forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Sâm Mar 06, 2021 5:30 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9863 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648 ... 658  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Ian 22, 2021 9:19 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Buna treaba! :!: Este un inceput. Poate vad si cei din ANM si vor da atentie acestor locuri care au un adevarat potential.

Apropo de loggerul din imagine. A aparut un update, un logger portocaliu care duce mai bine la frig. Bateria tine mai mult.
_________________________________________________________________________________________________________

Maxima nationala de azi a fost de fix 15 grade, la Botosani.

Sus

MesajScris: Vin Ian 22, 2021 9:56 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Tot mai ok sunt RC-5, mai ieftine, senzorul duce pana la -40 ca si restul, bateria se pare ca la fel, chiar daca e cotata doar pana la -30.

Mai interesant e asta:

https://www.loggershop.co.uk/news/intro ... ta-logger/

Pt -50 e de departe cel mai ieftin.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2021 8:29 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

Eu chiar ma intreb care o fi fost cea mai scazuta temp. inreg. vreodata in Romania, nu conteaza ce vagauna adanca, orice. In 1929 si 1942 cred ca ar fi fost posibil sub -47 de grade! Voi ce ziceti?

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2021 11:33 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
Tot mai ok sunt RC-5, mai ieftine, senzorul duce pana la -40 ca si restul, bateria se pare ca la fel, chiar daca e cotata doar pana la -30.

Mai interesant e asta:

Punctul slab al acestor termometre este alimentarea, bateriile chiar dacă sunt litiu polimer nu rezistă prea bine la frig, au un amperaj mic, dacă vrei să nu ocupe spațiu le faci mici și asta e consecința.
Și mai e o remarcă, când bateria e slabă arată valori mai scăzute decât ar fi normal. Am și eu un rc5 dar nu l-am scos deloc afară, bateria CR 2032 chiar e o baterie de nimic iar alea de cr 1/2 aa de 3,6 volți sunt la fel, sunt scumpe și nu țin conform indicațiilor tehnice. Ca să utilizezi un astfel de termometru la adevărata lui valoare, în condiții extreme, trebuie să-i adaptezi alimentarea cu baterii care chiar rezistă în astfel de condiții. Și dacă vrei să ai confirmarea e bine să ai și un termometru clasic cu alcool de minimă care să înregistreze valori mai mici de -50 de grade. Asta e valabil pur pentru amatori.

Ultima oară modificat de eugenraduoradea pe Sâm Ian 23, 2021 11:51 pm, modificat 1 dată în total.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2021 11:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Teoretic, fizica in zona noastra ar fi capabila sa livreze un -55, si nu in era glaciara. Cu siguranta in ultimii 200-500 de ani au fost astfel de valori.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 23, 2021 11:36 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

eugenraduoradea scrie:
Andrei87 scrie:

Mai interesant e asta:

Punctul slab al acestor termometre este alimentarea, bateriile chiar dacă sunt litiu polimer nu rezistă prea bine la frig, au un amperaj mic, dacă vrei să nu ocupe spațiu le faci mici și asta e consecința.

Pe mine un logger cu baterie tip moneda de doar 300 mAh ma tine toata iarna...deci ce zici tu e doar teorie. Am tinut unul in congelator o luna la temperaturi constant de -20 si bateria era full. Important e doar sa poti da shut off la ecran cand logheaza.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 8:59 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Depinde, Eugen. Am un termometru digital care atunci cand bateria este slabita incepe sa arate mai mult.

Tine si RC-5 3 luni la temperaturi geroase fara probleme.
Celui portocaliu Rc-5+ i-au adus imbunatatiri ale bateriei. In loc de 6 luni autonomie la valori normale l-au facut sa reziste 12 luni. Este indicat temperaturilor de congelator.

Citat:
Plus Compared to RC-5
As the upgraded product of RC-5, RC-5+ has many improvements, where the major upgrades are:
1. Auto PDF Report:
The new-added function allows data logger to generate PDF report automatically.
2. Password Protection
Optional password protection will keep your data’s security.
3. Double the Battery Life
RC-5+ is with a battery life up to 12 months (15℃~23℃/45%RH~75%RH), which doubles RC-5' battery life.

https://www.elitechustore.com/products/ ... s-reusable

Mai este o varianta la care se poate atasa proba externa, pe langa senzorul normal, la care temperatura masurata incepe si mai de jos. RC-5 TE: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0015/ ... 1567696611
Imagine

Ieri s-au inregistrat 16.8 la Calarasi. Maxima zilei.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 10:07 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Să revenim la ce observăm cu echipamente profi ANM, exemplu e ziua de azi, aproape -10 grade la Miercurea Ciuc și -5 Poiana Stampei sau -3 Întorsura, la fel și Stâna de Vale. Deci nu întotdeauna unele văi montane prestează la fel. E nevoie de anumite condiții, zăpadă, cer senin și o distribuție generală a aerului polar. Mai sunt și curenții de aer, presiunea atmosferică, umiditatea, etc. Și apropo de măsurătorile astea, oare cum ar presta Bodul în condițiile de azi, dacă mai știe cineva unde era amplasamentul stației unde s-a măsurat acel record. Și apoi recordurile astea sunt relative, întotdeauna o văgăună, cine știe pe unde, în anumite condiții, poate produce o surpriză de care nu ai habar că nu le poți verifica pe toate. Dar e clar că există potențial, depinde cât de relevant e din punct de vedere meteorologic și care sunt criteriile de apreciere. Și trebuie să ai o pasiune aparte pentru așa ceva cum e cazul lui Andrei care nu se dă bătut chiar dacă s-a lămurit cum stă treaba. Și să abordez altă temă, eu credeam că noi avem hibe când nu transmitem date în permanență în fluxul internațional de la stațiile nonflux, da să-i vedeți pe vecinii noștri unguri, au niște sincope de te doare capul, zile întregi nu transmit nimic, apoi e intervalul ăla de 3 ore și mult mai puține date comparativ cu ce se transmite de la noi dar cum ungurii sunt ciudații Europei, din toate punctele de vedere, nu mă mai miră nimic. Ăștia sunt niște extratereștri zonali și se comportă ca atare, probabil că mai avem și alte nații care sunt la fel. Și e o bulibășeală acolo la date de zici că-i un ghiveci, multe date lipsă în rapoartele respective, mă refer strict la ce se vede pe ogimet, meteomanz sau altele asemenea. Pe site-ul ANM-ului lor local însă vezi temperaturi la 10 minute și asta e o treabă în comparație cu valorile orare de la noi, numai să ai disponibilitate să te tot uiți din zece în zece minute la acele valori când le merge șandramaua că mai au și momente ca la noi.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 10:20 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

steaua scrie:
Depinde, Eugen. Am un termometru digital care atunci cand bateria este slabita incepe sa arate mai mult.

Tine si RC-5 3 luni la temperaturi geroase fara probleme.
Celui portocaliu Rc-5+ i-au adus imbunatatiri ale bateriei. In loc de 6 luni autonomie la valori normale l-au facut sa reziste 12 luni. Este indicat temperaturilor de congelator.

Citat:
Plus Compared to RC-5
As the upgraded product of RC-5, RC-5+ has many improvements, where the major upgrades are:
1. Auto PDF Report:
The new-added function allows data logger to generate PDF report automatically.
2. Password Protection
Optional password protection will keep your data’s security.
3. Double the Battery Life
RC-5+ is with a battery life up to 12 months (15℃~23℃/45%RH~75%RH), which doubles RC-5' battery life.

https://www.elitechustore.com/products/ ... s-reusable

Mai este o varianta la care se poate atasa proba externa, pe langa senzorul normal, la care temperatura masurata incepe si mai de jos. RC-5 TE: https://cdn.shopify.com/s/files/1/0015/ ... 1567696611
Imagine

Ieri s-au inregistrat 16.8 la Calarasi. Maxima zilei.

Si RC-5 masoara pana la -39,9 daca il setezi din soft, nu e problema. Singurul avantaj la cel cu sonda externa e timpul de raspuns, probabil mai bun. Daca il faceau pana la -50 ei da, vorbeam altceva.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 10:22 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

eugenraduoradea scrie:
Să revenim la ce observăm cu echipamente profi ANM, exemplu e ziua de azi, aproape -10 grade la Miercurea Ciuc și -5 Poiana Stampei sau -3 Întorsura, la fel și Stâna de Vale. Deci nu întotdeauna unele văi montane prestează la fel. E nevoie de anumite condiții, zăpadă, cer senin și o distribuție generală a aerului polar. Mai sunt și curenții de aer, presiunea atmosferică, umiditatea, etc. Și apropo de măsurătorile astea, oare cum ar presta Bodul în condițiile de azi, dacă mai știe cineva unde era amplasamentul stației unde s-a măsurat acel record. Și apoi recordurile astea sunt relative, întotdeauna o văgăună, cine știe pe unde, în anumite condiții, poate produce o surpriză de care nu ai habar că nu le poți verifica pe toate. Dar e clar că există potențial, depinde cât de relevant e din punct de vedere meteorologic și care sunt criteriile de apreciere. Și trebuie să ai o pasiune aparte pentru așa ceva cum e cazul lui Andrei care nu se dă bătut chiar dacă s-a lămurit cum stă treaba. Și să abordez altă temă, eu credeam că noi avem hibe când nu transmitem date în permanență în fluxul internațional de la stațiile nonflux, da să-i vedeți pe vecinii noștri unguri, au niște sincope de te doare capul, zile întregi nu transmit nimic, apoi e intervalul ăla de 3 ore și mult mai puține date comparativ cu ce se transmite de la noi dar cum ungurii sunt ciudații Europei, din toate punctele de vedere, nu mă mai miră nimic. Ăștia sunt niște extratereștri zonali și se comportă ca atare, probabil că mai avem și alte nații care sunt la fel. Și e o bulibășeală acolo la date de zici că-i un ghiveci, multe date lipsă în rapoartele respective, mă refer strict la ce se vede pe ogimet, meteomanz sau altele asemenea. Pe site-ul ANM-ului lor local însă vezi temperaturi la 10 minute și asta e o treabă în comparație cu valorile orare de la noi, numai să ai disponibilitate să te tot uiți din zece în zece minute la acele valori când le merge șandramaua că mai au și momente ca la noi.

Tocmai ca nici eu nu m-am lamurit cum sta treaba, asteptarile mele cele mai optimiste pt noaptea de luni erau -35, dar uite ca a coborat cu 5 grade sub.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 3:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Andrei87 scrie:
eugenraduoradea scrie:
[...]

Tocmai ca nici eu nu m-am lamurit cum sta treaba, asteptarile mele cele mai optimiste pt noaptea de luni erau -35, dar uite ca a coborat cu 5 grade sub.

Da, poate că alea 5 grade au venit strict din faptul că zăpada afînată proaspătă e mai bună decît un strat mai vechi.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 7:42 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Da, asta e si teoria mea. Daca suflai in zapada faceai o gaura de 10 cm, asa afanata era. De aia s-a si decimat stratul de la Stana in ultimele zile, jumatatea superioara era super afanata.

Sus

MesajScris: Dum Ian 24, 2021 7:51 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

deleted

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 25, 2021 1:20 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Pai puteai da stergere cata vreme nu posteaza altul sub tine, dar deh, telefoanele.

Sus

MesajScris: Lun Ian 25, 2021 10:28 am 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green

Pana acum avem rafala maxime de 144 km/h la Balea Lac - maxima montana si 83,3 km/h la Boita, rafala maxima din zone de deal/campie. 80 km/h a mai fost la Blaj. Ici colo, mai ales in Dobrogea, s-au mai atins 72.2 km/h. La Sibiu rafala maxima de pana acum a atins 65 km/h.

Pe dupa amiaza ar mai urma o intensificare, mai intensa ca cea de pana acum. Apoi miercuri, cu viscolul preconizat pe sud-est.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9863 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 642, 643, 644, 645, 646, 647, 648 ... 658  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]