forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Noi 18, 2017 1:01 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4014 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 264, 265, 266, 267, 268  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Noi 14, 2017 10:31 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

GEM e iarasi pe pastile. Modelul asta este absolut adorabil :P

Imagine

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 12:25 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

1 metru de zapada pe la mine...chiar ca e pe iarba modelul asta. Exista totusi o racire si ninsori pt luni, dar in Transilvania, cfm ECMWF.

Trimis de pe al meu SM-G950F folosind Tapatalk

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 12:50 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Gfs-ul aduce primavara in toata Europa, si mai ales in tara noastra, in ultima decada a acestei luni :( .

Sa ne indreptam oare spre o non-iarna si o a treia luna decembrie consecutiva fara petic de zapada in toate zonele de ses din tara noastra, pe tot parcursul lunii viitoare?

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 15, 2017 3:08 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Deja e traditie decembrie gri.

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 4:53 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Decembrie 2016 a fost chiar fain la Brasov. :)
E prea devreme sa dramatizam. Deocamdata prognoza pentru saptamana viitoare ne da ceva sperante. Sa se si pastreze acum, macar cat de cat...

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 9:55 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Urmatorul arctic blast ar putea aduce lapovita pe arii extinse si cam pe oriunde. Bine, pe trasa NV-SE cum pare sa intre in tara, probabil extracarpaticul va fi din nou foehnizat si nu va primi nimic.

Am citit pe aer.com ca vortexul polar stratosferic este decuplat de cel troposferic, astfel ca in altitudine vortexul este centrat pe Pol si foarte bine inchegat, pe cand cel troposferic este volatil si complet dezorganizat. Interesant este care din cei doi il va urma pe celalalt.

Oricum, de incalzirea de final de noiembrie clar nu scapam cu viitorul blocaj Groenlandez bine definit. Totusi poate nu va fi nici de durata si nici foarte severa.

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 15, 2017 1:33 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5

Daca nu este incalzire severa, aduce doar stratusi.

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 7:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Interesanta rularea GFS: ciclonul monstru ce se va forma pe Marea Neagra are sanse sa dea peste cap toata circulatia de "incalzire" prognozata in rularile precedente. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 10:50 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

ECMWF aduce prima ninsoare pt sud, saptamana viitoare. Iar incalzirea de dupa se amana. Iar GFSul e hibernal pt cea mai mare parte a Europei( mai putin Romania...).

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 10:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

gogulica scrie:
Interesanta rularea GFS: ciclonul monstru ce se va forma pe Marea Neagra are sanse sa dea peste cap toata circulatia de "incalzire" prognozata in rularile precedente. :mrgreen:
Poate nebunia de ieri din prognoza GEM se poate realiza...

Sus

MesajScris: Mie Noi 15, 2017 11:30 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Slabe sanse, oricum vad ca media ansamblului ECMWF e mult mai calda decat operationala...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Noi 16, 2017 3:09 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Ne enervam noi pe inconsistenta modelelor numerice, dar v-ati gandit vreodata, conspirativ, ca ele ar putea fi bune pe termen lung dar exista interese care nu doresc asta?

Accuweather mereu ne va zice de ierni calde, dupa ce a plecat Bastardi (poate fortat) ei sunt doar pro global warming, pe incalzire si impredictibilitate se bate moneda.

Sus

MesajScris: Joi Noi 16, 2017 9:47 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu cred. Modelele sunt pur si simplu slabe in raport cu procesele complexe din natura. Nici macar o prognoza pe 5-6 zile nu iese de cele mai multe oric cum trebuie, e practic imposibil pentru ele sa dea o prognoza corecta cu luni inainte.

Sus

Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Joi Noi 16, 2017 3:41 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Neaceasca85 scrie:
dar v-ati gandit vreodata, conspirativ, ca ele ar putea fi bune pe termen lung dar exista interese care nu doresc asta?

Accuweather mereu ne va zice de ierni calde, dupa ce a plecat Bastardi (poate fortat) ei sunt doar pro global warming, pe incalzire si impredictibilitate se bate moneda.

Serios mah?! :lol: Ai peste 20 de mii de mesaje pe forumul de meteorologie si vii cu intrebari din astea, din putzul gandirii :lol: ...
De unde iti vin tie ideile astea atat de "geniale"? :roll:

E cat se poate de normal ca orice model de prognoza sa nu-ti arate cum va fi vremea cu exactitate intr-un interval lung de timp.
Apar tot felul de variante in rulari la intervale mari de timp, dintre acele variante de multe ori iese una dintre ele, iar automat celelalte au fost eronate.
Oricat de bine a fost programat modelul respectiv, la intervale mai mari de timp de 7-10 zile sunt mult prea multe variabile si factori care pot in orice moment sa dea peste cap si sa influenteze circulatia atmosferica sau formarea/deplasarea/cantitatile de precipitatii ale unui ciclon dintr-o anumita zona.

Nici peste 30-50 de ani nu cred eu ca se va putea prognoza cu precizie vremea pe intervale mai mari de 10 zile. Iarna si in perioadele de tranzitie apar schimbari atmosferice si schimbari bruste de temperatura mult mai des fata de lunile iulie si august care sunt de obicei mai stabile, mai ales dpdv termic (aici ma refer la zona tarii noastre dar si la continentul european in general; nu la latitudinile mari din emisfera sudica unde este iarna in iulie). Deci este normal ca in perioada asta modelele sa aiba o performanta si mai scazuta.

Aia cu Accuweatherul si estimarile lor, se poate sa le dea intentionat mai calde (nu stiu si nici nu ma intereseaza de interesele lor; oricum estimarile sezoniere nu prea au credibilitate. Lumea, in general, nu le ia in serios, poate doar aia de stau toata ziua cu ochii in posturile alarmiste de la televizor.
Iar cand pui probabilitate de 50-60%, mai esti si acoperit daca iese fix pe dos estimarea. Ca si cum ai da cu banul, nu poate sa te ia nimeni la intrebari cand scoti estimari total gresite in care spui de probabilitati de 60%).
NU exista nicio conspiratie in GFS si EMCWF sau alte bazaconii din astea..

Sus

MesajScris: Joi Noi 16, 2017 5:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

20 de mii din care 10000 sunt cu amintiri din Antalya si 10000 cu furtuna din Slatina din 2005... :D

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4014 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 264, 265, 266, 267, 268  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]