forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:32 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444 ... 999  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Ian 12, 2019 10:58 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
Icon are un top de 177 m in zona Stana de Vale pana miercuri. 100% sub forma de zapada.
Austria is coming..

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Ian 12, 2019 11:13 am 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Sâm Dec 31, 2016 11:28 am
Mesaje: 234
Localitate: Dragasani, VL
Nici din cel mai al dracu ciclon mediteraneean nu cred ca s-au cumulat 177 l/mp, poate in '54, dar nu cred, deci... fantasme. Va fi un eveniment major, totusi, pentru MM si jumatate din cantitatea asta inseamna mult. Mai departe, vad ca si in ECMWF, dupa 20 ianuarie apare ideea blocajului scandinav si scaderea presiunii in tot bazinul mediteraneean. Cum si cat de bine putem fi noi amplasati, e "cale" lunga de asteptat!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Ian 12, 2019 11:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Nu știu ce s-a întâmplat, dar azi toate rularile GFS au devenit calde pt ultima decada a lunii ianuarie, iar media ansamblului s-a dus spre 5 grade.

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 12:09 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Probabil pt ca urmeaza incalzirea iadului.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 12:41 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2587
Localitate: Zimnicea
Pare ca efectele SSW-ului incep sa se resimta in urmatoarele doua saptamani pe partea sudica, sud-estica a Canadei si pe nord-estul SUA, cu temperaturi la 850hPA de pana la -30, -32 C la granita dintre SUA si Canada, peste o saptamana.
Iar ajung ultra-polare pe coasta estica si sud-estica a Canadei, iar se genereaza un amalgam de cicloni la contactul dintrele masele arctice si masele de aer mai calde ale oceanului, iar vin toti ciclonii aia peste zona Islandei si peste toata jumatatea noridca a Europei. Nu mai iesim dracu din circulatiile astea.
Nicio sansa pentru macar un blocaj scandinav sau un siberian in conditiile astea persistente si nefavorabile pentru noi.

Se pare ca noi am cam tras batul cel mai scurt din emisfera nordica, pentru a nu stiu cata oara, cu Dobrogea si Muntenia cei mai mari pierzatori. Partea nordica a tarii mai ia cate o ninsoare din cand in cand pe circulatii nord-vestice, dar sudul si sud-estul tarii.... Asa e cand n-ai anticiclon est-european....

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 12:56 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Americanii nu prea au avut iarna pana acum. Si intr-adevar mare parte din vortex se pare ca se muta acolo in perioada urmatoare. M-am uitat pe ansamblul GFS pentru Chicago, sunt membri si cu -35*C. Per total, Europa chiar a avut o iarna decenta pana acum. Vedem ce o sa mai fie dupa 20 ianuarie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 1:19 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Sâm Dec 31, 2016 11:28 am
Mesaje: 234
Localitate: Dragasani, VL
N-am tras niciun fel de bat. Este batul normal, avem iarna, neintrerupta din 20 noiembrie, ceea ce nu prea am avut de cel putin 20 de ani. Ca nu e una istorica, e altceva, dar e iarna! Americanii au avut pana acum exact ceea aveam noi anii trecuti, primavara. Au avut ierni serioase din octombrie si cand se mai imblanzea pe la ei, venea si la noi cate o zapaduta si un frigulet trecator si apoi iar racire la ei si incalzire la noi. Anul asta e cam invers! Va fi un episod scurt, sunt sigur, coroborat cu incalzirea scurta de la noi de la sfarsitul saptamanii viitoare. Din experianta multilor ani, episoadele rele din estul SUA s-au cam impactat ulterior in Europa. S-ar parea ca dupa 20 ianuarie NAO da semne de a trece pe negativ, AO ramane negativ si cred in continuare ca e o chestiune de timp pana cand anticilonul de la Pol va genera un blocaj nordic de anvergura si in Europa!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 6:54 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Europa Centrală și de Est a avut o iarna adevărată de 2 luni de zile. E normal sa fie și o pauza. Vestul Europei a avut zero zăpadă. Fac ăștia mișto pe Severe Weather de prognoza stratului de zăpadă din Marea Britanie.
Zonele de munte din Alpi și Carpați sunt suprasaturate de zăpadă. Dacă nici asta nu e iarna..
Bucureștiul a avut 32 de zile cu strat de zăpadă și vor mai fi minim 6 zile cât mai rezista stratul existent.

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 10:28 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Sâm Dec 31, 2016 11:28 am
Mesaje: 234
Localitate: Dragasani, VL
Rulare interesanta a Europeanulu spre finalul intervalului de prognoza. Face bucatele vortexul polar care nu pare a se mai revarsa in Atlantic, deviat fiind de un frumos blocaj Omega si care ar prabusi astfel JET-ul direct pe Mediterana. Concomitent, creste presiunea dinspre Pol spre N-NE Europei. Sa fie oare semnalul marii schimbari pe care o tot asteptam?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 11:04 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
E bine ca macar la capatul tunelului apare o prognoza perfecta.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 11:10 pm 
Neconectat
Ploicica
Ploicica

Membru din: Sâm Dec 31, 2016 11:28 am
Mesaje: 234
Localitate: Dragasani, VL
N-ar fi chiar perfecta, dar ar fi un punct de cotitura, se deschide o cale interesanta! Dar asa e, e mult pana departe... suntem in preistorie fata de t+240h, da' macar avem si noi despre ce vorbi pe aici!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Ian 13, 2019 11:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Momentan e o nebuloasa în toate modelele, care sa traseze un trend clar pt ultima parte a iernii. Ce e clar ca AO va rămâne negativ, mai mult poate se va negativiza și mai agresiv pana pe 20 ian. NAO va rămâne neutru cu mici variații în sus sau jos. Și se pare ca circulația va deveni treptat estica în Europa. Eu sincer ma aștept la un februarie hibernal pt o mare parte din Europa.

Trimis de pe al meu CLT-L09 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 14, 2019 12:51 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Cele mai violente viscole din istorie in februarie au fost, deci clar e inca prea devreme ca sa disperam sau sa-i punem cruce pe coliva iernii.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Ian 14, 2019 10:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Duminica viitoare coasta de est a SUA ar putea avea un viscol istoric. Acel "nor'ester" va influenta direct circulatia asupra Europei, prin dislocarea unui nou nucleu rece din zona Groenlandei peste UK. Cam acolo vad eu cheia iernii pentru urmatoarea perioada, pentru ca daca acel nucleu nu "intra" cum trebuie, s-ar putea sa ne rupa de iarna pentru o perioada mai lunga. Modelele sunt optimiste momentan. De remarcat este ECMWF care are rulari foarte constante chiar si pe anticipatii de peste 6 zile.


Fişiere ataşate:
norestern.png
norestern.png [ 73.96 KiB | Vizualizat de 403 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Ian 14, 2019 1:17 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Pai cum ar trebui sa intre acest nucleu?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 438, 439, 440, 441, 442, 443, 444 ... 999  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO