forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Dec 15, 2017 4:58 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4117 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 270, 271, 272, 273, 274, 275  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Joi Dec 07, 2017 12:05 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Neaceasca85 scrie:
Macar daca era mai tanara rusoaica.

Ehee, nu intalnesti in fiecare zi o rusoaica pe meleagurile noastre... cu una mai tanara, cred ca as fi intrat in mai multe amanunte :lol: , dar asta e alta discutie.

Sus

Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Dec 07, 2017 12:10 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

mircead scrie:
Si mai esti "singuratic" dupa intalnirea cu rusoaica cititoare in prognoze? Daca da...vreau si eu 3 prognoze pe termen scurt si mediu...cu dumneaei :D :D

Singuratic sunt in general, calatoresc singur, fac drumetii montane tot de unul singur..
Nu cred ca e asa in tema cu subiecte de meteo, dar m-a surprins precizia, siguranta cu care mi-a spus ca de Craciun o sa avem noroi si de Anul Nou zapada.

Sus

MesajScris: Joi Dec 07, 2017 2:04 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

mircead scrie:
Si mai esti "singuratic" dupa intalnirea cu rusoaica cititoare in prognoze? Daca da...vreau si eu 3 prognoze pe termen scurt si mediu...cu dumneaei :D :D

Daca intra forumul asta pe mana nevestei...esti mancat :D

Sus

MesajScris: Joi Dec 07, 2017 5:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
mircead scrie:

Daca intra forumul asta pe mana nevestei...esti mancat :D

Stai linistit, ca are si ea aplicatia pe mobil cu tapatalk...cu forumul de meteo...I-am instalat-o ca tot ma intreba.."ce mai zice gogulica...Vine iarna!!! :D "
Stie ce poama are acasa...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Dec 08, 2017 3:04 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Atunci o salutam si noi pe doamna D.

Sus

MesajScris: Vin Dec 08, 2017 9:46 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Pana una alta de marti pana sambata ne vom rostogolii in temperaturi record pentru decembrie, in special pe partea de sud si est. Avand in vedere circulatia intensa pe intreaga coloana de aer, imposibil sa se formeze ceata, iar temperaturi de 16-20 C vor fi maximele pe arii extinse.

Macar ne putem racori cu gandul ca nici restul Europei nu va sta in zona de iarna. In afara de Pen Scandinava, iarna nu se va mai regasi pe nicaieri, contrar prognozelor de acum cateva zile. :mrgreen:

Sus

MesajScris: Vin Dec 08, 2017 10:09 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Lasa sa bage "combustibil" pentru Anticiclonul Scandinav. E imposibil sa nu apara dupa episoadele astea repetate de ninsori din zonele nordice ale Europei. Poate avem sanse chiar in perioada Sarbatorilor, nu e totul pierdut!

Sus

MesajScris: Vin Dec 08, 2017 10:41 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Eu nu cred ca se va întâmpla pana in Ianuarie. Atâta timp cât in Rusia europeană nu prea e zăpada, șansele sa avem ceva in extracarpatic tind spre zero. In weekendul asta, duminica o sa fie ceva zapada in intracarpatic.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Vin Dec 08, 2017 11:14 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Linia stratului de zapada actual e la granita cu Ucraina. Nu stiu de ce spui ca nu e zapada in Rusia europeana, pentru ca este destula. Ok, se va diminua stratul odata cu afluxul de aer cald din sud vest de saptamana viitoare, dar sa nu uitam ca exista un mare anticiclon in zona Uralilor care va tine inversiunile pe pozitie si va proteja stratul existent, chiar daca modelele il vad in diminuare.

Cheia este sa se schimbe ceva in circulatia de la Pol si sa dispara sau sa se mute ciclogeneza din zona Groenlandei-Scandinaviei care nu face bine nimanui deocamdata. Probabil o sansa este ca bucata de vortex de pe coasta de est a SUA sa ridice un blocaj omega peste Atlantic si atunci lucrurile ar fi diferite. Dar, deocamdata nu prea sunt semne de asa ceva. Media ansamblului GFS proiecteaza mai degraba o extindere a est Europeanului spre intreaga Europa dupa 20 decembrie dar nu intr-o forma prea serioasa.

Sus

MesajScris: Vin Dec 08, 2017 11:37 am 
Neconectat
Norisor
Norisor

Eu, unul, nu-mi mai pun sperantele in Anticiclonul Siberian. Prezenta acestuia in ultimii ani a fost atat de efemera, incat, dupa 2012, iernile la noi nu au mai fost generate de Siberian. Nici macar de Est European. Anul trecut n-a fost urma de Siberian. De ce ramane blocat in Extremul Orient, de atata amar de ani, deocamdata, eu nu-mi pot explica.

Eu zic ca sansa noastra de initiere a iernii va fi tot Scandinavul. Acum ca va fi, ca de obicei, in ianuarie, nu ar mai fi un dezastru. Oricum, ne-am obijnuit cu asta. Si, daca nu ma insel, in 2012 tot un blocaj scandinav a deschis usa Siberianului.

Sus

MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 9:05 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Opr GFS 12z schimba foaia dupa 15 dec...dar cred ca e doar o alta rulare outliera...

Sus

MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 10:03 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Si ecmwf are in plan o racire dupa 18 dec. Pana atunci sper sa ma bucur de prima ninsoare live pe iarna asta de la Brasov din acesta noapte.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 10:03 pm 
Neconectat
Norisor
Norisor

Sa speram ca nu ne spulbera visele "erotice" si de data asta. GFS-ul vede schimbarea de cateva rulari, in unele mai consistent, in altele mai confuz, dar semnalul se mentine. Vad ca si in European apar miscari interesante. Cine stie, poate, poate!

Sus

MesajScris: Sâm Dec 09, 2017 11:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Acolo în 18 decembrie ar fi ceva....

Sus

MesajScris: Mar Dec 12, 2017 10:04 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

ECMWF da ninsori grave e azi intr-o saptamana in sud est. Iarna incepe sa se arate dupa canicula din zilele urmatoare, desi nu-mi pun sperante in straturi de zapada deocamdata...

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4117 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 270, 271, 272, 273, 274, 275  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]