forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:40 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 546 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 37  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 6:55 am 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Man, esti culmea. Si precipitatiile sunt tot la fel. Nu inteleg de ce tot o tii invers. Ce a plouat de la ora 20:30 e trecut pt luna mai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 9:13 am 
Ia uită-te pe meteomanz să vezi că e așa cum spun eu, studiază zona cu precipitații lunare.
Nu eu am inventat sistemul ăsta cu precipitații la ora 9 dimineața în ultimele 24 de ore care sunt trecute la ziua precedentă. De exemplu Oradea, noi aveam la 18 UTC în ultima zi a lunii aprilie 46 de mm și ce să vezi, dacă te uiți pe meteomanz avem trecuți pe luna aprilie 54 de mm, adică sunt trecuți și cei 8 mm înregistrați în intervalul 30 aprilie 19 UTC-1 mai 6 UTC. Eu nu știu de ce o țineți cu meteo corectitudinea că totul e în regulă când site specializat pe meteo arată altceva când te uiți pe statisticile lunare. Dacă nu aș fi observat acest aspect nu readuceam în discuție povestea asta. La fel s-a întâmplat cu toate cele 23 de stații din fluxul internațional, dacă aș fi încheiat luna la ora 18 UTC în ultima zi a lunii aveam alte valori la precipitații dar alea erau relative pentru că a doua zi au apărut alte cantități la statisticile lunare pe meteomanz, cu plusul ultimelor 12 ore din intervalul 30 aprilie 19 UTC și 1 mai 6 UTC. Eu am luat în discuție acest site meteo, probabil că la fel apare și pe tutiempo iar dacă astea sunt site-uri nerelevante dpdv meteo atunci poate îmi recomandați voi niște site-uri unde găsesc statistici corecte privind precipitațiile lunare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 2:02 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
eugenraduoradea scrie:
Mă refeream doar la faza cu precipitațiile pe 24 de ore la 9 dimineața și trecute în ziua precedentă, cu tot cu intervalul orar 0-9 dimineața.

De ce tot legi de ora 0 ??? nu inteleg. 8O

Pt noi utilizatorii de rand, care avem acces doar la datele din flux de pe net, relevante raman totalurile zilnice de precipitatii facute in telegramele sinoptice de la ora 6z, pt ca doar atunci apar cantitatile la zecimala...in rest e treaba ANM :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 2:40 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Siteurile sunt cu treaba lor, noi cu a noastra. Pe meteomanz si alte siteuri apare asa pt ca in synop international doar la 24 de ore, adica la ora 8 dimineata apar pp pe 24 de ore si doar asa pot sa calculeze suma exacta. Dar intern, anm are la virgula si in synop de o ora, 6 ore, 12 ore etc. Pt Oradea si pentru toate statiile din lumea asta, ma rog, cu mici exceptii, luna aprilie s-a incheiat la toate capitolele la ora 20. Ce e dupa, e luna mai. Daca vrei sa intelegi e ok, daca nu e treaba ta, dar calculele tale nu vor fi corecte. Uite ce a transmis anm via cmr Cluj catre ape Somes:

Cantitatea de precipitații pe luna APRILIE 2019 comunicată de ANM-CMRTN a fost de:
Stația meteo Cantitatea lunară de precipitații (l/mp)
Cluj-Napoca 73,2
Dej și Gherla 45,6
Huedin 57,8
Băișoara 102,1
Zalău (județul Sălaj) 41,4

Cei 13mm cazuti dupa ora 20 sunt socotiti oficial la luna mai, dar pe siteuri sunt dati la aprilie pt ca excelul nu poate calcula la virgula altfel. Mai are si anm pe langa, o situatie luata din tm2, din tabela cu precipitatii, care din motive istorice, se incheie tot la ora 8 dimineata, insa climatologic sunt luate valorile din tm1, care e tabela sfanta a oricarei statii. Si acolo totul e incheiat la ora 20.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 03, 2019 7:18 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Programul sinoptic s-a implementat generalizat in toate statiile dupa reorganizarea din 1960. Inainte de 1960 exista program sinoptic doar la statiile din orasele mari. De aceea, spre exemplu, apar in arhive pp. diferit calculate la Filaret pentru aceeasi zi din 1928 (de exemplu). Pentru ca Filaret tinea, ca si acum pp dupa zi climatologica in TM1 si dupa zi sinoptica in TM2

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 23, 2019 7:42 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Nu stiu daca la mai multe statii s-a intamplat, insa la statiile Batos si Odorheiul Secuiesc precipitatiile nu mai pot fi luate in calcul. Pana acum am 2 averse torentiale la care senzorul celor 2 statii nu a functionat. Ultima tura de acest gen a fost la torentiala de acum 2 zile, cand pt Odorhei avem 0.2mm, dar de fapt intreaga zona a fost udata bine, nu a fost niciun gol de precipitatii. Statia hidro din Odorhei, foarte aproape de cea meteo a luat 15mm. Eu voi scoate din evindente aceste 2 statii cel putin pt precipitatii, dar ma gandesc serios sa le scot si de la temperaturi. Ar putea fi linistit desfiintate pt ca sir de date de acolo nu mai avem din pacate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 24, 2019 6:48 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
0,2mm înseamnă o singura basculare a cupelor pluviometrului.
Cu siguranță că ambele sunt înfundate cu mizerii, praf, etc. Și nu are cine sa le curețe, se pare...
Penibilă pată pe obrazul ANM. .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Lun Mai 27, 2019 2:00 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Cei de la Ape au pluviometre mai fiabile. Poate pentru ca sunt mai vechi (unele clasice) sunt si mai bune.

Io cred ca e jale in mai multe parti. Dar cine sa verifice?
SI uite asa ne vom raporta peste cativa ani la niste date total aiurea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Mar Mai 28, 2019 10:44 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
steaua scrie:
Cei de la Ape au pluviometre mai fiabile. Poate pentru ca sunt mai vechi (unele clasice) sunt si mai bune.

Nu fi asa de sigur !!! Realitatea e alta :(


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 30, 2019 9:49 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Miine cel mai probabil va aparea pe sait caracterizarea climatica a lunii iunie, a 12-a din serie. Va contine niste informatii interesante si cred/sper ca nu ii veti gasi greseli.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Joi Mai 30, 2019 11:45 pm 
Pe care site ? Că eu mă tot uit pe meteoromania dar nu văd nicio caracterizare.
E pe vreun site parolat sau la liber ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 31, 2019 12:03 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Pe saitul oficial va aparea, ca in fiecare luna. Caracterizarea lui mai a aparut cel mai devreme in raport cu finalul lunii (23 aprilie) pentru ca era pastele si autorii aveau termen sa o termine inainte. Dar restul au aparut pe sait fie in ultima zi calendaristica a lunii de dinainte, fie in prima din luna in cauză.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 31, 2019 7:23 am 
Mai exact unde se află această caracterizare pe meteoromania şi cum se numeşte ? Că dacă e vorba de caracterizarea climatică pe care o dau ei lună de lună acolo nu scrie nimic despre cum a fost luna mai de anul ăsta, sunt doar generalităţi, cu maxime şi minime şi altele asemănătoare.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 31, 2019 8:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Pai aia e. Nu sint neaparat generalitati, sint date concrete medii la nivel national pe 1961-2017 si recorduri pentru 13 statii. Caracterizarea pe scurt a fiecarei lui este in alta parte, este unde sint hartile "Monitorizare Climatica". Acolo este un text scurt. Dar proiectul asta cu "Caracterizari climatice" inceput anul trecut cu luna iulie si care ajunge acum la 1 an intreg este ca si cum ai avea o minicarte scrisa despre Clima Romaniei. Sigur ca pot sa existe inca niste greseli strecurate (eu am incercat sa le verific pe toate), dar dupa ce apare iunie le mai iau inca ondata pe toate 12 la mina.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: STATISTICI CLIMATOLOGICE ROMÂNIA
MesajScris: Vin Mai 31, 2019 8:26 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Si totusi, un link? Nici eu nu vad nimic in afara de un text scurt despre cum a fost luna aprilie 2019.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 546 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 37  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO