forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Feb 24, 2021 8:27 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 96 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Dec 03, 2020 3:52 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Asta ca sint curios ce temperaturi erau acolo. :)

Sus

Subiectul mesajului: Re: Cold air pools in Romania: masuratori, noi descoperiri e
MesajScris: Joi Dec 03, 2020 6:09 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

dextercioby scrie:
La harta aia mare de pe satelit cu -22,3 in Covata Lucinei, mai aveai puncte cu aceeasi reflectanta. Unul in Hasmas (3 Lacuri, parca zicea) si unul in Apuseni. 22.11.20
Pe satelit se arhiveaza cumva imaginile, sau sint ca la radar se suprascriu?

Punctul ala din Apuseni este platoul alpin al Muntelui Mare, deci nu are relevanta. La Trei Fantani este intr-adevar frig, acum aparea similar cu Lucina pt ca acolo era mai multa zapada cu siguranta. De la 5 la 10 cm conteaza. Pe conditii similare probabil ca Trei Fantani e cam cu 1 grad mai cald decat Lucina. Nu ma tenteaza prea mult sa merg pe acolo desi accesul e relativ usor la aprox 10 km de Lacu Rosu; nu e genul meu de depresiune. Poate cand voi avea masina sa dau o tura de fun. :)

Sus

MesajScris: Joi Dec 03, 2020 7:07 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Referitor la satelit, am scris acum aici: post210980.html#p210980

Cea mai rece temperatura masurata de satelit deasupra Romaniei din toamna 2017 si pana azi a fost un -34,3 fix in covata Lucinei pe 28 februarie 2018. Deci probabil o minima de -35 pe real la 1-2 metri atunci. Plus alte valori de -30...-32 si in alte dati.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2021 1:46 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Dolina Rachite pana acum. Sezon foarte slab, sigur, cu exceptia unei singure valori...

Imagine

Imagine

Imagine

Sus

MesajScris: Mar Feb 02, 2021 8:39 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

DEM 5 metri cu dolinele inalte din Apuseni plus sky view factor calculat pt fiecare. Zona Doda Pilii si Padis. Humpleul se remarca in mod deosebit, e o bestie...dar SVF-ul un pic mai slabut. Tot Poiana Vartop as alege-o, si ca accesibilitate (1 km de mers pe jos de unde poti lasa masina) si ca potential, desi nici ea nu e o dolina 'perfecta', are niste pante destul de abrupte pe nord si o adancime de doar 25-30 de metri. Dar tot livreaza inversiuni in gradient termic de 1 grad pe metru, deci e ok.

Imagine

Imagine

Mi-am tot belit ochii anii astia pe hartile topo si cea mai perfecta dolina am gasit-o in Turcia in muntii de la NV de Adana, pacat ca latitudinea e prea sudica. :)

Sus

MesajScris: Mar Feb 23, 2021 1:37 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Padis in ultimele 3 zile:

Duminica -22, inversiune 23 C
Luni -22, inversiune 26 C
Marti -19, inversiune 25 C

Ieri cu o minima de -22 si o maxima de 12,5 am avut o amplitudine zilnica de aproape 35 de grade. 8O

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 96 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Ora este UTC + 2 [ DST ]