forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 11:07 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279 ... 304  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 3:41 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Dar Wi-Fi din fibra Digi de ce nu au la lucru la tine?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 11:00 am 
Pentru că la lucru au fibră de la UPC şi pe wifi lor poţi cel mult să vezi youtube, facebook şi digi 24 în rezoluţie de 240 p, e pe la 2 mega download.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 7:50 pm 
Link-uri " fake " nu au ce cauta pe acest forum chiar daca cineva doreste neaparat sa posteze cat mai mult " rahat " :!:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 10:50 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
2 mbps download, asa ceva nu trebuie sa exista, nimic sub 10 mbps in 2019-2020 si nu cred ca exagerez.

Atata limiteaza ei din QoS sau router management, nu ca fibra de UPC nu poate da viteza calumea.

La vara in Turcia o sa fiu smecher de tot, singur in camera si am ales iar un hotel cu Wi-Fi bun cum a fost in 2019 Otium Kemer, pe booking.com a aparut indicatorul de Wi-Fi bun sau nu.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Dec 23, 2019 12:16 am 
Tocmai de aceea caut alternative, cred că o cartelă de internet de 100 de giga de la Vodafone va rezolva această problemă iar ca alternativă voi folosi şi cei 50 plus 50 de giga de la Digi, atunci când le funcţionează şandramaua de internet mobil.
Nevastă-mea a fost pe la turci, la Istanbul şi Izmir, şi a rămas cu o impresie proastă despre ei, pentru ea vacanţă înseamnă Alicante, Spania şi cam atât, cel puţin deocamdată. Şi mie îmi place la Alicante dar sunt momente când aş vrea să văd şi altceva.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Dec 23, 2019 2:18 pm 
eugenraduoradea scrie:
vacanţă înseamnă Alicante, Spania .

+ Porto, Lisboa, Franta si altele fara doline sau All Inclusive :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Dec 23, 2019 8:25 pm 
Mi-am luat o cartelă de internet de la Vodafone de 100 de giga, să văd cum merge, dacă nu voi fi mulțumit voi căuta alternative la Orange, Telekom, etc.
Cu Digi m-am lămurit cum stă treaba, sunt limitați și probabil cei mai slabi de pe piață, bine e vorba strict de internetul mobil din zonele periferice urbane și nu de cel din zonele centrale urbane.
Luna viitoare, dacă Vodafone-ul se va dovedi că este la fel de slab ca Digi, voi trece pe Orange.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Dec 24, 2019 5:57 pm 
Sarbatori fericite tuturor celor care au capul pe umeri :wink:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Dec 25, 2019 4:04 pm 
Păi toţi iau capul pe umeri, depinde ce au în el.
Vodafone-ul merge bine dar să vedem ce va fi într-o zi de lucru normală când e toată şleahta stă pe telefon.
Oricum sunt mai liniştit că am o alternativă, să vedem cât de funcţională va fi.
În rest, să petreceţi bine în aceste zile libere !


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Dec 25, 2019 4:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Cat ai baxat pe suta de giga dela vdf?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Ian 08, 2020 12:11 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2007 1:00 pm
Mesaje: 6257
Localitate: Giroc (TM)
catalin scrie:
Vin, 27 Sep 2019 11:43
Dupa ce toamna trecuta a fost cu un Logan prin Siberia pana la Vladivostok, un tip din Satu Mare o sa plece la iarna cu un Duster pana la Oymyakon:
https://www.youtube.com/channel/UC4hK6jhAbRpiHZSUeZRlvZw

O aventura putin spus spectaculoasa :!:



Dupa ce a plecat pe 12 decembrie din Satu Mare, expeditia "Hello Siberia" a ajuns intre timp la Yakutsk.


Apoi a plecat mai departe spre Oymyakon pe "Drumul Oaselor" chiar azi.
Track GPS live: https://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=0vLYRn12IHi9KdjotFabYqOJOTDC4YXiy&fbclid=IwAR1OxxtVGgAtah0UTEy6qqJQ1NbIqv2i0zHqrayED9zEX96CO3L2WONLDY8

I-am urmarit pe intregul transeu si fara ajutorul prietenilor din Rusia pe care si i-au facut la expeditia anterioara si a celor castigati intre timp le-ar fi fost mult mai greu.

_________________
Conditii meteo live:
- Novaci (GJ)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Ian 08, 2020 12:50 am 
doodoo scrie:
Cat ai baxat pe suta de giga dela vdf?

200 de mega, am verificat doar viteza.
Au fost sărbători și digi nu mi-a făcut figuri, chiar și ieri, în prima zi de lucru nu am avut probleme deși la un moment dat, pe la 3 după masa, credeam că a dat colțu da a fost doar un rateu de moment.
La Vodafone am 330 de giga, valabili 3 luni, am primit pe cartela de 5 euro 230 de giga cu extraopțiunea și mai am 110 de giga pe cartela de net de la ei.
O să consum și de la Vodafone că de acum s-a terminat și boboteaza așa că mă aștept ca digi să crape între orele 10-15, așa cum face de obicei.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Ian 15, 2020 8:20 am 
În această dimineaţă tovarăşul Microsoft m-a anunţat că windows 7 nu mai oferă actualizări, deci epoca windows 7 a luat sfârşit, aş fi trecut pe windows 10 da pe desktop am doar 2 giga de memorie iar windows 10 consumă 1,7 giga fără nimic. Pe laptopul meu arhaic, un high end pe vremea lui, are 11 ani, l-am luat second hand, un i5 cu 4 giga de ram, am făcut trecerea gratis pe windows 10, dacă mă uit în format hd pe hbo online ajung la aproape 3 giga de ram. Ca să nu ai bătăi de cap, chiar dacă i5-ul prestează binişor, un 8 giga de ram ar rezolva problemele. Cred că i5-ul o s-o mai ducă câţiva ani buni cu memorie suficientă dacă nu mergi în paralel pe 4k sau mai ştiu eu ce aplicaţii mai pretenţioase. Pentru consumatorul simplu, care se uită doar la ce oferă mediul online chiar şi cei 4 giga de ram sunt suficienţi ca memorie, dacă nu eşti împătimit de jocuri, că aia e altă poveste.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Ian 16, 2020 1:50 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Eu am 4 GB RAM la desktopul cu I5 4460 din 2015. Nu simt ca ar trebui mai mult dar telefonul are 6 GB and that's not fair.

La birou IT-istul mi-a pus fara sa ma intrebe Windows 10 pe un dual core si se misca cam enervant de greu mai ales cand vreau si aplicatiile de munca si cate un forum asa.

Duminica mi-a crapat definitiv centrala de la magazin, acum cand magazinul se inchide si raman birourile celeilalte firme, era un Heat Line din 2005, un turcism, sambata se va monta un Romstal Habitat in condensatie, pana atunci, calorifere electrice precum in anii de pana in 2000 la bloc.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 8:29 pm 
Am sperat că Vodafone va fi altceva, o reţea mai stabilă, nici ei nu sunt cu mult mai breji decât digi, astăzi internetul mobil a fost fluctuant.
Am să încerc şi o variantă de Orange. Încep să cred că internetul mobil e un fel de internet mai mult cu numele. Sunt profund dezamăgit, cred că am aşteptări prea mari de la nişte companii care se găsesc cam peste tot în Europa sau internetul ăla performant din România e doar o glumă proastă.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 273, 274, 275, 276, 277, 278, 279 ... 304  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO