forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 3:17 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275 ... 304  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Aug 21, 2019 2:02 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Chiar nu pot sa-mi dau seama motivul pentru care s-au dotat cu generator de rezerva, sunt obiective mult mai importante care depind doar de reteaua electrica si e prima biserica cu generator pe care am vazut-o.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Vin Sep 13, 2019 7:56 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am prins o astfel de viteza la net, deci pentru ce este nevoie de 5G?

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Sâm Sep 14, 2019 12:52 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Din punctul meu de vedere 5G se rezuma la marketing. Se bazeaza pe conceptul smart Internet of Things (smart city, smart home, smart cars etc). Tehnologia, care iese din sfera mobila, ar fi benefica si ar permite controlul la distanta al electronicelor de prin casa sau de afara. AM vazut idei de genul: masini controlate wireless via 5G.
Pentru telefon sau chiar sa faci hotspot pentru un PC/laptop si pentru a avea o conexiune stabila si fara intreruperi este suficienta o viteza de 30 Mbps.
In momentul asta Vodafone, Digi si Orange au inceput sa instaleze antene emitatoare 5G. Deocamdata pe frecvente de pana in 3600 Mhz si latimi de banda reduse, ceea ce ar fi un inceput de 5G, care nu ar permite viteze mai mari de 4-500 Mbps in teren. Urmeaza licitatii ANCOM pentru frecvente mai mari si probabil ca peste un an, doi vom vorbi de viteze de ordinul Gbps.
AR mai fi ceva. Inca nici nu se cunosc pe deplin efectele radiatiilor 5G pentru organism. Avem lobbysti de ambele parti. Avem comunitati, Bruxelles, de exemplu, care refuza instalarea antenelor 5G.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Sep 14, 2019 4:55 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
A venit vremea conexiunilor de 10 Gbps la netul fix.

N-o sa schimb prea curand telefonul Mate 10 Pro din octombrie 2018. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Sâm Sep 14, 2019 11:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
steaua scrie:
Din punctul meu de vedere 5G se rezuma la marketing. Se bazeaza pe conceptul smart Internet of Things (smart city, smart home, smart cars etc). Tehnologia, care iese din sfera mobila, ar fi benefica si ar permite controlul la distanta al electronicelor de prin casa sau de afara. AM vazut idei de genul: masini controlate wireless via 5G.

La fel cum Boc crede ca Clujul e un oras smart...ce sa zic, totul e smart in ziua de azi. Chestiile de mai sus sunt realizabile si cu GPRS...
Acum, daca 5G ar aduce net in orice vagauna de pe planeta asta, abia aia ar fi o realizare. Elon Musk vrea sa faca treaba asta cu o retea de sateliti. Insa ce va aduce 5G in plus va fi doar o viteza mai mare la net - absolut de prisos - in zonele locuite, preturi mai mari si radiatii la fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 6:51 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Mie 5g îmi cam sună a FIȚĂ.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 10:32 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pai si este, Digi a inceput cu el in centrul vechi.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 12:20 pm 
5 G nu este o fiță, îți permite să ai un net decent pe mobil și dacă sunt mai mulți utilizatori într-un perimetru mai redus, 4 G-ul de la Digi e jalnic în privința asta.
Am văzut pe la diferite târguri de pe la noi, 4 g-ul ajunge la niște viteze ridicole, 1-2 mega, nu poți accesa nici măcar un material video simplu.
Vitezele alea de n giga sunt baliverne de copii dar vom avea viteze rezonabile față de ce e acum atunci când descarci date mai complexe.
Știu că vor sări mulți că nu e așa, că 4 G-ul e suficient, hai să fim serioși, eu îl folosesc intens pe telefonul mobil și nu e deloc așa, are perioade când de abia se mișcă, ajunge la 4-5 mega, formatul video se degradează la minimul vizual. Nu neg, poate că alte rețele or avea un 4 G mai decent dar ce oferă Digi în varianta wireless e de rahat atunci când într-un perimetru mai restrâns sunt mai mulți utilizatori, pur și simplu nu face față și atunci despre ce vorbim ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 5:15 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Pai 4G-ul Vodafone si Orange ajunge in buricul targului si la 300 Mbps pe dl si 80 pe up. E drept ca media nationala este pe la 30-40 Mbps pe dl si vreo 20 pe up.

5G are limitari, care nu stiu cum vor fi rezolvate. In primul rand pentru ca vine pe frecvente mari. Asta inseamna o putere de penetrare prin cladiri, copaci etc mult mai redusa fata de 4G, 3G si 2G. Este necesar ca fiecare stalp, cladire inalta, bloc, copac, panou sa fie impanzite de aceste antene, pentru ca randamentul sa fie cel asteptat. In al doilea rand asta se traduce prin costuri foarte ridicate pentru operator, care din nou, nu stiu cum vor fi acoperite. Daca se ajunge la asta, atunci cred ca ar trebui sa ne punem serios intrebarea daca merita compromisul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Sep 16, 2019 9:54 pm 
Dacă nu vom face niciun compromis și nu vom găsi soluții pentru a îmbunătăți recepția 5 G rămânem așa cum e acum, cu un 4 G limitat, fără posibilitatea unui net decent, pentru că 4 G e doar o poveste că e net decent.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 7:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Eugen saracul traieste in bula lui, pentru 99% din oameni 4G merge perfect, cu macar 10 mbs download.

@steaua eu stiam ca 300 mbs se pot atinge in conditii de laborator sau daca stai la 1 metru de o antena puternica. Altfel e cam imposibil. Asta ca fapt divers, nu ca ar conta ca ai o viteza de 50 mbs sau 300 mbs.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 9:43 pm 
Tu vorbeşti doar să te afli în treabă, ai încercat să accesezi un simplu ziar când eşti pe la vreun târg sau pe la vreo sărbătoare prin oraş ? Eu folosesc 4 G-ul destul de frecvent şi ştiu cu ce mă confrunt şi nu vorbesc doar aşa de dorul lelii, nu aş critica dacă nu aş avea motive, sunt zone pe la periferii unde 4 G-ul e inexistent.
Dacă spun că e limitat aşa e şi poţi să mă contrazici până te plictiseşti.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 10:46 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
4 G Digi cu 20-30 mbps oriunde in Slatina si 80-90 mbps in unele zone.

Si acasa FTTH 1000 ce atinge un 910 mbps, aveam 930 inainte, de 3 ani e 910-915, ca o fi scazut, ca e de la PC, nu-mi pasa.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 11:11 pm 
Ei, în patria lui Teszari 4 G-ul de la digi sucks, la 11 seara am pe telefon 29 de mega download şi sub 1,7 mega upload. Poate că aşa o fi pe aici, pantofarul nu are pantofi, aşa o fi şi cu acest digi faţă de care nu am deloc cuvinte de laudă. Nu am alternative mai bune că i-aş trimite la plimbare şi plătesc lunar 140 de lei abonament.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Sep 17, 2019 11:26 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Andrei87 scrie:
Eugen saracul traieste in bula lui, pentru 99% din oameni 4G merge perfect, cu macar 10 mbs download.

@steaua eu stiam ca 300 mbs se pot atinge in conditii de laborator sau daca stai la 1 metru de o antena puternica. Altfel e cam imposibil. Asta ca fapt divers, nu ca ar conta ca ai o viteza de 50 mbs sau 300 mbs.

In conditii de laborator s-au apropiat de 1000 Mbps.

Astea sunt din Iasi, facute cu Xiaomi Mi Mix 3>


Fişiere ataşate:
Screenshot_20190907-034740_Speedtest.jpg
Screenshot_20190907-034740_Speedtest.jpg [ 65.83 KiB | Vizualizat de 389 ori ]
Screenshot_20190907-031639_Speedtest.jpg
Screenshot_20190907-031639_Speedtest.jpg [ 158.01 KiB | Vizualizat de 389 ori ]
Screenshot_2019-09-05-09-06-37-838_org.zwanoo.android.speedtest.png
Screenshot_2019-09-05-09-06-37-838_org.zwanoo.android.speedtest.png [ 844.65 KiB | Vizualizat de 389 ori ]
Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 269, 270, 271, 272, 273, 274, 275 ... 304  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO