forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 12:00 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Vin Dec 20, 2019 10:12 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Deci Vartop cu nu mai putin de 16 grade mai rece decat minima nationala oficiala in acest sezon...beast


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Sâm Dec 21, 2019 2:50 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
In timp ce la statiile din Apuseni nu mai e deloc zapada, in zona dolinelor e cu carul, semn al inversiunilor puternice care au betonat stratul. In padure era 20 cm iar pe fundul dolinelor in jur de 15 cm. Mi se pare incredibil cat de bine a rezistat zapada, in conditiile advectiilor furibunde de aer cald din ultimele 2 saptamani...

https://i.ibb.co/5MV9WHh/IMG-20191220-132148.jpg

https://i.ibb.co/gJ7KcvY/IMG-20191220-131753.jpg

Poiana Vartop, unde s-a inregistrat minima de -30,4 grade pe 4 decembrie. La fel cum in unele doline straturile de vegetatie sunt inversate (conifere in partea mai joasa si foioase mai sus), la fel e si cu zapada: jos multa, in jur de 15 cm, iar cu doar 30 de metri mai sus nu e deloc!

https://i.ibb.co/gVLTW41/IMG-20191220-130708.jpg

Fundul bazinului, unde am amplasat loggerul. A se vedea faptul ca am evitat sa il pun in partea cea mai joasa, desi de regula acolo e cel mai frig, dar ar fi fost prea aproape de acel brad din stanga din care radiaza caldura noaptea:

https://i.ibb.co/7kPDmDF/IMG-20191220-125949.jpg

Loggerul din Groapa Lunga, in adapostul de radiatie. Aici factorul sky view nu e cel mai bun din cauza brazilor, fara ei groapa ar fi avut potential sa fie cu 2-3 grade mai rece probabil. La 13:30 cand am ajuns acolo zona era deja umbrita, probabil pe la 1 pm deja se umbreste acolo acum in perioada solstitiului.

https://i.ibb.co/ZBfh0dX/IMG-20191220-133742.jpg

Un grafic din Vartop:

https://i.ibb.co/dky0PD6/vartop1.png

Si din Groapa Lunga:

https://i.ibb.co/8MJRLJ4/1.png

Desi ritmul de crestere este rapid odata cu rasaritul Soarelui, inversiunea se mentine acolo si pe parcursul zilei in pofida suprafetei mici (sub 1 km patrat), de exemplu pe 5 decembrie Baisoara a avut o maxima de 4 grade iar Groapa Lunga -11.
Inca ceva, in 4 decembrie erau deja -25 de grade la ora 21:30, dar advectia calda a perturbat scaderea, ba chiar temperatura a inceput sa creasca usor si constant dupa miezul noptii. Din pacate asta e dezavantajul dolinelor de la altitudine mare, sunt afectate de aerul cald de sus chiar daca presiunea e ridicata. Si in 4 dec temperatura ar fi fost mai scazuta, dar scaderea adevarata a inceput doar dupa ora 22, cand s-a inseninat.
More fun facts: in 4 dec scadere de 13 grade in 90 de minute seara, iar ziua crestere de 20 de grade in 2 ore :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 8:27 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Si graficul comparativ dintre cele doua doline:

Imagine

Desi minima absoluta e in Vartop, Groapa Lunga e mai rece in mai multe zile, din 20 de zile in 12 zile minima s-a inregistrat in Groapa Lunga si in doar 8 zile in Vartop.

Ceva interesant s-a intamplat pe 6 ianuarie dimineata, in Vartop erau -8 grade, iar in Groapa Lunga la aceeasi ora erau -25. :!: Probabil vantul a rapus inversiunea in Vartop, in Groapa Lunga aparent s-a mentinut fara probleme datorita adancimii duble (70m vs 30 m).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 8:56 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Interesant ca pe data de 5 decembrie dimineața am trecut cu mașina la câțiva kilometri de cele 2 doline, țin minte ca temperatura era -3c pe Valea Firii. Iar sus la o altitudine de vreo 1200m erau +1c. Asta pe la ora 11.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Dec 22, 2019 9:35 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Pe 5 decembrie la ora 11 in Groapa Lunga erau -21 de grade iar la ora 12 erau -15 grade. :)

Pt cine e interesat, datele complete:

https://www.docdroid.net/0yYnmsw/vartop.pdf

https://www.docdroid.net/7Mrr2j5/humpleu.pdf

A se lua in considerare datele din 30 noiembrie aprox ora 14 - 20 decembrie aprox ora 13.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Dec 23, 2019 12:42 am 
Deci cine stă prin zonele respective nu mai are nevoie de congelator, are dolinele alea la dispoziţie să-şi păstreze alimentele.
La ce bun să mai consumi curent chiar dacă unele congelatoare moderne au un consum redus. Vara când e caniculă îţi iei sacul de dormit şi te campezi în doline şi nu mai nevoie nici de aer condiţionat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Ian 16, 2020 12:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Nu e Romania, dar am gasit un bazin endoreic exceptional in Macedonia, nu departe de Skopje. Altitudine 2050 metri, adancime 140 de metri... e un monstru. Pe satelit se confirma inversiunile extreme, azi -29,2 (cu 6-8 grade la 850 mb 8O ) iar ieri -29,9. Desigur, la altitudinea aia vantul poate spulbera usor inversiunea, dar daca prinde o zi buna cred ca se poate duce fara probleme sub -50. Insa cred ca mai degraba nebulozitatea e o problema acolo iarna, rare sunt zilele fara nori in partea aia a Mediteranei.

https://www.google.com/maps/place/41%C2 ... 39!5m1!1e4

Zona cu albastru deschis: -29,2 grade
Zona cu galben deschis: +1,6 grade

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Feb 25, 2020 1:10 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am gasit un bazin endoreic interesant la numai 250m de gara Tilisca din Sibiu: 45.821340,23.837635
Altitudinea nu e ridicata, in jur de 485m, dar suprafata de captare a bazinului e impresionanta spre 3 puncte cardinale. La nord adancimea e doar de vreo 20 de metri, dar suficient pt acumularea frigului. Ar fi fain de vazut o comparatie cu statia de la Sibiu.
Steaua, poate esti interesat sa cercetezi acest loc, e la mai putin de o ora de mers cu trenul din Sibiu :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Feb 25, 2020 11:33 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Andrei, normal ca ma intereseaza. As fi mers si maine dimineata, daca nu ma prindea raceala. Sa vad cum ma simt, ca poate tot dau o fuga cu masina. Este un drum de 25 de minute cu masina si vreo 45 cu trenul. Ma duc in recunoastere si poate voi instala un data logger pe viitor.

Ai mai gasit astfel de puncte pe aici?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Feb 26, 2020 1:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Sunt singurele puncte care par a fi inchise (acela si inca unul dupa calea ferata, la nord-vest). Si daca nu e complet inchis, probabil ca e doar o conducta mica pe sub terasament care sa dreneze apele din zona aia, dar aerul rece nu are cum sa scape printr-un spatiu asa ingust.
Sunt doline si in zona Fundata - Dambovicioara. Aici se vede clar cum cele 2 firicele de apa se unesc si se pierd in pamant intr-o grota: 45.456405,25.250817


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Iun 08, 2020 10:53 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Am fost azi sa recuperez loggerele din dolina Barisca. Au scapat de principalele pericole: furt, vandalism, fenomene ale naturii care ar fi putut sa le distruga. Dar nu mi-a trecut prin cap ca niste dementi s-ar gandi sa incendieze toata dolina de 1 km patrat doar ca sa aiba iarba proaspata nenorocitele de oi. Asa arata loggerele mele dupa vapaie:

https://i.ibb.co/K7bJNVg/IMG-20200608-123221.jpg

https://i.ibb.co/Lgn5vQF/IMG-20200608-123246.jpg

Focul s-a extins si la prima linie de arbori, care sunt conifere. Ceva imi spune ca dobitocii de ciobani fac asta in fiecare primavara...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Lun Iun 08, 2020 11:06 pm 
Ăsta e riscul unor proiecte în zone ale nimănui. Nu prea merită să faci experimente în lumea unor copăcari de la începuturile civilizației umane.
Nu te-ai interesat cam cu cât se vând terenurile pe acolo ? Îți cumperi acolo o bucată de teren, o îngrădești și doar așa ai avea o oarecare liniște că îți mai găsești lucrurile pe acolo.
Deci ai rămas fără 2 loggere. Îți iei altele de pe alibaba sau de unde ți le-ai luat. Pe lângă timpul și banii pe care îi cheltuiești pe drumuri nu știu dacă mai merită. Eu îl am pe al meu dar am măsurat doar temperatura din cameră de la nivelul dușumelii, nu l-am scos niciodată afară.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2020 2:39 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
:lol: Ghinion, cum zice presedintele nostru. :lol: Primul arata ca o cruce. :lol:

Ghita ciobanul mai incendiaza ceva dupa ce se porteaza la Telekom? :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Iun 09, 2020 2:12 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
eugenraduoradea scrie:
Ăsta e riscul unor proiecte în zone ale nimănui. Nu prea merită să faci experimente în lumea unor copăcari de la începuturile civilizației umane.
Nu te-ai interesat cam cu cât se vând terenurile pe acolo ? Îți cumperi acolo o bucată de teren, o îngrădești și doar așa ai avea o oarecare liniște că îți mai găsești lucrurile pe acolo.
Deci ai rămas fără 2 loggere. Îți iei altele de pe alibaba sau de unde ți le-ai luat. Pe lângă timpul și banii pe care îi cheltuiești pe drumuri nu știu dacă mai merită. Eu îl am pe al meu dar am măsurat doar temperatura din cameră de la nivelul dușumelii, nu l-am scos niciodată afară.

Nu e vorba de bani, ca au fost 30 eur ambele, ci de datele pe care le-am pierdut. Riscul e mare, dar e mai frustrant sa iti vezi loggerele carbonizate decat sa nu le mai vezi deloc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 09, 2020 2:47 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Data viitoare pui loggere ignifugate. Cat o costa un fire proofing?

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO