forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:10 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 8:01 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
La abateri este o intarziere. Acele temperaturi s-au inregistrat in 20-21 iulie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Lun Iul 22, 2013 8:04 pm 
Foarte putin important acest aspect, din pacate pe meteoinfo nu se specifica chestia asta iar pe duggle nu schimb RDS-ul pe Romtelepom ca sa am acces la un site.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:02 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
E dinamic IP-ul si la Romtelepom. Dar poti avea static daca cotizezi mai mult la pretul care si asa nu face deloc cat e mizeria aia de ADSL.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 11:32 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Extreme 22-23 iulie _ 6 - 6 UTC

Temperatura maxima: 48,7°C - Ouarqla, Algeria - locatie
Temperatura minima: -72,4°C - Davis Lgb 46 Aws, Antarctica - [url]locatie[/url]
Cantitatea de precipitatii maxima: 370,6 mm - Chantaburi, Tailanda - locatie


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 1:33 pm 
Rusii zic altceva in 22 iulie, nu mentioneaza intervalele orare:

-54.7 East (Russia)
-34.1 NAYMAYER (Germany)
-33.8 Syowa (Japan)

52.5 Quelimane (Mozambique)
49.8 FYUKVOK (Vietnam)
48.7 Ouargla (Algeria)

Abateri:

0 (normal = 20.3) Mauke (O Cook Islands)
3.5 (normal = 19.4) SISIAN (Armenia)
-7.6 (normal = 7.0) AERO Cordoba (Argentina),
52.5 (normal = 24.9) Quelimane (Mozambique)
1.6 (normal = - 18.1) Rothera POINT (UK)
49.8 (normal = 31.2) FYUKVOK (Vietnam)

Precipitatii (mm):

249 CONAKRY / GVESSIA (Guinea)
113 ORE Haven (Russia)
112 Ziguinchor (Senegal)
98 Combolcha (Ethiopia)
96 boron (Burkina Fa)

Vant (m/s)

44 PORT BLAIR (India)
37 Port-au-Francy OST (Malvinas Ocean)
28 ALFRED AOP Island (Pacific Islands)
27 COLOMBIA AERO (USA),
27, of Brownsville Aero (USA


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 1:54 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Rusii sa fie sanatosi! Sunt cel putin 7 valori sub minima lor, inregistrata tot in Antarctica. Cat despre maxima din Mozambic, e clar ca nu avea cum se sa inregistreze o asemenea temperatura in acea zona. Eroare toata ziua.
http://ogimet.com/cgi-bin/gsynres?ind=6 ... 23&hora=06


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
clar ce a scos eugen sunt niste bullshituri enorme, nu doar aia cu mozambicul, dar mai e aia din germania (-34.2 hahaaaaaaaaa), denumirea aia NEvietnameza....etc...enormitati...
idem zic de minimele date de steaua, care or fi reale 100%, dar nu intereseaza pe nimeni spatiile NElocuite nici macar de animale :) pe bune...;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:04 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Sunt baze de cercetare. La o cautare pe Google am gasit ca in anumite perioade sunt locuite de cateva zeci de persoane ce lucreaza acolo. :)
Multe siteuri au rubrica de extreme, dar din cat e internetul de mare pe niciun site nu am vazut asemenea afirmatii, ca nu intereseaza sau ca nu ar fi relevante. Singura absurditate ar fi excluderea Antarcticii, pentru ca, logic, atunci nu am mai vorbi de extreme pe glob, iar rubrica nu ar mai avea sens. :wink:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:14 pm 
Thornton er mai destept ca vad ca da si in emisfera sudica si in aia nordica iar in nordica avem o minima de -17.2 grade in Groenlanda iar urmatoarea pe lista a fost undeva in Rusia cu -3 grade.
In Tailanda vad ca precipitatiile au fost intre 130 si 142 de mm.
Asia de sud-est e campioana la precipitatii, cu Tailanda lider detasat.

In ceea ce priveste treaba cu meteoinfo toate statiile mentionate la minime sunt baze in Antarctica, aproape de coasta.
De unde or fi scos Mozambicul numai ei stiu.
Oricum minimele astea cu -70 de grade sunt pur si simplu niste date lipsite de orice relevanta pe plan mai larg, chichireaza aia de Antarctica poate influenta clima terestra la nivel global maxim cu cateva zecimi de grad.
Iar pe noi ne intereseaza in special emisfera nordica, ca pe acolo ne ducem traiul, ce e in sudul extrem intereseaza doar dpdv stiintific.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
nu ma intereseaza minimele dintr-un loc nelocuit si cu ger vesnic !!! e irelevant pt mine, zici ce vrei...meteorologia se refera in primul rand la statiile meteo din zonele populate, nu chestii experimentale stiintifice, ala e alt capitol.

PS - ai dreptate, ar trebui schimbat titlul topicului ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:22 pm 
steaua scrie:
Sunt baze de cercetare. La o cautare pe Google am gasit ca in anumite perioade sunt locuite de cateva zeci de persoane ce lucreaza acolo. :)
Multe siteuri au rubrica de extreme, dar din cat e internetul de mare pe niciun site nu am vazut asemenea afirmatii, ca nu intereseaza sau ca nu ar fi relevante. Singura absurditate ar fi excluderea Antarcticii, pentru ca, logic, atunci nu am mai vorbi de extreme pe glob, iar rubrica nu ar mai avea sens. :wink:

Pai se poate mentiona, nimeni nu spune ca trebuie eliminata dar la nivel global cele cateva zeci de statii de la polul sud si daca ar avea toate -200 de grade pe linie cu cat ar putea trage in jos temperatura la nivelul miilor de statii din rest ?!
OK, da mentionezi in bloc doar Antarctica la minime, alte zone nu mai exista cu minime, macar sa vezi cat de rece e in zone locuite, nu in baze stiintifice.
Cel putin la rusi mai vezi niste puncte albastre de minime si prin America de Sud.
La ceilalti e o lista mare doar cu Antarctica si ciao.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 2:26 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
asta zic si eu, de acord eugene !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 3:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14397
Localitate: Bumbesti-Jiu
Eugen, nu e vorba ca statiile din Antarctica sa traga temperatura globala in jos ca nu in acest scop au fost amplasate acolo.Pune tu minimele din Patagonia daca le gasesti undeva sau din Tierra del Fuego, sau Tasmania si locatii de genul asta :) Puneti-va cumva de acord in toata chestia asta, ce atatea dezbateri :)))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 3:35 pm 
OK, si cu ce ma ajuta ca la polul sud sunt -70 de grade, cat de relevanta este aceasta temperatura la nivel global ?!
Stim ca e iarna acolo si se vor inregistra frecvent -60, -70 de grade, da ala e un loc total izolat, extrem.
Ar fi bine sa apara si temperaturi minime ca alea de pe Thornton, adica in emisfera nordica, vezi Groenlanda si la mare distanta vreun satuc uitat de lume din Rusia, undeva prin Siberia, probabil.
Asa e OK, dar daca tu pui o lista cu 10 baze stiintifice numai de la polul sud ai dat o palma la un rahat.
Este exact cum ai pune cate o statie pe varfurile de 8 mii de metri din Himalaya si ai rezolvat problema.
Ar avea o relevanta ca Varfu Omu, Tarcu sau Balea Lac de la noi.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Extreme pe Glob
MesajScris: Mar Iul 23, 2013 3:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14397
Localitate: Bumbesti-Jiu
Adica statiile de munte nu au relevanta din punct de vedere climatologic ? Atunci cu ce scop ar mai fi fost amplasate atatea in lume chiar si la altitudini foarte mari ? Nu sunt influentate de factorul antropic decat hai sa zicem intr-o masura infima poate in statiuni, spre deosebire de statiile noastre din orase.Trebuie stiut cum evolueaza temperaturile si precipitatiile si la 5000 m daca se poate pentru ca clima e ca un lant in care fiecare veriga e importanta.Plus de asta, intra si la capitolul curiozitati pentru ca si la asta se rezuma aceasta ramura numita meteorologie de care noi, astia o mana de oameni, suntem pasionati :)

Eu zic sa lasam la o parte discutiile astea contradictorii ca nu duc la nimic bun, deci sa nu tensionam atmosfera. La o adica putem supune la vot, daca se doreste sau nu sa fie postate minimele din Antarctica si astfel majoritatea ar decide soarta acestui topic.E buna ideea asta ? :)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 163 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO