forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Dum Noi 17, 2019 12:21 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Baile de aer
MesajScris: Dum Mar 30, 2008 2:40 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Apa Marii Negre este benefica in curele de talazoterapie pentru ca are un grad mare de mineralizare, temperatura mai scazuta ca a aerului si datorita actiunii mecanice a valurilor, aerul de pe litoral are multi aerosoli adusi de vanturi dinspre mare.
Si namolul din zonele litoralului este foarte benefic si cu efect la tratarea unor boli. Presiunea mare de la nivelul marii este benefica organismului, la Constanta de exemplu presiunea de obicei este in jurul valorii de 1014 mb. Tarmul Marii Negre are cea mai mare luminozitate si beneficiaza de cea mai intensa radiatie solara din tara, baile de soare fiind motivul principal al celor ce merg la mare.
O cura cu aer marin si plimbarile prin apa cu picioarele goale nu poate decat sa curete foarte mult atat corpul cat si mintea.

Sus

Subiectul mesajului: aeroterapia la munte
MesajScris: Dum Mar 30, 2008 2:53 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

In conditiile de mediu la munte, plimbarile in aer liber pun cel mai bine in functiune mecanismul de termoreglare a corpului, deoarece prin efort fizice produce permanent o cantitate mare de caldura interna ce poate fi reglata cu mediul exterior (datorita temperaturilor scazute din zonele montane.)
Aerul de munte este benefic pt ca este rarefiat, temperatura e scazuta, umiditatea relativa este mai ridicata, ionizarea este mai mare, aerul este lipsit de impuritati industriale.
Mai sunt notabile si substantele aromatice emanate de padurile de conifere. Se trateaza cu succes boli de plamani si hipertiroidiene, dar si psihicul in general se intareste, odihna activa in aer liber da un somn de fier.
Aplicarea aeroterapiei implica cunoasterea factorilor meteorologici care sunt mai esentiali: vantul, temperatura, umiditatea, nebulozitatea.

Sus

Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Apr 10, 2008 10:13 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Buna, Mariana !

Am citit cele scrise de tine si nu pot spune ecat ca mi-e dor sa merg la mare , ca nu am mai fost de loc din anul 1997, dar si de munte, unde stiu ce aer pur si binefacator este.
E adevarat ca muntele are climatul propriu s i ca vara trebuie facut focul si vara, in zilele mai racoroase. Nu prea ma impac bine cu temperatura de la munte, pentru ca la soare este prea cald, iar la umbra e rece, iar vantul e mult mai racoros ca la campie.
Insa vara, cand sunt peste 35 de grade la Bucuresti, o excursie la munte este cea mai buna. Anul trecut am plecat la munte fix cu o zi inainte sa fie pusa atentionarea de cod rosu la Bucuresti. Evident ca si la Busteni era prea cald, insa s-a racorit bine in urmatoarele zile, dar la noi a fost cald cat penru sapte mii de veri ! :lol:

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 3 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]