forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:28 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283 ... 304  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 12:16 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Evident ca ceea ce nu mai este capabil de functionare in parametri ceruti de retea (inclusiv televiziunea) trebuie schimbat, gen in 2005 nu mai aveam ce cauta cu televizoare din 1990 pentru ca nu vedeau culoarea rosie, din 2010 incoace jos CRT-urile pentru ca nu pot reda HD-ul.

Si din 2001 incoace zic jos difuzoarele mici pentru ca nu redau bass-ul. Orice sistem audio musai subwoofer sa aiba.

Digi Mobil a bagat 2 G in 2020 si cineva a postat poza cu Digi Mobil pe Nokia 3310.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Joi Iul 23, 2020 1:02 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
AM mai povestit (cred) ca am un TV CRT Blaupunkt fabricat prin 1987. Cam deodata cu mine. Ai mei l-au cumparat second, prin 1992, de la niste vecini sasi. Care intre timp s-au si intors in Germania. TV-ul ala este functional si astazi.

Seamana cu asta, dar nu asta e modelul:

(sec. 20) https://www.youtube.com/watch?v=upEDwbQKz2g

Acum vreo 15 ani a trasnit in firele de curent de pe casa. Atunci a fost afectat in sensul ca s-a defectat o piesa pentru sunet. Schimbarea acelei piese a fost singura interventie.

Acum daca iti iei un TV nou te tine pana iese din garantie, apoi face poc. Alea care trec de 5 ani pot fi trecute la categoria campioane.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Iul 24, 2020 10:15 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Cel nou e OK, are deja 5 ani. Mai am alte LCD Samsung prin casa din 2009 si tot merg bine. Cele vechi mereu mi-au facut zile negre, fie alb negru, fie color.

CRT-ul Samsung a decedat complet, nu sa functioneze prost ca Thomsonul.

Mai e un monitor LCD Samsung din 2007 inca functioneaza la birou. Pe imagine doar Samsung vreau.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Iul 26, 2020 5:43 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
In Antalya trebuia sa fiu la cat de infecta continua sa fie vremea. :evil:

Finalul de iulie si inceputul de august, prin 2006 puteai rata evenimente meteo istorice cum am facut eu gafa plecand la mare pe 4 august cand puteam pleca si pe 7 august. Dar nu mai fusesem de 3 ani de zile nicaieri, 2000, 2003, 2004 si 2005 sunt singurele veri in care nu am plecat nicaieri.

Acum e o perioada in care pleci linistit oriunde, doar Lucovid-ul asta ce ne strica treburile. :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 10:41 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1996
Localitate: Bucuresti Sud
Cei mai frumosi ani au fost pana prin 2006 iti zic eu, apoi treptat nu mai. Am imbatranit, a venit tehnologia asta nenorocita peste noi... Sa nu imi zici ca nu era mai faina si mai simpla viata pe vremuri, fara smartfoane si alte chestii d-astea. Chiar mi-e dor de toate chestiile vechi: robinete cu obartaie, RATB-ul de pe vremuri, etc.... Nu stau sa le insir pe toate.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 07, 2020 9:58 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Sunt obisnuit, e djl pe Softpedia the master of nostalgia and old things.

Am smartphone dar nu am Facebook.

Nu concep fara GPS pe masina, cum ajungeam acum la mare, mai ales ca ma enervez si ma pierd repede daca ma ratacesc? Ce mai striga saracul tata cu Dacia prin Bucuresti "Urzicenii incotro?".

Smartphone-ul e ceva bun si care usureaza viata, daca stii cum sa-l folosesti. Anti plictiseala cand stai la coada sau sa fii informat cand nu ai PC-ul la indemana. Daca Gabbes uraste smartphone-urile, este djl 2. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Aug 09, 2020 11:00 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Fara sa am vreun simptom, nu o sa fac niciun test de Lucovid. Momentan singurul simptom al Kung Flu este faptul ca ma aflu la Marea Neagra in loc de Mediterana. :|

Marele plus e cazarea, apartament in bloc nou, fie blocuri, fie hoteluri, Mamaia Nord e nou construita si inca in constructie.

Toate incintele sunt dotate cu AC si CT pe gaz (Immergas si Beko aici), ador sa vad AC-uri si burlane de centrale la geamuri, ma enervez inca o data pe Bucuresti, mai ales ca iarasi s-au vaietat ca nu au apa calda, jos RADET-ul, de 20 de ani nu trebuia sa mai existe. :!:

RADET-20 de ani sa inlocuiasca tevile, ENGIE 3 ani sa upgradeze reteaua de gaze, cine castiga? :idea:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Lun Aug 10, 2020 8:54 am 
Nu stiu daca cineva de aici tanjeste sa stea in concediu la Mamaia la bloc !!! Oricat ar fi de aranjat pentru clienti.
Eu cel putin de la 17 ani nu am mai fost pe litoral sau la munte cu parintii mei. Cred ca majoritatea este de acord cu ideea asta.
La varsta aceea ieseam cu parintii doar peste granita. Nu mai zic de iesirile la o varsta mai inaintata :idea:
Ideea parintilor este de a pune pe picioare copilul, de a-l face sa inteleaga rostul in viata si sa-l lasi sa zboare pe drumuri mai bune decat ai avut tu ca parinte :wink: Ce zici :?:


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Aug 11, 2020 12:11 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Nimeni nu tanjeste dupa litoralul romanesc. Nici eu nu mai credeam ca reajung aici. Dar Covidul e Covid si nu a depins de noi.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mar Aug 11, 2020 8:59 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Vin Iun 20, 2008 1:00 pm
Mesaje: 15893
Localitate: cluj
Mai bine mergeai la Caciulata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Vin Aug 14, 2020 12:30 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Maica-mea a vrut la mare. La piscine riscul de Covid e mai mare. De miercuri am rămas doar cu telefonul, mi-a crăpat lampa CCFL din laptop, ii ajunge din 2008 pana acum.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Sâm Aug 15, 2020 12:04 am 
12 ani, bravo, asta da longevitate în materie de laptop. Eu am un sh de 10 ani da merge și azi, un hp i5 cu 4 giga de ram. Am avut windows 7 original instalat prin Suedia și am făcut trecerea la windows 10 gratis. Cât timp o să meargă nu intenționez prea curând să-l schimb.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Idee impecabila
MesajScris: Mie Aug 19, 2020 3:59 pm 
Peste tot ar trebui introdusa
https://edition.cnn.com/2020/08/18/euro ... index.html

:D :D :D


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Aug 19, 2020 7:04 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Aici sunt de acord cu tine, dar depinde daca merge la facultate sau nu. Nu prea ai cum sa te sustii singur in facultate si sa si inveti bine. Dar pentru astia pierdevara doar cu liceul, clar, e buna legea.
Pe de alta parte, ca sa nu mai stai cu parintii dupa 18 ani, inseamna sa iti cauti chirie, iar la varsta aia e cam greu sa iti gasesti un job cat de cat platit incat sa nu faci foamea. Insa aici este si responsabilitatea parintilor, care pana cand copilul face 18 ani trebuie sa puna bani deoparte intr-un fond care sa ii dea un avant in viata.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Barfe, smenuri, susanele
MesajScris: Mie Aug 19, 2020 9:14 pm 
Nu este vorba despre cei care sunt la facultate ci de acei care au o varsta ( sa zicem un peste 25 de ani ) si care trag mata de coada stand sub aripa parintilor. Lasa ca da mama ! Nu trebuie sa-i dai un cont copilului pentru a purcede in viata. Este suficient un ajutor transmis de cand este mic si invatat cam ce ar trebui sa faca ca nici parintii nu stiu exact 100%.
Ajutorul primit de fii-miu a fost doar plata facultatii si a caminului. Din anul doi a avut job temporar in timpul anului si in fiecare vacanta era cooptat la diferite firme. Nu cred ca este placut sa spun pentru unii cat a strans la varsta lui dupa facultate si fara ajutor de la noi - muncind - :idea: Doar asa ca o unitate de masura are chirie in Londra 1350. Nu vrea sa-si cumpere apartament inca dar ar putea. Ghinionul cu COV contramandat excursie de 3 saptamani in Japonia, ....
Repet - depinde cum este crescut.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 4557 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 277, 278, 279, 280, 281, 282, 283 ... 304  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO