forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Mar 29, 2024 9:14 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754 ... 879  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Iun 23, 2022 9:49 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Imposibil sa fie singura, mai urmeaza cel putin 4 zile caniculare, daca nu chiar 5.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Iun 23, 2022 9:44 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10687
Localitate: Bucuresti
Probabil ca a fost ultima pe iunie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Iun 23, 2022 10:35 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Vincențiu pare că trăiește din analiza pe 7-10 zile a modelelor. Iunie mai poate ajunge la 35 fie în lunca Dunării, fie în vestul extrem. Dar 4-5 zile din 7 cîte mai sînt din lună este exclus.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Iun 23, 2022 11:37 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Mai 30, 2013 10:35 pm
Mesaje: 2563
Localitate: Zimnicea
dextercioby scrie:
Vincențiu pare că trăiește din analiza pe 7-10 zile a modelelor. Iunie mai poate ajunge la 35 fie în lunca Dunării, fie în vestul extrem. Dar 4-5 zile din 7 cîte mai sînt din lună este exclus.


Nici macar modelele pe 10 zile nu dau canicula la noi in tara in 4 sau 5 zile din astea 7 ramase ale lunii. Vincentiu traieste in modelul lui propriu-imaginar sau in univers paralel.

Plus ca orice val canicular care a aparut prin modele in ultimele saptamani, la intervale mai mari de 7-9 zile, s-a redus semnificativ cand ne-am apropiat de potentialul asalt de aer tropical si aici ma refer mai ales la aberatiile clasice ale GFS-lui.

Astazi maxima nationala a fost 28,9 grade si doar la nivel local s-au inregistrat peste 28 grade, pentru a III-a decada de iunie e chiar decent!

_________________
The trifecta of Fimbulvetr, poised to be unleashed: AMOC collapse - Beaufort Gyre Release - Heinrich Event.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Vin Iun 24, 2022 12:34 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
E chiar sub medie, o maxima normala in sud in ultima decada de iunie e intre 29-31 functie de locatie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Sâm Iun 25, 2022 11:15 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
Saptamana viitoare are sanse sa bata recorduri lunare. Noi suntem in carti pentru cel mai secetos iunie din istorie si avem sanse reale pt un nou record lunar de maxima.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Iun 26, 2022 1:05 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Vorbești de Tg. Mureș cu recordurile de pp. pe iunie și maximă tot pe iunie?

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Iun 26, 2022 4:16 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14393
Localitate: Tg-Mures
dextercioby scrie:
Vorbești de Tg. Mureș cu recordurile de pp. pe iunie și maximă tot pe iunie?


Da. Si in general zona aceasta a tarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iun 27, 2022 1:23 pm 
A plouat binișor zilele astea în anumite zone, câte o adunare mai vastă de nori sau câte-un congres în pripă, în rest niște ploicele dintr-un nor mai supărat și cam atât, adică praful de pe tobă. La nivelul țării stăm prost, 35 de litri față de 75-80 cât ar fi normal, oare normalul ăsta mai are vreo însemnătate ? Cald și uscat, cu câte un duș amețit. Nu prea e bine dar asta e situația, o luăm ca atare și nu ne mai lamentăm, față de agresiunea militară de la vecini de ce ne plângem noi că sunt scumpe toate, că vine foametea dar de aia tot nu murim de foame nu ar trebui să supărăm divinitatea sau super creaura care a creat tot, în concepția unoara, că poate se supără nea ăla și ne dă și nouă ca la vecini, rachete, gloanțe și altele de asemenea și atunci să vedem unde mai postăm tot felul de aprecieri.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iun 27, 2022 2:16 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Normalul are intotdeauna insemnatate, numai ca normalul nu e facut sa se realizeze.
Se poate observa in ultimii ani ca ba am avut perioade cu cantitati foarte mari de precipitatii, care au intrat intre primele cele mai ploioase luni, ba am avut perioada foarte secetoase, care la randul lor au intrat si ele in topul celor mai secetoase luni, deci constatam o extremizare a imprastierii cantitatilor de precipitatii, asta fiind un indicator al incalzirii globale. Problema este ca din pacate vom asista si la o scadere a cantitatilor de precipitatii pe termen mai lung, care combinat cu cresterea temperaturii conduce la necesitatea adaptarii agriculturii la schimbarile climatice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iun 27, 2022 11:45 pm 
De ce temi de aia nu scapi, e aproape 12 noaptea și afară sunt aproape 27 de grade. Ce va fi în următoarele zile ? Probabil vor fi 30 de grade la 12 noaptea, să vedem și minunea asta.


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Iun 28, 2022 8:36 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36951
Localitate: Bistrita
Vincentiu_1981 scrie:
Normalul are intotdeauna insemnatate, numai ca normalul nu e facut sa se realizeze.
Se poate observa in ultimii ani ca ba am avut perioade cu cantitati foarte mari de precipitatii, care au intrat intre primele cele mai ploioase luni, ba am avut perioada foarte secetoase, care la randul lor au intrat si ele in topul celor mai secetoase luni, deci constatam o extremizare a imprastierii cantitatilor de precipitatii, asta fiind un indicator al incalzirii globale. Problema este ca din pacate vom asista si la o scadere a cantitatilor de precipitatii pe termen mai lung, care combinat cu cresterea temperaturii conduce la necesitatea adaptarii agriculturii la schimbarile climatice.

Vezi ca am deschis un topic special pt astfel de discutii, nu l-ai vazut?

balamuc/incalzirea-globala-adevar-sau-realitate-t2011.html


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Iun 28, 2022 10:56 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
dextercioby scrie:
Vincențiu pare că trăiește din analiza pe 7-10 zile a modelelor. Iunie mai poate ajunge la 35 fie în lunca Dunării, fie în vestul extrem. Dar 4-5 zile din 7 cîte mai sînt din lună este exclus.

Doar in Lunca Dunarii si in vestul extrem? Nu stiu pe ce prognoze te uiti, dar ANM-ul a deja a dat avertizare cod galben de canicula pentru astazi pe partea de vest a tarii, iar pentru intervalul 29 iun-01 iul avertizare de canicula cod portocaliu pentru vest si centru si cod galben pentru restul tarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Iun 28, 2022 11:15 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3110
Localitate: București, S2
Prin codurile vieții, ANM-ul a bagatelizat vremea firească de vară. Dau galben la 35. Ridicol. Dau galben pe 20 de județe pentru ploi torențiale normale de vară (care iar au talentul să fi ocolit Craiova, ba pe la nord, ba pe la sud).

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Iun 28, 2022 10:41 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1344
Furtună de vară la Bechet.
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... oser=false


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13173 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 748, 749, 750, 751, 752, 753, 754 ... 879  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO