forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:28 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Reguli forum


Pentru stirile preluate din alte surse va rugam sa :
- scrieti si un mic rezumat al stirii
- sa precizati sursa



Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 240 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Vin Mai 30, 2014 5:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Membru din: Mar Mar 26, 2013 8:42 pm
Mesaje: 4442
Joe Bastardi: “Most Of The Land Masses On The Globe Are Cold.” Triple Crown Of Cooling Taking Hold.
By P Gosselin on 2. März 2014
At his latest Saturday Summary, Joe Bastardi serves up a few observations about the current weather across the globe.

Let’s recall that global warming was really supposed to be having an impact over the land masses, especially during the winters. But the land masses, at least this winter, aren’t cooperating at all. Globally temperatures are in the basement.

Imagine

The above chart from NCEP shows that currently global temperatures are running below normal. Where’s all the heat gone to? Joe then shows how the alarmist claims that all the frigid US weather is due to global warming are completely bogus.

Imagine



The above chart shows that except for Europe, all the other global land masses are colder than normal. Joe comments:

What’s remarkable about this is, with the exception of Europe, most of the land masses on the globe are cold. [...] This is about the third or fourth winter in a row I’ve seen the hemispheric temperature and the land mass, especially the northern hemisphere, have been colder than normal, and this is part of this process that we described now you know since 2007, 2008, the triple crown of cooling.”

Joe expects that cooling to continue another 15 years – until 2030.

The global anomaly is currently at about -0.1°C. The only ones escaping especially brutal winter conditions in the northern hemisphere are Europeans and polar bears
http://notrickszone.com/2014/03/02/joe-bastardi-most-of-the-land-masses-on-the-globe-are-cold-triple-crown-of-cooling-taking-hold/

Mai sarise el, nu a fost prima data:
http://notrickszone.com/2014/02/23/ncep ... p-excuses/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Sâm Mai 31, 2014 7:53 pm 
Neconectat
Supercelula
Supercelula
Avatar utilizator

Membru din: Mar Mai 06, 2008 1:00 pm
Mesaje: 1801
Localitate: Deva&Cluj
A puscat un vulcan in Indonezia (again) si incep sa apara restrictii in spatiul aerian in Australia de nord. Primele imagini cu eruptia sunt epice. Pyrocumulonimbus in adevaratul sens al cuvantului

_________________
Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Dum Mai 28, 2017 4:44 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
I-auzi una:
http://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/m ... nta-731963

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Lun Mai 29, 2017 12:31 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Asta e noua... not. :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Lun Mai 29, 2017 6:53 pm 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
Ne mai amuzam si noi, dar numai in pauza de masa... :D

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Lun Sep 04, 2017 9:41 am 
Neconectat
Site Admin
Site Admin
Avatar utilizator

Membru din: Dum Apr 16, 2006 1:00 pm
Mesaje: 2333
Localitate: Bacau
http://www.desteptarea.ro/iarna-la-doft ... -pamantul/

_________________
Starea vremii pe intelesul tuturor


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Sâm Sep 28, 2019 9:02 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Campionatele mondiale de atletism de la Doha au avut in program si proba de maraton; in timp ce restul probelor au avut loc pe un stadion inchis cu aer conditionat, maratonul s-a desfasurat pe strazile din Doha si a fost un absolut carnagiu: din 68 de concurente doar 40 au terminat cursa, multe cu probleme medicale. Cauza? Umiditatea de 90% si temperatura de 33 de grade au facut ca temperatura resimtita sa fie de 53 de grade. :?

https://www.telegraph.co.uk/sport/2019/ ... ures-soar/

Pentru cineva care a facut maraton de performanta si stie ce inseamna sa alergi in conditii exteme, pot sa confirm ca e crima si pedeapsa sa alergi sustinut mai mult de 5 km in astfel de conditii, chiar daca esti super pregatit fizic, dar 42 km mi se pare inimaginabil.

E o rusine pentru atletismul mondial ce s-a intamplat acolo, putea sa se lase si cu decese, dar din pacate si in cazul IAAF banii vorbesc...oil money in cazul asta.

Eu serios ca nu m-as duce vreodata la jegii aia de arabeti, nici macar in Dubai, care e o destinatie de fitze pentru curve de lux si oligarhi. Nu inteleg altfel de ce te-ai duce in mizeria aia de parte de lume, au o clima de tot rahatul, peisaje de tot rahatul si reguli musulmane de tot rahatul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Sâm Sep 28, 2019 10:08 pm 
Nu e chiar tot așa, au investit arăbeții în infrastructură și clădiri dar clima nu au cum s-o schimbe.
În rest sunt de acord cu tine, ce om normal la cap s-ar duce pe acolo ?!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Sâm Oct 19, 2019 9:50 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
DEEP SOLAR MINIMUM: As of today, the sun has been blank (no sunspots) 74% of the time in 2019. This is significant because the previous record for spotlessness during the Space Age was 73% set in 2008. If low sunspot counts continue apace, 2019 could end up as the deepest Solar Minimum of the modern era.

Spotless Days
Current Stretch: 15 days
2019 total: 214 days (74%)
2018 total: 221 days (61%)
2017 total: 104 days (28%)
2016 total: 32 days (9%)
2015 total: 0 days (0%)
2014 total: 1 day (<1%)
2013 total: 0 days (0%)
2012 total: 0 days (0%)
2011 total: 2 days (<1%)
2010 total: 51 days (14%)
2009 total: 260 days (71%)
2008 total: 268 days (73%)
2007 total: 152 days (42%)
2006 total: 70 days (19%)
Updated 18 Oct 2019


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Mie Apr 19, 2023 10:49 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... 8568775264

Tot Vaisala...firma de casa :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Joi Apr 20, 2023 9:19 am 
Există vreo firmă în materie de echipamente meteo mai tare decât Vaisala, mă refer strict la firmele profesionale ?
O perioadă am avut şi echipamente de la o firmă austriacă iar staţiile APM au avut într-o perioadă staţii meteo americane.
Nu ştiu dacă ANM-ul le mai are pe alea austriece sau au fost înlocuite între timp. Iar la APM nu ştiu dacă au înlocuit staţiile americane sau şi le-au actualizat, chiar nu ştiu.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Joi Apr 20, 2023 12:13 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Nu stiu ce sa zic, Vaisala sunt professional-grade, dar sigur mai sunt si alte alternative. La Vaisala senzorii sunt excelenti, dar protocolul de transmisie da cam multe rateuri.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Joi Apr 20, 2023 12:44 pm 
În general la multitudinea de staţii de la noi dpdv calitativ stăm destul de bine, mai ales faţă de vecini. Toţi vecinii noştri sunt mult mai săraci decât noi, poate ucrainienii ar fi avut mai multe decât noi dacă nu era situaţia de acum, restul slăbuţ de tot, mă refer la ce staţii apar pe internaţional şi ce parametri măsoară, unguri, sârbi, bulgari, moldoveni.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Vin Apr 21, 2023 9:09 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Asta asa e, dar sa nu uitam ca multitudinea de statii de la noi este totusi o mostenire comunista. Crezi ca daca dupa Revolutie am fi avut 40-50 de statii, acum mai erau tot 170 sau cate sunt? Nu, ar fi fost vreo 30 probabil.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Stiri meteo - topic general
MesajScris: Sâm Apr 22, 2023 12:22 am 
Cred că și 50 ar fi acoperit destul de bine suprafața țării, cel mai important e amplasamentul, să ai un echilibru între munte, deal, podiș și câmpie și între zone, nord, sud, est și vest.
Avem 11 stații pe climat ogimet și cifrele celor 11 stații reflectă destul de bine situația față de cele 170, cum spui tu și chiar mai bine față de cele 23 de pe flux.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 240 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 12, 13, 14, 15, 16

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO