forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:45 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mie Mai 11, 2016 9:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
O vara uscata si fierbinte pt Romania. Sincer nu prea cred.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mie Mai 11, 2016 10:01 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Ca vor mai fi si valuri de caldura e clar, dar pluviometric/convectiv mai vedem.Clasica estimare pentru zona noastra, un copy/paste de la an la an intr-o oarecare masura.Sa se ia de mana cu ANM :)

CFS-ul e de alta parere si nu e exclus ca pana la urma adevarul sa fie undeva intre :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Vin Mai 13, 2016 11:25 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Stai ca poate acum le iese.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 2:49 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Vesti rele din partea Accuweather. Seceta si canicula, mai ales din a doua parte a verii si in special pe sudul Romaniei. Posibil ca pentru noi sa urmeze una dintre cele mai calde veri din ultimii ani.
Citat:
...dry and hot weather will settle in across Italy and the Balkans, leading to drought conditions, poor crop yields and wildfires.
While storms bring relief from any intense heat in western and northern Europe, southern Europe will be sweating this summer as long stretches of above-normal temperatures and dry weather dominate.
The core of this heat will build from central and southern Italy into the southern Balkans and expand northward in July and August.
According to AccuWeather Senior Meteorologist Alan Reppert, "The heat in the southern Balkan Peninsula could result in the warmest summer in recent years."
The heat will be felt over northern Italy, Romania, Moldova, Hungary and Slovakia in July with the hottest days of summer occurring in August across Ukraine and Belarus.

Along with the building heat, drought will be a concern from southern Italy into Greece and the southern Balkans.
Drought will bring an increased risk for water shortages, poor crop yields and wildfires. The greatest risk will be from July into August when the drought worsens and lightning from isolated thunderstorms can trigger fires.
"This will be the second straight year with a hot summer that will feel unbearable at times. People need to stay hydrated and watch after the elderly and young, especially in the afternoon," Roys said.
The drought is expected to build into Serbia and southern Romania during the second half of the summer. Thunderstorms caused by weak frontal passages will bring some beneficial rains to areas from Austria to northern Romania and Moldova.


Integral: http://www.accuweather.com/en/weather-n ... d/57179674

Imagine
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 3:14 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Daca ar fi sa ne bazam pe corelatiile existente, ar trebui ca a doua jumatate a verii sa fie racoroasa si instabila.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 4:14 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Lasa ca vedem la sfarsitul lunii august daca va fi o vara atat de fierbinte si de secetoasa cum estimeaza Accuweather.
S-a mai scris si acum cateva zile pe forum cum in fiecare an vin cu aceeasi estimare de vara pentru zona tarii noastre, situatie similara cu estimarile ANM-ului care mai mereu sunt copy-paste din anii trecuti.
50-60% sanse de reusita, ce facem cu restul de 40-50%, la fel de bine poate sa nu iasa estimarea lor.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Ultima oară modificat de dan2013 pe Mar Mai 17, 2016 4:24 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 4:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
De acord. Eu ma astept la o vara calda, dar si instabila in acelasi timp.Daca anul asta isi mentine naravul, as miza pe mari contraste in regimul vremii :)


Ultima oară modificat de supercell pe Mar Mai 17, 2016 4:17 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 4:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Sigur, ar putea sa fie o vara ceva mai calda decat ar fi normal, asta e tendinta din ultimii ani, insa asta nu inseamna ca trebuie sa fie extrem de calda cum a fost in 2012, si secetoasa pe deasupra.

supercell scrie:
Eu ma astept la o vara calda, dar si instabila in acelasi timp.Daca anul asta isi mentine naravul, as miza pe mari contraste in regimul vremii :)


Tot asa cred si eu ca o sa fie.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Ultima oară modificat de dan2013 pe Mar Mai 17, 2016 4:19 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mar Mai 17, 2016 4:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Ce ar fi sa iasa una ca la finalul anilor '90 ? Ceva gen 1998 sau 1999 :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 10:54 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Nu ar fi rau o vara a la 98. Desi mai calda decat una normala a fost una cu multe furtuni si precipitatii peste medie.
Daca facem o analogie intre prezent si perioada similara a anului 98 in ambele perioade a fost un El Nino record, care merge spre faza neutra. Acum El Nino se incheie mai brusc, deja au inceput sa apara anomalii negative in acea zona. Si atunci ca si acum temperatura la suprafata oceanelor are/avea valori record.


Fişiere ataşate:
anomnight.5.16.2016.gif
anomnight.5.16.2016.gif [ 216.3 KiB | Vizualizat de 1378 ori ]
anom.5.16.1998.gif
anom.5.16.1998.gif [ 177.03 KiB | Vizualizat de 1378 ori ]
Comentariu fişier: *VSE = very strong El Nino
ENSO_a.GIF
ENSO_a.GIF [ 4.57 KiB | Vizualizat de 1378 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 11:10 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Da, 1998 e genul ala de vara care te "rasfata" cu ceea ce e mai frumos din punct de vedere meteo.Apropo de comparatia pusa de tine, se vede totusi ca El Nino 1997-1998 a fost putin peste acesta.Din categoria a ceea ce ne intereseaza pe noi in mod direct, se vede cum apele Atlanticului de Nord erau mai calde decat cele de acum, dar atunci AMO nu intrase demult in faza pozitiva :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 11:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
CFS v2, vede o vara normala cu ceva abateri usor negative in sudul extrem al Romaniei. Precipitatii normale per ansamblul verii cu un iunie peste medie si un iulie sub medie, chiar secetos.
Pana acum nici o rulare CFS v2 nu a vazut o vara torida si secetoasa cum anticipeaza Accuweather si ECMWF.
Pentru iarna trecuta cat si pentru primavara 2016, s-au apropiat destul de mult de realitate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Mie Mai 18, 2016 11:18 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
supercell scrie:
Apropo de comparatia pusa de tine, se vede totusi ca El Nino 1997-1998 a fost putin peste acesta.


Nu a fost mai puternic, numai ca acum a scazut brusc. Atunci a mai lalait-o pana prin iunie.


Fişiere ataşate:
nino34Mon.gif
nino34Mon.gif [ 20.5 KiB | Vizualizat de 1369 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Vin Mai 20, 2016 2:59 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Mi-am aruncat acum cateva minute o privire si pe estimarea pentru cele trei luni de vara a ANM-ului si se pare ca pentru lunile iulie si august au dat o estimare similara cu cea data de Accuweather acum 10 zile; temperaturi peste medie si precipitatii putine, la nivelul intregii tarii.
Sa vedem cine o sa fie mai aproape de adevar, la final: Accuweather si estimarea ANM ( bazata pe ECMWF) sau CFS v2.
Nu vreau sa ne trezim cu un 2012 reloaded. :|

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Vara 2016
MesajScris: Vin Mai 20, 2016 3:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Feb 21, 2012 12:49 am
Mesaje: 14374
Localitate: Bumbesti-Jiu
Deja vu, ANM-ul estimeaza seceta si canicula in iulie si august din 2007 incoace, an de an.Nu cred ca o sa vedem vreo prognoza umeda pentru aceste 2 luni.Nu-i nimic, imi place de fiecare data cand natura le da peste nas.In orice caz, estimand acelasi lucru in fiecare an normal ca se mai si intampla din cand in cand :) Sa nu uitam si de fenomenele extreme, o sintagma folosita obsesiv pe la tv.Asta e un exemplu in care iti bati joc de stiinta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 72 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO