forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 10:06 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280 ... 304  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Vin Ian 24, 2020 11:16 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Sau poate ai putea sa nu te mai uiti pe hbo din beci...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 26, 2020 4:04 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Internetul fix prin fibra este adevaratul internet, cel mobil e o improvizatie de la care nu trebuie sa ai pretentii prea mari, vrei performanta si stabilitate, iei FTTH, vrei un minim de net acolo fara pretentii, iei 4 G, insa la mine cele 2 se completeaza reciproc, 4 G folosesc doar unde nu am net fix, mai ales pe strada, in rest oriunde sunt indoor am Wi-Fi la telefon si PC-uri conectate la fir.

Romania e pe loc fruntas la viteza netului datorita celui fix, nu celui mobil. Mobilul e pentru outdoor si mai ales cand esti in miscare.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Ian 26, 2020 6:28 pm 
Se pare că așa e, deocamdată m-am lămurit cu digi și vodafone, bine am o cartelă doar de net de la vodafone, fără apeluri sau altceva, să vedem aia cum merge că n-am încercat-o până acum, mai e valabilă 2 luni. Am să încerc și una de la orange, telekomul parcă nu-mi inspiră nicio încredere dar la o adică am să iau o cartelă și de la ei. Am să încerc toate rețelele și care se dovedește cea mai stabilă rămân pe ea iar digi rămâne ca alternativă seara până la miezul nopții și dimineața până nu începe traficul mai serios. Alte opțiuni de net mobil nu văd. Am să fac niște economii să-mi iau un telefon de 5 g dar mai întâi trebuie să văd pe unde există semnal de net mobil 5 g. Din ce am văzut pe net nici 5 g-ul ăla nu rupe gura târgului mai ales când există trafic mai intens.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Ian 27, 2020 11:20 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Au la digi telefoane 5g, dar doar daca iti faci abonament nou, ceea ce e o mizerie fata de abonatii proprii....
(nu ca mi-ar trebui 5g, dar voiam sa iau un telefon clasic cu taste pt mama, iar asta a fost raspunsul lor....)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Ian 27, 2020 11:59 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Peste tot sunt privilegiati noii abonati fata de cei existenti. Taica-meu a cotizat la Vodafone vreo 22 de ani, adica de la infiintare. In 2019 avea 1.5 GB trafic de date, ceea ce este o mizerie pentru perioada actuala. A cerut 10 GB si Roaming pentru abonamentul actual de 7.6 euro. Raspunsul lor a fost ca nu se poate, decat daca trece la un abonament de pe la 10 euro in sus. Pai bine, dar cum de la cartela se poate cu 5-6-8 euro sa ai trafic si minute de cateva ori mai multe decat la abonament. La fel si pentru noii clienti care se aboneaza.

5G este marketing la ora actuala. Un 4.5G in realitate. SI totusi a prins la multi. Si-au facut unii abonament, dar vitezele sunt la fel ca cele din 4G, pentru ca tot pe structura 4G functioneaza si 5G-ul actual. Abia de anu asta sau de la anu se vor incepe licitatiile pentru frecventele 5G.
Si chiar si dupa implementare tot nu am avea ce sa facem cu 5G. Noi, cetatenii de rand.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 08, 2020 10:02 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
62.090 postari pe Softpedia. S-a inchis un topic ce era liber la batut campii inca din 2015. Urmare acestui fapt, postarile mele vor fi mult mai putine.

Gasca care se formase acolo s-a mutat pe Discord, un chat de gameri. Un concetatean din Olt al meu spune ca nu e acelasi feeling si ca aplicatia aia e naspa.

Eu am intrebat daca merge si de pe PC si merge. Ca se face cont usor cu contul de Google. Cum eu folosesc contul de Goagal al firmei, nu pot face asa ceva.

Asta este, mai putin timp pierdut pe batut campii pe net, mai multa muzica sau mai mult timp pentru mine.

Ba intrerupeam des sarcinile de serviciu ca sa citesc/scriu in topicul ala, ba atunci cand nu aveam timp de el la birou, nu citeam 2 zile si era greu de recuperat.

In ultimele luni topicul avea foarte multe postari pe zi, fapt ce a atras atentia administratiei forumului si s-au luat masuri de inchidere, destituiri din posturi de moderator (1 singur caz, al celui ce a inchis topicul) si apoi deschis topic nou, insa oamenii care se relaxau postand in voie acolo s-au suparat si au migrat pe Discord.

Topicul era pe aria de telecomunicatii si discutiile alea se departasera foarte mult de acest domeniu in ultima vreme. Se departasera chiar si de temele mele preferate.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 1:55 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Citat:
Eu am intrebat daca merge si de pe PC si merge. Ca se face cont usor cu contul de Google. Cum eu folosesc contul de Goagal al firmei, nu pot face asa ceva.
Stii ca dureaza 5 minute sa creezi un cont de mail?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 4:04 pm 
doodoo scrie:
Au la digi telefoane 5g, dar doar daca iti faci abonament nou, ceea ce e o mizerie fata de abonatii proprii....
(nu ca mi-ar trebui 5g, dar voiam sa iau un telefon clasic cu taste pt mama, iar asta a fost raspunsul lor....)

Telefoanele 5 g sunt încă scumpe, nu sunt pentru orice buzunar. Și stai să te gândești dacă merită mai ales că aria de acoperire a rețelei 5 g e slabă.
Și să nu uităm că 5 g-ul cu toate promisiunile că netul face minuni nu e chiar așa. Dacă sunt mai mulți utilizatori simultan viteza scade proporțional.
Un serviciu care se poate folosi doar în buricul marilor târguri, o investiție care nu știu cât de mult merită.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 09, 2020 8:09 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Dar nu l-as creea doar pentru Discord.

Folosesc mail-ul firmei care e pe Gmail si e cu Youtube cu tot, plus inca un mail personal de Yahoo caruia i-am uitat parola dar se deschide mereu in Firefox acasa. Prin mail-ul ala comunic cu supercell.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Joi Feb 13, 2020 12:41 am 
Maroc :
Referitor la internet / mobil.
Nici in Morocco nu este foarte OK. Probabil ca in RO GSM-ul este singurul lucru perfect - pret, viteza, .....
Ajungand in Morocco si avand Vodafone UK si Lycamobile incarcate suficient am crezut ca fac fata la convorbiri. Chiar de loc !!!
Vodafone UK cu Romania 1.6GBP / m.
Lycamobile cu Romania 1.3GBP / m.
Am luat o cartela Orange cu echivalentul a 10Euro. 1h convorbire internationala + 3gb trafic. Impecabil pentru cerintele mele fata de ce am pregatit eu. Localnicii in proportie de mai mult de 60% folosesc WhatsApp. Normal ca nu se poate folosi aceasta cartele in alta tara. NU AI VOIE sa iesi cu Dirham ( moneda ) lor din tara ! Reteaua WiFi din hotel ( chiar daca este de 4 stele ) este sub orice critica.
Este o altceva fata de Europa. Se aseamana cu turcia pentru cei care cunosc. Merita vizitat dar nu de mai multe ori. O saptamana ajunge pentru a cutreiera. Nu cumparaturi gen haine din cauza ca nu sunt de calitate si finisate corect. Mancarea ieftina. Totul frantuzit. Limba a doua Franceza. Personal nu recomand Medina. Daca intri in interior la mai mult de 50 m este foarte greu sa iesi rapid. Adica - te pierzi ! Cu toate astea vreau sa mai intru o data - sper pentru un timp foarte scurt - pentru a achizitiona o lampa mica gen "Aladdin ".
Marocanii nu sunt Africani ! Cine vrea sa vada africani trebuie sa mearga mai in sud.


Fişiere ataşate:
IMG_20200210_143950.jpg
IMG_20200210_143950.jpg [ 103.71 KiB | Vizualizat de 443 ori ]
IMG_20200211_093910.jpg
IMG_20200211_093910.jpg [ 114.08 KiB | Vizualizat de 443 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Joi Feb 13, 2020 10:50 am 
Nevasă-mea evită orice are legătură cu musulmanii sau africanii, mi-e greu să cred că vom ajunge în viața asta pe astfel de meleaguri.
Am urmărit ciclismul de world tour în țări arabe, pot spune că în afară de deșertul bine cunoscut nu e nimic deosebit, chiar dacă au zgârie nori futuriști nu înseamnă că ai avea ce să faci pe acolo. Iar în zonele de malul bălții chiar nu ai altceva de făcut decât hotel și plajă și cam atât, plus limba, plus cultura locală, deci mai mult nu, nici măcar de curiozitate. Iar chilipirurile de țoale din bazarurile locale nu cred că merită efortul financiar de-a călători până acolo.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 13, 2020 5:02 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Pentru balaceala si servicii de hotel ireprosabile, Antalya rulz. Si Turcia ca atare pentru cine vrea si vizitat, e o tara aparte, amestec intre Occident si Orient.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Joi Feb 13, 2020 7:12 pm 
eugenraduoradea scrie:
Nevasă-mea evită orice are legătură cu musulmanii sau africanii, mi-e greu să cred că vom ajunge în viața asta pe astfel de meleaguri.
Am urmărit ciclismul de world tour în țări arabe, pot spune că în afară de deșertul bine cunoscut nu e nimic deosebit, chiar dacă au zgârie nori futuriști nu înseamnă că ai avea ce să faci pe acolo. Iar în zonele de malul bălții chiar nu ai altceva de făcut decât hotel și plajă și cam atât, plus limba, plus cultura locală, deci mai mult nu, nici măcar de curiozitate. Iar chilipirurile de țoale din bazarurile locale nu cred că merită efortul financiar de-a călători până acolo.


Nici eu nu aveam chef sa merg dar am fost convins de jumatatea mea. Este ceva diferit. Orice merita vazut pe lumea asta.
Pe o distanta de 250 km vezi cum se schimba culoarea pamantului, lipsa apei, verdeata, animale, .... Casablanca nu merita vazuta ! dar ce este spre desert este ceva aparte ! Eu nu sunt de acord cu ce scrie Neaceasca sa stai inchis, inconjurat de gard, sa revii la ora stabilita la masa, la All = este o prostie pentru mine, asta nu este turism ..... Am fost o data in Turcia acum multi ani si nu se compara cu partea asta a Asiei / Africii. Vreau sa vad ceva nou si am vazut destule.


Fişiere ataşate:
IMG_20200212_102255.jpg
IMG_20200212_102255.jpg [ 107.34 KiB | Vizualizat de 435 ori ]
IMG_20200212_104416.jpg
IMG_20200212_104416.jpg [ 103.3 KiB | Vizualizat de 435 ori ]
IMG_20200212_111706.jpg
IMG_20200212_111706.jpg [ 83.17 KiB | Vizualizat de 435 ori ]
IMG_20200212_114316.jpg
IMG_20200212_114316.jpg [ 111.18 KiB | Vizualizat de 435 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Sâm Feb 15, 2020 11:07 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Bulversanta perioada la mine:

- inchiderea magazinului, oricum ma chinuie amintirile frumoase din 2010-2013 dar acum, mai rau
- inchiderea cafenelei telekom, poate ca nu isi avea locul pe forumul SP si adminii de acolo au dreptate, dar era un mediu de relaxare prietenos unde se raportau live si evenimentele meteo plus caderile de curent sau comunicatii
- mutarea birourilor la serviciul meu, birouri noi si incaperi noi
- vremea inactiva prin definitie, noua clima anticiclonica a Romaniei

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Sâm Feb 15, 2020 11:40 pm 
Și nouă ne place să explorăm zonele din jur când mergem undeva, mai ales mie, preponderența în orice mare oraș o ocupă spațiile comerciale și ce e de văzut prin zona cea mai circulată.
Nevastă-mea ia la rând toate tarabele, buticurile și să nu mai spun dacă e mall, cu cât mai mare, cu atât mai bine. Și eu sunt adept de mers în tot ce înseamnă mall, brico, leroy, dedemann, media, markt, sau de sport, în rest îmi place să stau pe un bulevard intens circulat cu multă vânzoleală, lume pestriță, să-mi iau scaunul pliant și pot să stau acolo ore în șir și să mă uit la lume. De obicei în fiecare mare oraș în care mergem, mai ales afară, jumătate de oraș cam merg pe jos să văd ce au pe acolo. Nu mă prea omor după muzee și pietroaie antice, așa cum sunt la tot colțul pe la Roma.
Dacă aș avea posibilități materiale m-aș duce în toate marile orașe ale lumii și în marile parcuri naționale de pe toate continentele. În fiecare săptămână mi-aș alege o destinație nouă, o săptămână un mare oraș, alta un mare parc național și tot așa până mi-ar veni sorocu. Eh, vise, pot compensa într-o oarecare măsură cu youtube-ul. Am stat odată pe youtube și am văzut prin ochii unor amatori de filmat Tamisa și tot ce e malul ei de la London Bridge până la aeroportul orășenesc, plus că am luat la puricat pe net marile orașe americane, europene și asiatice. Nu am fost niciodată în New York dar dacă aș ajunge pe acolo cred că m-aș descurca onorabil, am văzut cam tot ce e de văzut pe net și nu doar zonele vizate de turiști, la fel și Chicago, Los Angeles, Miami, San Francisco, Barcelona. Paris, Madrid etc. Nu pierd nicio mare competiție de ciclism de word tour. Am rămas impresionat anul trecut de ceea ce am văzut la Instanbul, mai impresionat decât ce am văzut în Dubai sau anul ăsta în Riyadh. Am văzut multe orașe sud africane și regret că Travel channel a devenit un canal care nu are nicio legătură cu turismul internațional, nu-și merită numele, toate tematicele sunt de domeniul cai verzi pe pereți. Travel mix-ul românesc îi dă clasă.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 274, 275, 276, 277, 278, 279, 280 ... 304  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO