forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:10 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 186, 187, 188, 189, 190  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mie Apr 06, 2022 3:58 pm 
Neaceasca85 scrie:
Si cand societatea vrea sa distruga lucrurile ce imi asigura linistea si echilibrul psihic, ii bai mare, 36 de ani de zile nu am avut astfel de amenintari, acum le am, din pacate.


Linistea si echilibrul tau ( EXSISTA ) ? Iar nu gandesti decat la TINE !!! Singur ai recunoscut ca stai in casa si urmaresti daca sunt viscole, furtuni. Daca este zapada tii masina in curte :idea: Stai doar sa urmaresti cand, daca si unde pica curentul. Conteaza ? Doar pentru cei ca tine fara probleme de nici un fel sigur conteaza :!: Nici macar nu stii ce doresti. Ba casa ca poti sa te c..i fara sa te auda vecinii ba la bloc ca este mai economic. Nu cred ca exista persoana ( copil ) care sa VREA sa aibe en-suite si sa i se construiasca special !
Basina aia de masina pe care o folosesti din 2008 cat de buna este. Turbo ? Esti printre unii care polueaza :idea: Macar daca ai schimba-o dar nu-ti aproba fratele. Noroc cu el ca te mai taie din idei :idea:
De amenintat chiar esti amenintat si din cauza asta esti SINGUR, SINGUREL CUC :D
Lipsa de preocupari

Iar de raspuns tot nu ai raspuns la " cearta ".


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Mie Apr 06, 2022 11:59 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Neaceasca85 scrie:
Asa au gandit si cei ce au facut ca Romania sa se bazeze pe fofeze. Adica exportam curent numai cand bate vantul in Dobrogea, in rest importam. Astept sa se faca reactoarele 3 si 4.

Exista zi si noapte. Exista vara si iarna. Vantul bate cand vrea el. Deci unreliable. Acumulatorii polueaza si nu sunt o solutie, mai si merg prost la frig.

Am vazut comparatie foto intre un loc cu extractie petrol si unul cu extractie litiu pentru masinile electrice. Dezastru era la litiu. Care mai si polueaza apele.

Green e o prostie de pe urma careia o mafie se imbogateste. Adica sunt de acord sa completeze cand poate completa in sistem tripleta termo-hidro-nuclear, dar atat, nu mai mult, fara termo, hidro sau nuclear nu putem avea curent in sistemul energetic national.

Pe de alta parte, eu la bloc am avut totul pe electric exceptand aragazul. Nu mai vreau asa ceva, prea multe probleme, cand au venit centralele pe gaz in 2000 a fost izbavire.

Adica imi place ca electricul sa fie degrevat de partea de incalzire, apa calda si masina, nu sa i se puna totul in carca sa suprasolicit instalatia (am cam de 15-20 KW cred, nasol era la bloc cu 6 KW instalatie comunista si nevoie de 10 KW).

Activistii vomei verzi visau totul electric dar pe de alta parte electricul castrat de termo si nuclear, fara de care ar fi blackout.

E bine sa coexiste si sa conlucreze toate, nu sa interzici sau elimini. Si sa am dreptul sa am curent doar de la retea cata vreme mai traiesc pe lumea asta.

La masini ne bucuram de turbo diesel din 2005 dupa 20 de ani de Dacie nenorocita. Dacie cu care vesticii ce vor interzicere diesel nu au mers sa vada cum e.

La asta ma refeream cand am spus ca mai trebuie tehnologie, utilizarea unei alte metode de stocare a energiei, nu litiul. Si asta e finit, mai asigura omenirii vreo 200 de ani dar cam atat.
Poate va fi chiar apa sau pamantul pe viitor, dar mai avem mult pana acolo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Joi Apr 07, 2022 11:08 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
E normal ca la zapada sa bag masina in curte, nu suport sa raman blocat pe drum, daca e sa prind alte furtuni in afara zonei de domiciliu, le prefer la un hotel intr-o statiune.

Apa este folosita si la termocentrala, si la hidro si la nuclear. In afara de litiu, mai avem acumulatorii cu plumb, care nu este deloc un metal verde, ci unul greu care exista si in componenta panourilor.

Nu am fost adeptul stocarii niciodata, baterii folosesc doar la telefon si la masina, avand range anxiety la masina mai ales, pun motorina de cate 100 lei si daca trebuie sa ies din oras, calculez daca ajunge, e clar ca daca bordul indica sub 180-190 km, nu am ce cauta la Miesti fara sa pun motorina, la Caciulata, Pitesti sau Bucuresti minim 220 km sau mai bine o alimentare inainte de drum.

Oricum timp de incarcare versus autonomie e un raport pe care o electrica nu are cum sa bata un diesel. Si momentan in afara oraselor benzinariile nu au statii de incarcare electrica, dar o sa aiba, cum au pus si pe cele de GPL de ceva ani.

Nu e basina, are doar 144.000 km, nu e omorata, rulata, si faptul ca nu rulez foarte mult nu face rentabila o noua achizitie, deocamdata, desi mi-as fi dorit o diesel automata. Fratele are din 2016 Octavia 2.0 TDI cu cutie DSG.

200 ani de litiu? Mai mult decat petrol, gaze si carbune unde se vorbeste de 50 de ani, exceptand carbunele cu 100 si ceva. Cert e ca trebuie deja extins nuclearul, nu mushabeturile cum le zice unchiul meu inginer, eolian si FV.

As face downgrade chiar si la soba/godin decat FV-ul care oricum nu (prea) produce iarna, dar domneeee, va compensam rahat pe rahat. :mrgreen: Foloseam si argumentul ca eu consum mai mult noaptea (si curent si gaz), dar va compensam.

In rest nu vreau sa incarc electricul cu altceva in afara de aer conditionat si pompe de apa (udare gradina) si apa uzata (sper sa pot renunta la ea cu noua canalizare trasa de primarie). Consum mare egal stres pe instalatie si sigurante, ceea ce nu mai doresc. Vara insa nu am incotro. Dar pauza in rest.

Mike60, mi-au ajuns 8-9 ani de 4 insi si 1 cada, 4 insi si 1 WC. :D Ma rog, inca am 5 insi si 1 WC la birou. :lol:

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Vin Apr 08, 2022 10:59 am 
Mare conservator esti. Precum unii mosi asa si unii tineri :D Masina nu vrei sa o schimbi, nu vrei sa-ti instalezi ceva gen " noutate ", nu vrei leduri 8O
Masina ta Golf are in jur de 150 CO2 fiind noua. La 140.000km din 2008 ai mult mai mult. Esti un poluator !!! Si este o BASINA.
La casa pe care o ai ai putea sa-ti iei electrica dar DE CONSERVATORISMUL !
Fratele tau consuma mai mult cu 1 - 1.5l combustibil doar din cauza ca este automata.
Tu daca faci doar cateva drumuri un pic mai lungi pentru ce ai nevoie de automata ? Esti zgarcit dar vei plati mai mult pentru revizii, reparatii daca vrei automatica. Automata ai nevoie " poate in Bucuresti " in aglomeratie ca sa nu-ti distrugi ambreiajul.
Masina lenesilor :idea:
Eu am primit de la job pe numele meu un Citroen C1, 2016, 1.2l, 82CP, 108 g/km si este foarte buna.
Masina de familie Un Hyundai Tucson, 2017, 1.7tdi, 116CP, 111 g/km, nu-mi place ca este prea mare !!!
Dupa cum vezi sunt mult mai jos la poluare. :D
Nu am cum sa-mi iau electrica din imposibilitatea de a o incarca. Stau la apartament, un bloc mic cu parter si doua etaje.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Vin Apr 08, 2022 12:13 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Dar nu sunt statii de incarcare la tot pasul in UK? Momentan masinile electrice nu sunt pentru oamenii de rand, dar nici pentru Ro, unde tre sa te documentezi serios inainte sa pleci la drum lung. Autonomia lor e de rahat, cele cu autonomie mare costa cat un apartament. Si mai e o problema pe care nu o discuta nimeni, fiind silentioase sunt mai periculoase pt pietoni.
Cat despre amprenta de carbon, asta ar trebui sa fie ultima noastra grija. Sa lasam aceasta problema in seama marilor poluatori industriali, zic. Sau marilor tari poluatoare, China, SUA, India.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Vin Apr 08, 2022 12:55 pm 
Nu sunt pregatiti si probabil ca nu vor fi multi ani de acum in colo. Cum ar fi sa lasi masina la incarcat si sa-ti pui ceasul sa mergi sa o culegi pentru a face loc altuia ? Este un cacat pana una alta. La casa este altceva. Din punct de vedere randament / km iar este un rahat cu perje. Adica cum ar fi daca as vrea sa plec spre Europa / Franta, Spania cu masina ? Cate zile as face ? Spre RO chiar nu as mai putea. In decembrie am fost la Buc cu avionul si a fost ok. Adio excursii cu masina daca vrei electrica. No way pana una alta iar pretul lor da peste cap multe calcule !!!


Sus
  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 10, 2022 9:22 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Mie nu-mi place sa schimb ceva care inca functioneaza bine. Cand se strica sau incepe sa functioneze defectuos, da, imi doresc mai degraba inlocuire decat reparatie.

La masina cand motorul functioneaza perfect (toarce ca un pisoi cum ziceau unii) mai schimbi totusi una alta, am schimbat pana acum emblema/buton actionare portkbagaj, discuri de frana in 2016, pompa de ambreiaj si rulmenti in 2021.

Ah, si bujiile incandescente, erau moarte demult si nu stiam, la ce ierni de rahat am avut. :D

La PC-uri, telefoane sau alte I.T.E.-uri lag-ul ma enerveaza maxim si doresc inlocuirea cand se intampla asa ceva. Sau mai ales Youtube sa nu mai mearga bine.

Fiica unei verisoare de-a cumnatei, medic in Germania, a fost suficient de nebuna sa vina cu masina Tesla in Romania, la Slatina, de 2 ori chiar. Zicea ca e musai sa incarce la Timisoara.

Cum sunt nebuni din aia gen "turul lumii sau continentului cu Dacia, cu Trabantul" gasesti acum si cu turul lumii cu EV.

Da, mi-ar place mai mult sa incarc la statii in oras decat acasa. Dar factorul timp dicteaza la o electrica incarcarea acasa pe timp de noapte drept cea mai fezabila, care poate fi si slow charge la o adica.

Nu ar fi asta o problema, fratele oricum are cutie de curent langa locul de parcare, priza trifazica am doar eu dar intr-un loc unde nu poti incarca masina decat poate cu un cablu foarte lung.

E bine totusi ca momentan nu e incantat de electrica si spune ca e nerentabil daca nu faci minim 50 km pe zi.

Electrica o voi amana pe cat de mult posibil, si daca tot nu voi scapa de ea, sper sa o pot avea fara fotovoltaice, evident. Slow Charge ca sa nu rupi instalatia.

Am vazut o porecla pentru EV, fiare de calcat pe patru roti. :lol:

Da, nu renteaza cutia automata la drumurile mele scurte. Poate sa-si ia fratele alta masina si sa imi dea mie Octavia aia. El a luat-o in 2016 putin rulata.

Diesel sau macar GPL (nu-mi place mirosul de benzina) mereu mi se va parea mai OK decat EV. Si consider acumulatorii drept foarte poluanti. Trebuie sa vedem dincolo de propaganda pe care Stapanirea ne-o baga pe gat.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Ultima oară modificat de Neaceasca85 pe Dum Apr 10, 2022 9:31 pm, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re:
MesajScris: Dum Apr 10, 2022 9:29 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Neaceasca85 scrie:

Fiica unei verisoare de-a cumnatei

Te-ai dus pana la Gingis Han, practic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Dum Apr 10, 2022 9:34 pm 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Da, si mama si fiica medici oncologi. Un job frustrant unde iti mor pacientii.

Decat mizerii FV si electrice, nu mai bine Stapanirea ne-ar da leac pentru cancer sau SIDA? Zic si eu.

In 2022 bolile inca sunt o problema. Inca avem boli ce pot aparea din neant care fie sa iti faca viata grea, fie sa ti-o ia.

Si nu zic doar de cancer, autoimunele iarasi aiurea, mentorul nostru cu lampile, valirex pe Softpedia (nu spun numele real pentru ca GDPR) are 39 de ani, nema boli in familie, nema vicii, nema obezitate, dar a capatat o boala autoimuna care i-a distrus rinichii si din octombrie face 3 sedinte de dializa pe saptamana.

Nu mai poate lucra la RDS (pensionat deja) din cauza asta si nici nu prea mai poate mesteri la lampi. Trist dar adevarat.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Lun Apr 11, 2022 12:18 pm 
Andrei87 scrie:
Dar nu sunt statii de incarcare la tot pasul in UK? Momentan masinile electrice nu sunt pentru oamenii de rand, dar nici pentru Ro, unde tre sa te documentezi serios inainte sa pleci la drum lung. Autonomia lor e de rahat, cele cu autonomie mare costa cat un apartament. Si mai e o problema pe care nu o discuta nimeni, fiind silentioase sunt mai periculoase pt pietoni.
Cat despre amprenta de carbon, asta ar trebui sa fie ultima noastra grija. Sa lasam aceasta problema in seama marilor poluatori industriali, zic. Sau marilor tari poluatoare, China, SUA, India.


În mare ai dreptate, totuşi pentru oraş sau în apropiere o electrică e bună, mai ales dacă stai la casă sau la bloc şi parcarea e în apropiere de apartament, dacă nu stai la cine ştie ce etaj. Altfel, da, preţ mare, bine mare, cineva şi-a luat o Dacia Spring, are un spaţiu interior deosebit de înghesuit, mai ales dacă treci de 1,80 metri.
Cu toate reducerile, plus programul rabla, tot a dat aproape 8 mii de euro şi a aşteptat peste 5 luni, autonomie până în 200 de km, dacă nu faci pe viteazu şi mergi ca moşii sau ca unii căscaţi (sunt deosebit de mulţi din ăştia) care doar se plimbă prin trafic. Nu se pune problema de mers la drum lung şi dacă nu ai unde s-o încarci, acasă sau la lucru, nu merită deloc. În rest total de acord cu cele afirmate de tine.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Lun Apr 11, 2022 11:08 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
200 km, ce gluma proasta. Daca vreau sa merg doar pana la Brasov trebuie sa gasesc o statie de incarcare la Rupea, Saschiz sau Cloasterf. :)) Good luck with that.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 12, 2022 10:00 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
O sa vina vremea ca macar benzinariile din marile lanturi sa aiba si statii de incarcare electrica. Problema e ca acolo trebuie stat mai mult, nu ca la benzina, motorina si GPL, maxim 5 minute, incluzand coada, plata, toaleta si altele, ca daca stai peste 5 minute, scoti masina de la pompa si o parchezi in parcarea lor.

In rural insa daca se pune furtuna, curentul se ia, imi aduc aminte ca in mai 2017 cumnata-mea in drum spre Pitesti nu a putut pune motorina la Albota pentru ca nu era curent, fiind averse cu descarcari electrice cu putin timp inainte. :)

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: problema...
MesajScris: Mar Apr 12, 2022 10:06 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Benzinariile pe langa statiile de incarcare sa aiba si unitate de cazare desigur, ca pana ti se incarca dureaza 8-12 ore. :))) O neglijabila diferenta fata de plinul pe care il faci in 5 minute, dar hei, ce avem de facut cu viata noastra oricum?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Apr 12, 2022 10:17 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Asta zic si voi zice mereu, timp de alimentare versus autonomie, aici niciodata electrica nu va bate ICE-urile.

Electrica o vad drept masina de oras, sau la 10-20 km de oras, dar mai ales in oras, unde poti lasa la incarcat si cand mergi la cumparaturi.

Pentru drumuri mai lungi, incarcare nocturna acasa (adica cand nu merg FV-urile, dreaq sa le ia, dar ne compenseaza rahat pe rahat).

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului:
MesajScris: Mar Iun 07, 2022 1:23 am 
Neconectat
EF-5
EF-5
Avatar utilizator

Membru din: Dum Oct 26, 2008 1:00 pm
Mesaje: 25211
Localitate: Slatina OT
Daca Bucurestiul are probleme cu termoficarea, care poate fi considerat un serviciu desuet ce putea fi desfiintat demult insa a fost o vaca de muls, in schimb Slatina are probleme cu un serviciu de baza si anume apa.

De la ora 17 este down, noroc ca la demisol curge un firicel si la nevoie putem cara de la fantana de udat gradina pentru WC-uri.

Insa nu e in regula, pana in 2000 aveam 10 ore de apa pe zi din motiv de pompe sovietice cu consum urias de curent, acum nu avem fiindca tevile plesnesc la fel precum cele de la Radet in Bucuresti.

Apa mai ales vara curge foarte ruginita. Ei se apucasera de inlocuit 2 magistrale pe 2 strazi importante pe care le-au blocat si deviat, dar astazi a plesnit o alta pe a 3-a strada, unde nu se gandeau sa inlocuiasca acuma.

CAO, infiintata in 2007 cu tendinte imperialiste de a acapara intreg judetul, a fost denumita de primarul Emil Motz drept un colos cu picioare de lut.

_________________
A venit Ursula, zeita din UE, sa-si primeasca rima. UE se va scinda pana in 2040.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 2837 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 186, 187, 188, 189, 190  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO