forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 1:28 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 32  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Dec 24, 2018 2:06 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Daca ramai la Mosna de Craciun, poate ca e mai bine decat un Craciun fara curent din cauza viscolului. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Dec 24, 2018 7:40 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Sper că nu. În ianuarie 2017 nu au fost probleme, deși au fost 3 zile de viscol și troiene de peste 1,5 m. În aprilie 2017 s-a întrerupt curentul câteva ore exact pe final, când aproape se oprise ninsoarea. Pe aici au mai schimbat rețeaua în ultimii ani și întreruperile sunt mult mai rare decât în trecut, prin unele cartiere din Iași însă cred că au rămas aceleași cabluri din anii '80.

--
Nu o fi chiar ca în Ucraina, dar tot e bine. Ninge de la ora 14. :)

Pe aici transformarea s-a făcut foarte rapid, cam în 10-15 minute, și a început să se depună încă din stadiul de lapoviță, chiar și pe aleile de ciment. Plafonul noros e coborât, am stat toată ziua în ceață.

Pentru că a rămas destul de multă zăpadă (mulțumită episoadelor de freezing rain), nu e nevoie de prea multă ninsoare ca peisajul să arate din nou frumos. Sunt cam 21-23 cm pe sol, din care 3-4 de azi. Până acum a nins mai liniștit, dar de acum începe să se intensifice vântul.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Lun Dec 24, 2018 8:33 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Wow. La voi ninge bine. Anul asta, Craciunul ma prinde in Suceava, unde a plouat toata ziua. De vreo ora s-a starnit un vant teribil. Vad ca la aeroport raporteaza rafala de 70km/h.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 12:40 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
In seara asta am avut viscol in toata regula, cu rafale de 70-80 km/h. S-au rupt si crengi de la vant. Cad releele astea unul dupa altul si sunt fluctuatii de tensiune. E cel mai tare Ajun din ultimii 10 ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 1:59 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Vântul bate puternic în continuare. Orange e mort (niciun serviciu), Vodafone are semnal foarte foarte slab. Din când în când se întrerupe și curentul pentru câteva secunde.

Abia am reușit să pun un filmuleț, de pe la începutul viscolului.

https://youtu.be/BPy4i__6fws


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 12:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Oho, viscol serios acolo. Zapada noua mai putina, dar oricum e frumos tare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 3:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Frumos cu lumina LED. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 6:22 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Totul a revenit la normal. Nu știu de telefonia fixă, dar oricum „infrastructura” Telekom e sub orice critică.

Nu a nins foarte mult ieri (cam 8-9 cm la mine), dar vântul a făcut diferența. Nu a mai rămas zăpadă pe copaci și arbuști decât în locurile adăpostite.

Astăzi au fost și intervale cu soare, dar și câteva pusee de ninsoare slabă.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Dec 25, 2018 6:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Asa da Craciun..


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Sâm Ian 12, 2019 9:23 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Am fost azi până la Moșna, că s-a deschis drumul, dar nu prea am putut face măsurători concludente în curte. A viscolit tare, sunt câteva zone în care a spulberat până la stratul de gheață (cea a mai rămas din zăpada din noiembrie, în mare parte), dar și troiene de peste 1 m. În alte locuri, vântul a „uniformizat” zăpada, mascând microrelieful și nu numai (intrarea la beci a fost acoperită complet!). În medie, vreo 60 cm.

Din ce am auzit, lunea trecută a nins foarte puțin, cea mai mare parte a zăpezii s-a depus din acest ciclon. Nu mă miră prea mult, pe circulația de la începutul săptămânii de multe ori precipitațiile importante se opresc în dealurile de la V/NV, mai ales în dealul Soci. Pe acolo, mai ales pe versantul nordic, e posibil să fie cam cel mai mare strat din Coasta Iașilor, dacă ținem cont de diferența de altitudine (~230 m vs. ~400-415 m). Am vrut să merg spre pădure, dar la cât de greu înaintam prin câmp cred că făceam câteva ore doar la dus. Cu rachete ar fi fost altă treabă...


Pe lângă casă era un troian de aproape 1,5 m. :) Cred că a avut și mai mult, dar i s-a „răsucit” vârful...

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 2:30 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Frumos de tot.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Dum Mar 10, 2019 11:58 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Vineri a fost cea mai caldă zi de până acum, cu o maximă de 21,4°C.

Ghioceii și viorelele sunt în plină floare. Ce e cam îngrijorător e că au început să se umfle mugurii la liliac, iar unii pomi dau și ei semne că se pregătesc să intre în vegetație. Sper totuși că nu vor mai fi decât înghețuri slabe.

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mar Apr 30, 2019 5:19 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Deși a fost o iarnă foarte bună, se pare că precipitațiile căzute nu au reușit decât să amelioreze deficitul din sol instalat toamna trecută.

Un mic lac natural format într-o microdepresiune pe la 300 m are un nivel foarte coborât pentru această perioadă a anului, iar alte bălți și iazuri stau cel puțin la fel de prost.

Imagine


Nu știu cum în multe zone precipitațiile sunt în creștere, pentru că momentan aici tendința pare mai degrabă opusă în sezonul cald și mai ales vara. Acest deceniu e un dezastru în privința verilor, marea majoritate a acestora fiind secetoase și foarte secetoase, sau având cel puțin o lună extrem de secetoasă. :| Dacă nu am fi precipitații în general consistente în majoritatea sezoanelor reci (ceea ce e normal pentru Coasta Iașilor), probabil că am fi fost cam în aceeași situație ca Darabaniul, care de 9 ani de zile nici măcar nu și-a mai atins media...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Mie Mai 01, 2019 12:02 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Destul de multe tunete ieri, dar un fiasco total la precipitatii... :| Sper ca urmatorul ciclon sa nu fie tot prea vestic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Mosna, Iasi
MesajScris: Sâm Iun 01, 2019 1:35 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Incredibil... O noua ocolire, dupa ce a tinut-o asa toata luna mai, de nici nu s-a atins media la precipitatii... Aceeasi mizerie ca anul trecut. Din 2016 incoace nu a mai fost nicio furtuna cu peste 35 mm. Deja e de prost gust ce se intampla.

Sper sa nu-l mai vad pe Dan sau pe alt sudist plangandu-se ca nu au nu stiu ce MCS-uri. Chiar nu e cazul sa fie nemultumiti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 474 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 32  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO