forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Joi Apr 18, 2024 6:25 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755 ... 999  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Noi 21, 2021 7:13 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2587
Localitate: Zimnicea
sorifin scrie:
Ceva inexplicabil se intampla cu iernile noastre.


Mdaa, e de plans ce se intampla in tara noastra si la vecini de cativa ani incoace :cry: . Cateodata parca mi-as fi dorit asa sa nu-mi fi placut iarna, dar n-am cum sa nu o ador. Sunt foarte dezamagit de iernile actuale.
Practic, nu mai exista iarnă cum era candva pe partea asta de continent, in afara zonelor montane: nici perioade cu ger mai prelungit nu mai sunt, nici viscole si nici caderi de zapada serioase, decat foarte rar si chiar si atunci trebuie sa se intruneasca o mie si una de ingrediente ca sa nu ne alegem cu praful de pe toba.

Cum ne apropiem de iarna calendaristica ceva prost se intampla; in fiecare an cresc brusc minimele si maximele, intram sub mase de aer cald sau in zonalitate... indiferent de cat de reci/racoroase au fost lunile precedente. Si nici nu vreau sa incep iar cu masa de aer cald omniprezenta cu ocazia fiecarui Craciun, caci aia este deja prea de tot.

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Dum Noi 21, 2021 10:27 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Poate o toamna-iarna de lalaiala cu vreo 3 saptamani de fenomene mai serioase sa fie de fapt normalul prin zona noastra.

Deocamdata nici ECMWF si nici CFS nu arata bine pe urmatoarele 3 luni.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 12:15 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Pai asta e si normalul pt zona geografica a tarii noastre.
Ah, ca s-au incalzit iernile asta e clar, dar circulatia dominanta in anotimpul rece in Romania a fost intotdeauna cea zonala. Perioade anticiclonice reci de 3-4 saptamani, "intrerupte" de cate un viscol, ca in 2012, sunt exceptiile.
Pe langa migratia usoara a maselor de aer reci mai la nord de noi, s-au incalzit iernile si din cauza continutului mai ridicat de vapori de apa din atmosfera. Daca in trecut pe un anticiclon rece baga cu cer senin, acum astia vin cu nebulozitate joasa, principala cauza fiind cred eu faptul ca Marea Baltica nu mai ingheata cum trebuie iarna si e un efect de domino.
Ma uitam la configuratia sinoptica de la recordurile din 1963, ala nu a fost un anti siberian ca in 2006, a fost scandinav mai mult. Dar pe o circulatie similara in zilele noastre, te caci pe el anticiclon, ca vine cu nori. Am comparat outbreak-ul din ianuarie 1963 cu cel din februarie 2021, ambele similare ca pozitionare si ca temperaturi in altitudine. Dar ultimul a fost o mizerie ordinara fiind plin de nori josi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 2:35 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Ianuarie 2006 desi uscat, a fost gerul cu cea mai brutala intrare in scena, cu un vant rece si taios cum putini de la noi pot suporta, neam de frigurosi pe care ii musca aerul conditionat vara.

Nu o sa-l uit niciodata, e doar alt ingredient la memorabilul an 2006. Toate fenomenele interesante s-au inghesuit in cativa ani, in rest, dupa cum se vede, trec anii si sezoanele gramada si nimic nu se mai intampla, e o tragedie ce e in zona mea dupa decembrie 2018 incoace, iarna nu mai e iarna, nici vara nu a mai fost vara pana la iulie-august 2021.

Fenomene lipsa acuta care devine cronica, atat vara, dar mai ales iarna, ia sa vedem, oare acum iarasi nu folosesc lopetile de zapada, a 4-a oara la rand?

Peste tot, chiar si in Orientul Mijlociu, se tot intampla lucuri meteo, tot vezi clipuri pe Youtube la care unele se incheie enervant cum ca fenomenele extreme s-au inmultit, se vede "Sunt prost", nimeni nu stie cum se va incheia 2021, unde nene, unde, pai oriunde numai in Romania nu, na ca probabil s-a incheiat ce a fost frumos si urmeaza 20-30-50-100 de ani fara nimic interesant in scuipatul asta de pozitie geografica pe care il avem. :evil:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 10:19 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Maine dimineata ar trebui sa vina 3-5 cm de zapada la Lucina, ar putea fi suficient oare pt un -20 miercuri sau joi? Curios...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 2:50 pm 
Neconectat
Mr. Green
Mr. Green
Avatar utilizator

Membru din: Dum Iul 30, 2006 1:00 pm
Mesaje: 9972
Andrei87 scrie:
...

Apropo de umiditate.
O atmosfera mai calda va sustine automat mai multa umiditate = nebulozitate mai ridicata = racire radiativa mult redusa. Este deja un cerc vicios. Vaporii de apa evaporati din sol, vegetatie si oceane suspendati in atmosfera sunt pana la urma un gaz cu efect de sera. Si asta se intampla din cauza incalzirii.

Paradoxul este ca desi umiditatea din atmosfera a crescut constant, temperatura a crescut la o rata mai mare, astfel incat umiditatea relativa este mai scazuta decat a fost acum 40 de ani.
DIn analizele MetOffice doar la latitudini mari se pastreaza si cresterea relativa a umiditatii, adica acolo unde racirea radiativa este mai importanta.
Evident, exista si o nota in legatura cu datele: sa fie luate cu precautie.

Unele limitari sunt date de faptul ca lipsesc datele dincolo de 70 grade lat N si -70 grade lat S.

Annual mean specific humidity anomalies (relative to 1981-2010) from 70°S-70°N for land areas, ocean areas and blended land and ocean.
https://imgur.com/z4lbERL

Annual mean relative humidity anomalies (relative to 1981-2010) from 70°S-70°N for land areas, ocean areas and blended land and ocean.
https://imgur.com/rLneqBN

https://climate.metoffice.cloud/humidity.html
https://www.carbonbrief.org/guest-post- ... ty-paradox
https://www.metoffice.gov.uk/hadobs/hadisdh/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Lun Noi 22, 2021 3:45 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Cumva face sens, in zonele desertice tropicale cu cat e mai cald cu atat se usuca mai mult aerul. Pe de cealalta parte, in zonele inghetate daca e mai cald, umiditatea creste.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Noi 23, 2021 10:39 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Vin Feb 07, 2014 9:00 pm
Mesaje: 1818
Localitate: Iasi
Data medie a primei ninsori la Iași (1991-2020) era 15 noiembrie. Și în acest an însă se pare că vom vedea primii fulgi abia prin decembrie.

--
Și GloSea (MetOffice) arată prost pentru zăpadă...

Imagine

Problema e că la noi, în lipsa zăpezii, peisajul arată deprimant iarna: multă nebulozitate inferioară, puține plante cu frunze persistente, mâzga de pe străzi, etc. Înainte aveam totuși câteva episoade decente aproape în fiecare iarnă, întrerupte de intervale mai calde în care zăpada se topea lent. Acum avem, în cel mai bun caz, o fleoșcăială la un grad (care se topește complet în două zile) sau o ultrapolară uscată, eventual cu 0,5-2 cm. În general, peisajul rămâne maroniu cam toată iarna. :|

Cred că începe să-mi dispară entuziasmul pentru acest anotimp, pe care cândva îl așteptam cu nerăbdare. Dacă tot nu ninge, parcă e mai plăcută o trecere rapidă de la toamnă la primăvară.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mar Noi 23, 2021 11:11 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
Cred ca in memoria colectiva se pastreaza foarte mult impresia ultimilor ani si tindem sa uitam iernile mai "bune" pe care le-am experimentat in ultimul deceniu spre exemplu sau ma rog, "bucatile" de iarna bune.

Vreau sa cred ca ultimele doua ierni reprezinta exceptia si nu regula totusi pentru zona asta a Europei. 2019-2020 a fost iarna cu cel mai puternic vortex polar si a negat orice pretentie de perioade reci sustinute, la latitudini temperate din intreaga emisfera nordica. Atunci doar Canada si Siberia au avut iarna, in rest zonalitate si atat.

2020-2021 a fost iarna ghinionului pentru sud estul Europei. Am avut un vortex puternic perturbat si intruziuni ultra polare in intreaga Europa pe arii extinse si in zone care nu prea prind de regula asa ceva (Madrid). Noi am fost in gaura neagra tropicala a intregului sezon. Greu de crezut ca e posibil sa mai experimentam asa ceva in urmatorii ani.

In rest, cam gasesc perioade "epice" in toate sezoanele deceniului trecut, chiar daca e evident ca episoadele reci si extrem de reci sunt mai reduse in timp dar si ca recurenta.

Altfel, eu mi-am gasit o placere in a experimenta iarna pe munte, atunci cand lipseste in restul tarii. Spre exemplu am prins sambata trecuta freezing rain si vant de 100 km/h sus pe Ciucas, o adevarata splendoare meteorologica.
In rest,incepe sa devina toamna anotimpul meu favorit. Zilele astea scurte, racoroase si foarte insorite sunt o adevarata placere a ultimilor ani si nu resimt deloc lipsa cetii, stratusilor si a burnitei, fenomene care erau candva omniprezente din octombrie si pana in decembrie, cel putin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Noi 24, 2021 12:55 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
As zice ca ultimele 4 ierni, nu 2. Ma rog, in 2018 a fost acel superb viscol la final de feb si vreo 2 zile super geroase, dar insuficient cat sa stearga imaginea unei ierni proaste.
Mi-e destul de greu sa cred ca va urma a 5-a iarna proasta. Poate nu vom avea vreun 2005 sau 2012, dar macar un 2017 ar fi ok.

Sunt de acord ca daca vrei neaparat iarna, trebuie sa te mobilizezi un pic din localitatea de bastina. :) Cum am facut eu in basina de iarna trecuta, cine ar fi crezut ca prind -40. Mai putin chiar si decat in 2017, care a avut un ianuarie brutal.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mie Noi 24, 2021 1:25 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25259
Localitate: Slatina OT
Ultimele 4 ierni au fost praf. Si mai ales dupa decembrie 2018 cand a fost un episod interesant pe zona de SV care m-a atins doar tangential, chiar nu a fost nimic nimic ani la rand.

Problema si mai mare e ca nici verile nu prea s-au remarcat, 2020 fiind cea mai proasta vara ever aici.

2018-2021 eu o denumesc cea mai nasoala perioada a meteorologiei slatinene. In vara 2021 si-a mai revenit vremea dar din toamna a reintrat in anostitate. Vara cu 2 ploi, toamna cu 1 singura ploaie. A fost canicula, care a lipsit in verile 2018, 2019 si 2020.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Noi 24, 2021 1:05 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Dupa scurta incalzire de la finalul saptamanii, modelele sunt in acord pt primul episod de iarna cu ceva ninsori si in zonele mai joase din VNC. It ain't much, but it's honest work :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Mie Noi 24, 2021 1:45 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10697
Localitate: Bucuresti
O racire pare destul de clara, dar cam efemera si nu foarte importanta. Intram insa intr-o circulatie ceva mai dinamica, parasind maximul asta baric nesfarsit, ceea ce este bine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Joi Noi 25, 2021 6:43 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36965
Localitate: Bistrita
Dupa 28-29 nov o ia razna spread-ul in modele.
O sa ziceti ca sunt nebun, dar mi-a fost dor pana si de incertitudine....tot mai bine decat certitudine calda si uscata. :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Sâm Noi 27, 2021 5:14 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 21, 2011 5:33 pm
Mesaje: 1996
Localitate: Bucuresti Sud
Dupa rularile care le-am vazut azi, merita sa comentam ce va urma. Se pare ca saptamana viitoare va fi una dinamica, cu schimbari rapide de vreme, ca in vremurile bune (in toata Europa, nu numai la noi). Macar ceva sa se adevereasca din toata chestia aia de 7 zile. Of, de-am prinde si noi ceva... In tara sigur va fi, dar ma refer mai ales la Bucuresti, unde in afara de vantul si ploaia aia din Octombrie, nu a mai fost mai nimic in ultimele luni.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14971 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 749, 750, 751, 752, 753, 754, 755 ... 999  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO