forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Mar 28, 2024 11:02 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281 ... 304  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Feb 16, 2020 1:33 am 
"Neaceasca85"

Ceva pentru tine ca tot nu esti de acord cu iluminatul cu leduri :D
Pana si in Maroc este la moda 8O
Las toate informatiile din spatele pozelor pentru a vedea exact unde, cand si cu ce au fost facute. Nu ascund acest lucru :idea:


Fişiere ataşate:
IMG_20200213_124353.jpg
IMG_20200213_124353.jpg [ 81.21 KiB | Vizualizat de 682 ori ]
IMG_20200214_122840.jpg
IMG_20200214_122840.jpg [ 122.04 KiB | Vizualizat de 682 ori ]
IMG_20200214_123800.jpg
IMG_20200214_123800.jpg [ 97.62 KiB | Vizualizat de 682 ori ]
IMG_20200214_123807.jpg
IMG_20200214_123807.jpg [ 70.22 KiB | Vizualizat de 682 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Feb 16, 2020 2:06 am 
Neaceasca85 scrie:
Bulversanta perioada la mine:

- inchiderea magazinului, oricum ma chinuie amintirile frumoase din 2010-2013 dar acum, mai rau
- inchiderea cafenelei telekom, poate ca nu isi avea locul pe forumul SP si adminii de acolo au dreptate, dar era un mediu de relaxare prietenos unde se raportau live si evenimentele meteo plus caderile de curent sau comunicatii
- mutarea birourilor la serviciul meu, birouri noi si incaperi noi
- vremea inactiva prin definitie, noua clima anticiclonica a Romaniei

Softpedia ăla e un forum atât de restrictiv încât mi se pare inutil, nu știu de ce oftezi după un forum de nimic, nu intru pe acolo niciodată, mi se pare o pierdere de timp, practic nu poți posta nimic, nu ai cu cine discuta, fie și indirect așa cum o facem aici. Nu știu cine a înființat un forum doar ca să vezi ce postează alții, nu poți să deschizi un topic sau să răspunzi, mai idioți ca administratorii acelui forum nu cred că există, pentru mine e zero barat.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Feb 16, 2020 2:27 am 
Am întrebat la digi de telefoanele 5 g și aria de acoperire. Mi s-a spus că doar în centru există semnal, adică e inutil, așa cum în mare parte și 4 g are deficiențe cu carul.
Mi-am luat de la Vodafone un modem 4 g pentru cartela de internet și am rămas surprins, dacă digi se tot întrerupea pe platforma cu programe tv la orele de vârf 10-16 Vodafone-ul a mers fără nicio întrerupere. Voi vedea cum se va comporta și în alte zile, începutul a fost promițător.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Apr 27, 2020 7:00 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Ce nu rezolva politicul...

https://www.antena3.ro/actualitate/dire ... 68252.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Mai 04, 2020 11:11 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
https://www.youtube.com/watch?v=O_AVuZVVm0I

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Sâm Mai 09, 2020 12:50 am 
ROSUL face ce face si mai incearca sa intepe in stanga si in dreapta :idea:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Sâm Mai 09, 2020 10:57 pm 
Mihai, dacă îți mai merge stația de ce nu îți schimbi eticheta aia de la profil, găsești detalii la stații meteorogice ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Mai 10, 2020 12:26 am 
eugenraduoradea scrie:
Mihai, dacă îți mai merge stația de ce nu îți schimbi eticheta aia de la profil, găsești detalii la stații meteorogice ?


Buna Eugene.
Ambele statii functioneaza dar nu 100 %.
- Cea de la job nu mai functioneaza legatura intre senzorul extern si baza. Legatura este pe fir. Distanta este mare si nu stiu unde ar putea fi firul intrerupt. A fost instalata acum ~ 4 ani ! Nu am timp sa caut. Am multe de facut si rezolvat exact in perioada asta. Eu merg la servici chiar daca este restrictie in UK. Ceva gen militarizat / aeronautica. Sunt conectat la Wunder dar este transmisa doar presiunea online. Temperatura este 0. Daca as avea anemometru la ea poate ca as face un efort major sa o instalez corespunzator dar nu investesc ~ 35GBP pentru asa ceva.
- Cea de acasa are instalat doar senzorul exterior temperatura / umiditate + baza. Fara anemometru, pluviometru. Le am dar nu cred ca as avea acordul pentru a instala pe cladire senzorii si nici nu vreau din cauza probabilitatii de defectare / schimbare de baterii, ..... Sunt instalati doar doi senzori mici de temperatura / umiditate care nu bat foarte tare la ochi ! Unul in fata si al doilea in spatele cladirii. Vad temperatura de afara si-mi este suficienta aceasta informatie. Asa ca nu are rost sa merg mai departe nici cu asta. Este si asta conectata la Wunder atat cat poate :-).


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Mai 10, 2020 12:07 pm 
Dezavantajul statului în chirie, dar un wireless chiar în varianta cea mai simplă tot poți să-ți pui în balcon, dacă ai sau chiar în geam. Nu sunt necesare vântul, ploaia sau presiunea, temperatura și umiditatea sunt arhi suficiente pentru un amator. Sunt foarte multe stații pe wunder care transmit doar acești parametri. Sau dacă ai în zonă o stație care transmite pe wunder poți să-ți pui pe etichetă codul stației respective sau codurile, așa cum am făcut eu cu vecinii, unul chiar la 35-40 de km de mine.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Dum Mai 10, 2020 2:51 pm 
eugenraduoradea scrie:
Dezavantajul statului în chirie, dar un wireless chiar în varianta cea mai simplă tot poți să-ți pui în balcon, dacă ai sau chiar în geam. Nu sunt necesare vântul, ploaia sau presiunea, temperatura și umiditatea sunt arhi suficiente pentru un amator. Sunt foarte multe stații pe wunder care transmit doar acești parametri. Sau dacă ai în zonă o stație care transmite pe wunder poți să-ți pui pe etichetă codul stației respective sau codurile, așa cum am făcut eu cu vecinii, unul chiar la 35-40 de km de mine.


He, he :-)
Nu este inchiriat ! Este apartamentul nostru cumparat de doi ani si aranjat interior de mine impreuna cu un coleg de la job. Ca doar muncim pentru asta :wink:
In tara asta ( si sigur oriunde in EU ) nu poti sa faci ce vrei, chiar daca este proprietatea TA. Doar in RO, BG si mai spre E se incalca legea !
Locuiesc in zona Hampshire cu o comunitate mare de Nepalezi :) . Foarte prietenosi.


Fişiere ataşate:
Front.20200510_174810327.jpg
Front.20200510_174810327.jpg [ 106.41 KiB | Vizualizat de 590 ori ]
Cam2.20200510_125248806.jpg
Cam2.20200510_125248806.jpg [ 95.73 KiB | Vizualizat de 590 ori ]
Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Iun 29, 2020 5:50 pm 
Azi e a doua zi de când folosesc AC-ul acasă. Altă viață, am 24,5 grade la birou și consumul e decent, cu televizoarele, cu calculatorul, frigider și tot ce mai e prin casă consumul e puțin peste 1 kilowat pe oră. S-a înnorat afară, sunt 33 de grade în curte.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Iun 29, 2020 9:49 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Eu cam de prin 10 iunie il folosesc la mine in camera, mai tarziu decat in alti ani. La birou fara magazin e mult mai bine, abia spre seara trece de 25 C.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mie Iul 08, 2020 9:33 pm 
Neaceasca85 scrie:
Eu cam de prin 10 iunie il folosesc la mine in camera, mai tarziu decat in alti ani. La birou fara magazin e mult mai bine, abia spre seara trece de 25 C.


Cu dedicatie :

https://www.direct-news24.com/gadgets20 ... ?interest={interest}&age={age}&adid=35501812117&cpid=dc7ed6cf-8b51-4e1e-8eaf-629d2cc93edd

Cred ca numai tu ai putea sa achizitionezi asa ceva :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Joi Iul 09, 2020 6:36 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Am vazut multe chestii de genul asta. Nu stiu cat de eficiente sunt. Multi se plang ca nu ar fi. Practic, incarci cu apa si bagi la priza, USB sau la baterii. Aparatul ventileaza partcicule mici de apa. Pe asta se bazeaza si „racirea”. Evaporare-umidificare. Dar in acelasi timp ma gandesc ca in incapere va creste umiditatea, iar dupa ce opresti aparatul aerul va fi mai greu respirabil ca inainte. Cand noi avem nevoie de reducerea umiditatii. Vad pe eMag ca aparatele astea au mai mult review-uri negative.

https://www.emag.ro/search/air+cooler?r ... t_keyword1

Cred că ăsta este https://emag.page.link/xefwV4Nn6pQ1ZwKQ8


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Vin Iul 10, 2020 8:36 am 
Toate rahaturile astea, aşa zise aere condiíonate, sunt nişte simple răcitoare cu apă. Eu am unul de mai bine de 10 ani, e cât un aer condiţionat mobil ca dimensiune şi răceşte fix pix, dacă ai 27 de grade în cameră în dreptul lui şi doar în dreptul lui temperatura e de 26, cel mult 25 jumate. În rest creşte nivelul de umezeală din cameră şi cam atât. Chiar nu înţeleg de ce îi lasă să-şi facă o reclamă atât de mincinoasă. E doar frecţie la picior de lemn faţă de aerul condiţionat clasic cu compresor şi vaporizator şi care costă, cel mai ieftin cam 150 de euro, ăla de 5-6000 BTU. Unul de casă, chiar dacă e no name sau de un brand de nimic ajunge pe la 2000 de lei cu montat cu tot, deci 400 de euro, cel mai ieftin 12 mii BTU. Şi consumă între 6-700 de waţi pe oră până la 1200. Cu cât e mai mare cu atât creşte şi consumul. Dacă vrei ceva eficient în afară de aerul condiţionat clasic nu există nimic, restul sunt reclame mincinoase cu simple răcitoare pe bază de apă, adică nişte nimicuri, ieftine şi fără nicio eficienţă.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 275, 276, 277, 278, 279, 280, 281 ... 304  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO