forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 8:32 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 11:06 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
2000-2001 macar a avut un viscol chiar frumos la final de februarie. Pentru sud cred ca mai rea ca 2006-2007, care macar a fost calda si te lasa sa te bucuri de soare, a fost 2008-2009, iarna mizeriei absolute, execrabila pe toate planurile....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 12:47 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Andrei87 scrie:
Eu cel putin am scos cele mai slabe materiale de cand m-am apucat de fotografiat fenomenele, adica din 2011. Cea mai buna poza a mea e un stack cu fulgere din Bucuresti.

Chiar ca a fost un sezon de tot rahatul...
Daca pana si tu tot ce ai putut scoate au fost niste banalitati de fulgere care oricum cam apar la orice furtunica mai acatarii, e clar ca a fost epic fail total :( plus seceta nasoala rau, care inca mai tine macar 2-3 saptamani...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 12:50 pm 
Se pare că va fi cald şi bine până la sfârşitul lunii.
Avem premize să bifăm încă o lună deosebit de caldă şi uscată bine.
Cred că dpdv al agriculturii e dezastru, secetă de n-a văzut Parisul.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 9:24 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
doodoo scrie:
Andrei87 scrie:
Eu cel putin am scos cele mai slabe materiale de cand m-am apucat de fotografiat fenomenele, adica din 2011. Cea mai buna poza a mea e un stack cu fulgere din Bucuresti.

Chiar ca a fost un sezon de tot rahatul...


Nu sunt sub nici o forma de acord cu astfel de descrieri.
La mine a fost un sezon destul de bun intre 1 mai si 3 august 2019, cu mai multe celule fotogenice, multe fulgere si averse, plus 3 downbursturi, cateva CG-uri pozitive si cateva vijelii in toata regula. Ce-i drept, incepand din data de 3 august circulatiile atmosferice n-au mai adus chiar nimic nici pe la mine, doar o aversa nesemnificativa cu cateva fulgere slabe pe la inceputul lui octombrie.
Acum depinde si de zona in care sta fiecare forumist; pot fi diferente semnificative si pe distante de numai 20-30 km.

Iarna 2019-2020 oricum va rupe jale cu caderile masive de zapada in nordul Bulgariei si sudul extrem al Romaniei. :mrgreen: Si nu numai. Din partea mea, pot sa ma contrazica acum si o mie de persoane si estimari/prognoze. :D

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 9:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
eugenraduoradea scrie:
Se pare că va fi cald şi bine până la sfârşitul lunii.
Avem premize să bifăm încă o lună deosebit de caldă şi uscată bine.
Cred că dpdv al agriculturii e dezastru, secetă de n-a văzut Parisul.


Se stia inca de la sfarsitul lunii septembrie ca luna octombrie va fi calduroasa si secetoasa.
Ce dezastru in agricultura?!? Anul agricol 2019 a fost un an bun intr-o buna parte din tara, iar deficitul de umiditate din aceasta toamna se va recupera peste tot incepand din a II-a jumatate a lunii noiembrie!

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Ultima oară modificat de dan2013 pe Joi Oct 17, 2019 9:37 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 9:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8417
"So, what does history tell us? It shows us that solar minimum years and moderate positive ENSO is a good combination for winter lovers in Europe and USA."
https://www.severe-weather.eu/long-rang ... e-enso-fa/

Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Oct 17, 2019 9:39 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
mircead scrie:
"So, what does history tell us? It shows us that solar minimum years and moderate positive ENSO is a good combination for winter lovers in Europe and USA."
https://www.severe-weather.eu/long-rang ... e-enso-fa/

Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk


Smart boys !

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Oct 18, 2019 1:52 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
mircead scrie:
"So, what does history tell us? It shows us that solar minimum years and moderate positive ENSO is a good combination for winter lovers in Europe and USA."
https://www.severe-weather.eu/long-rang ... e-enso-fa/

Când semnalul e unul slab, impactul ENSO mi se pare overrated chiar și pentru America de Nord. A se vedea prognoza NOAA/CPC pentru iarna trecută, bazată mai mult pe ENSO, față de ce s-a întâmplat în realitate:

Imagine

Cu atât mai mult pentru Europa. Statistica arată mai degrabă că în astfel de situații ENSO nu strică lucrurile, dar nici nu e driver major al circulației atmosferice. Și minimul solar e un factor favorabil când circulația e bună, dar nu o garanție. M-am uitat acum câteva săptămâni printr-un telescop și, într-adevăr, nu am văzut nicio pată solară. :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 19, 2019 1:36 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
In urmatoarea perioada (restul acestei luni octombrie), o sa ploua de o sa rupa prin zona peninsulei Iberice, in bazinul central vestic al marii Mediterane, sudul extrem al Frantei, sud-estul Spaniei ....

La noi liniste totala si pace; nici macar vantul nu va adia in toata partea asta Balcanica. Fiecare zi va fi o copie fidela a zilei precedente, la fel ca saptamana asta: ceata dimineata, aprox. aceleasi minime si aceleasi maxime in fiecare zi....

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 19, 2019 1:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
Pe mine insa ma ingrijoreaza zonalitatea fara final a ultimelor 3 luni deja.



Iti dai seama ca n-are cum sa tina zonalitatea asta la nesfarsit. Este impotriva naturii.

Ce ma surprinde pe mine este faptul ca perioada 1 august 2019 - inceput de noiembrie 2019 este aproape trasa la indigo cu aceeasi perioada de acum un an in zona Balcanica a Europei, imi da asa o stare ciudata de deja-vu.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Oct 19, 2019 3:14 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
dan2013 scrie:

Iti dai seama ca n-are cum sa tina zonalitatea asta la nesfarsit. Este impotriva naturii.


La nesfarsit nu..doar pana in martie :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Oct 20, 2019 6:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
hunterxd scrie:
dan2013 scrie:

Iti dai seama ca n-are cum sa tina zonalitatea asta la nesfarsit. Este impotriva naturii.


La nesfarsit nu..doar pana in martie :evil:


Nici pomeneala de asa ceva. Dupa un octombrie atat de cald ca acesta, vine iarna grea, viscoloasa si geroasa peste 7 saptamani !!!

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 20, 2019 6:45 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Si eu cred ca octombrie rece egal iarna calda si octombrie cald egal iarna rece, dar nu m-as arunca precum dan2013 in a spune sau a spera ca va fi iarna deceniului sau secolului.

Cam putine insa iernile ce mi-au placut cu adevarat in ultimii multi ani, respectiv 2009-2010 si 2013-2014 (daca nu era acel viscol din 24 ianuarie, era egala cu 0 si 2013-2014).

Decembrie 2018 a fost destul de spectaculos acel episod, dar eu am fost afectat marginal si Bucurestiul deloc.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Oct 20, 2019 10:29 pm 
Asta cu octombrie rece sau cald nu e o chestie bătută în cuie.
Dan e ferm pe poziţie cu iarna iernilor, aia peste 7 săptămâni, să ne aşteptăm ca după moş Nicolae să vină urgia lumii, ierni ca alea din zona lacurilor din SUA la graniţa cu Canada ? -30 şi de grade în vest, pe la Severin sau pe litoral ? Aş fi tare curios să văd şi eu minunea asta. Că dacă se referă la faimoasele depresiuni sau pe Omu e fix pix. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Oct 21, 2019 10:45 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pentru mine conteaza km/h de viscol si cm de zapada, gerul e oricum dupa viscol si deci nu ma mai entuziasmeaza atat de tare, doar rupe buzunarul cu gazul metan.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14889 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 515, 516, 517, 518, 519, 520, 521 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO