forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 3:21 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Iun 09, 2020 5:03 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Pacat de timpul si efortul depus de Andrei pentru ca in final sa se aleaga cu asta.
Este o practica obisnuita asta cu incendierea pasunilor. Padurile din imprejurimi sunt pagube colaterale. Nu cred ca sunt amendati, devreme ce in fiecare an se intampla la fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Iun 09, 2020 6:20 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Acolo e chiar in mijlocul pustietatii, cine naiba sa-i amendeze sau sa descopere faptasul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Iun 10, 2020 2:11 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
In Olt se incendiaza miristile vara.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Aug 16, 2020 1:28 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Dupa 3 saptamani de cand am recuperat loggerele din Apuseni, printre picaturi, am reusit sa compilez toate cele peste 150k inregistrari din sezonul rece 2019/2020 in excel. Cu atat mai mult era de apreciat Sorin pentru statisticile lunare pe care le facea pana mai anul trecut. Ca nu le mai face - il inteleg - acum toate datele sunt la liber si nici motivatia sau timpul disponibil poate nu mai sunt aceleasi.
Pentru tabelele de mai jos eu am lucrat cam 18-20 de ore, probabil cuiva care e expert in excel i-ar fi luat cel mult 6-8 ore...

In primul rand, date tehnice:

Vartop - o dolina de mare altitudine in sudul masivului Vladeasa, cu fundul situat la aprox 1330 de metri, are o adancime in jur de 35 de metri. Coordonate: 46.665308, 22.788980
Humpleu - dolina situata 2 km sud-est de Vartop si 5 km nord-est de Doda Pilii, altitudine aprox 1350 de metri si adancime aprox 65 de metri. Coordonate: 46.655687, 22.795105
Rachite - dolina plasata in partea sudica a platoului carstic Padis, altitudine aprox 1250 de metri si adancime 20-25 de metri. Coordonate: 46.590140, 22.713833
Rosia Montana - o stim cu totii - statie ANM plasata pe varf de munte la 1200 de metri, am introdus-o in tabele pentru a calcula inversiunile termice. Ca si altitudine Baisoara era mai potrivita, insa la Baisoara temperatura scade totusi cu 2-3 grade mai mult fata de atmosfera libera, statia fiind amplasata pe un mic platou pe panta muntelui. Pe viitor o sa pun un logger pe unul dintre varfurile de langa Vartop, ca sa nu ma mai bazez pe ANM pt a calcula inversiunile. Ma rog, oricum le pot extrapola uitandu-ma pe arhivele modelelor numerice, dar prefer inregistrari faptice. Coordonate: 46.317526, 23.139031

Sezonul 2019/2020 a fost printre cele mai slabe care se pot inregistra vreodata in bazinele endoreice din tara noastra, dar nu doar aici. Daca ne uitam si la statiile ANM - de exemplu Miercurea Ciuc a avut cea mai ridicata minima hibernala din ultimii cel putin 20 de ani, iar locul 2 este la peste 4 grade distanta. Cu toate acestea, cuiva neavizat i se poate parea minima de -30,4 grade ceva wow, dar nu e. :) Ceva wow aici e sub -38.

Parametri sunt temperatura minima diurna (Min), temperatura maxima diurna (Max), inversiunea termica maxima diurna (Inv) si amplitudinea termica maxima diurna (Amp). Cu bold sunt extremele termice pe intregul interval de masurare. In Vartop nu am pus maximele pt ca erau irelevante, avand in vedere faptul ca loggerul nu a beneficiat de un adapost de radiatie. In Rachite intervalul de masurare a fost 3 noiembrie - 20 iulie, in Vartop 30 noiembrie - 9 aprilie, iar in Humpleu 30 noiembrie - 1 mai.

Ca highlights avem asa in doline:
- cea mai scazuta temperatura minima a fost in Vartop pe 4 decembrie: -30,4 grade
- cea mai ridicata temperatura minima a fost in Rachite pe 22 decembrie (in intervalul decembrie - februarie, ca sa fim corecti): 3,7 grade
- cea mai scazuta temperatura maxima: -18 grade in Humpleu pe 30 decembrie. Super PCAP (persistent cold air pool) pe timpul zilei. Dar maxima s-a inregistrat la 00:01 noaptea, ca altfel in timpul zilei maxima a fost -18,5 grade. In Rachite inversiunea s-a spart iar maxima a fost de 1,8 grade
- cea mai ridicata temperatura maxima (tot pe dec - feb): 14 grade in Rachite pe 25 februarie
- cea mai consistenta inversiune termica: 24,3 grade in Humpleu pe 14 si 18 ianuarie
- cea mai consistenta amplitudine termica: 33,7 grade in Rachite pe 16 februarie (-21,4 minima, 12,3 maxima).
- cea mai scazuta medie a unei luni: -10,7 grade media pe ianuarie in Humpleu (medie calculata din toate valorile din 6 in 6 minute). Spre comparatie, Vf Omu a avut -6,5 grade media. DAR este o medie slaba pentru aceasta dolina, care per ansamblu este absolut cel mai rece punct din Romania si poate din mare parte din estul Europei. In ianuarie 2017 media a fost de -17,4 grade (calculata din valori din 15 in 15 minute).

Decembrie (luna noiembrie a fost atat de penibila termic incat mi-e jena sa postez datele):

Imagine

Ianuarie:

Imagine

Februarie:

Imagine

.
.
.

Adaug si restul lunilor:

Martie:

Imagine

Aprilie - poate cea mai interesanta luna alaturi de ianuarie. -20,3 grade in Humpleu pe 1 aprilie si -17 grade in Rachite pe 15 aprilie.

Imagine

Mai:

Imagine

Iunie:

Imagine

Iulie:

Imagine

Iar la final ca bonus, o comparatie intre temperaturile minime inregistrate in Humpleu in ianuarie 2017 vs ianuarie 2020. Stiu, stiu, si eu imi clatesc ochii cu accele 12 zile cu minime sub -30, 4 zile sub -35...si inca nici nu au fost astea extremele. Mai frig pe partea de extreme a fost in 2015 si 2016, dar o sa discutam despre asta alta data. :)
Media minimelor a fost -26,3 grade in ianuarie 2017. 8O

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Aug 16, 2020 12:04 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1351
Super, felicitări pentru muncă și cercetarea depusă.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Aug 16, 2020 2:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Execelentă treabă. O întrebare. Cît e minima absolută prin construcție a senzorilor, nu că ar mai fi posibile minime sub -40 C la cum s-a-ncălzit Siberia anul ăsta.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Aug 16, 2020 3:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Pai si ce, daca a fost Siberia calda vara asta inseamna ca nu o sa fie decat calda si la iarna? N-are nici o legatura.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Dum Aug 16, 2020 7:00 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
dextercioby scrie:
Execelentă treabă. O întrebare. Cît e minima absolută prin construcție a senzorilor, nu că ar mai fi posibile minime sub -40 C la cum s-a-ncălzit Siberia anul ăsta.

-40 e limita. In 2015 a coborat sub ea pentru cateva ore si a dat eroare, asa ca nu ramane decat sa estimez ca atunci au fost in jur de -42 de grade. Loggerele care duc pana la -40 sunt ieftine, dar sub -40 sunt mult mai scumpe, pt ca folosesc alt senzor, alte circuite si baterii speciale care sa duca la asemenea temperaturi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Aug 18, 2020 12:53 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
E și bine, e și rău, evident ceva mai mult rău, dacă avem măcar o iarnă ca 2015-2016. Cu ierni calde ca ultima, cu Siberia gripată, șanse aproape nule de sub minus 40. E bine că măcar așa nu se pierd date, cum a fost în noaptea aia senina de 7 ianuarie 2015.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mar Aug 18, 2020 3:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Ii tot dai cu Siberia. N-are nimic, e tot acolo, va incropi -50--60 C C si iarna asta, ca in fiecare an de alftel, singura problema la noi e in principiu ce o sa se intample in Atlanticul de nord.
Dar hai sa nu-i poluam topicul lui Andrei, mai ales la cata munca si bani a investit in el.
Sunt extrem de curios ce temperaturi se vor mai atinge in "piscinele reci" in urmatorul sezon. De altfel, parca nu conteaza doar temperaturile din iarna, e extrem de interesant sa vezi ce temperaturi se ating chiar si vara.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Aug 19, 2020 1:39 am 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Foarte interesante rezultatele! :)

Cred însă că te-ai complicat cam mult cu Excel-ul, cu bazele de date mari se lucrează mult mai ușor în R, Python etc., mai ales pe partea de prelucrare (bănuiesc că mai întâi ai extras minimele, maximele și mediile zilnice). Dacă mai ai nevoie pe viitor, trimite un PM, am deja scriptul necesar, trebuie doar aranjat un pic excel-ul inițial și transformat în csv.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Aug 19, 2020 12:24 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Super Andrei!! Un mare bravo pt aceasta munca si initiativa. Daca eram cu o idee mai tanar, adica acum vreo 10 ani fara copii, participam activ si eu. Acum, cum spui si tu, nici de tabelele lunare nationale nu mai am timp. Tin totusi pt Tg.Mures tot ca si pana acum, desi in ultima vreme nu am mai prea postat, dar o sa recuperez. Inca o data, felicitari!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Mie Aug 19, 2020 6:39 pm 
Pasiune aparte pentru aceste văi reci în anumite condiții meteorologice. Bravo, Andrei, păcat că nu te-ai făcut cercetător, ai tot ce-ți trebuie.
Am urmărit de-a lungul timpului diferențele uneori remarcabile când există condiții de inversiune termică. Observ aceste diferențe din tabelul meu regional cu date zilnice. Șiria, Stâna de Vale sau Dumbrăvița de Codru. Și mai sunt multe zone în țară unde se întâmplă așa ceva. Am să consult aceste tabele, așa cum o poate face oricine la secțiunea starea vremii în Oradea, să vedem cam câte zile de inversiune termică avem într-un an. În general toate aceste temperaturi deosebit de reci se datorează fenomenului de inversiune termică. Ăsta era un material foarte bun de studiu, în punctul cel mai potrivit al unei văi montane și pe culmea cea mai înaltă din zona adiacentă, așa vedeam cam câte din aceste temperaturi de excepție se datorează exclusiv inversiunii termice.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 20, 2020 5:47 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
redeme scrie:
Foarte interesante rezultatele! :)

Cred însă că te-ai complicat cam mult cu Excel-ul, cu bazele de date mari se lucrează mult mai ușor în R, Python etc., mai ales pe partea de prelucrare (bănuiesc că mai întâi ai extras minimele, maximele și mediile zilnice). Dacă mai ai nevoie pe viitor, trimite un PM, am deja scriptul necesar, trebuie doar aranjat un pic excel-ul inițial și transformat în csv.

Imagine

Pai cand am exportat datele din loggere in excel aveam pe o coloana data iar pe alta coloana temperatura. Ca sa aflu minimele si maximele pe fiecare zi (00:00-23:59) scriam in flitru data (de ex 10-12) si apoi sortam dupa cea mai scazuta si cea mai ridicata temperatura. Pentru o luna ca sa aflu minimele si maximele si sa pe pun in tabel imi lua 15 minute, nu mi-am dat seama de vreo metoda mai rapida. Mai am datele din Humpleu din 2014/2015, 2015/2016 si 2016/2017, daca spui ca exista o metoda mai usoara sunt bucuros sa iti cer ajutorul. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Aug 20, 2020 5:48 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
sorifin scrie:
Super Andrei!! Un mare bravo pt aceasta munca si initiativa. Daca eram cu o idee mai tanar, adica acum vreo 10 ani fara copii, participam activ si eu. Acum, cum spui si tu, nici de tabelele lunare nationale nu mai am timp. Tin totusi pt Tg.Mures tot ca si pana acum, desi in ultima vreme nu am mai prea postat, dar o sa recuperez. Inca o data, felicitari!

Si eu am copil, 1 an si creste rapid. :) Dar pt pasiunile mele gasesc timp, desigur negociat la sange cu sotia :))


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 283 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 19  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO