forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:04 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: FIRME SI INSTITUTII CARE POLUEAZA MEDIUL
MesajScris: Joi Mar 27, 2008 8:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Acum, o sa incerc sa scriu cateceva despre fabricile si institutiile care polueaza mediul, in Bucuresti.
Am vazut ca la turnatoria de la fostul IMGB iese un fum ruginiu care cred reprezinta praf de metale pe care noi il inhalam atunci cand vantul sufla mai puternic. Probabil ca daca ar fi modernizat furnalul si ar fi pus niste filtre speciale, acum poluarea produsa la IMGB s-ar fi redus considerabil. De cand eram eu mica, furnalul producea acel fum galbiu-ruginiu care numai bine nu putea sa faca mediului inconjurator. Am inteles ca acest furnal nu mai functioneaza zilnic si tot e bine ! Din pacate nu sunt informata despre cat de mult polueaza acest furnal, aflat la aproximativ 2-3 Km de zona in care locuiesc.
Oricum, sunt convinsa ca sunt multe alte institutii care produc o poluare mult mai nociva si cancerigena.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Crematoriul de la spitalul Sf Ioan
MesajScris: Joi Mar 27, 2008 9:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Tot in zona in care locuiesc, exista un alt factor poluant, despre care mai de mult s-a vorbit la stirile ProTv sau la Antena1
E vorba de crematoriul spitalului Sf Ioan care functioneaza fara sa se tina cont de protectia mediului deoarece cand se fac incinerarile, iese pe cos un fum negru care are un miros sinistru, de carne arsa. Fumul acesta este foarte inecaciosi, iar locuitorii din zona se plang ca se simt rau si ca nu pot respira in case daca nu inchid geamurile la timp. Le intra in case tot acel fum, mai ales cand este vant mai puternic si-l imprastie in toate partile. La televizor au precizat ca fumul de la crematoriu este extrem de toxic si cancerigen. Au zis ca se poate face ceva ca sa nu mia polueze in acest hal, dar ca sunt necesare sume mari de bani pentru nu stiu ce filtre si instalatii mai performante. Eu cred ca ar trebui sa fie obligati sa faca tot posibilul ca acel fum sa nu mai deranjeze locuitorii si sa fie amenzi usturatoare pentru conducerea crematoriului daca nu se iau masuri.
Nu e vorba doar de sanatatea mea, a parintilor sau a vecinului. Trebuie sa inteleaga toata lumea ca astfel de surse de poluare, nu numai crematoriile si fabricile, ca sunt extrem de periculoase pentru sanatate, mai ales pe termen lung. Probabil ca sunt multi care vor intreba daca eu pot veni cu vreo idee salvatoare. DIn pacate inca nu am nici un plan revolutionar, prin care sa se poata reduce nivelul poluarii, insa cei care cred sau chiar s-au imbolnavit din cauza unor factori poluanti, sa reclame in permanenta si sa nu se lase pana cererea sau reclamatia nu-i va fi luata in seama. In pentru asaceva e nevoie de sute si chiar mii de oameni care sa fie uniti si sa-si doreasca sa lupte pe toate caile pentru un mediu curat si un aer respirabil.
Repet, nu vreau sa supar pe nimeni, doresc doar sa atrag atentia asupra unor pericole aparent nevazute sau neluate in seama, din cauza lipsei de informare sau de interes pentru un trai mai de calitate.
Va multumesc !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 12:02 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mar 13, 2007 1:00 pm
Mesaje: 189
Din pacate sunt prea multe zone care sunt ingropate sub noxe si reziduri, dar de cele mai multe ori amenzile aplicate nu sunt mari si nu deranjeaza.
Cand stau cateva zile in Bucuresti ma doare capul si ma stoarce de puteri, m-as obisnui greu sau deloc cu orasul asta. Exista si la Bacau zile in care nu poti respira, mai ales in jumatatea sudica a orasului, macar acum sunt atenti cum bate vantul cand dau drumul la emisii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Mar 28, 2008 4:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Da, Mariana, Bucurestiul este un oras cumplit, mai ales acum, cand se lucreaza peste tot. In acest moment, adica la ora 15 :30 se lucreaza de zor cu pickamerul in zona blocului in care locuim. Asa o tin de vreo saptamana, trebuie sa suport zgomotul ciocanului pneumatic de la 7 jumate pana pe la ora 5-6 seara. Vad ca nu mai termina odata, ne-au facut capul mare si ne-au umplut de praf, avand in vedere vantul destul de puternic din aceasta perioada, cand temperaturile ba cresc, ba scad si probabil ca asa se produce acest vant sacaitor.
Inseamna ca ma simt mereu rau si am migrene si din cauza zbomotului utilajelor, a radiatiilor si al gazelor de esapament. Eu am de mica probleme de sanatate, insa cred ca la poluarea de la Bucuresti nu prea mai am sanse de vindecare daca nu o sa reusim sa ne mutam intr-o zona cu aer mai curat.
Da, nici amenzile si sanctiunile aplicate societatilor care nu respecta normele de protectie a mediului sunt mai mult formale, din pacate. Daca nu se vor lua masuri dure, sunt sigura ca nici cei bogati nu vor avea un trai sanatos in caz ca prefera sa locuiasca la oras. Insa nu am de ce sa le plang de mila, deoaece marea majoritate nu are posibilitati financiare si nici sa se judece cu institutiile care polueaza mediul, deoarece suntem multi cei care de abia o ducem de pe o zi pe alta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Tabloul gri
MesajScris: Dum Oct 19, 2008 12:42 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Propun sa facem acest subiect "stichi" si cei care doresc si stiu sa puna aici numele fabricilor, uzinelor care sunt mari poluatori.
Rog la obiect, fara multe off-topicuri.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 10, 2008 7:27 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Oare stiati ca Bucurestiul nu are statie de epurare a apei din canalizare? Absolut tot ce deverseaza Bucurestenii in canalizare se duce in Raul Dambovita. Si mai sunt destule orase din tara in aceeasi situatie: Constanta, Galati, Braila, Craiova, Calafat, Drobeta Turnu Severin, Borsec, Busteni, ar fi unele exemple. Slatina are statie de epurare si pana si statiunea Caciulata de pe Valea Oltului are.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 10, 2008 8:28 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
In Bacau am auzit ca exista statie de epurare dar e subdimensionata si cand este cantitate mare de dejectii acestea sunt date direct in apa. De asemenea, in tarile civilizate sistemele de canalizare sunt prevazute cu conducte separate pentru apa colectata din sistemele pluvio. Pe la noi nu stiu cate orase au asa ceva.

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 10, 2008 8:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
asa e la noi la cluj...ne-am modernizat de cativa ani...desi mai sunt scapari intentionate sau nu in somesul mic...uneori... :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 10, 2008 9:22 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
la mures e ok..sunt 2 statii de epurare..una in oras..alta la iesire..dupa combinatul chimic...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 10, 2008 9:26 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nu cred sa fie vreun oras din RO care sa aiba 2 canalizari separate. In toate apa de ploaie intra in aceleasi conducte prin care circula si norocul maroniu. Se spune ca Dambovita, dupa ce iese din Bucuresti este un rau mort, fara nici un peste. Raul intra in Bucuresti prin Lacul Morii, traverseaza orasul prin dig de beton. Sub acel dig se afla o caseta, un fel de tunel de beton in care se aduna canalizarea din tot Bucurestiul. La Glina, in SE orasului, digul de beton se termina si Dambovita de deasupra se uneste cu cea de dedesupt. Statia de epurare e in constructie de multi ani. Cand ploua mai tare, din cauza diametrului prea mic al casetei de sub Dambovita toata canalizarea se revarsa pe strazile Capitalei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Noi 11, 2008 11:07 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Nu cred ca Deva e un orash extrem de poluat...sau cel putzin nu observ efectele poluarii. In orash polueaza mult crematoriul de la spital, care se pare ca emite direct in atmosfera ceva gaze cam interzise. In afara orashului, termocentrala Mintia si fabrica de ciment de la Chiscadaga, ambele la cativa km de orash. Si termocentrala si fabrica de ciment cica au filtre. Bineinteles, daca treci pe langa centrala, se vede bine fumul...il vezi si din wikimapia :P deci nu stiu cat de folosite is filtrele. La Chiscadaga a fost un scandal enorm acum cativa ani, cand s-a descoperit ca ziua filtrau emisiile si noaptea goleau filtrele in atmosfera...nu ma intrebati detalii ca nu stiu.
Nu-s probleme cu canalizarea...apa potabila o luam de la Rau Mare Retezat si o deversam in Muresh, printr-o statie de epurare, care presupun ca trebuie sa curetze tot, fiindca Mures mai trece si prin Arad si n-ar fi frumos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 2:46 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Toate canalizarile Constantei duc la...Marea Neagra. :P Sau in lacul Tabacarie. Hai sa zicem ca dinamica marii mai "spala" din deseuri, dar ce-i in ghiol... :o Si cand te gandesti ca sunt unii la guvizi acolo(si apoi ii vand pe caldaram in piatza), mai sunt si care se balacesc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 2:36 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A fost o faza tare la Mircea Badea asta vara, dar nu o mai gasesc pe Youtube, fir-ar sa fie. "Marea neagra este plina de cacat. La propriu.
Deci vezi oamenii aia multi de pe plaja? E, inainte de a veni la plaja, parerea mea e ca au prestat. :lol: Si rezultatul prestatiei lor se afla in apa Marii Negre, in care se imbaiaza acum."

Era pe Youtube doar fragmentul cu pricina, dar se pare ca a fost sters de catre Userul lui "peste prajit". Acum e numai intr-una din partile de emisiune de cate 10 minute, si nu mai stiu data emisiunii. Urasc userii care pun ceva pe Youtube si apoi sterg. :x


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 4:36 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
Faza cu deversarea in mare era si in Grecia, la Paralia. Totul era ok pana ajungeai la canalul de deversare. Era o putoare acolo...nu scapam de ea nici in costum biohazard :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 21, 2008 5:19 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Haoleu, pai inseammna ca in vara 2007 facui si eu in marea lor, ca am fost la Olimpic Beach, statiune care era legata de Paralia. :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO