forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:13 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15580 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 1039  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Vin Apr 11, 2008 5:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut, Iceage

Inseamna ca mi-am dat seama, ca acesti nori sunt inaintea frontului de aer cald, care vine din Africa, din cate am putut intelege. Norii vin intr-adevar din S-V. Vantul a suflat ceva mai tare mai devreme, dar acum, la ora 17 sufla slab si este cam cald, in jur de 23 de grade. Ar fi fost cu siguranta mult mai cald daca nu era plafonul de nori altostratus care vad ca persista in continuare.
Mi-ar fi placut sa fie nori convectivi, insa e bine si asa, decat soarele acela arzator, ca de vara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Apr 12, 2008 10:17 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, vremea este destul de calda la Bucuresti, iar la ora 9 dimineata erau 15 grade, dar se tot incalzeste :)
Presiunea atmosferica este de 749 mmHg, vantul de abia daca adie, iar cerul este acoperit de nori altostratus albiciosi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 12, 2008 10:35 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Dupa o noapte cu temperatura veritabila de vara (minima 15,5 grade) si cer acoperit, de dimineata de la ora 8.30 a inceput ploaia la Timisoara. Deja au trecut 2 ore de atunci si ploua in continuare marunt si des.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Apr 12, 2008 3:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut !

Catalin, vad pe Mozaic Radar Romania precipitatii pe arii extinse in vestul tarii. Ma gandeam ca acum ploua in averse cu descarari electrice la Timisoara, avand in vedere si temperaturile ca de vara din aceste zile.
Conform ANM, la ora 13 erau 22 de grade la statia Bucuresti- Filaret, insa eu scriu la ora 15, cand cred ca sunt in jur de 25-26 de grade la umbra ! Soarele este filtrat de nori altostratus tranzlucizi, care mai devreme au fost opaci.
Mai deveme nu am precizat ca norii altostratus au niste caracterisitci mai deosebite, chiar daca sunt relativ uniformi.
Inca de dimineata plafonul de nori a avut o nuanta de galbui-roscat, dar si de alb mai ales deasupra noastra. Pareau a fi nori altostratus proveniti din nori convectivi, doar ca erau uniformi si ca au lipsit celelalte tipuri de nori. In prezent, plafonul de nori nu prea mai are nuanta aceea spre roscat.
Sunt cazuri in care asa arata cerul cand este extrem de cald si in cel mult cateva ore vine furtuna.
Vantul sufla slab si este zapuseala, parca am fi in luna iunie cand este prea cald, in nici un caz in aprilie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 12, 2008 4:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
La Timisoara nu au fost descarcari electrice, dar a plouat de la 8.30 la 11.00. Apoi cerul a continuat sa ramana acoperit asa cum este si acum. Maxima nu a mai ajuns decat la 18.9 grade, iar acum sunt 17.5.

Pe la ora 13.30 insa am vazut un fenomen interesant. Sub plafonul de nori altostratus si nimbostratus aflat la vreo 2000 de metri erau cativa nori pe la 200-300 de metri cred. Acestia incepusera sa se roteasca. Nu-mi venea sa cred ce repede se miscau. Se vedea clar si efectul curentilor de aer care faceau sa se miste si mai repede portiuni din nor. In unele locuri marginile norului se ridicau si "cadeau" in interiorul acestuia formand niste bucle. Eram pe strada si m-au oprit sa vad mai atent. Dupa vreo 10 minute norul s-a destramat.
N-as vrea sa exagerez, dar umiditatea ridicata din aer si temperatura destul de mare ma faceau sa ma gandesc la inceputul unei tornade! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Sâm Apr 12, 2008 6:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Salut !

Extrem de interesant fenomenul observat de tine la Timisoara :P :wink: !!!!
De abia astept sa intram pe Messenger ca sa-mi povestesti cat mai detailat fenomenul. Pacat ca nu ai facut si cateva fotografii, ca ne-ar fi fost de mare folos, insa stiu ca nu poti lua tot timpul la tine aparatul de fotografiat.
Eu stiam ca tornadele se formeaza in nori Cb si cumulus congestus ( foate rar), nu cand sunt nori nimbostratus, in cadrul carora nu ced ca sunt curenti prea puternici. Oricum, fenomene stranii si greu de expliat sunt posibile oricand, atunci cand sunt conditii.

La Bucuresti in schimb, nici urma de nori cumulonimbus sau alte fenomene demne de luat in consideratie. Doar caldura excesiva, care ne creeaza un oarecare discomfort, nu o putem ignora.
Conform ANM, erau 26 de grade la ora 17 la Bucuresti, vant foarte slab si presiune atmosferica in scadere, 746 mmHg. Norii altostratus au fost pezenti toata ziua, doar ca uneori s-au mai subtiat, dar la ora 19, cand scriu, cerul este acoperit de aceeasi nori stratiformi, care au nuanta gri de aceasta data. Nori cumulus nu au fost absolut de loc astazi, desi s-a anunta timp variabil, schimbator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Apr 12, 2008 9:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
Stiu ca tornadele se formeaza din nori cumulonimbus si la Timisoara nu a fost vorba de asa ceva azi. Nu au fost deloc nici macar nori cumulus. Soarele nu a atins pamantul toata ziua. Cu toate astea am vazut un fenomen interesant! Era bine sa pot filma sau macar sa fac niste poze, dar m-a prins nepregatit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 1:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, la Bucuresti a fost mai racoare ca ieri, dar a inceput sa se incalzeasca, deoarece cerul este variabil, mia mult senin, chiar daca au predominat norii cirrus si altostratus.
La ora 12 erau 20 de grade la statia Filaret, conform ANM, iar vantul a avut intensificari sustinute.
presiunea atmoserica a mai crescut si este e 752 mmHg.
Nu sunt conditii de ploaie si cred ca nici in urmatoarele orwe n u va ploua la Bucuresti, din pacate :cry:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 2:33 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
si la tg mures e mult mai racoare fata de ieri.la ora 14 ieri erau 22 de grade in timp ce azi la aceeasi ora sunt 12.predomina norii cumulus,cerul fiind mai mult acoperit,vantul sufla moderat,presiunea e in crestere.aseara si azi noapte a plouat binisor.nu au fost descarcari eletrice desi ieri dupa masa erau conditii.cantitatea de ploaie a fost de 11l/mp.la noapte sunt conditii ca temperatura sa se apropie de 0 grade,insa nu cred k o sa fie bruma decat in depresiuni,iar pana luni seara nu va mai ploua,insa de luni noaptea se pare k vor fi cantitati destul de insemnate de precipitatii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 2:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
La Timisoara temperatura e comparabila cu cea de ieri (acum sunt 18 grade) si cerul e senin cu cativa nori cumulos. Spre deosebire de vremea mohorata din ziua precedenta, astazi e o zi mult mai agreabila de primavara. Numai buna de plimbare!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Vremea
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 4:55 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
In Medias este mult mai racoare decat ieri, maxima de azi este de 16 grade C, nori cumulus, vantul adie usor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 8:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, a fost racoare la Bucursti de dimineata, dar pe parcursul zilei a fost cald, in jur de 23 de grade. Vantul a suflat moderat, cu unele intensificari. Au predominat norii de tip altostratus undulatus si cirrus spissatus, care pareau proveniti din nori cumulonimbus.
Acum, la ora 20 si 17, vremea este mai intereasanta la noi deoarece au inceput sa vina nori altostratus de nuanta gri care erau oarecum stratificati si nori cumulus fractus. Senzatia este ca se apropie furtuna, insa stiu ca norii sunt prea subtiri, iar sansele de ploaie sunt scazute penru urmatoarele ore.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Dum Apr 13, 2008 10:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, 13 aprilie, la ora 20 erau 19 grade la Bucuresti, presiune atmosferica 753 mmHg si vant moderat.
Desi este intuneric , se vad fasii ded nori altostratus sau altocumulus, dar si cirrostratus, prin care se vede Luna slab.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Apr 14, 2008 12:04 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
Azi, 14 aprilie luni vremea este inchisa la Bucuresti, iar la ora 10 dimineata, erau 13 grade, conform ANM. De dimineata a plouat slab, dar nu s-au format balti, doar s-a umezit asfaltul.
Presiunea atmosferica a mai crescut fata de zilele trecute, este de 756 mmHg, iar vantul sufla mult mai slab ca ieri, 13 aprilie.
In prezent, la ora 12 este inca racoare si sunt nori altostratus opaci, iar sub acestia sunt nori stratus pe alocuri, slab conturati. Asa este de onicei toamna sau in perioadele inchise si racoroase care tin de obicei cateva zile. Desi e mohorata vemea, e mult mai bine asa decat soarele acela arzator, care mie nu-mi prieste de loc.

M-am uitat inca o data la nori cu mai multa atentie si pare ca se ingroasa, cred ca norii altostratus devin nimbostratus, deoarece se vad si nori cumulus destul de bine conturati, de nuanta gri roscat, care sunt deasupra norilor de tip stratus fractus, care nu sunt conturati, dar sunt mai intunecosi. Ca sa fiu mai clara, se observa nori pe trei niveluri, insa doar cand te uitit cu atentie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: mesaj
MesajScris: Lun Apr 14, 2008 5:10 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Feb 28, 2007 1:00 pm
Mesaje: 2180
Localitate: BUCURESTI
In aceasta dupa-amiaza, adica dupa ora 14 a fost o aversa slaba la Bucuresti, cred ca din nori nimbostratus. A plouat slab o vreme, dar penru scurt timp aceasta s-a intetit si ne-a cam udat, deoarece am fost la cumparaturi cu tatal meu, la Piata Sudului.
La ora 16, conform ANM erau 14 grade la Bucuresti Filaret, cu vant slab si presiune atmosferica de 754 mmHg ( asa indica barometrul meu) la ora 17 si 8 minute.
Cerul se mentine acoperit, ploaia a stat deocamdata, iar norii se deplaseaza de la S-E spre V si N-V, nu imi dau seama prea bine.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15580 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 1039  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO