forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:42 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287 ... 343  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Sâm Oct 26, 2019 9:33 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Foarte tare experiența, hunterxd. :) Eu unul ador vântul puternic... de câteva ori mi s-au format cristale de gheață pe frunte și obraji (ca în imaginea asta), dar încă nu am simțit un windchill care să mi se pară prea extrem, însă mi-aș dori.

hunterxd scrie:
Aveam in cap Norilskul, da acolo poti intra doar cu aprobare de la rusi. Acolo vantul e cam ca in Islanda dar temperaturile sunt cu vreo 20, 30*C mai mici. Deci e chiar inimaginabil de mers si de trait acolo. Varianta la care am ajuns este sa iau avionul pana la Moscova si apoi trenul pana la Ekaterinburg,maxim.

Până la Transsiberian, și eu mă gândeam să încerc ceva mai apropiat. Dacă știam limba rusă, ar fi fost mult mai ușor...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Oct 27, 2019 3:59 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Deprimanta o clima rece dar cu putina zapada. Decat in Islanda, mai bine in Dubai, am o fascinatie pentru desert si as putea sta la pantaloni scurti tot anul.

Un vecin mi-a zis ca fiind atat de rau de caldura, de ce ma duc in Antalya si nu in Siberia sau Alaska ori Norvegia. :lol:

La noi ar fi perfect daca nu am avea de asteptat perioade atat de lungi cu vreme anosta, toamnele ma omoara efectiv, uneori si lunile decembrie.

supercell se deprima cumplit atunci cand peisajul lui submontan nu este 100% verde in sezonul cald.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 1:54 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
-27*C in octombrie,chiar si pentru Laponia, e extrem. Poate e loc de un scandinav puternic, iarna asta :)

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 2:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Daca nu apare cuplaj cu siberianul, degeaba, vor fi coboriri polare, care stim ca aduc frig in nordul tarii. Gerul adevarat in Cimpia Romana vine doar dinspre est.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 2:51 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Nimic mai fals.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 8:06 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Explica-mi, te rog, cu harta sinoptica din 31.12.2014, 18 utc, sau 25.01.2010 sau 01.02.2012. E scandinavul puternic, sau antisiberianul sau e un cuplaj intre ele?


Fişiere ataşate:
25-01-2010-06-UTC.JPG
25-01-2010-06-UTC.JPG [ 108.21 KiB | Vizualizat de 563 ori ]
01-02-2012-06-UTC.JPG
01-02-2012-06-UTC.JPG [ 124.73 KiB | Vizualizat de 563 ori ]
31-12-2014-18-UTC.JPG
31-12-2014-18-UTC.JPG [ 124.17 KiB | Vizualizat de 563 ori ]

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 11:35 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Siberian pur e doar in 2012, in 2010 a fost mai mult scandinav. In 2014 nu imi dau seama de unde a originat acel anticiclon. Oricum cel mai adevarat siberian pe care l-am vazut eu de cand urmaresc vremea a fost in ianuarie 2006. Alta era treaba daca venea dupa strat mare de zapada in toata tara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Lun Oct 28, 2019 11:43 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
In 2014 e un blocaj omega care a impins pe la sud est o masa rece asociata unui ciclon rusesc. Deci nu e nici scandinav si nici siberian.

Un exemplu ca la manual de patrundere rece asociata anticiclonului siberian, este 14.03.1995.


Fişiere ataşate:
siberian.png
siberian.png [ 52.15 KiB | Vizualizat de 529 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 12:02 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6258
Localitate: Giroc (TM)
hunterxd scrie:
Plictisit de vara lunga si de vremea calda fara de sfarsit de la noi, mi-a venit ideea sa-mi fac concediul intr-un loc mai neobisnuit si anume, Islanda.

Super, super tare experienta din Islanda. Macar o data in viata merita ajuns si pe acolo.
Felicitari! :)

Desi nu se compara ca intensitate, vantul sustinut zile intregi de care povesteai imi aminteste de primavara lui 2007 cand am stat la Lille in nordul Frantei din februarie si pana in mai. In primele 2-3 saptamani dupa ce am ajuns mai mereu ploua si batea vantul in continuu incat incepusem sa ma intreb cum au construit oamenii orasul ala daca vremea e asa mereu. Practic umbrela era inutila. Doar geaca cu gluga te mai apara cat de cat.
Apoi si-a mai reverit, iar in 15 aprilie tin minte ca au fost 30°C si s-a batut recordul absolut de caldura al lunii vechi de vreo 50-60 de ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 12:33 am 
hunterxd scrie:
Plictisit de vara lunga si de vremea calda fara de sfarsit de la noi, mi-a venit ideea sa-mi fac concediul intr-un loc mai neobisnuit si anume, Islanda.


Felicitari si la alte iesiri de asa anvergura.
Eu am fost in Iulie la Palermo dar nu am fost incantat de caldura de acolo. Saptamana trecuta cateva zile la Berlin unde am prins soare cu 13*C fata de UK unde a plouat cu galeata.
Posibil in 2020 Februarie Norvegia sau Finlanda. Nici nu stiu cum ar trebui de mers acolo.
In Suedia am fost in 2017 Octombrie si nu am avut probleme cu frig, vant, ploaie sau zapada.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 12:46 am 
Dacă mergi la Oslo nu ai de ce să-ți faci probleme, golful în care se află orașul nu lasă un frig prea pătrunzător.
În rest, nu știu, la finlandezi nu am fost.
Oare cât ar face o excursie până în Islanda, cu drum, cazare, mâncare și alte mici cheltuieli ?
O săptămână sau 10 zile cel mult.
Și în afară de Reykiavik ce să vezi pe acolo, peisaje selenare și pustiu cât vezi cu ochii ?
Am văzut un documentar cu unii de pe la noi care au mers cu bicicletele pe acolo, pustietăți angro.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 9:05 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Pai unora le place foarte mult si Malta, care e o insula semi-desertica, deci as intelege de ce ii atrage pe unii oameni exotismul Islandei. Desi pe mine personal lipsa padurilor ma deprima...
Daca ar fi o tara pe care chiar as vrea s-o vizitez, aceea ar fi Elvetia. De altfel e si singura tara unde m-as putea gandi sa lucrez si sa ma stabilesc, in afara de Romania.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 12:11 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Membru din: Sâm Noi 23, 2013 10:06 pm
Mesaje: 1845
Inainte sa plec m-am tot gandit ce sa aleg intre Tromso si Islanda. Am ales Islanda fiind o destinatie mai salbatica si cu clima total diferita fata de ceea ce am vazut pana acum. In tarile nordice am mai fost, la Oslo si Helsinki in miezul iernii unde nu am fost impresionat si vara asta la Stockholm unde chiar a fost superb. 15 grade in iulie si soarele de la miezul noptii, o alta experienta placuta. Recomand Scandinavia vara, asta da nu cumva ai programata o excursie iarna, in Laponia :) Iarna viitoare totusi, am pe lista Tromso plus Svalbard. Exista zbor zilnic intre Tromso si Svalbard, so for me its easy :)
eugenraduoradea scrie:
Oare cât ar face o excursie până în Islanda, cu drum, cazare, mâncare și alte mici cheltuieli ?
O săptămână sau 10 zile cel mult.

Islanda, este o tara extrem de scumpa, fiind chiar cea mai scumpa din Europa, depasind Elvetia, care a tronat mult timp. O masa minima in oras pentru 2 persoane, cu un singur fel de mancare si o bautura este echivalentul a 50euro. Mancarea lor nici nu exceleaza , 90% sunt pub-uri. O bere la draught este 10euro, si e berea produsa la ei in tara. Si la supermarket este foarte scump. Totusi islandezii au un trai mai mult decat decent, salariul mediu fiind peste 4000euro.

Cat despre ce poti sa vezi in Islanda.In primul rand este una din destinatiile prinicipale pentru a putea vedea luminile nordului(aurora). O alta atractie sunt piscinele in aer liber cu apa termala, incalzita natural din subteran. Sunt peste tot si apa are peste 40*C. Mai ai posibilitatea de a vedea ghetari. Eu chiar am mers pe unul :) Din pacate si acolo topirea lor este reala. In 2010 a fost construita o parcare la baza ghetarului, pentru ca turistii sa aiba un acces usor la el. Pratic te dadeai jos din masina si te urcai pe ghetar. Ghetarul acum este la 25 minute de mers pe jos fata de acea parcare. Etc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 1:02 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
O bere 10 euro?! Una din aia artizanala cat o fi, 30? 8O
Groaznica tara...m-as duce acolo doar cand ar erupe un vulcan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii in Europa
MesajScris: Mar Oct 29, 2019 1:25 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8436
Andrei87 scrie:
Pai unora le place foarte mult si Malta, care e o insula semi-desertica, deci as intelege de ce ii atrage pe unii oameni exotismul Islandei. Desi pe mine personal lipsa padurilor ma deprima...
Daca ar fi o tara pe care chiar as vrea s-o vizitez, aceea ar fi Elvetia. De altfel e si singura tara unde m-as putea gandi sa lucrez si sa ma stabilesc, in afara de Romania.
Elveția e f scumpa, iar în partea franceza e imposibil de supravietuit financiar. Lucerna, Berna sunt ceva mai accesibile. Zurichul nu cred ca îți va placea(prea germanic pt tine). Eu personal în Laussane și Geneva era sa mor de foame. Noroc ca am găsit un festival în care era pizza cu 40 de euro..in rest numai restaurante cu stele Michelin. Aia săracii din oraș aveau numai BMW și Mercedes Last edition.

Trimis de pe al meu LYA-L29 folosind Tapatalk


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5137 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 281, 282, 283, 284, 285, 286, 287 ... 343  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO