forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 7:57 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 20, 2019 11:27 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Arata sexy, sper sa nu vina furtuna pana in ora 17, nu vreau sa fug acasa de la birou. As fi preferat furtuna violenta azi noapte, ca tot nu aveam somn de la cat am putut sa dorm in weekend.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 10:15 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Imagine

Though the region will not be immune from heat waves, extreme heat will be limited.

Violent thunderstorms will threaten Greece to Serbia, Romania and Bulgaria as disturbances track into the region from the Mediterranean, as well as from eastern Europe and Russia.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 10:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Sa fie primita :!: :!:
100 de ani sanatate celor care au facut estimarea asta ! :mrgreen:

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 10:36 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Dupa 5-8 veri caniculare, avem acum 5-8 veri moderate termic?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 10:45 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Macar 2-3 de-ar fi ceva mai moderate termic.
Vara 2018 n-a fost chiar excesiv de calda (iulie 2018 normal termic), in august a fost ceva mai cald totusi fata de normal lunii. Insa fara extreme, maxima nationala a verii fiind undeva pe la 38 C.

Sa vedem si vara asta care va fi maxima nationala. Deocamdata avem 30,2 C la Braila.
Poate scapam si anul acesta fara 39-41 C. Sau daca vor fi in jur de 40 C, vor fi doar intr-o singura zi si atat.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 11:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Si in CFS v2 est cam acelasi lucru, o vara moderata termic cu precipitatii peste medie mai ales in Sudul Romaniei.
Sa vedem ce o sa iasa...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 1:15 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Vara 2005...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 1:19 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
gogulica scrie:
Vara 2005...
Exact asa.. Cu un septembrie pe masuraImagine

Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 1:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
Vara 2005...

Perfect !
Fix asa sa fie in sud.

Cred ca s-a saturat toata lumea de genul de veri care au tot dominat ultimii 12 ani in zona tarii noastre (cu cateva exceptii in acesti ani), adica genul ala de veri foarte calduroase, cu multa arsita, perioade mai lungi de canicula si perioade prelungite de seceta, cu putine furtuni extinse si regulate.

Lasa sa mai vina si veri ca vara 2005. Sa fie totul verde si proaspat afara, pe tot parcursul verii.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 2:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Dan, nu cred ca toata lumea vrea o vara ploioasa...Racoroasa, poate, dar nu cu multe ploi. E sezonul concediilor( un an ca 2005 a fost dezastru la mare), in agricultura multa ploaie face praf culturile de legume, strugurii, pomii fructiferi tarzii..Fara tuica, vin si mamaliga, natia romana devine brusc nervoasa... :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 2:28 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Daca nu are si multe ploi, nu prea vad cum ar putea sa fie o vara racoroasa. E aproape imposibil. E nevoie si de mai multe perioade regulate cu ploi extinse, ca sa aiba sanse sa iasa macar normala termic.
Tot asa cum iarna cand este deja si un strat de zapada pe sol si apar inversiunile cu ceata si chiciura mai multe zile la rand prin extracarpatic, chiar daca in altitudine se incalzeste la un moment dat destul de mult, la 2m se poate sa fie in continuare foarte rece si sa ajute foarte mult o luna de iarna sa iasa normala termic sau sub normalul termic in unele zone din extracarpatic, contrar circulatiei de altitudine potrivnice unei luni de iarna foarte rece. :D


mircead scrie:
Fara tuica, vin si mamaliga, natia romana devine brusc nervoasa... :D


Mai recalcitrant mi se pare romanul cand sunt zile in sir cu canicula si fara strop de ploaie. In special in orasele foarte aglomerate, care se incing destul de repede din cauza atator cladiri si beton peste tot, cu spatii verzi mai putine, cum este si prin Bucuresti. La care mai pune paie pe foc si haosul si aglomeratia din trafic, la orele de varf.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 2:31 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
Intr-adevar pe caldura torida sunt recalcitranți fraierii ramasi in urbea de betoane, dar pe termen scurt. Fara tuica si vin..sunt nervoși pe 1 an intreg...


Ultima oară modificat de mircead pe Mar Mai 21, 2019 2:43 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 2:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
Pe mine cel putin, cel mai mult ma influenteaza evolutia vremii :mrgreen: . Mai ales iernile fara zapada sau perioadele lungi cu stratusi in permanenta, de la sfarsitul toamnei.
Lipsa alcoolului n-are niciun efect asupra mea. Chiar nu pot sa-i inteleg pe cei care consuma tuica... e oribila :| .

Perioadele ploioase si urate de la mare din sezonul estival, din nou n-au influente directe asupra mea pentru ca mereu am preferat muntele si aerul proaspat si racoros de acolo.
Acum, ce sa zic... depinde de fiecare persoana in parte. Nu avem cum sa avem toti aceleasi preferinte.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 3:08 pm 
Nu-mi plac deloc prognozele astea, furtuni și caniculă, bleah, fui.
Ne adaptăm și vom trece și peste asta.
Nu mi-am luat AC și peste o lună va fi mai scump decât zilele astea dar mai am vechiul AC mobil în caz de necesitate extremă. Trebuie să-l curăț temeinic, cum curăță pesediștii justiția, ce s-a demonetizat termenul temeinic folosit de neica nimeni Tudorel.
Poate în tot amalgamul ăsta sufocant vor exista și niște perioade mai respirabile, să sperăm.
4 luni de chin torid, e cât se poate de oribil.
Numai niște pitecantropi idioți se pot bucura de o astfel de vreme, un om normal la cap în niciun caz.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Mai 21, 2019 3:23 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
eugenraduoradea scrie:
Nu-mi plac deloc prognozele astea, furtuni și caniculă, bleah, fui.


Tocmai, ca in prognozele si estimarile astea se vorbeste despre o vara 2019 mai respirabila, mai placuta termic si cu mai putina canicula persistenta.

Nu trebuie sa ai canicula neaparat ca sa ai furtuni.
Ba dimpotriva,atunci cand ai canicula cu zilele si saptamanile, se instaleaza acea stare atmosferica de acalmie si regim anticiclonic si nu mai vezi nicio furtuna pentru o lunga perioada de timp, doar in zonele de munte. Asa cum s-a tot intamplat in ultimii ani in zonele joase, din a doua parte a verii.

Pot fi bine mersi averse si furtuni si dupa o dupa-amiaza cu maxime de 23-30 de grade C. Asa cum ne-a dovedit ca se poate si aceasta luna pana acum.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 487, 488, 489, 490, 491, 492, 493 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO