forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:54 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 10:10 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Sa fie sub medie la temperaturi asta ar fi ceva absolut memorabil, dar sansele sunt infime zic eu.Poate sa fie si canicula, dar si precipitatii multe gen 2006, 2010 etc.De un val sau 2 de canicula cel putin e aproape exclus sa scapam. CFS vede un comportament similar unui NAO +, ce bine ar fi sa fie asa, dar nu ma culc pe urechea asta :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 10:18 am 
Nici eu dar nici nu exclud ipoteza unei veri mai putin fierbinti decat anul trecut, pe ansamblu.
Ar fi foarte bine ca regimul pluvio sa fie macar 50% din normal iar caldura sa nu depaseasca valorile de anul trecut, mai ales ca durata.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 10:19 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
CFS merge pe ideea de blocaj scandinav semi permanent pentru vara aceasta, ceea ce ar insemna o vara 2005 in sud est. Din pacate modelul asta are tendinta sa propagheze conditiile ultimelor 10 zile in prognoza, din cate stiu eu, dar sper sa nu ne pacaleasca.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 10:21 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Asta ar insemna si in Sahara ceva mai multa umezeala! :mrgreen:
Ceea ce era de demonstrat...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 10:32 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
eugenraduoradea scrie:
Pentru mine doar acest aspect conteaza, cate nopti de peste 25 de grade vom inregistra si cate zile cu maxime de peste 35 de grade sau medii zilnice mai mari de 25 de grade, la nivel urban, nu la Padurea Verde, in afara Girocului sau la aeroport ?! :)

Asta tare ma tem ca n-o sa afli niciodata. :mrgreen:

eugenraduoradea scrie:
... nici nu exclud ipoteza unei veri mai putin fierbinti decat anul trecut, pe ansamblu.

Daca vara asta o sa fie mai fierbinte decat cea de anul trecut ne-am dat naibii... :)
Avand in vedere insa ca vara 2012 a fost cea mai fierbinte de cand se fac masuratori meteo la noi cred ca sansele ca vara 2013 sa se ridice la acelasi nivel sunt minime.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 10:51 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Cu putin noroc, putem avea o vara dupa tiparul perioadei 1995-1999 :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 11:36 am 
catalin scrie:
eugenraduoradea scrie:
Pentru mine doar acest aspect conteaza, cate nopti de peste 25 de grade vom inregistra si cate zile cu maxime de peste 35 de grade sau medii zilnice mai mari de 25 de grade, la nivel urban, nu la Padurea Verde, in afara Girocului sau la aeroport ?! :)

Asta tare ma tem ca n-o sa afli niciodata. :mrgreen:


Cum sa nu se poata afla, ai statii de la APM, poti afla tot ce misca in mediul urban, plus ugaen-ul.
Eu stiu tot ce a miscat la Oradea anul trecut la nivel urban stas, adica la statiile APM.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 12:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Poate ca la Oradea sunt mai ok statiile APM, dar cele din Timisoara dau date destul de ciudate (mai ales temp).
Eu nu mai am demult incredere in ele si nu-mi mai pierd timpul sa le mai urmaresc nici macar orientativ.

Statia lui Adi (ugaen) poate sa fie un punct de reper pentru ce se intampla in oras, dar si el sta foarte aproape de marginea aglomerarii urbane si are senzorii pe bloc.

Ziceam ca nu putem niciodata afla exact parametrii la nivel urban pentru ca nu sunt definite conditiile in care ar "trebui" masurati acestia (si nici nu cred ca pot fi definite). De asta cel mai bine e sa ne raportam tot la valorile masurate in conditii standard.

Apropo de statia ANM de la Padurea Verde: cred ca si ea e influentata de mediul urban mai mult decat de padure.
Se observa ca in imediata apropiere este Continentalul care sigur simuleaza foarte bine influenta pe care ar avea-o prezenta unui cartier de blocuri.
Imagine

Pe de alta parte, de exemplu, pe 24 si 25 august 2012, cand s-a stabilit temperatura maxima a anului (38.2°C la ANM) la restul statiilor au fost urmatoarele valori:
- la ugaen au fost: 38.7°C in ambele zile;
- la 1921-Dumbravita: 37.8°C si 37.5°C;
- la mine-Giroc: 38.2°C, respectiv 38.4°C.

In concluzie, intr-un oras mare, vara, temperatura maxima masurata in conditii cat mai apropiate posibil de standardul meteorologic nu variaza spectaculos de la un loc la altul.
Faptul cum e resimtita caldura de catre locuitori depinde de alte aspecte locale:
- cat de multa caldura inmagazineaza peretii si asfaltul din zona lor;
- cat de mult acestia o pastreaza chiar si in timpul noptii;
- daca blocul are acoperis;
- izolarea termica a cladirii;
- ventilarea naturala in zona;
- orientarea ferestrelor etc.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 1:26 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
La vara-mea, etaj 4 din 4, smoala in loc de acoperis, 34 de grade asta vara in casa. Nici termopan nu au.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 1:44 pm 
Si nu i-ai facut cadou un AC, daca voi sunteti mai avuti, chiar si din ala mai ieftin, no name ?!
Macar un racitor cu apa au sau se coc in apartamentul lor minunat ?!
Daca nu au nimic, le faci cadou surpriza un AC si ai scapat de cadouri la zile de nastere pe un an, la tot clanu. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 1:46 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Macar au centrala iarna cand tin 20-21 de grade. Toti 3 sunt frigurosi, matusa are mainile reci la 22 de grade daca e la maneca scurta, deci nu prea sufera. Verisoara se enerveaza cand parintii ei inchid geamul la 28-30 de grade. :lol:

Roberta, verisoara asta a fost la mine in camera cand mergea AC-ul, si a zis ca este de vis, nicidecum ca nu-i place. :)

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 1:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Racitor cu apa...Incearca asa ceva si te da afara din casa umiditatea. Am testat personal unul in magazin, aveau statii meteo si am pus un senzor in jetul de aer...abia racea cu 0,5 grade, dar vaporii rezultati?? Ce faci cu ei? A, spui ca pui gheata in sertar? La naiba...face curent si bazaie in cap degeaba. Nici gratis nu as lua asa ceva. Mai sunt ventilatoarele acelea mari...poti sta in curentul ala? Eu nu. Sunt crescuta la tara, nu-s mofturoasa, dar ceea ce nu pot, nu pot.

L.E. Pai saraca a luat si ea o gura de aer dupa iadul ala.
Acum am 25 in casa si stau cu ciorapi in picioare. Geamul deschis, dar ventilatorul oprit. Am spus, cand ventilez dau aerul afara, nu-l pun sa bata in mine.

Da, e on-topic, sunt pregatiri pentru vara 2013, Ac-ul e cu noi.


Ultima oară modificat de Roberta 93 pe Sâm Iun 01, 2013 1:54 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 1:51 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Nici mie nu-mi plac ventilatoarele, mai rau incalzesc cu caldura motorului, plus apa care face ITU mai mare.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2013
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 1:53 pm 
Cata, Continentalul ala e fostul UMT sau sunt aia cu cauciuce ?!
Cred ca statia meteo ANM de la voi e din 1900 toamna acolo, eu de cand ma stiu tot acolo era.
Parca ai fotografiat o statie APM pe undeva prin Calea Aradului, aia nu da date meteo ?!
Oricum fata de ANM, ii ajuta un pic paduricea aia, in oras poti pune lejer 2-3 grade in plus, mai ales in piata Operei sau Unirii.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Sâm Iun 01, 2013 2:06 pm 
Neaceasca85 scrie:
Nici mie nu-mi plac ventilatoarele, mai rau incalzesc cu caldura motorului, plus apa care face ITU mai mare.


Asta s-o credeti voi, eu am racitor din ala unguresc, tip dulapior ambulant, si e meserie, am prins la un hotel din Cluj un racitor din asta care nu a mai fost curatat si nu mai avea apa in el de ani si dupa ce am pus apa alta viata, mi l-am pus pe mine si nu am mai avut probleme cu caldura.
Secretul la racitoarele astea cu apa este sa-l tii pe viteza la minim.
Nu creste umiditatea in camera nici cu 10 procente, eu am termo-higro o gramada prin camera.
Anu asta am in proiect o chestie, bag un ventilator mai meserias in geam, decupat cu burlan, etc. care sa scoata aerul din camera iar la racitor ii pun in fata un radiator cu apa recirculata cu o pompa submersibila dintr-o lada frigo, in care pun gheata pana la maxim. Toate ventilatoarele cu toata sandramaua nu consuma mai mult de 60-70 de W/h, fata de 500 la AC. Frigiderul cu congelator oricum merge asa ca intr-un sertar pun apa la inghetat si o schimb tot la cateva ore, pana ingheata aia bagata in sertar.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 99 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO