forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:22 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 05, 2017 10:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ma asteptam la o temperare cantitiva azi dar cu 92 mm pe Bucuresti, rularea 12Z ECMWF e cea mai grava de pana acum! Ciclonul asta retrograd pare a fi de-a dreptul un monstru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 8:37 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Si si-a revenit si GFS. Asteptam codul portocaliu la pranz.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 10:18 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Prostocaliu? Ei nici nu au ingalbenit Informarea. :!: Chiar au reinverzit-o. :!: :?: :idea:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 10:58 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ai putina rabdare. Trebuie sa le proceseze si ei.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 11:40 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Cu Pentium 4.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 12:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
117 mm are GFS in prognoza pt Bucuresti, 70-80 de mm ECMWF si ICON, GEM pest 100 de mm. EURO 4 70 de mm in urmatoarele 48 de ore, Arpege la fel 70-75 de mm.
La capitolul vant, maxim 50 de km pe ora. Ceva mai mult in Dobrogea.
Deci cam asta "bugeteaza" modelele, sa vedem duminica si realizatul... :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 12:52 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Daca nu prea va fi vant, inseamna ca ciclonul va avea traiectorie clasica de viscol in Baragan+Dobrogea.

Au dat galben pe sud si portocaliu pe SE. Cel mai tare vant: Dobrogea 90 la ora, deci ciclon cu centrul pe Turcia, similar cu viscolul dobrogean din ianuarie 2017?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 2:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Ce legatura are viscolul cu o ploaie de octombrie? Plus ca nu e centrat pe Turcia are centrul pe M. Neagra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Oct 06, 2017 10:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
115 mm pt București si Sudul Ilfovului cfm ECMWF ultima rulare.. in 30 de ore


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 07, 2017 12:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Daca ii iese, ECMWF se arata a fi un model feroce pentru iarna asta pentru ca a priceput depresiunea cu 4 zile inainte.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Oct 11, 2017 5:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Inca de astazi avem temperaturi de 19-21 C in mare parte din tara, iar conform ultimei rulari GFS ar urma cel putin vreo 8-9 zile (adica toata decada a doua, daca nu se mai schimba ceva intre timp) cu temperaturi in general de cel putin 20 grade, dupa-amiaza.
In unele zile de saptamana viitoare ar putea chiar sa se ajunga pe la 24-26 C prin sudul tarii, ceea ce e destul de mult pentru mijlocul toamnei calendaristice.

In consecinta, nu mai este posibil sa avem abaterile negative din octombrie 2016, indiferent de cat de rece va fi ultima decada; ba chiar am putea sa avem abateri pozitive relativ mari in unele regiuni, in pofida temperaturilor mici din prima decada.. asta daca vremea de primavara blanda, cu tendinte de inceput de vara, s-ar prelungi si in ultimele 10 zile ale acestei luni.
Oricum, decat stratusi si maxime de 10-15 grade, e mult mai bine soare si 22-25 C in aceasta perioada a anului.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Oct 11, 2017 8:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Octombrie cald-iarna rece? :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Oct 11, 2017 8:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Ahaha. NU!
Nu exista o regula din asta.

E suficient sa te uiti pe site-ul ANM la abaterile din fiecare luna de iarna, la fiecare regiune in parte (pentru ca intr-o luna de iarna, in special, pot sa apara diferente semnificative intre intracarpatic si extracarpatic), incepand cu iarna 2009-2010 (atatea sunt publicate pe site) si abaterile lunilor octombrie care au precedat fiecare iarna in parte si o sa-ti dai seama si singur ca sunt cazuri si cazuri..

Fiecare an e unic in felul lui.
Nu exista reguli din astea, batute-n cuie, in meteorologie si climatologie: daca o luna dintr-un anotimp e intr-un fel atunci si anotimpul pe care l-a precedat luna respectiva trebuie neaparat sa fie mai cald sau mai rece decat media, secetos sau ploios :lol: :lol:

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Oct 11, 2017 10:18 pm 
Apropo de iarnă, până acum am auzit de iarnă grea, feroce, etc. Cei de la ANM spun că vom avea episoade nu că iarna în ansamblul ei va fi rece, în mod normal dacă va fi apropiată de valorile de referinţă iarna va fi rece, poate vom avea episoade deosebite dar asta nu înseamnă că iarna la media generală va rupe gura târgului. Dacă analizăm cu atenţie iarna 2011-2012, cu excepţia acelor 2-3 săptămâni de la sfârşitul lui ianuarie şi prima decadă din februarie, nu a fost cine ştie ce.
Conform prognozelor pe termen lung de acum se pare că octombrie va fi căldicel cu o abatere pozitivă de 1-2 grade şi asta ce înseamnă, că vom avea o iarnă glaciară, să fim serioşi. :)
Eu nu cred în scenariul ăsta, vom avea invazii reci din cauza topirii gheţarilor din Groenlanda dar vom avea şi pătrunderi de aer mai cald din nordul Africii, aşa că... vom vedea.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 12, 2017 9:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Nu exista astfel de reguli, dar oarece tipare s-au identificat in trecut pentru Europa,cel putin pentru El Nino. Astfel daca octombrie era rece in cazul unui El Nino, iar noiembrie era cald, iarna avea sanse mai mari sa fie rece.
Daca toate lunile de toamna sunt anormal de calde, in perioada unui EL Nino, atunci sansele ca iarna sa fie si ea calda ar fi fost mai mari.

Din pacate e mai greu de gasit astfel de conexiuni in cazul unei La Nina. Bine si cele de sus sunt extrem de vagi.

Eu insa am ceva sperante ca iarna aceasta Atlanticul va fi mai inactiv, avand in vedere cel putin anomaliile termice ale apei din zona Atlanticului de Nord care momentan nu sustin o ciclogeneza de lunga durata. Iarasi, refacerea rapida a stratului de zapada din Siberia e un alt semn bun pentru anticiclonul siberian; La Nina in general pentru Europa poate aduce situatii hibernale serioase, iar suprafata de gheata din Marile Barents-Kara pare sa fie din nou sub mediile multianuale ( un generator de anticicloane in zona Arctica iarna ). Deci avem cativa indicatori de iarna buna, acum sa vedem cum se va desfasura octombrie pana la final la nivel emisferic.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 256, 257, 258, 259, 260, 261, 262 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO