forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mie Ian 19, 2022 2:20 pm

Ora este UTC + 2 [ DST ]

Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11560 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 767, 768, 769, 770, 771  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: PROGNOZE
MesajScris: Vin Ian 14, 2022 9:40 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Marti ai sansele cele mai mari sa prinzi vant frumos acolo.

Sus

MesajScris: Vin Ian 14, 2022 10:00 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu vad o diferenta prea mare. Patrunderea polara de maine pare trasa la indigo cu cea de marti. Ma bucur totusi ca a disparut ninsoarea din prognoza maine. Asa ca sper macar sa fie vizibilitate buna sus, cum stratul de zapada e oricum vechi si inghetat si ma indoiesc ca mai poate fi spulberat prea mult.

Dar, am liber luni-miercuri si sigur mai fac o incursiune pe undeva. Poate o sa se inrautateasca totusi prognoza pentru marti.

Sus

MesajScris: Vin Ian 14, 2022 10:05 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

M-am uitat pe prognozele ECMWF pe 42 de zile. Între 24 ian și 21 Februarie ar fi o perioada normala spre rece cu precipitații normale. Cu o splitarea vortexului polar, putem spera la ceva mai bun in ultima luna de iarna. NCV rămân cu cele mai multe șanse pt o iarna decenta, In Sud e nevoie și de alți factori din păcate. Pana acum patrunderile polare fie au fost estice, fie vestice in Europa. O pătrundere in zona centrala europeană spre Italia, ar putea antrena un ciclon mediteranean și poate un retrograd care sa ne aducă viscolul dorit.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Sus

MesajScris: Vin Ian 14, 2022 10:28 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Asa e, mi se pare dubios cum de nu aluneca aerul ala spre centrul Europei. Sau daca aluneca, e impins la loc si nu ajunge in Mediterana.

Sus

MesajScris: Vin Ian 14, 2022 10:30 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Aici e zapada dumneavoastra.

Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Ian 15, 2022 12:08 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Nu am văzut niciodată un așa “spread” al oscilației arctice între +5 și -5!
Imagine

Sus

MesajScris: Sâm Ian 15, 2022 6:52 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Turcia parca trece printr-o schimbare climatica pozitiva, cu tot mai multa zapada iarna. Cel putin asa mi se pare ca se intampla in ultimele 5-6 ierni.

Sus

MesajScris: Sâm Ian 15, 2022 9:09 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

gogulica scrie:
Turcia parca trece printr-o schimbare climatica pozitiva, cu tot mai multa zapada iarna. Cel putin asa mi se pare ca se intampla in ultimele 5-6 ierni.

Or fi avut mereu "sea snow effect", faptul că marea noastră îi ajută cu umiditate la pătrunderi siberiene? Că la noi e speranța doar cu adormita Mediterană...

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Ian 16, 2022 3:40 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Andrei87 scrie:
Asa e, mi se pare dubios cum de nu aluneca aerul ala spre centrul Europei. Sau daca aluneca, e impins la loc si nu ajunge in Mediterana.

Da, face ca si cum cineva isi bate joc de noi. :evil:

Sus

MesajScris: Dum Ian 16, 2022 10:35 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cu Euro 4 ce s-o fi întâmplat? E mort din 10 Ianuarie?

Sus

MesajScris: Dum Ian 16, 2022 10:41 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru

Mda, nu stiu ce naiba s-a intamplat. Am intrat si pe site-ul met office si nicio veste. Poate odata cu brexit s-au decis sa nu mai lase nici modelele la liber pt EU.

Sus

MesajScris: Dum Ian 16, 2022 6:07 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada

Cred ca motivul pentru care avem circulatia de acum, e faptul ca vortexul stratosferic este momentan centrat pe nordul Europei si e intr-un cuplaj cu cel troposferic. Astfel, cam orice blocaj omega care incearca sa se maturizeze in Atlantic, e rapid spulberat de vortecsii care se succed foarte rapid intre Groenlanda si Scandinavia. Orice patrundere polara este de scurta durata. Vortexul e pur si simplu prea solid momentan, ca sa ne ajute la ceva iarna.

Intrebarea e, de ce nu suntem intr-o curgere zonala generalizata pe intreaga emisfera nordica? Cred ca de "vina" este La Nina, care la nivelul moderat unde este, tine probabil vortexul intr-o stare relativ dezordonata, altfel n-am fi fost prea departe de 2019-2020 ca si circulatie. Dar, modelele au inceput sa devina mai optimiste. GFS are iar un inceput de SSW la final de ianuarie, iar AO da semne de negativizare. Cel mai probabil, daca se va produce, incalzirea stratosferica ar putea fi lovitura de gratie data vortexului, care pana acum a rezistat eroic.

Poate prima jumatate a lui februarie sa aduca iarna mult asteptata prin sud, sau cel putin asta e intervalul in care as avea eu incredere pentru o perioada rece, generalizata si mai activa. In rest, cam aceeasi circulatie, aceleasi patrunderi reci si puternic foehnizate in Muntenia si Oltenia, care pana acum au adus o iarna zonala pura.

Fişiere ataşate:
gfsnh-10-12.png
gfsnh-10-12.png [ 73.19 KiB | Vizualizat de 223 ori ]
ao.sprd2.gif
ao.sprd2.gif [ 27.29 KiB | Vizualizat de 223 ori ]
gfsnh-10-384.png
gfsnh-10-384.png [ 70.03 KiB | Vizualizat de 223 ori ]
Sus

MesajScris: Dum Ian 16, 2022 10:03 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna

gogulica scrie:
Cel mai probabil, daca se va produce, incalzirea stratosferica ar putea fi lovitura de gratie data vortexului, care pana acum a rezistat eroic.

Nu doar că a rezistat, dar n-a fost afectat aproape deloc. Tentativele de încălzire de până acum au produs doar o diminuare temporară a intensității vântului zonal mediu până aproape de medie. În rest, a fost constant peste medie în prima jumătate a iernii. Iar momentan ECMWF prognozează un vortex foarte puternic până pe la mijlocul lui februarie. Dacă are dreptate, nu ar mai rămâne prea mult timp pentru un potențial SSW.

Deocamdată, în extracarpatic am revenit la vremea monotonă și uscată din toamna 2021. Nu era tocmai optim pentru plante, dar eu unul preferam categoric căldura din prima decadă în locul acestor răciri uscate.

Imagine

Imagine

Sus

Subiectul mesajului:
MesajScris: Lun Ian 17, 2022 3:12 am 
Neconectat
EF-5
EF-5

Chiar acum bazaie o musca, enervant de multe muste iarna asta, supercell spune ca la Bumbesti nu sunt si ca la Slatina este iarna subtropicala. :evil:

Februarie e ultima sansa ca aceasta iarna sa nu fie precum ultimele 3.

Sus

MesajScris: Lun Ian 17, 2022 8:40 am 
Neconectat
Tornada
Tornada

redeme scrie:
gogulica scrie:
Cel mai probabil, daca se va produce, incalzirea stratosferica ar putea fi lovitura de gratie data vortexului, care pana acum a rezistat eroic.

Nu doar că a rezistat, dar n-a fost afectat aproape deloc. Tentativele de încălzire de până acum au produs doar o diminuare temporară a intensității vântului zonal mediu până aproape de medie. În rest, a fost constant peste medie în prima jumătate a iernii. Iar momentan ECMWF prognozează un vortex foarte puternic până pe la mijlocul lui februarie. Dacă are dreptate, nu ar mai rămâne prea mult timp pentru un potențial SSW.
]

Ciudat e ca vortexul troposferic nu a fost la fel de robust ca cel stratosferic. A avut unele perioade de usoara "rebeliune" sau alungire, inclusiv cea de acum. Cumva ele sunt cuplate, dar nu e cel mai bun exemplu de cuplaj, altfel n-am fi avut curgerea asta polara oceanica de care "bucuram" atata.
Asta ma face sa sper ca ar mai fi o sansa poate, doar daca stratosfera prinde o incalzire majora. Probabil ca fara aceasta potentiala incalzire, vortexul o sa se accelereze, cuplajul devine perfect, iar februarie va fi un fel de aprilie.

Sus

Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 11560 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 767, 768, 769, 770, 771  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]