forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 11:34 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Apr 14, 2013 8:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Sa vedem cum stam cu fulgerele la nivel global :)

Imagine

Imagine

The spot with the most lightning lies deep in the mountains of eastern Democratic Republic of the Congo near the small village of Kifuka (elevation 3200 feet, 970 m). Thunderbolts pelt this land.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Apr 15, 2013 10:21 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
158 de fulgere pe km patrat...noroc ca aia au paduri tropicale unde se adaposti, altfel... :P


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mie Apr 17, 2013 11:36 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
europa cel mai slab, logic...iar in imensa siberia un fulger e o pasare rara :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mar Apr 23, 2013 4:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
O harta colorata a unuia dintre cele mai dure valuri de caldura(daca nu, chiar cel mai dur) din istoria meteorologiei romanesti (15-25 iulie 2007) :) Cate temperaturi de peste 40 de grade au fost atunci, dintre care multe de 42, 43 si unele chiar 44 :twisted: Intrebarea e, oare cate din temperaturi au fost influentate de urban heat island ? :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mie Apr 24, 2013 4:44 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Si Romania sta impresionant de bine la capitolul fulgere, raportat la Europa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mie Apr 24, 2013 9:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Dar Slatina, cum sta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Iun 30, 2013 10:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Si pentru ca azi a fost o zi cu cantitati mari de precipitatii in 24 h, pun un fragment interesant ce cuprinde valori inregistrate de-alungul timpului la acest capitol, poate unele nu au fost postate pe forum pana acum(exceptand cazul arhicunoscut din Delta.)

Cantităţi excepţionale de precipitaţii în 24 de ore, cu caracter local, s-au mai produs în Dobrogea (Negru Vodă 320 mm/17.VIII.1900), pe dunele de nisip din sud-vestul Olteniei (Ciupercenii Vechi, 349.9 mm/26.VI.1925), in Podişul Mehedinţi (267.0 mm/12.VII.1999 la Halânga) sau în nordul Bărăganului (Surdila Găiseanca, 265.9 mm/18.VI.1901), in unele culoare de vale sau culoare montane (Fundata, 306.0 mm/19.VI.1924), in Culoarul Muresului (Deva, 262.0 mm/9.VII.1984).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Iun 30, 2013 11:02 pm 
supercell scrie:
O harta colorata a unuia dintre cele mai dure valuri de caldura(daca nu, chiar cel mai dur) din istoria meteorologiei romanesti (15-25 iulie 2007) :) Cate temperaturi de peste 40 de grade au fost atunci, dintre care multe de 42, 43 si unele chiar 44 :twisted: Intrebarea e, oare cate din temperaturi au fost influentate de urban heat island ? :)

Imagine

Posibil ca unele sa fi fost afectate dar nu intr-o masura foarte mare, totusi se pastreaza un perimetru inierbat destul de mare in interiorul tarcului, platformei de masurare, cum zice doodoo. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Iul 01, 2013 11:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Conform site-ului natgeo.ro, cel mai inalt nor de furtuna observat in Romania s-a produs la NE de Caracal la data de 29 iunie 1983 -17.3 km :!: Nu precizeaza de unde au aceasta informatie pentru ca mi se pare ciudat ca la latitudinea noastra sa fie posibil asa ceva.
Alte date de acolo:

Cea mai intensă grindină s-a produs în Oltenia, pe data de 02.06.1995 care a făcut pagube considerabile, iar greloanele de grindină au fost de mărimea unui ou de gâscă, spărgând ţigla de pe case sau geamurile autoturismelor în unele localităţi (Băileşti). Intensitatea acesteia a fost consecinţa unui contrast termic între masele de aer din faţa şi spatele frontului atmosferic de 10 – 12° C, iar scăderea maximă de temperatură a fost de 11° C într-o oră.În data de 28.05.2005, în comuna Pieleşti din judeţul Dolj ploaia căzută a fost însoţită de vijelie şi grindină. Dimensiunea greloanelor de grindină a fost cuprinsă între 5 mm şi până la mărimea unui ou de porumbel (circa 4 – 5 cm), iar cantitatea de grindină a fost atât de mare (20 – 30 cm) încât stratul de grindină format a rezistat pe sol până a doua zi la prânz. Durata grindinei a fost de 20 – 25 minute, iar cea a ploii de circa 2 ore. Au fost distruse în totalitate culturile, iar pomii şi viţa de vie au fost defoliaţi

Viscolul din 4-6.11.1995 a marcat cea mai timpurie dată de instalare a iernii şi a durat până la 16.04.1996 când a căzut ultima ninsoare. Iarna 1995-1996 este un record climatic, fiind iarna cu cea mai lungă durată continuă a stratului de zăpadă, de 163 de zile în Oltenia, iar în unele părţi ale Românie chiar 170 de zile.În aceeaşi lună, noiembrie, s-au înregistrat 7 viscole la nivelul întregii ţări, fapt neobişnuit pentru această lună. Stratul de zăpadă continuu, care s-a compactificat şi a căpătat aspect de gheaţă a afectat la nivelul întregii ţări 500 000 ha cu semănături de toamnă şi mai ales de grâu..

În data de 28 iulie 1998, vijelia din arealul oraşului Timişoara a durat circa o oră şi a produs pagube evaluate la 11 miliarde de lei, fiind distruse circa 200 de automobile, 2 elicoptere ale aviaţiei utilitare, acoperişuri de clădiri, suprafeţe mari de spaţii verzi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 1:07 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36968
Localitate: Bistrita
E discutabila prima informatie, cu norul de furtuna. In fiecare vara se dezvolta nori care ajung la 15-16 km, unu la mana, doi la mana - nu stiu ce radare performante existau pe vremea aia (top echo)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 9:47 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
163 de zile cu strat de zapada? Cred ca nici Miercurea-Ciuc n-a avut atatea zile in vreo iarna.Poate in Oltenia sus la Ranca :D.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 10:42 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Tot ce imi aduc eu aminte e faptul ca in iarna 1995-1996 a fost zapada incepand cu noiembrie si ca ultima oara s-a topit in aprilie.Nu cred insa ca a fost strat continuu pe sol la vreo statie, e cam prea mult.L-as fi intrebat pe I .Marinica sa imi spuna un numar de zile exact, dar in mod straniu nu mai stiu nimic de el de atunci de cand v-am zis si voua pe forum.Nu m-ar surprinde ca astia de la ANM sa ii fi interzis sa ia legatura cu mine, o mare aiureala toata chestia asta asadar :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mar Iul 02, 2013 11:58 am 
Daca e asa inseamna ca paranoia ANM e la ea acasa.
Chiar asa de comunista a ramas structura asta, nu admite critica de niciun fel, au ramas la stadiul my way or the highway ?!
Cand cineva intreaba, te critica, vrea sa afle cat mai multe, inseamna ca prezinti interes si trebuie sa raspunzi.
Noi oricum nu avem nici capacitatea si nici mijloacele de-a face concurenta ANM-ului, suntem doar niste observatori pasionati si ii tragem de maneca cand ni se pare ca ceva nu e in regula.
Intr-un fel chiar ar trebui sa fie incantati de interesul nostru fata de activitatea lor, cu bune, rele si ce mai e pe acolo.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mie Iul 03, 2013 8:57 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
supercell scrie:
Tot ce imi aduc eu aminte e faptul ca in iarna 1995-1996 a fost zapada incepand cu noiembrie si ca ultima oara s-a topit in aprilie.Nu cred insa ca a fost strat continuu pe sol la vreo statie, e cam prea mult.

Apropo de iarna 1995-1996 in Oltenia, iata ce mi-am notat eu in caietul de meteo ca s-a intamplat la Novaci (eram in clasa a VI-a):
"Luni, 5.02.1996:
Azi-noapte a nins de vreo doua degete. Peste zi a nins continuu si peste zapada veche s-au mai adunat inca 20 cm. In total stratul masoara acum 35 cm. Se anunta ca va ninge neintrerupt pana cel putin joi, 8.02.
Luni, 12.02.1996:
Azi-noapte a mai nins vreo 5 cm, iar la ora 7:20 stratul total masoara 85 cm. Temperatura aerului este de -3°C.
Marti, 12.03.1996
Pe la ora 11:00 a inceput sa ninga viscolit. Acesta a fost cel mai puternic viscol din aceasta iarna. Pana seara peste vechiul strat s-au asezat inca 20 cm de zapada.
Luni, 18.03.1996:
Dimineata polei gros de 1 cm.
Vineri, 22.03.1996:
Zi insorita. Numai sunt decat cateva petece de zapada.
Marti, 16.04.1996:
Astazi de dimineata a inceput sa ninga. Pe dupa-amiaza ninsoarea s-a potolit.


Dupa cum se vede, cel putin la Novaci, s-a semnalat ninsoare pana la jumatarea lunii aprilie, dar nu a fost strat continuu de zapada cel putin in a doua parte a iernii.
Din pacate nu mi-am notat si vremea de la inceputul acelei ierni. Abia ninsoarea exceptionala de la inceputul acelei luni februarie m-a facut sa ma reapuc sa-mi notez vremea.

Prima tentativa de a tine un astfel de jurnal (pe care acum il am in fata) am avut-o in perioada 10.11.1993 - 24.01.1994, pe cand ma aflam in clasa a IV-a.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Mie Iul 03, 2013 10:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Ce bine e sa ai lucrurile astea scrise undeva.Foarte bine ca le-ai postat Catalin.A fost zapada mare din cate vad, asta imi aduc si eu aminte dar nu mai tineam minte cat de mare; oricum diferentele in cazuri de astea intre Novaci si Sadu sunt destul de mici.Vad ca si pe acolo se intampla sa mai fie viscole. Mai ales cand mai prinde zona o circulatie nordica cred ca mai viscoleste dinspre Ranca :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 ... 21  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO