avea in jur de 5 GB, si nu am atata amar de spatiu. Cand o sa-mi iau HDD extern o sa fac la calitate maxima macar lapse-urile nocturne.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Timelapse photography
MesajScris: Joi Iul 26, 2012 11:14 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
supercell scrie:
Astept si o filmare de la tine sa vad cum le trage cu adevarat camera.

Pe video nu sta asa bine, de fapt nu sta bine deloc, numai 720 p si cu zgomot mare de tot noaptea. Nu am optiunea sa modific timpul de expunere si iso in modul video, ceea ce e penibil. Timelapse-urile sunt facute din poze, nu din filmare pe fast-forward, desi cea din urma e cea mai buna pe timp de zi.
Oricum mai bine ca in youtube trebuie sa se vada:
http://dl.transfer.ro/Supercelula_10_iu ... fb7d1d.AVI


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 36 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO