forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 10:56 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: NUMARUL AUTOTURISMELOR CRESTE ALARMANT !
MesajScris: Vin Mar 21, 2008 6:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
DORINTA MEA AR FI CA ACEST SITE SA ATRAGA ATENTIA ASUPRA CONSECINTELOR PE CARE LE VOM AVEA DE INDURAT PE VIITOR DIN CAUZA NUMARULUI EXTREM DE MARE DE MASINI.
Deja Bucurestiul este ticsit de autoturisme, traficul a devenit un mare calvar, daca nu un cosmar interminabil.
Pe langa nervii pe care cu totii ii intindem la maximum din cauza aglomeratiei din trafic, inmultirea accidentelor grave soldate cu pierderi de vieti omenesti si distrugerea spatilor verzi pentru noi locuri de parcare si benzianrii, cu totii respiram un aer extrem de poluat si toxic, plin cu gaze de esapament, praf si gaze de esapament. Astfel ne imbolnavim de plamani, facem alergii, ne scade sistemul imunitar si oricat ne-am trata nu ne mai putem reveni, decat foarte greu, cand nu suntem inca prea bolnavi si slabitit.
Eu cred ca impactul mediului inconjurator, cauzat de poluarea facuta de masini este extrem de grav, iar in viitor va fi mult mai rau de atata. In urmatorii ani vor fi si mai multe masini, poluarea se va accentua, si nici nu vad pe unde ne vom strecura printre miile si milioanele de masini, parcate la voia intamplarii.
DESI NU ARE LEGATURA DIRECTA CU METEOROLOGIA, EU CRED CA AR FI FOARTE BINE SA DISCUTAM SI DESPRE PROBLEME DE MEDIU SI DE POLUARE, EVENTUAL SA TRANSMITEM SEMNALE DE ALARMA, CUM CA O SA NE IMBOLNAVIM PUTIN CATE PUTIN DIN CAUZA POLUARII CAUZATE DE NUMARUL SI ASA EXTREM DE MARE AL MASINILOR.
Daca acest comentariu nu este la rubrica potrivita, sunt de acord ca administratorul sa-l mute in alta parte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 21, 2008 8:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
sigur, ma intreb daca este mai grava poluarea provocata de masini sau taierea continua si necontrolata a padurilor.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Mar 21, 2008 10:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Dupa parerea mea, numarul alarmant de mare al autoturismelor de la Bucuresti ar fi cel mai alarmant lucru, dar si defrisarile masive reprezinta o crima ecologica care ar trebuie sanctionata drastic de catre autoritati.
Desi insuficient studiate pana in prezent, ar fi si radiatiile electromagnetice, despre care vad ca se vorbeste tot mai des la programele de stiri Tv.
O problema aparuta recent, ar fi amplasaea haotica a antenelor de telefonie mobila care emit radiatii electromagnetice, potential cancerigene din cate am inteles. Adevarul este ca ma simt zilnic foarte rau desi medicii spun ca nu am mare lucru si analizele ies de obicei perfecte. Pe blocul din fata noastra avem instalate 4 antene de telefonie mobila, am incercat sa reclamam aceasta problema in cateva randuri si nu am reusit sa facem nimic, ca doar suntem in Romania !
Si nu e vorba numai de mine, la aceste radiatii ar putea fi expusi sute si milioane de oameni care probabil risca sa faca diverse forme de cancer in timp mai indelungat.
STIU CA SUNT INSISTENTA, DAR AS VREA SA-I ROG PE TOTI CEI CARE POT, SA SE SESIZEZE SI SA POSTEZE MESAJE DESPRE CATE ANTENE DE ACEST GEN AU IN ZONA ( EVENTUAL CHIAR SI FOTOGRAFII) SI DACA AU CUMVA PROBLEME DE SANATATE, APARENT INEXPLICABILE.
Imi cer scuze ca ma abat tot mai mult de la subiectul forumului, dar chiar nu stiu unde pot scrie ca sa fiu inteleasa si luata in serios, macar aici suntem un grup care ne intelegem bine si ne cunoastem intre noi.
Va multumesc la toti !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 21, 2008 10:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Legat de taierea copacilor...o chestie ce numai in Romania se poate intampla :

Sunt inscris la Asociatia Speologica Exploratorii Resita si din cand in cand mai merg la pestera Comarnic din Parcul National Semenic-Cheile Carasului...o zona superba. Copacii sunt protejati prin lege impotriva taierii , DAR o alta lege le permite firmelor de cherestea sa taie copacii de acolo. 2 legi se bat cap in cap si nimeni nu face nimic in acest sens.O realitate crunta care ia amploare pe zi ce trece.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: RADIATIILE ELECTROMAGNETICE
MesajScris: Dum Mar 23, 2008 11:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Am inteles ca aparatele Tv, monitoarele de calculator, cuptoarele cu microunde precum si telefoanele mobile emit radiatii electromagnetice care nu fac rau daca nu depasesc limitele admise, dar ce ne facem cu releeele de telefonie mobila care functioneaza neintrerupt si care genereaza un camp electromagnetic puternic, din cate am putut intelege. Din pacate nu sunt suficient de informata in domeniu, insa pentru toti cei care doresc sa verifice daca ce spun e u este sau nu adevarat, ii rog sa se documenteze pe Internet. Nu stiu cum sa postez link-uri pe forum si ma tem sa nu pun ceva nepotrivit din greseala.
Doresc sa incerc sa atrag atentia asupra potentialului pericol produs de poluarea electromagnetica.
De exemplu, bunicii mei locuiesc in strada Luica sector 4, foarte aproape ce termocentrala Cet Sud Bucuresti, iar cablurile de inalta tensiune se afla la doar cateva sute de metrii de locuinta lor.
Cred ca sunt supusi unui camp electromagnetic de mae intensitate care le face mult rau.
Bunicul meu in varsta de 82, om gospodar si cu o putere de munca extraordinara si foarte rezistent la boala si la toate greutatule vietii, a facut o forma de cancer agresiv, care l-a transformat intr-un biet om neputiincios, care se agata cu disperare de de firul vietii. In anul 2006 a facut o operatie foarte grea la stomac despre care medicii spuneau ca putini i-ar supravietuii si in urma careia s-a refacut excelent. Insa cancerul a invins, iar boala a recidivat la un an jumate de la operatie , iar in prezent este in faza termniala, iar eu sunt socata de starea in care se afla bunicul. Ma gandesc ca s-a imbolnavit si din cauza radiatiilor produse de cablurile de inalta tensiune. Nu-mi poate spune nimeni ca bunicul este in aeasta stare din cauza batranetii !
Daca era numai batranetea de vina ar fi murit la scurt timp dupa operatie si nu ar fi avut puterea ca in anul 2007 sa varuiasca casa, sa taie cateva tone de lemene si sa vina de la cumparaturi si cu plase de 10 kg. Stiu ca exagera, insa eu sa vreau si nu am putere sa fac ceea ce rusea bunicul, desi am doar 24 de ani.
Efectele acestor radiatii elecromagnetice se resimt si in 10-15 ani asupra organismului, nu intr-un an doi, cum probabil credem marea majoritate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mar 24, 2008 2:15 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Marea parte a oamenilor nu sunt interesati de aceste aspecte. Cunosc zone in care se construiesc case sub linii de inalta tensiune, pe langa turn de televiziune, dar nu se gandesc la consecinte, sau la copiii pe care ii au sau urmeaza sa-i aiba. Li se pare o gluma si nu se documenteaza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 11:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Din pacate, asa este, oamenii nu iau in serios niste pericole reale si pe termen lung, care aparent nu pezinta nici o amenintare, asa cum ar fi un incendiu, o apa poluata cu petrol sau alte fenomene naturale periculoase.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Mar 29, 2008 11:27 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Panza freatica din zona orasului Bacau a inceput sa fie problematica in privinta calitatii. In urma cu 20 de ani un combinat din P. Neamt deversa deseuri care se infiltrau si abia acum acele deseuri au ajuns la Bacau, dupa atatia ani!
Ma gandesc cu groaza ca tot ce facem acum se va vedea in mediu peste cativa ani buni, inca nu e mediul afectat de deseurile electrocasnicelor de acum.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Mar 30, 2008 12:54 am 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Distrugerea padurilor modifica semnificativ clima pentru ca inceteaza circuitul apei si se diminueaza precipitatiile. Se spune ca padurea atrage ploaia. Copacii circula apa de la radacini la frunze, iar prin evapotranspiratie o redau in atmosfera. Defrisarile duc si la cresterea albedou-lui, pt ca padurile sunt o zona mai intunecoasa. Se redistribuie astfel bugetul de caldura si se schimba climatul in unul mult mai uscat. Pasunarea excesiva la fel strica climatul unei zone.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Joi Apr 03, 2008 9:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, asa este, sunt agenti poluanti cu efect pe zeci de ani, cei mai periculosi fiind poluanii radioactivi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: mesaj
MesajScris: Dum Iun 23, 2013 12:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
ema-ema scrie:
Da, asa este, sunt agenti poluanti cu efect pe zeci de ani, cei mai periculosi fiind poluanii radioactivi.

Am vazut un documentar interesant "lupii radioactivi"
Monitorizau in special lupii de la Cernobal...

Totusi poate va fi mutat topicul la Mediu va rog!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11 mesaje ] 

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO