forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Apr 20, 2024 12:32 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 106  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Mar Dec 18, 2018 6:30 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Da, în sfârșit e frumos și la noi. Am făcut o plimbare până la mănăstirea Cetățuia, pe una din colinele din sudul orașului (130 m). La ora 15, stratul avea în general cam 20 cm, cu vreo 5 mai mult decât în zona joasă. Diferența e dată mai mult de stratul pre-existent, nu de ninsorile de azi.

Pe versantul nordic unde încă a rămas ceva zăpadă din noiembrie (se vede bine în a doua imagine), stratul era mai mare, 25 cm. :evil: Cei 50-70 de metri în altitudine fac de multe ori diferența... :| Abia aștept să mă mut la casă, într-o zonă puțin mai înaltă.

Vroiam să măsor și în pădure, dar m-am întâlnit cu un mistreț și am renunțat la idee. Nu credeam că vin aproape până în oraș.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Dec 22, 2018 8:54 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Stratul de zăpadă variază mult în funcție de altitudine și expoziție, de la sub 10 cm pe valea Prutului la peste 20-25 în zona deluroasă. Pe la ora 14, în oraș erau și 4-5°C în unele zone, la periferie 1°C, iar pe valea Prutului 0 grade.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Dec 29, 2018 6:26 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 29, 2018 12:21 am
Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Salutare.E prima mea postare pe acest forum.Imi poate spune cineva cum va fi vremea in mun.Iasi pe 31 dec,in noaptea de Revelion si in prima zi a lui 2019?

Trimis de pe al meu Mi A1 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Dec 29, 2018 7:45 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Urâtă cel mai probabil (fără zăpadă), dar cu șanse mai mici de ploaie. Și nu chiar atât de cald ca anul trecut. În 2014 a fost ultimul revelion cu zăpadă și ger (-21°C chiar în noaptea de 31-1).

--
Azi dimineață s-a transmis ultimul raport cu o acoperire de peste jumătate din suprafața solului, adică ultima zi cu strat de zăpadă de pe 17 noiembrie încoace și de data asta nu mai avem noroc. Până acum am avut 43 de zile cu strat, mai mult decât în ierni ca 2004-2005, 2007-2008, 2013-2014 sau 2014-2015. :!: Sau aproape o lună și jumătate cu zăpadă, ceea ce nu e rău deloc. La Bârnova șirul continuă.

S-au acumulat 38 cm până acum chiar și la Iași (deși majoritatea ninsorile au fost chinuite aici, la temperaturi ridicate, față de zona de deal), ar mai fi vreo 25 cm până la medie (pentru sezonul rece). Mereu mi-au plăcut mai mult iernile în care acțiunea se desfășoară mai ales în prima parte decât cele în care nu se întâmplă nimic până pe 20-25 ianuarie. Să vedem totuși ce va aduce luna viitoare...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Dec 29, 2018 8:34 pm 
Neconectat
Incepator
Incepator
Avatar utilizator

Membru din: Sâm Dec 29, 2018 12:21 am
Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Multumesc.Deci o vreme urata de Revelion.As fi preferat un ger din ala de -15 sau -20 de grade,decat vremea care este acum afara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Sâm Ian 05, 2019 1:35 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Dupa ceva timp, se albeste si la noi putin peisajul. Maine sunt prognozati cativa cm de zapada. Pentru sfarsitul saptamanii viitoare insa, exista un consens al cateorva modele, pentru un potential snow-event mai de Doamne Ajuta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Dum Ian 06, 2019 12:32 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Să vedem, ciclonul acela are potențial. Până atunci, Euro4 pune până la 15 cm pe Coasta Iașilor, până luni seara, iar Swiss HD cam 10-15 cm. Cu puțin noroc, ar putea fi vreo 5 și în oraș.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 12:40 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Ninge cu fulgi mari in Iasi de vreo cateva ore. Cred ca s-au depus 10-15cm, de nicaieri practic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 1:32 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2587
Localitate: Zimnicea
Bai, dar ce noroc mai aveti iarna asta!! :mrgreen: Reflectivitatile radar arata foarte bine pentru o buna parte din Moldova si Republica Moldova.
Nici retrogradul ala din estul Ucrainei nu arata rau deloc. Parca a mai fost un retrograd la fel ca asta in Ucraina in luna decembrie. Nu mai tin insa minte in ce zi din luna decembrie.

hunterxd scrie:
Cred ca s-au depus 10-15cm, de nicaieri practic.


Fara niciun fel de informare sau avertizare nowcasting de cod galben pentru jud-ul Iasi.
Toti de la ANM dorm pe ei :lol: sau nu se complica ei cu 10-15 cm in cateva ore. Cod galben numai de la 30+ cm in combinatie cu rafale de vant de peste 70 km/h .....

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 2:52 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Chiar nu înțeleg ce se întâmplă la ANM. În Copou ninge bine de pe la 9, iar la aeroport, în apropiere, au fost și câteva rapoarte de „heavy snow”, în timp ce la stație doar ninsoare slabă... :? Acum vreo oră am mers pe jos printr-o bună parte din oraș și ningea moderat peste tot, nu văd de ce ar fi zona stației atât de ocolită.

Și Bârnova a raportat ninsoare abundentă la 11:30, iar acum și ceață cu vizibilitate de 50 m, dar la o umezeală relativă de doar 93%.

Retrogradul de pe 13 decembrie a fost decent pentru Coasta Iașilor, dar în oraș s-a depus doar noaptea, ziua a tot nins la 1 grad.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 3:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36969
Localitate: Bistrita
Cum reuseste coasta Iasilor sa suga zapada. E chiar foarte tare ca exista intensificare orografica si pe dealuri de 400-500m.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 3:31 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
8 cm și la ANM la 13:30, din care 5 de astăzi. Pe webcam-ul de la Sculeni par a fi tot cam atât. În estul și sudul orașului a nins ceva mai puțin. În general, stratul se măsoară foarte corect la stație, dar în asemenea cazuri ar trebui făcute în paralel și observații manuale asupra precipitațiilor și corectat dacă e cazul.

Bârnova a ajuns la 24 cm.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 5:08 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14402
Localitate: Tg-Mures
redeme scrie:
8 cm și la ANM la 13:30, din care 5 de astăzi. Pe webcam-ul de la Sculeni par a fi tot cam atât. În estul și sudul orașului a nins ceva mai puțin. În general, stratul se măsoară foarte corect la stație, dar în asemenea cazuri ar trebui făcute în paralel și observații manuale asupra precipitațiilor și corectat dacă e cazul.

Bârnova a ajuns la 24 cm.


5cm cu 1mm. Beton. Masurarea precipitatiilor la multe statii e de forma. Isi bat joc efectiv o gramada de observatori.Sa le fie rusine si lor si celor care nu verifica si stau intr-un scaun cald si valideaza rahaturi.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 5:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15894
Localitate: cluj
Sorine, am spus eu mai demult ca pentru unii din cei ajunsi la validare la anm sau anar, datele hidrometeo sunt simple cifre/numere (ca cele de la loto),pe cand acestea sunt de fapt VALORI cu corespondent in realitate....Pacat ca s-a ajuns atata de jos...:(

PS - automatizarea statiilor nu este cea mai buna solutie pentru viitor ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii la Iasi
MesajScris: Lun Ian 07, 2019 5:56 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Si pozele cu ninsoarea de astazi, din centru.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 1586 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74 ... 106  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO