forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Mar 19, 2024 10:07 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14882 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580 ... 993  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 16, 2020 2:39 am 
Cum poți spune că nu există activitate, am avut furtună cu fulgere și tunete, e ceva iar chiar seacă nu e iarna, pe luna asta ne-am făcut norma la precipitații și de abia am trecut de mijlocul lunii.
La mersul vremii din timpurile astea nu putem avea pretenții la o iarnă clasică, ca în manual. Ne mulțumim cu micile episoade hibernale din când în când.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Feb 16, 2020 10:44 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8411
eugenraduoradea scrie:
Cum poți spune că nu există activitate, am avut furtună cu fulgere și tunete, e ceva iar chiar seacă nu e iarna, pe luna asta ne-am făcut norma la precipitații și de abia am trecut de mijlocul lunii.
La mersul vremii din timpurile astea nu putem avea pretenții la o iarnă clasică, ca în manual. Ne mulțumim cu micile episoade hibernale din când în când.

In Vest a fost alta treaba. In Sud in 3 luni am strâns 40 de mm de precipitații, fiind multe zone care nici nu au depășit 10 mm in aceeași perioada.


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Feb 16, 2020 2:17 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
Da, faine fulgerele din vest, dar nu m-au facut decat nostalgic dupa februarie 2004 care aici a fost cea mai orajoasa luna februarie, tunete ca vara, furtuna cu bezna la 08-09 dimineata (eram la scoala) tunete si grindina marunta, apoi alt weekend cu tunete.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Feb 18, 2020 12:42 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
Se anunta niste ploi maine noapte si joi. Si 20 C luni.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Feb 18, 2020 6:24 pm 
Cine spera că în februarie sau chiar martie iarna ar mai putea să-și arate colții nu are niciun motiv de bucurie.
Vremea va fi caldă în următoarele 2 săptămâni, poate vom avea și niște precipitații, mai recuperăm din praful de pe tobă, infim dar e ceva decât nimic.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: PROGNOZE
MesajScris: Mar Feb 18, 2020 11:08 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8411
Sa mai aibă încă o data noroc SE României de un viscol de mărțisor?
NAO se va negativiza la începutul lunii Martie, iar oscilația arctică se întoarce după multe luni in zona neutra. Așa ca nu e exclus sa avem un Martie.. normal. Ca mai rece nu cred ca e posibil.
Imagine


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Feb 19, 2020 10:18 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36946
Localitate: Bistrita
Sud-estul Transilvaniei ar lua o portiuca de zapada in urmatoarele 2 zile. La Predeal chiar 25-30 cm si stratul ar putea ajunge la jumatate de metru. Macar acolo sa fie iarna...

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Feb 20, 2020 11:11 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mar Oct 25, 2011 4:50 pm
Mesaje: 8411
https://www.accuweather.com/en/weather- ... 1582152191


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Feb 20, 2020 11:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Nu cred sa gresesc daca spun ca cel putin in extracarpatic va fi vara intre aprilie si noiembrie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Feb 20, 2020 1:57 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
Depinde si ce fel de vara.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Feb 20, 2020 7:16 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2558
Localitate: Zimnicea
gogulica scrie:
Nu cred sa gresesc daca spun ca cel putin in extracarpatic va fi vara intre aprilie si noiembrie.


E mare NEBUNIEEEE. O sa ajungem la +55 grade C la umbra in iulie si august si +35 C in noiembrie in ritmul asta :lol: :lol: :lol: Greta Cuntberg

Sa fim seriosi, totusi... NU exista nicio incalzire globala. Sunt doar perioade ciclice cu ani mai calzi si ani mai reci, ani mai secetosi si ani cu mai multe precipitatii. Atata tot si nimic mai mult :!: Restul sunt doar dramatizari si lamentari tipice omului...
Perioade de cateva zeci de ani mai calzi au fost si in mileniul trecut... si au fost urmate de perioade cu ani mai reci... atunci cine mai era de vina?!? Dumnezeu sau dracu' ?

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Feb 20, 2020 8:30 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36946
Localitate: Bistrita
mircead scrie:
https://www.accuweather.com/en/weather-forecasts/accuweathers-2020-europe-spring-forecast/678440?utm_campaign=AccuWeather&utm_medium=social&utm_source=facebook&utm_content=1582152191


Sent from my iPhone using Tapatalk

Este cea mai rezonabila prognoza si care are si cele mai mari sanse de reusita.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Feb 21, 2020 12:51 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1342
Tata îmi spune, ca au fost mereu ierni blânde și uscate, în alternanță cu ierni aspre și bogate în precipitații. Verile la țară erau mai mereu caniculare și secetoase și mai ploioase la București. Până la urmă, Ceaușescu nu s-a apucat din senin să facă un sistem de irigații, probabil tot din cauza secetei prelungite.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Feb 21, 2020 3:32 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25199
Localitate: Slatina OT
Anii '90 au fost ploiosi si uite asa s-a furat sistemul de irigatii atunci, ca nu era nevoie de el.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Feb 21, 2020 10:12 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
dan2013 scrie:
gogulica scrie:
Nu cred sa gresesc daca spun ca cel putin in extracarpatic va fi vara intre aprilie si noiembrie.


E mare NEBUNIEEEE. O sa ajungem la +55 grade C la umbra in iulie si august si +35 C in noiembrie in ritmul asta :lol: :lol: :lol: Greta Cuntberg

Sa fim seriosi, totusi... NU exista nicio incalzire globala. Sunt doar perioade ciclice cu ani mai calzi si ani mai reci, ani mai secetosi si ani cu mai multe precipitatii. Atata tot si nimic mai mult :!: Restul sunt doar dramatizari si lamentari tipice omului...
Perioade de cateva zeci de ani mai calzi au fost si in mileniul trecut... si au fost urmate de perioade cu ani mai reci... atunci cine mai era de vina?!? Dumnezeu sau dracu' ?


E incalzire globala, Dane, chiar daca face parte dintr-un ciclu si chiar daca se va raci ulterior. Ca nu e antropica, asta e discutabil. Dar sa spui ca nu e incalzire globala, cand se vede clar ca temperaturile medii au crescut cam peste tot, e absurd. Si nu, nu ma refer strict la non iarna asta, care din punct de vedere climatic nu inseamna nimic, chiar daca vortexul polar a batut toate recordurile.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14882 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 574, 575, 576, 577, 578, 579, 580 ... 993  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO