forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:35 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 ... 190  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Sâm Mar 21, 2020 12:07 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Cu siguranta mai-marii lumii au auzit de control demografic si chiar il aplica, fiind la fel de scelerati ca si tine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Dum Mar 22, 2020 12:45 am 
eugenraduoradea scrie:
Și apropo de coronavirusul lui pește prăjit, de ce nu se face o selecție naturală, supraviețuirea celor mai bine adaptați, vor muri câteva milioane și ce ce mare scofală la puhoiul de miliarde,.


Nu-mi vine sa cred cum gandesti Eugene 8O . Aici nu mai este vb de tabele, schite, date meteo, nu ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Dum Mar 22, 2020 1:29 am 
Realitatea displace, gândim doar liniar. În ultimii 50 de ani populaţia globului s-a dublat, în ritmul actual peste alte câteva zeci de ani se va tripla. De unde se vor găsi resurse pentru toate aceste miliarde de oameni, vom tăia toate pădurile, vom polua şi mai intens atmosfera şi oceanele, vom distruge şi mai multe specii de animale ?
Dar în cinismul nostru egocentric aceste aspecte sunt nesemnificative. Andrei, care mari lideri mondiali au discutat vreodată de control demografic, la ce reuniune şi când, dacă te dai atât de ştiutor ? Mihai, nu am nicio treabă cu nimeni, din partea mea să trăiască toţi dar s-a tot anunţat că trăim pe datorie, planeta nu are timp să-şi regenereze resursele la ritmul în care consumăm tot ce se poate. Primim un bobârnac şi ne dăm de ceasul morţii, pandemie, sfârşitul lumii, etc. Luăm măsuri restrictive punitive cu izolarea la domiciliu fără a avea vreun orizont, vârful va fi în aprilie, mai, iunie, iulie ? Cât se va întinde toată povestea asta, cât e nevoie.
Eradicarea acestui virus nu se va face aşteptând să-şi dea duhul de la sine. Şi dacă la nivel european unele ţări îşi vor reveni mai repede, altele mai târziu cât timp vom rezista arestaţi la domiciliu până se vor face bine toţi, dacă se vor mai face bine. Bâjbâiala asta mi se pare aiuritoare. Eu chiar nu am nicio problemă cu statul acasă până la calendele greceşti dar tot ce s-a discutat zilele astea nu oferă nimic în afara restricţiilor. Cât vor putea fi ţinuţi copiii, bătrânii şi în general oamenii când afară va fi tot mai cald şi mai frumos, dacă nu vor respecta toţi regulile astea draconice la nesfârşit ce va face statul, îi va împuşca pe toţi ? Pentru că practic nu ai nicio soluţie, limitezi impactul şi atât. Avem tehnologie de vârf şi la ce ne foloseşte dacă nu putem să-i venim de hac unui virus mai isteţ ?


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Dum Mar 22, 2020 8:10 pm 
eugenraduoradea scrie:
Realitatea displace, gândim doar liniar. În ultimii 50 de ani populaţia globului s-a dublat


Si trebuie injumatatita ?
Inconstienta, prostie sau ideea cine rezista, rezista ( ce zici Eugen ? ) :
https://cluj24.ro/incredibil-credincios ... -2764.html


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Mar 25, 2020 12:59 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Dragi tovarasi si pretini, incepand de azi se interzice iesitul pe strada fara motiv de serviciu, alimente de baza sau plimbat catelul. :mrgreen:

As vrea si eu sa stau acasa dar nu ne lasa idiotii de la uniune, ei isi intrerup lucrul, noi fraierii sa stam la birou chiar daca judecatorii nu judeca intre 16 martie si 4 mai, cel putin. Eu ii acuz de zadarnicire. :mrgreen:

Aseara am facut ultima plimbare. Iar daca mi se va face dor de shaorma, ramane in picioare livrarea la domiciliu, pana in ora 22. :mrgreen:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Mie Mar 25, 2020 6:51 pm 
În această perioadă vor avea de suferit și vor fi frustrați doar oamenii activi, cei mai leneșuți nu au nicio problemă, statul acasă nu dăunează în niciun fel sănătății. :)
Și referitor la acest virus, există diverse teorii, natural, artificial, etc. Statul acasă reduce presiunea asupra sistemului medical dar nu rezolvă problema, cei infectați cu un sistem imunitar slăbit și cu diverse afecțiuni își cam pot face testamentul, indiferent de vârstă. Sperăm doar că radiațiile UV și căldura din lunile următoare vor reduce impactul, de povestea asta nu știu dacă vom scăpa chiar atât de ușor. E un avertisment, următorul virus s-ar putea să fie și mai și, e foarte posibil să nu se reducă doar la bătrâni și la indivizi cu alte afecțiuni severe. Vom trăi și vom vedea.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Mar 26, 2020 4:43 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Urmatoarea pandemie cu probabil SARS COV 3 va fi in 2030.

Ce ma frustreaza cel mai mult e lipsa plimbarii de 60 minute, maxim 10 minute casa-birou si retur.

Apoi ca nu pot scoate masina, sa nu-mi pierd indeamanarea in conducere, cu greu castigata.

Greutatea cu care pot lua shaorma, doar livrare si pana la ora 22.

Alta frustrare e ca inca nu se suspenda activitatea la jobul meu.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Joi Mar 26, 2020 5:39 pm 
La noi e destul de lejer, am fost la cumpărături cu mașina și nu am văzut în niciun loc echipaj de poliție cu jandarmi sau soldați, cum arată la televizor.
Am fost la Auchan, Lidl și Penny. Practic am parcurs orașul de la nord la sud, prin zona centrală, mi-am scos cardul de la banca Transilvania, am plătit pe pietonală factura de Orange a nevesti-mii. Mi-am completat declarația aia de pe net dar nu mi-a cerut-o nimeni. Nu ies în fiecare zi, o dată la trei zile ajunge. Deocamdată pare ca o zi de sâmbătă după amiaza când e lume puțină, pe ici pe colo diverse persoane care umblă în treaba lor.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Joi Mar 26, 2020 9:24 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Pai sa speram ca militienii sunt calare pe satrele de tigani sositi in tara si de-aia nu ii vezi pe strazi...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 27, 2020 12:36 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
E mai nasol cand ai masina pe firma ca trebuie ordin de deplasare. Mai usor cu masina pe PF. Nici eu nici fratele nu am scos masinile. Eu nu pot iesi la plimbare, fratele nu poate iesi la alergat.

Printre blocuri casa-birou clar nu dau de niciun echipaj. Dar aici sunt acoperit de adeverinta de la angajator.

Insa in noul formular de declaratie pe propria raspundere care spune ca sunt permise activitatile fizice de unul singur plus plimbare catel (cine are), zice in apropierea locuintei, ori asta e interpretabila, ce inseamna in apropierea locuintei, 1-2 km sau doar pe strada pe care e locuinta?

La adeverinta de serviciu am trecut cele 3 strazi care trebuiesc traversate. Cea a casei, cea a biroului plus cea dintre ele.

Dar chiar e ambigua chestia daca am sau nu voie cu declaratie pe propria raspundere cu bifa la activitatea fizica de unul singur, la plimbarea de o ora ce traverseaza toata partea de sus a Slatinei si invariabil puncte cheie impanzite de gabori.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Vin Mar 27, 2020 7:58 am 
NU-ţi bate capul, nu sunt ei chiar atât de catolici, ideea e să faci tot ce ai scris în zona de domiciliu, adică în Slatina, nu să te duci la Craiova.
În dimineaţa asta am văzut un echipaj de poliţie care stătea la intrarea în oraş dinspre Satu Mare. Ideea e că nu cred că e interesant ce faci în oraş ci să nu umbli de dorul lelii, să te afli în treabă. La o adică cine umblă de nebun pe străzi, cu excepţia zilelor cu adevărat frumoase şi plăcute termic când poate ai chef de o plimbare în parc da nu în perioada asta cu criza lui Covid, parcă ar fi denumire de peşte, guvid, covid. :)
Dacă va fi cazul unor măsuri şi mai drastice probabil vei mai putea ieşi doar până la abc-ul de la colţul străzii, asta ar însemna încetarea oricărei activităţi cu excepţia celor strict esenţiale supravieţuirii dar nu cred că va fi cazul. Izolarea e o metodă bună dar rezolvă doar parţial problema. Eu cred că dacă s-ar fi dorit cu adevărat până acum se putea găsi un antidot eficient la cât de mult a avansat ştiinţa în domeniul medical, probabil şi aici e o competiţie între marile puteri, cine e mai cu moţ.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 27, 2020 12:53 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Pe SP mi se spune ca nu merita riscul unei amenzi. Poate insemna maxim 2 km sau cateva sute de metri.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Mar 27, 2020 2:36 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
https://www.digi24.ro/stiri/externe/un- ... ca-1281617

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Sâm Mar 28, 2020 4:24 pm 
Youtube se întoarce în epoca de piatră deși față de platformele cu programele tv traficul e la o treime. Nici măcar hd, de 4 k nici vorbă. Chiar a primit omenirea una peste bot cu virusul ăsta. Toate respectele pentru domnul virus, creație naturală sau artificială. :)


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Sâm Mar 28, 2020 5:58 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Asta nu are nicio logica, nu e ca si cum serverele lor nu ar mai suporta din senin rezolutii ridicate.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 169, 170, 171, 172, 173, 174, 175 ... 190  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO