forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:28 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10917 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660 ... 728  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Noi 04, 2018 9:06 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Fix 26,6°C la Mureș.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Noi 04, 2018 9:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
sorifin scrie:
Mare minune sa se fi dus peste 26.5 intre orare.


Huh, minunea se pare ca s-a infaptuit! :P

redeme scrie:
Fix 26,6°C la Mureș.


Da! Chiar ca la fix cat se pice recordul.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Noi 04, 2018 9:31 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Wow!! E senzational. Nu-mi vine sa cred. Se pare ca acele pale de aer "fierbinte" au reusit sa ajunga si la statie. 26.9 la aeroport cum spuneam si incepand de azi, 26.6 grade la statie. Un record fabulos picat. Ar mai fi cel din septembrie, care tot asa are o distanta enorma pana la a 2-a maxima, 38.5 fata de 35.5. Acestea 2 mi se parea aproape imposibil de atins si totusi minunea s-a produs. Ma uit si la Ciuc, cu zi de vara. Mi se pare mai senzationala temperatura decat maxima de la noi. Abia asteptam sa-i spun lui Andrei ca uite, pana la urma a picat recordul :))))), desi tot imi dadea cate o palma de pesimism. Si ca sa-i raspund tot lui Andrei, au mai ramas vreo 2-3 statii cu recordul in picioare, nu e nevoie de o lista neaparat, dar le voi preciza. Pacat ca n-a picat si la Sibiu, iar la Cluj e ca si picat teoretic, desi practic valoarea de 26.0 din 1926 va ramane in statistici, in actualul context nu stiu cand va fi depasita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Noi 04, 2018 9:51 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Felicitari Sorin, ai meritat acest record, ai muncit mult pentru el. :P Chiar m-am bucurat pt tine cand am vazut harta cu maximele. Ma mai insel si eu.
La Cluj ma multumesc si cu a doua valoare din istorie, desi cand vad cele 26,7 de la Dej, nu pot sa nu ma gandesc ca totusi am fi avut si noi o sansa fara acele ploi abundente de la finalul lui octombrie.

La nivel national e clar mai impresionant acest noiembrie decat 2010; desi si acum au fost tot 28c, aceste valori s-au inregistrat in nordul extrem, nu in sud. Plus constanta caldurii, practic tine de mai bine de o saptamana deja, de la finalul lui octombrie. Si maine poate ca vor fi cateva valori izolate de 25 in centru.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Noi 04, 2018 10:07 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Am tras mult cu gandul sa zic asa pentru ca stiam de sansa istorica. Adica am avut a 2-a zi de vara in noiembrie ieri dupa 92 de ani. E clar un eveniment one in a life time. Pentru a 3-a a trebuit totusi sa treaca doar 24 de ore. Ce inseamna incalzire globala.....:))))


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Dum Noi 04, 2018 11:16 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Andrei87 scrie:
Felicitari Sorin, ai meritat acest record, ai muncit mult pentru el. :P Chiar m-am bucurat pt tine cand am vazut harta cu maximele. Ma mai insel si eu.
La Cluj ma multumesc si cu a doua valoare din istorie, desi cand vad cele 26,7 de la Dej, nu pot sa nu ma gandesc ca totusi am fi avut si noi o sansa fara acele ploi abundente de la finalul lui octombrie.

La nivel national e clar mai impresionant acest noiembrie decat 2010; desi si acum au fost tot 28c, aceste valori s-au inregistrat in nordul extrem, nu in sud. Plus constanta caldurii, practic tine de mai bine de o saptamana deja, de la finalul lui octombrie. Si maine poate ca vor fi cateva valori izolate de 25 in centru.


La noapte se va forma inversiune mai puternica. Sunt curios cum vor evolua temperaturile. In zonele de deal sigur vor fi tot 25-26 de grade, pe la Baia Mare poate iar 28, insa in rest nu cred ca mai trecem de 22-23. Sa vedem cum va fi sparta inversiunea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 2:16 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Iar Ciucul dupa zi de vara va avea probabil pe dimineata inghet la sol.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 3:34 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Umiditate 16% momentan. Printre cele mai mici inregistrate vreodata aici si mari sanse pentru a 3-a zi de vara din aceasta luna 8O


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 4:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Nici nu mai trebuie sa mergi 5 ore cu avionul pana in Dubai.. Sa ai 8 luni pe an temperaturi maxime de peste 25 de grade, nu e rau!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Lun Noi 05, 2018 4:56 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Am postat pe facebook ca e eronata harta abaterilor pe octombrie. Muresul l-au incadrat gresit la culori. Nu a trecut nici o ora, cred ca in mai putin de 30 de minute s-a facut corectura. Oamenii din anm sunt cu ochii pe tot ce misca. Ceea ce nu e un lucru rau, ba din contra.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 3:01 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
mircead scrie:
Nici nu mai trebuie sa mergi 5 ore cu avionul pana in Dubai.. Sa ai 8 luni pe an temperaturi maxime de peste 25 de grade, nu e rau!

5 ore dureaza? Cam mult. Insa la maximele caniculare doar in verile 2007 si 2012 ne-am putut lua la tranta cu Dubaiul. :twisted:

Antalya din Otopeni e precum Slatina-Bucuresti cu masina. Chiar mai mult fac cu masina pana la Otopeni decat cursa aia aeriana pana la vecini. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 5:30 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Gata cu vara. A tinut aproape 2 saptamani. Ceva de neconceput la aceasta data pana in acest an. Unul dintre cele mai iesite din comun valuri de caldura/frig pe care le-am traversat vreodata. De azi am revenit usor la o toamna blanda totusi. Maxima s-a dus la 17-18 grade, la soare foarte placut, iar dimineata inca nu a reaparut bruma. Ce iti poti dori mai mult de la o toamna?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Mie Noi 07, 2018 9:26 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Nimic. :) Poate in septembrie mi-as fi dorit sa fie mai multe furtuni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Joi Noi 08, 2018 11:58 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Si totusi, azi dimineata a aparut bruma, minima s-a dus spre -2, iar racoarea s-a instalat binisor. Maxima azi n-a trecut de 15 grade, insa senzatia a fost de rece aproape intreaga zi. Cum s-a normalizat acest noiembrie, cu soare si cer senin, practic, din "senin". De la maxime de 27 am ajuns la 15, de la minime de 10-11 grade, am ajuns la -3/-4 dimineata, de la medii de 16.3 duminica, am ajuns azi la 4.6 si maine si mai mica. Mai lipseste ceata sa apara, dar nu cred ca-i va mai lua mult. Deja depresiunile au ceata pana spre orele amiezii. In curand urmam si noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Tg-Mures
MesajScris: Sâm Noi 10, 2018 11:36 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Si am urmat si noi. Scenariul e tipic si usor de ghicit. Ieri a aparut prima data ceata pe valea inferioara a Muresului, Alba, Sebes si a urcat putin dupa Iernut, spre Tg.Mures, dar noi am fost la adapost intreaga zi si am stat la soare. Totusi media zilei a coborat la 2.8 grade, adica am ajuns sub norma, iar azi se va duce si mai jos. De la ora 1 avem ceata densa, vizibilitate nu mai mare de 100m, chiar mai mica as spune si e deja 10 jumate si nu da semne de disipare. Probabil o va face spre amiaz totusi. E prea devreme pentru ceata persistenta.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 10917 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 654, 655, 656, 657, 658, 659, 660 ... 728  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO