forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:03 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490 ... 879  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 7:43 am 
Pentru pasionaţii de statistici ieri a fost o zi de coşmar, cele 5 valori lipsă ale zilei, plus una climatică importantă, cea de la 12 UTC, dacă ar fi s-o luăm strict la zecimală luna e compromisă. Din punctul meu de vedere nu e chiar aşa, chiar dacă am să aproximez valoarea lipsă şi faptul că media zilnică va avea o valoare cu 2-3 zecimi plus sau minus sau mai puţin nu va afecta cu nicio zecime media lunară. Dacă se repetă episodul de ieri mai des atunci am putea avea o problemă.
Din ce mai e pe la statistici eu merg cu cele 23 din flux şi aproximez valoarea celor 150 sau 130 climatice. Am loco, Oradea şi cam atât. Sorin văd că a renunţat la cele 150, aşa că rămâne la nivel naţional doar ce postez eu. E foarte posibil să fie vorba de un atac cibernetic în povestea de ieri, ieri au avut probleme şi site-urile de socializare, facebook, instagram, etc. La urma urmei e vorba doar de o pasiune şi atât.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 12:53 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
-24 C vazute de satelit in covata Lucinei in dimineata asta. :!: Este vorba de temperatura zapezii, evident, la 2 m probabil au fost vreo -22.
Diferenta intre sol si 2 m este mult mai mare pe pante sau platouri, de pana la 10 grade, dar pe vai si in depresiuni este in general cuprinsa intre 1 si 3 grade.

Nu cred ca acele valori sunt bune. Cel putin in acest caz zic ca e rateu.

Am verificat statiile automate din Bucovina, temperaturi minime mai mici de -12/-13c nu au fost. Si e vorba tot de depresiuni.

Inca ceva. Acea culoare albastra care ar fi un -23c se regaseste si pe piscurile montane din Orientali, de ex la Calimani minima de -23c data de SUOMI o putem verifica cu valoarea minimei de la statia meteo: -14.2c ieri dimineata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 1:32 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Tocmai de aceea am spus ca pe platouri si pante diferenta intre t2m si temperatura zapezii este mult mai mare decat pe vai sau depresiuni. Spune-mi te rog statiile din Bucovina cu -13 ca sa verific si eu.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 2:54 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Eu in continuare spun ca trebuie privite cu rezerve acele temperaturi. La nivelul solului fata de 2m pot fi diferente mari uneori. Pe zapada pot fi lejer si 7-8 grade, insa si pe uscat putem avea 3-4 grade. Din pacate anm cu senzorii de sol a facut praf acest parametru, insa din datele vechi avem diferente clare, in unele luni cu medii ale minimelor mai mici si cu 3 grade la sol fata de 2m. Valabil si pe vai si depresiuni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 3:15 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Asta am spus si eu, poate sa fie diferenta de 3 grade pe vai. De exemplu in Intre Lacuri ieri Suomi a vazut -9 grade, ceea ce e reprezentativ la o scara mare, dar punctiform temperatura a scazut considerabil mai mult. De aceea si in covata Lucinei desi satelitul a vazut pana la -24, in unele zone restranse, de cativa zeci de mp, temperatura ar fi putut sa fie chiar mai scazuta. Scadem cele cateva grade de la sol, dar le putem adauga din nou pt a estima minima absoluta din zona.

Mai e si faptul ca scanarea se face in jurul orei 00z, nu dimineata, cand temperaturile sunt cele mai scazute.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 6:01 pm 
Andrei, cred că te entuziasmezi prea tare cu suomi ăsta, eu nu cred că în nu ştiu ce valea lui peşte ai diferenţe atât de mari faţă de depresiunile în care ANM-ul are staţii meteo, ai -24 de grade când cel mai rece în ţară a fost la Obârşia Lotrului, -14 grade. Eu am dubii, dacă te duci tu acolo şi faci tu poză cu termometrul tău, ultima achiziţie de soi, cred da altfel eu nu cred.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 9:45 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Andrei87 scrie:
chiar daca asta nu e complet inchisa, scurgerea se face printr-un parau intre niste brazi, practic marea majoritate a aerului rece ramane captiv.

Acolo sunt Cheile Lucavei. Nu știu cât se vede pe imaginile satelitare, dar sunt și sectoare unde stâncile ajung până lângă drum. Nu e chiar un „canion” precum Cheile Bicazului, dar nu știu cât se poate scurge aerul rece.

Depresiunea Lucina mie nu mi s-a părut foarte plană, cu excepția luncilor și mai ales a zonelor de confluență, dar unde e un loc mai plan sunt șanse mari să vezi și câte un tinov. Pare mai degrabă o poiană imensă, dar asta și pentru că sunt o mulțime de cai pe toate câmpurile (e zona tradițională de creștere a cailor huțuli). Nu am mai fost prin zonă în ultimii ani, dar înainte nici nu exista pensiunea aceea. Poate am să merg la vară.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Mar 14, 2019 10:52 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
In acele tinovuri cu siguranta temperatura scade mult mai mult decat in imprejurimi. O suprafata plana de 30 de metri e suficienta.

Unul dintre cele mai reci locuri este probabil chiar langa pensiunea aceea, langa gard, unde paraul Lucava intra pe sub drum. Cu strat de zapada proaspat, cer senin si vant calm, sunt convins ca se inregistreaza minime fantastice.

Imagine

In 8 ianuarie Suomi a vazut aici -34, si nu cred ca a fost departe de adevar. Doda Pilii cu conditii nu asa bune a avut -28.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 6:21 pm 
Mai scade câteva grade bune, este imposibil ca din spațiu să apreciezi corect temperaturile.
Infrared-ul are anumite limite și niște toleranțe destul de mari care pot să ajungă până la +/- 20-30%.
Eu nu aș lua prea mult în considerare valorile alea, de fapt nici nu le iau, sunt pur și simplu apreciative.
Când sunt observate temperaturi atât de scăzute pe infraroșu ia ca reper Obârșia Lotrului și adaugi sau scazi +/- 5 grade, mai mult nu cred că e nici în mama văilor montane, premontane sau deluroase.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 7:14 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Obarsia e o zona buna pentru frig, dar sunt altele cu mult mai bune, si nu ma refer la 5 grade ci la 10.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 9:23 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
S-au dus baietii azi sa verifice termometrele din Apuseni, eu din pacate n-am putut sa merg cu ei. Cea mai coborata temperatura a fost -34,8 grade pe 8 ianuarie in depresiunea endoreica de langa Ic Ponor (a fost si cea mai rece zi la nivel national atunci), cu 7 grade mai putin decat Doda Pilii. :!: Zapada acolo are 1,3 metri, nu ma asteptam sa fie asa de mare avand in vedere ca e mai la est.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 10:02 pm 
Să nu uităm că aceste temperaturi nu sunt rezultatul unei invazii de aer ultra polar în zona respectivă ci a unor condiții locale, în principal relief, strat de zăpadă, cer, vânt, inversiune termică, etc..
Sunt multe de discutat pe tema asta, în 8 ianuarie ce minime am avut la nivel de țară, în depresiunile cele mai reci monitorizate de ANM ? Am avut -22 grade la Stâna de Vale, -24 la Obârșia Lotrului și -16 grade la Bâlea Lac, la întorsură am avut -11 iar la Miercurea Ciuc -20 grade. E o diferență foarte mare.
Măsurătorile îți dau ție dreptate, ciudată treabă prin anumite zone depresionare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 10:37 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Au fost -23 si la Sibiu atunci si vreo -28 probabil in jurul localitatii Sacel (langa A1, pe la km 265)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Mar 15, 2019 11:25 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Sâm Mar 16, 2019 4:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Foarte bun acest experiment. Felicitări.!!!

Sunt impresionat de grosimea stratului de zăpada de pe fundul vagăunii !!!

La minima termică era clar ca bate Doda pilii, măcar doar din cauza celor vreo 200m în plus pe altitudine.
Ar fi interesant de comparat și niște medii pe anumite intervale.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 484, 485, 486, 487, 488, 489, 490 ... 879  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO