forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Apr 08, 2020 6:24 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Anul 2019
MesajScris: Mar Ian 07, 2020 4:24 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Acolo sus, la cele mai mari încălziri, intră și stația Sibiu.

Sus

MesajScris: Mar Feb 04, 2020 12:42 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

ANM DIXIT:

În anul 2019, temperatura medie anuală, medie pe ţară, 10,9 ºC, calculată din valorile înregistrate la staţiile meteorologice din reţeaua naţională de supraveghere meteorologică, a fost cu 1,7 ºC mai mare decât normala climatologică (1981-2010). De remarcat că anul 2019 este pe primul loc în topul celor mai călduroşi ani, din perioada 1961-2019.
Cele mai mari temperaturi medii anuale, peste 12,0 ºC s-au înregistrat la altitudini de sub 250 m din Muntenia, Oltenia, sudul Moldovei, Crişana, Banat şi Maramureş şi în toată Dobrogea. Cea mai mare valoare a temperaturii medii anuale pe ţară, 14,4 ºC, s-a înregistrat la staţia meteorologică Constanţa, iar cea mai mică, -0,6 ºC, la Vf. Omu. [...]
Abaterea temperaturii medii anuale, medie pe ţară, faţă de normala climatologică (1981-2010) a avut valori de peste 1,5 ºC în aproape toată ţara, abateri sub această valoare înregistrându-se punctual la câteva staţii meteo. Cea mai mică abatere pozitivă a fost de 1,2 ºC, la Tg. Logreşti, iar cea mai mare, 2,5 ºC, la Bistriţa. [...]
Abaterea temperaturii medii a aerului din luna noiembrie 2019 față de mediana intervalului de referință standard (1981–2010) a fost pozitivă în toată ţară, iar valorile acesteia au fost extrem de mari fiind cuprinse între 3,0 ºC și 6,0 ºC (fig. 22). Cea mai mare valoare a abaterii a fost de 6,3 ºC, la stația meteorologică Sibiu. La staţia meteorologică Ţarcu s-a înregistrat singura valoare a abaterii sub 3,0 ºC, respectiv 2,9 ºC.

Sus

MesajScris: Sâm Feb 08, 2020 11:37 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Citat:
Cea mai mare valoare a abaterii a fost de 6,3 ºC, la stația meteorologică Sibiu.

De ce nu mă miră?
Nu cred totuși că fără ajutor antropic. Stația de aeroport, cam tot acolo, are cu vreo 0,5° în minus.
steaua scrie:
Acolo sus, la cele mai mari încălziri, intră și stația Sibiu.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 18 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC + 2 [ DST ]