forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 2:36 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 884 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Dum Aug 13, 2017 9:22 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
De aseară si până azi la ora 9 au căzut 61 mm. Astfel, vara aceasta a devenit excedentara pluviometric, deși are un număr foarte mic de zile cu precipitații.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Dum Aug 13, 2017 9:40 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
La statia ANM au căzut 65.4 mm în ultimele 24 de ore.
Modelele au prognozat destul de bine acest episod.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Lun Sep 11, 2017 10:36 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Rafale puternice de vant in ultima ora la Resita. Estimez viteze de pana la 70 km/h, si foarte mult praf. Sunt curios ce viteza maxima a vantului s-a masurat la statia ANM de pe deal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Mar Sep 12, 2017 7:52 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1995
Localitate: Bucuresti Sud
94 km/h la statie! Voi astia din vestul tarii subestimati viteza vantului. Eugen cel mai tare, o crede la jumate. Mai demult a fost o vijelie cumplita la Oradea, iar el zicea ca vantul maxim a atins 50 km/h. Chiar mi-a venit sa rad.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Sep 13, 2017 1:12 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pai Eugen are cu ce sa o masoare (viteza vantului), poate CA CURtea lui e mai la adapost.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Mie Sep 13, 2017 8:57 am 
Gabbes1981 scrie:
94 km/h la statie! Voi astia din vestul tarii subestimati viteza vantului. Eugen cel mai tare, o crede la jumate. Mai demult a fost o vijelie cumplita la Oradea, iar el zicea ca vantul maxim a atins 50 km/h. Chiar mi-a venit sa rad.


Ceea ce e la staţie, pe o ridicătură, acolo unde e staţia meteo, spre ieşirea din oraş, chiar vizavi de staţia meteo aeroportuară, e cu totul altceva. La mine acasă, fiind ecranat spre nord şi est de dealuri, vântul nu a mai avut aceeaşi intensitate. Nu pot să afirm că văd ceva dacă în realitate nu e aşa.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Mie Sep 13, 2017 8:57 am 
Gabbes1981 scrie:
94 km/h la statie! Voi astia din vestul tarii subestimati viteza vantului. Eugen cel mai tare, o crede la jumate. Mai demult a fost o vijelie cumplita la Oradea, iar el zicea ca vantul maxim a atins 50 km/h. Chiar mi-a venit sa rad.


Ceea ce e la staţie, pe o ridicătură, acolo unde e staţia meteo, spre ieşirea din oraş, chiar vizavi de staţia meteo aeroportuară, e cu totul altceva. La mine acasă, fiind ecranat spre nord şi est de dealuri, vântul nu a mai avut aceeaşi intensitate. Nu pot să afirm că văd ceva dacă în realitate nu e aşa.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Dum Sep 17, 2017 4:26 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Din nou rafale puternice de vânt, de această dată dinspre V si NV. Viteza greu de estimat. Cam toate obiectele care nu au fost bine fixate au fost plimbate prin oraș.
În doar 10 minute presiunea a crescut cu 6 mb, iar în doar 15 minute temperatura a scăzut de la 30 la 18 grade.

Edit: La statia ANM rafala maxima a atins 108 km/h


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Mar Dec 05, 2017 11:19 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
4 cm are stratul de zăpadă la statia ANM si 8 cm la mine în oraș. După ce ieri erau 6 cm la stație si 4 cm la mine. Încurcate sunt căile domnului :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Dec 06, 2017 3:17 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Fiule, scrie Domnului cu D mare, caci doar de El depinde vremea, daca nu credem in HAARP. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Mie Dec 06, 2017 11:02 am 
Dacă era habotnic probabil că ar fi scris cu D mare, cel mai probabil nu e şi mulţi folosesc expresii cu conotaţie religioasă fără să aibă vreo treabă cu religia, e o chestie de obişnuinţă, auzi mereu de nu ştiu câte ori diverse expresii de genul ăsta şi uneori o faci involuntar.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Dum Dec 10, 2017 1:21 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Un nou strat de zapada cazut in aceasta noapte peste dealurile Resitei.

In oras zapada are intre 3 si 8 cm, iar pe dealuri intre 10 si 12 cm. La statia ANM 8 cm cazuti din aproximativ 4 mm de ninsoare pe un sol cald. Zilele trecute, tot din 4 mm au avut depunere 0 pe un sol acoperit cu zapada. Ciudat :roll:


Fişiere ataşate:
Zapada101217.jpg
Zapada101217.jpg [ 126.91 KiB | Vizualizat de 1498 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Dum Dec 10, 2017 11:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Asta pentru ca la multe din statiile ANM precipitatiile nu se masoara cum trebuie, mai ales cand e vorba de topirea zapezii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Sâm Mar 03, 2018 1:10 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Dum Apr 19, 2009 8:19 pm
Mesaje: 228
Localitate: Resita
Din nou s-a dereglat pluviometrul celor de la ANM. Azi noapte au dat doar 7 mm, in timp ce eu am masurat 15.5 mm. Ieri doar 1 mm la anm, si 3.5 mm la mine.
M-am gandit ca poate m-am dereglat eu, si nu mai stiu sa masor, dar si datele statiei de la mediu indica pana la ora 3 (cand s-a transformat lapovita in ninsoare) o cantitate de 11.2 mm, ora pana la care cei de la anm au masurat mai putin de 1.8 mm. Astept sa se topeasca zapada din pluviometrul de la mediu, sa vad cat a cazut si acolo in total.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Resita
MesajScris: Dum Mar 04, 2018 1:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Cum se poate deregla un pluviometru clasic, ma întreb...
În afară de a fiș găurit colectorul de precipitații nu vad alta posibilitate. Iar asta e o treabă foarte rară.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 884 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 54, 55, 56, 57, 58, 59  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO