forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Mai 27, 2020 3:48 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Anul 2017
MesajScris: Lun Ian 29, 2018 10:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Multumim pentru harti. De mare ajutor. @doodoo: unde mai exact ? "Partea sudica a Orientalilor" este un pic cam pe la m-tii Ciucas, Grohotis, Baiului.

Sus

MesajScris: Lun Ian 29, 2018 10:55 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Ce minime obscene am avut in sudul Transilvaniei!
Super hartile, redeme! Le salvez pentru posteritate! Felicitari pentru munca tie si lui Sorin!

Sus

MesajScris: Lun Ian 29, 2018 12:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

dextercioby scrie:
Multumim pentru harti. De mare ajutor. @doodoo: unde mai exact ? "Partea sudica a Orientalilor" este un pic cam pe la m-tii Ciucas, Grohotis, Baiului.

Ma refeream mai degraba la lipsa statiilor meteo montane in JUMATATEA de sud a Orientalilor. NU EXISTA NICI UNA LA ALTITUDINI RIDICATE :cry:

Sus

MesajScris: Lun Ian 29, 2018 12:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nici aici nu inteleg. Cred ca te referi la aceiasi munti, pentru ca JUMATATEA de sud a Orientalilor e acoperita bine de Penteleu si Lacauti din zona de curbura. Bucin e la aproape 1300m, cam jos, dar o statie in muntii Harghita Madaras la 1800m nu se va face. Acolo e importanta doar cea de jos, de la Ciuc.

Sus

MesajScris: Lun Ian 29, 2018 4:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu ai inteles complet ideea ;)

Harta pluvio a lui redeme e partial falsa in acea zona, pentru ca nu avem un punct de masurare in altitudine acolo undeva in perimetrul secuimii.
Fii convins ca daca acesta exista, softul ar fi interpolat complet diferit.

Sus

MesajScris: Lun Ian 29, 2018 7:20 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Hartile pluvio - teoretic facute profi de cei de la climatologie - cuprind datele de pp si de la cele 995 puncte hidro ANAR si un soft mai destept de interpolare.
Decit sa gasesti hibe la munca omului :P, mai bine fa-i rost de date pluvio de la ANAR, macar vreo 10 puncte din zona aia (stiu, o sa zici ca la peste 1200 m nu e nici un riu, nici un punct hidro, dar decit deloc, e ceva, nu ?:D).

Sus

MesajScris: Lun Ian 29, 2018 7:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Doar 583 mm la Lacauti...foarte putin pt o statie montanta aflata la 1800m. Ciudatel.

Sus

MesajScris: Mar Ian 30, 2018 7:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

dextercioby scrie:
Hartile pluvio - teoretic facute profi de cei de la climatologie - cuprind datele de pp si de la cele 995 puncte hidro ANAR si un soft mai destept de interpolare.
Decit sa gasesti hibe la munca omului :P, mai bine fa-i rost de date pluvio de la ANAR, macar vreo 10 puncte din zona aia (stiu, o sa zici ca la peste 1200 m nu e nici un riu, nici un punct hidro, dar decit deloc, e ceva, nu ?:D).

Vise....

Sus

MesajScris: Mar Ian 30, 2018 4:01 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

doodoo scrie:
Harta pluvio a lui redeme e partial falsa in acea zona, pentru ca nu avem un punct de masurare in altitudine acolo undeva in perimetrul secuimii.

Așa e, aceeași situație și la Ceahlău. Valea Bistriței, a Bistricioarei și zona de lângă lacul Izvorul Muntelui nu e atât de uscată. Stația Ceahlău-Sat și posturile pluviometrice din masiv (Durău, „7 Noiembrie”/Fântânele) erau foarte bune pentru a vedea gradientul pluviometric de acolo. (A apărut o stație automată la baza vf. Toaca (1785 m), lângă cabana principală a ANM, dar nu știu de cine aparține.)

Din câte știu, la Lăcăuți cel mai secetos an ar fi 1990, cu 443 mm (467,9 la Ceahlău atunci).

Sus

MesajScris: Mar Ian 30, 2018 4:53 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Aș putea să fac și o hartă cu abaterile, dar în afara Moldovei, nu am date (MMA 81-10) decât pentru o serie de stații de șes (vreo 70) + Vf. Omu... :|

Sus

MesajScris: Mar Ian 30, 2018 5:23 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

dextercioby scrie:

De unde stii ca hartile Anm includ si statiile pluvio?

Sus

MesajScris: Mar Ian 30, 2018 6:12 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Am mari dubii că e așa.... Așa ar fi ideal, corect :)

Sus

MesajScris: Mar Ian 30, 2018 11:22 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C

sorifin scrie:
Cred ca am ceva noutati despre unele statii automate. Pe langa Dumbraveni, Batos si Odorhei, care au fost dotate cu senzor de topire in toamna si care in sfarsit merg ok, m-am lamurit acum si cu alte cateva statii. Bacles din Oltenia, a raportat precipitatii la temperaturi negative, in timp ce Craiova sau Severinul erau pe ninsoare. Clar ca ningea si acolo, de unde deduc ca statia a fost dotata cu senzor de topire. Desi doodoo nu sustine asta, statia de la Supuru a raportat precipitatii la temperaturi negative zilele acestea, clar ninsori pentru ca statiile Satu Mare si Zalau asta raportau. Deci, e cu senzor si acolo.Am vazut ca si Voineasa a raportat precipitatii la temperaturi negative. Deci, avem si acolo senzor. Incet, incet, se mai face cate ceva. Dar, asa cum niciodata nu se poate sa nu stricam ceva inainte sa reparam, din decembrie statiile Cernavoda si Roman au fost trecute pe automat in weekend. Din pacate nu mai avem precipitatii de acolo. Probabil ca se masoara totusi, dar nu mai intra in circuitul international. Nu stiu cum putem afla asta. Asadar, mai avem putine statii cu probleme. Ar mai fi Jimbolia, de unde totusi fac rost de precipitatii de la ape Timis. Deci se masoara. Blajul, unde a fost raportata o cantitate ireala de 99.3mm pe decembrie. De asta am scris date incomplete. Am dat mail la ape Alba si mi-au trimis documentul semnat si stampilat de anm, intr-adevar cu valoarea de 99.3mm in dreptul Blajului. In continuare refuz sa cred o asemenea cantitate, in timp ce statiile din jur, Sebes, Alba sau Tarnaveni au 25-30mm. Nu avea cum sa fie 100mm la Blaj. Prin urmare le-am scris celor de la CMR Sibiu pentru lamuriri. Astept un raspuns. Apoi ar fi nebuloasele Tebea, Varadia de Mures si Siria, despre care nu stiu absolut nimic. Singura care mai transmite strat e Varadia, semn ca cineva mai merge pe acolo si probabil si masoara precipitatiile. Altele nu ar mai fi cu probleme.

Am primit raspunsul pentru Blaj. Intr-adevar s-a transmis eronat cantitatea catre ape. Real au fost 28.3mm. Au transmis si catre ape Alba si au corectat si ei pe site. Am fost pana la statie la Blaj. Dezastru. E doar o automata si 3 rigle pt zapada. Toate aparatele vechi sunt in stare avansata de degradare, au luat si calculatorul din statie, astfel ca doamna de acolo, preoteasa de altfel, habar n-are cate grade sunt sau cat ploua vara. Doar iarna masoara precipitatiile si stratul atunci cand sunt, si le transmite prin sms, practic ca posturile pluvio. Este si generator acolo pentru caderile de curent, insa datele sunt recuperate doar dupa cateva luni de inginerii de sistem. In sfarsit macar am aflat ca datele nu se pierd. A fost anuntata ca in vara sunt sanse sa monteze si acolo senzor de topire, e singura statie din Transilvania Sud fara. Vom vedea.

Sus

MesajScris: Mie Ian 31, 2018 7:15 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

sorifin scrie:
sorifin scrie:
Cred ca am ceva noutati despre unele statii automate. Pe langa Dumbraveni, Batos si Odorhei, care au fost dotate cu senzor de topire in toamna si care in sfarsit merg ok, m-am lamurit acum si cu alte cateva statii. Bacles din Oltenia, a raportat precipitatii la temperaturi negative, in timp ce Craiova sau Severinul erau pe ninsoare. Clar ca ningea si acolo, de unde deduc ca statia a fost dotata cu senzor de topire. Desi doodoo nu sustine asta, statia de la Supuru a raportat precipitatii la temperaturi negative zilele acestea, clar ninsori pentru ca statiile Satu Mare si Zalau asta raportau. Deci, e cu senzor si acolo.Am vazut ca si Voineasa a raportat precipitatii la temperaturi negative. Deci, avem si acolo senzor. Incet, incet, se mai face cate ceva. Dar, asa cum niciodata nu se poate sa nu stricam ceva inainte sa reparam, din decembrie statiile Cernavoda si Roman au fost trecute pe automat in weekend. Din pacate nu mai avem precipitatii de acolo. Probabil ca se masoara totusi, dar nu mai intra in circuitul international. Nu stiu cum putem afla asta. Asadar, mai avem putine statii cu probleme. Ar mai fi Jimbolia, de unde totusi fac rost de precipitatii de la ape Timis. Deci se masoara. Blajul, unde a fost raportata o cantitate ireala de 99.3mm pe decembrie. De asta am scris date incomplete. Am dat mail la ape Alba si mi-au trimis documentul semnat si stampilat de anm, intr-adevar cu valoarea de 99.3mm in dreptul Blajului. In continuare refuz sa cred o asemenea cantitate, in timp ce statiile din jur, Sebes, Alba sau Tarnaveni au 25-30mm. Nu avea cum sa fie 100mm la Blaj. Prin urmare le-am scris celor de la CMR Sibiu pentru lamuriri. Astept un raspuns. Apoi ar fi nebuloasele Tebea, Varadia de Mures si Siria, despre care nu stiu absolut nimic. Singura care mai transmite strat e Varadia, semn ca cineva mai merge pe acolo si probabil si masoara precipitatiile. Altele nu ar mai fi cu probleme.

Am primit raspunsul pentru Blaj. Intr-adevar s-a transmis eronat cantitatea catre ape. Real au fost 28.3mm. Au transmis si catre ape Alba si au corectat si ei pe site. Am fost pana la statie la Blaj. Dezastru. E doar o automata si 3 rigle pt zapada. Toate aparatele vechi sunt in stare avansata de degradare, au luat si calculatorul din statie, astfel ca doamna de acolo, preoteasa de altfel, habar n-are cate grade sunt sau cat ploua vara. Doar iarna masoara precipitatiile si stratul atunci cand sunt, si le transmite prin sms, practic ca posturile pluvio. Este si generator acolo pentru caderile de curent, insa datele sunt recuperate doar dupa cateva luni de inginerii de sistem. In sfarsit macar am aflat ca datele nu se pierd. A fost anuntata ca in vara sunt sanse sa monteze si acolo senzor de topire, e singura statie din Transilvania Sud fara. Vom vedea.

Asta cu recuperarea datelor e o mare veste. Poate vom afla vreodata rafalele complete din 17 sept anul trecut din vest (mai ales Banloc si Huedin) si de la viscolul din Delta de acum 2 saptamani, de la Jurilovca si Gura Portitei. Asta daca se recupereaza datele de la toti senzorii, nu doar cei de temperatura.
Inseamna ca totusi aparatura Vaisala este dotata cu ups si inregistratoare de date, dar nu inteleg pt ce e nevoie de ingineri de sistem ca sa recupereze datele. De pe un hdd inglobat in cutiile alea de la automate ar putea oricine sa recupereze datele...cu niste cunostiinte basic desigur.

Sus

MesajScris: Mie Feb 14, 2018 12:02 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

După ce-am dezvoltat subiectul statisticilor de la Craiova (motivul pentru care l-am ales este că este orașul meu de origine) pentru martie 2016, să facem un salt pînă la întregul an 2017. Continuare la mesajul meu anterior din celălalt subiect - martie 2016.

[...] Acum ar mai fi o problemă. Anul 2017 pe de-a-ntregul. Aici skepsisul e că n-am decît suma totală de la ANM, nu și valorile zilnice.
Tu (Sorin) ai raportat la tine valoarea din tabela de la meteomanz, 549.3 mm. ANM are în baza de date 551.5 mm. Eu dintr-o primă „strigare” a datelor de pe rp5.ru am 550.5 mm, deci la mijloc între ele. S-ar putea ca în cele două surse de pe internet una dintre zile să lipsească, ceea ce ar explica diferența. Mai cercetez și revin.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 45 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3

Ora este UTC + 2 [ DST ]