forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 3:05 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 6:04 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Andrei87 scrie:
Intotdeauna cele mai bune site-uri au cele mai ciudate denumiri. Ce are in componenta "weather" mie nu prea imi inspira incredere, sau mai bine zis nu cred ca voi gasi acolo cine stie ce informatii mega-valoroase si rare.
Si asta observ ca nu e valabil doar pe parte meteo. De exemplu site-ul de unde imi descarc muzica se cheama mrtzcmp3 :mrgreen:


Deobicei site-urile care au "weather" in componenta sunt destinate publicului larg si nu contin date cu caracter stiintific.
Ca si comparatie, site-ul unde sunt datele (nu imagini sau harti) modelului CFS, este: ftp://ftpprd.ncep.noaa.gov/pub/data/nccf/com/cfs/prod/cfs/cfs.20131103/00/6hrly_grib_01/ :lol:

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 6:09 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Ei, nici chiar asa stiintific. :lol: Extensia aia cu ce s-o deschide?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 6:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
Andrei87 scrie:
Ei, nici chiar asa stiintific. :lol: Extensia aia cu ce s-o deschide?


Cu mai multe programe speciale :lol:

Eu o deschid cu programul UNGRIB, disponibil in pachetul WRF (fara interfata grafica, doar din linie de comanda).

Stiu ca nu asa stiintific, dar vroiam sa fac o paralela intre complexitatea numelui site-ului si valoarea continutului :lol:


Fişiere ataşate:
screenshot_cluster.jpg
screenshot_cluster.jpg [ 45.64 KiB | Vizualizat de 1535 ori ]

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 6:21 pm 
Ştii care e faza cu noaa, te chinuieşti să descifrezi nişte telegrame orare, şi alea strict 23 flux sau doar aeroporturi, ca să vezi ce dă mundomanz cu lux de amănunte, pe înţelesul tuturor, ca să nu mai spun de rp5.
Deci database noaa=0, nu mă interesează deloc.
Noaa are o singură chestie pozitivă, ready.cmet, pentru prognoza GFS, în rest este un site care nu-mi spune absolut nimic legat de zona mea de interes.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 6:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 2761
Localitate: Resita / Timisoara
eugenraduoradea scrie:
Ştii care e faza cu noaa, te chinuieşti să descifrezi nişte telegrame orare, şi alea strict 23 flux sau doar aeroporturi, ca să vezi ce dă mundomanz cu lux de amănunte, pe înţelesul tuturor, ca să nu mai spun de rp5.
Deci database noaa=0, nu mă interesează deloc.
Noaa are o singură chestie pozitivă, ready.cmet, pentru prognoza GFS, în rest este un site care nu-mi spune absolut nimic legat de zona mea de interes.


Pentru tine nu e ok NOAA, dar pt. mine este, deoarece imi usureaza munca in automatizarea procesului de asimilare de date sau verificare a prognozei.

_________________
Oană Liviu
PhD Student - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
Research Assistant - West University of Timisoara, Faculty of Mathematics and Computer Science
http://wrf.rometex.org, e-mail : liviu.oana88@gmail.com


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Dum Noi 03, 2013 7:16 pm 
Dacă te ajută e normal, pt mine ca amator pasionat, cu mură-n gură, mai puţin. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 12:18 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Where does the Deepest Snow on Earth Accumulate?

http://www.wunderground.com/blog/weathe ... accumulate

Cifre uluitoare :twisted:

Impressive as the depths recorded in North America might seem, the deepest snow on earth accumulates in the Japanese Alps of Honshu Island around the 2,000-6,000’ level. The average annual snowfall is estimated to be in the [b]1200-1500” range (see The Climate of Japan by E. Fukui p. 171). On Feb. 14, 1927 a snow depth of 465.4” was measured on Mt. Ibuki at 5,000 feet.[/b]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 12:35 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Faine datele astea. Deci 171 cm in 19 ore in Franta, asta inseamna 9 cm/h. Timp de 19 ore. As plati o avere ca sa vad asa ceva. :)
Tare si Valdez ala. Vara poate avea pana la 30 de grade, cum se vede si in tabel, iar zona este foarte frumoasa dpdv peisagistic. A Sorin's world. :lol:

http://en.wikipedia.org/wiki/Valdez,_Alaska


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Noi 04, 2013 8:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
CrazyFrog scrie:
Andrei87 scrie:
Intotdeauna cele mai bune site-uri au cele mai ciudate denumiri. Ce are in componenta "weather" mie nu prea imi inspira incredere, sau mai bine zis nu cred ca voi gasi acolo cine stie ce informatii mega-valoroase si rare.
Si asta observ ca nu e valabil doar pe parte meteo. De exemplu site-ul de unde imi descarc muzica se cheama mrtzcmp3 :mrgreen:


De obicei site-urile care au "weather" in componenta sunt destinate publicului larg si nu contin date cu caracter stiintific.
Ca si comparatie, site-ul unde sunt datele (nu imagini sau harti) modelului CFS, este: ftp://ftpprd.ncep.noaa.gov/pub/data/nccf/com/cfs/prod/cfs/cfs.20131103/00/6hrly_grib_01/ :lol:


Asta de spun eu e ca si cand ai spune :"sesam, deschide-te!"
Si legatura cu halloweenul...hai ca mai mult de-atat...ce naiba?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Sâm Noi 09, 2013 12:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
In data de 26 XI 1970 la Barot(Caraibe) au cazut 38 mm intr-un minut.Aici aveti o analiza a evenimentului.

http://romanian.wunderground.com/blog/w ... trynum=192

It would appear that a thorough investigation has been made of the Barot event, in many ways just as thorough as in the Unionville, Maryland case of 1956, and so this record should most likely be accepted official being well documented and verified by scientific experts as well as anecdotal evidence (local flooding and local populace reports).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Sâm Noi 09, 2013 12:11 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
In acest caz eu zic ca avem de-a face cu un alt record (impresionant ca de obicei cand vine vorba despre precipitatii), dar de aceasta data mult mai bine documentat si frumos prezentat. Nu doar cifre fara acoperire cum mai circula pe net.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Sâm Noi 09, 2013 12:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Bine zis :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 12:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14398
Localitate: Bumbesti-Jiu
Above the Catatumbo river, which feeds Lake Maracaibo in Venezuela, Catatumbo lightning flashes several times per minute,140 to 160 nights per year, accounting for about 25% of the world's production of upper-atmospheric ozone.The Catatumbo lightning usually develops between the coordinates 8°30′N 71°0′W and 9°45′N 73°0′W. The storms (and associated lightning) are likely the result of the winds blowing across the Maracaibo Lake and surrounding swampy plains. These air masses inevitably meet the high mountain ridges of the Andes, the Perijá Mountains (3,750 m), and Mérida's Cordillera, enclosing the plain from three sides. The heat and moisture collected across the plains creates electrical charges and, as the air masses are destabilized at the mountain ridges, result in almost continual thunderstorm activity. The phenomenon is characterized by almost continuous lightning, mostly within the clouds, which is produced in a large vertical development of clouds that form large electric arcs between 2 and 10 km in height (or more). The lightning tends to start approximately one hour after dusk.

Cat de bestial trebuie sa fie sa ai atatea nopti cu fulgere anual.Unde mai pui ca spectacolul dureaza intre 7 si 9 ore.Fascinant :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 4:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
nu e fain deloc, prefer o noapte linistita, ce naiba :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Recorduri si curiozitati meteo
MesajScris: Lun Feb 24, 2014 4:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
Si mai spectaculos decat numarul de zile/nopti cu descarcari electrice mi se pare faptul ca in acea zona se produce 25% din ozonul Planetei. 8O

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 312 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO