forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Noi 21, 2019 6:33 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Perdele de protectie
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 12:47 pm 
Avand in vedere faptul ca viscolele din ianuarie-februarie 2012 au pus in evidenta lipsa de perdele de protectie a localitatilor expuse viscolului,dar si a drumurilor comunale,judetene si autostrazilor,in aceasta sectiune vom arata ce s-a facut,ce facem si ce putem face pentru rezolvarea acestor probleme cauzate de viscol,prin transportul masiv de zapada la sol.

Sus

Subiectul mesajului: Re: Perdele de protectie
MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 12:58 pm 
In acest sens,presa va avea un rol important.Deja au fost numeroase discutii atat la nivel guvernamental,cat si cu primarii din satele si comunele afectate de viscol,discutii din care au reiesit numeroase probleme care ar impiedica lansarea rapida a programului de plantare de liziere.In primul rand,s-a pus problema exproprierilor,sunt probleme de cadastru,etc.Dar,chiar daca s-ar rezolva rapid,apoi s-ar pune problema pazei lizierelor.O concluzie ar fi ramanerea in posesia actualilor detinatori a terenurilor traversate de liniile de liziere,si acordarea de despagubiri timp de 5 ani pentru folosirea terenului in scopuri comunitare.In functie de mobilitatea autoritatilor (la nivel local si guvernamental) finantarea proiectului s-ar face exclusiv din fonduri europene.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 3:50 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin

Ma gandesc ca n-ar fi rau sa expui aici :
- cine sunteti
- scop
- strategie
- reusite/esecuri
- implicati/implicatii
:)

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 6:13 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

Roberta scrie:
In acest sens,presa va avea un rol important.Deja au fost numeroase discutii atat la nivel guvernamental,cat si cu primarii din satele si comunele afectate de viscol,discutii din care au reiesit numeroase probleme care ar impiedica lansarea rapida a programului de plantare de liziere.In primul rand,s-a pus problema exproprierilor,sunt probleme de cadastru,etc.Dar,chiar daca s-ar rezolva rapid,apoi s-ar pune problema pazei lizierelor.O concluzie ar fi ramanerea in posesia actualilor detinatori a terenurilor traversate de liniile de liziere,si acordarea de despagubiri timp de 5 ani pentru folosirea terenului in scopuri comunitare.In functie de mobilitatea autoritatilor (la nivel local si guvernamental) finantarea proiectului s-ar face exclusiv din fonduri europene.

Crede-ma pe cuvant, va iesi 0 taiat in 4.Acelasi lucru s-a spus despre inundatiile din 2005.Facem, dregem, diguri de aparare, erau toti care mai de care cu gura mai mare.Ghici cate diguri s-au facut? 0.Cate s-au reabilitat? 0.In 2010 pe Dunare, Fetestiul era aproape de o catastrofa, unele comune din Dolj chiar au avut o catastrofa, ghici cum arata digul la Fetesti? Sansele de reusita cu primarii, autoritatile locale, guvernamentale, care vrei tu sunt 0.Apreciez motivatia si spiritul, insa va disparea dupa 1-2 ani de chin.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 7:25 pm 
vimp scrie:
Ma gandesc ca n-ar fi rau sa expui aici :
- cine sunteti
- scop
- strategie
- reusite/esecuri
- implicati/implicatii
:)

Da,asa ar trebui,sa spun si despre mine cate ceva,si despre organizatiile implicate cate ceva,scopul e evident de protejare a mediului.La capitolul reusite\esecuri pot sa trec un maaare zero,asta daca e sa iau totul strict personal.Numai ca suspiciunile sunt foarte mari din cat vad eu pe aici,si multe lucruri se interpreteaza politic.Nu stiu daca e bine sa ma expun aici mai mult decat este cazul,mai ales daca voi opta pentru o cariera politica.Fac parte totusi dintr-o familie modesta,indeosebi tatal meu este pasionat de meteorologie,foarte multe lucruri le stiu de la el.In politica imi doresc sa intru deoarece nu as dori sa emigrez,am trei matusi in Irlanda si vor sa ma ia acolo.Recunosc ca nu excelez la engleza,dar m-as descurca.Nu as dori sa emigrez mai ales cand stiu din cercul meu de prieteni ce planuri au si cum nu le pot pune in practica aici in tara.Desigur,multe valori se vor pierde,nu toti vor reusi in strainatate.Nici eu,daca voi pleca,nu voi reusi mare lucru,in afara unui trai mai bun afara.Poate ca nici aici nu voi reusi,insa afara sigur nu voi reusi mai mult.Imi iubesc tara,atat cat am apucat sa o cunosc,mi-ar fi tare dor sa mai vad casa bunicii.Cat despre organizatiile implicate in acest proiect de salvare a satelor si autostrazilor de la troiene,nu as vrea sa fie doar o insiruire de nume.Sunt simpatizanta a unui partid politic verde,nici macar membra nu sunt,ca nu am varsta.Cunosc multi colegi,prieteni,studenti,studente,care ar vrea sa participe la plantarea de pomi,voluntari.Daca politicienii nu vor reusi la randul lor sa ne uneasca,vom vedea,noi insa trebuie sa facem tot ce depinde de noi in acest sens.Pe de alta parte,nu as dori nici sa deturnez subiectul principal de discutie al forumului.Ca sa vorbesc si de un esec,Crucea Rosie nu ne-a dat cort la Universitate;iar ca si succes tot legat de acest aspect,ne-am descurcat lejer si fara.Mult mai lejer as vorbi de esecuri decat de succese.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 8:24 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Cei de la Crucea Rosie sunt niste mafioti...nu recomand nimanui sa doneze bani/bunuri prin ei.

Hai totusi sa nu fim asa pesimisti si sa o sustinem macar moral pe Roberta...isi va da seama ea mai incolo daca eforturile au fost in zadar sau nu.

P.S. esti simpatizanta partidului lui Pleata Lunga si Soioasa? :)

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 9:08 pm 
Inteleg ca e o gluma,dar nu inteleg gluma.In alta ordine de idei,macar daca ii tragem de maneca"hei!,ce ati mai facut cu chestiunea aceea?" Pana li se rupe maneca la camesa!Macar maneca aia daca o rup,tot e ceva,macar stiu ca atat am putut face,dar macar atat sa fac si adorm seara mai linistita.

Sus

MesajScris: Sâm Mar 03, 2012 9:55 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

N-am glumit...cei de la Crucea Rosie chiar sunt mafioti.

Sus

MesajScris: Joi Sep 27, 2012 3:20 pm 
Bine v-am regasit si scuze pentru pauza in postari.In primavara nu am reusit sa fac ceva practic,desi m-am zbatut enorm.Acum voi relua lupta pentru acest proiect si sper sa atrag cu adevarat in actiune (sapa,lopata si cazma) oameni adevarati.Desigur,acestia nu vor veni din partea acestui forum,dar fiind faptul ca va fi o lupta contra unui fenomen meteorologic,acest spatiu va fi depozitarul faptelor in acest sens.Acum speram sa fim avantajati pe de o parte datorita faptului ca toamna se fac plantari(e adevarat ca si primavara,dar timpul e mai scurt si snsa de prindere e mai mica-vine caldura si mugurii se usuca daca nu ploua la timp).Ar mai fi un avantaj prognoza ANM pentru aceasta iarna,cum stiti au anuntat o iarna mai grea.Acest din urma avantaj ar consta in faptul ca am putea convinge mai usor autoritatile de prin sate si comune.Avand in vedere scurta,dar intensa experienta personala(soldata cu esec)din primavara,revin cu noi aliati(atat in plan politic,dar si in plan nepolitic).Am pierdut o batalie,dar razboiul abia acum incepe.Nu voi avea liniste pana nu voi planta primul arbust sau pom in o liziera de protectie nou infiintata.(altfel,degeaba ma duc si plantez un arbust in o liziera deja existenta).Prognoza privind o toamna mai umeda ar fi cu doua taisuri,ar si avantaja prinderea pomilor dar ar si ingreuna plantarea un teren mai impracticabil.Abia astept sa prezint aici fapte mai multe si mai putine vorbe.

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 12:42 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

- ma bucur ca ai revenit :)
- vad ca tot la vorba mea ai ajuns, adica esec pe linie cu plantarile
- bine ca nu renunti...inca :)
- iarna grea ? nu te baza pe asa ceva !!! poate nu va fi deloc...
- care toamna umeda ? in care prognoza ?
- succesuri si tine-ne la curent !!!!
- te mai asteptam si pe alte topicuri, nu doar pe asta cu esecurile :(

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 12:58 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Ar exista niste liziere defrişate inconştient de unii prin Oltenia sau Bărăgan.
În centru şi vest mai e cum e însă în sud, pe lângă sărăcie mai e şi prostie cu carul, e dezastru.
Cred că reînfiinţarea unei liziere ar fi o idee bună însă la cât de copăcari sunt unii localnici şi câte impedimente din orice e destul de greu.
Trebuie să iei legătura cu autorităţile locale şi fiecare se laudă că are un proiect de mediu, însă dacă îi iei la concret dau din umeri, că aşa e la noi, facem numai din gură.

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 1:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

corect, copacarii nu vor sa planteze liziere, ei vor doar lemn de foc...e simplu de tot !!!
apoi la viscole urlaaaaaaaaaaa

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 2:58 pm 
Voi incerca sa raspund pe rand.Deci "esece"au fost deoarece nu am putut concretiza nimic,insa am aflat ca principala problema ar fi stabilirea parcelelor,unele fiind in litigiu(vorbesc la cazul general,nu la unul concret).Numai prin hotarari de guvern sau prin parlament vor fi stabilite noi reglementari in acest sens,nu as vrea sa intru prea mult in detalii.Ar putea fi stabilit un proprietar,sau mai multi.Ar putea fi un bun public si plantele ar putea fi arbusti fara valoare ca si lemn de foc(macesi,garduri vii).Acestea ar putea fi eficiente in amplasamente pe mai multe linii strategice.Riscul ar fi expunerea lor mai mare la incendiile de vegetetie.Voi adresa cat mai urgent un mail catre ministerul mediului pentru a vedea daca au vreun proiect concret pentru aceasta toamna(ar fi cazul ideal,cel mai simplu)si,daca da,daca s-au identificat loturi sau parcele disponibile.Prin proiect guvernamental ar fi mai usor de strans si voluntari.Ar mai fi si varianta mai anevoioasa(in campanie electorala)a unei initiative a unui partid politic.(dar sa vezi atunci contraatacuri in presa!!"iata cum se face campanie,nu stiu ce...")si o a treia varianta a unei initiative ecologiste dar nepolitice,cu ceva sanse de reusita.Personal as agrea prima sau a treia varianta,dar se merita riscul si cu a doua daca numai asa s-ar putea face ceva concret.Nu pot sti cat voi reusi in aceasta toamna,sanse ar fi mai multe insa campania electorala suprapusa exact peste perioada optima de plantari poate fi un factor greu de depasit.Macar daca se va intra in parlament cu un proiect de lege dupa alegeri si tot va fi un pas important.(si atunci ar ajuta o iarna mai sanatoasa)

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 3:04 pm 
Si as vrea sa va mai spun ceva;sa stiti ca o liziera chiar cazuta prada toporului,daca apuca sa ajunga in ea un mic procent din arbori(salcami de preferat)la stadiul de a face seminte,apoi va renaste lastarisul si se va indesi deosebit de mult,devenind un si mai bun obstacol in calea vantului.Deci munca nu ar fi in zadar,ar mai exista si aceasta a doua sansa.In ceea ce priveste prognoza cu iarna si cu toamna,vom discuta cat mai pe larg in alte topicuri.

Sus

MesajScris: Vin Sep 28, 2012 3:08 pm 
Dupa demararea acestui proiect,va trebui sa vedem ce se poate face si in privinta impaduririlor.Dar,daca nu vom putea sa infiintam aceste liziere,cum am putea privi atat de sus?

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 35 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]