forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Mar Apr 16, 2024 8:48 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13210 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759 ... 881  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Dum Iul 03, 2022 10:54 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
dextercioby scrie:
La stația de mediu DJ2 din spatele primăriei din Craiova s-au măsurat 21,8 mm pînă în ora 17.00 și 48,8 mm între 17.00 și 18.00. Deci 70,6 mm într-o oră. Pe deal la ANM, la 5 km distanță abia 10 mm.

Zic ca ploile astea deosebit de torentiale apar in ultimii ani cu o frecventa mult mai mare si mi-e destul de clar ca se constata o crestere in intensitate a averselor torentiale datorita incalzirii climatice.
Si in zona Bucurestiului se poate constata in ultimii ani aparitia cu o frecventa mai mare a unor averse ce au avut o intensitate deosebita.
Luna iunie 2020 a fost una deosebita la Slobozia cu 3 averse puternice, una avand 100 l/mp in aproximativ o ora.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 7:23 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10695
Localitate: Bucuresti
Nu exista asa ceva. Ploile alea deosebit de torentiale sunt de cand exista Romania pe harta si n-au legatura cu nici o incalzire climatica.
Asta e o balarie pe care incearca meteorologii prin presa sa ne-o introduca in cap si uite ca merge, unii au inghitit-o.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 11:18 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Normal ca exista de cand lumea, dar discutia este despre cresterea frecventei lor si aparitia unora cu o intensitate deosebita la un interval de timp mai scurt pe o zona sau intr-un numar de cazuri mai mare pe un anumit areal.
Se poate face o statistica cu numarul de cazuri de ploi cu cantitati de apa de peste 50-60-100 l/mp intr-un interval de timp de o ora pe 100 de statii de exemplu dintr-o perioada de timp cat mai extinsa.
Din datele la care am avut acces de pe site-ul ANM cu caracterizarile climatice lunare am constatat o crestere a probabilitatii de aparitie de 80%+ a recordurilor de cantitati de precipitatii in 24 de ore la cele 13 statii pentru care se raporteaza acest indicator pentru perioada 2010-prezent fata de probabilitatea aferenta intregii perioade de aproximativ 100 de ani.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 1:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
OK, tu ai concluziile tale, noi pe-ale noastre. Doar cu cifrele in fata (si nu le-avem, ca n-avem acces la baza de date ANM) se pot trage cele corecte.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 1:40 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Mie Dec 24, 2008 1:00 pm
Mesaje: 10695
Localitate: Bucuresti
La ce date ai avut tu acces? Hai sa vedem sa ne convingem si noi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 2:48 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Citez dintr-o alta postare:

Vincentiu_1981 scrie:
Am facut o analiza pe baza caracterizarilor lunare de pe site-ul ANM si am luat cantitatea maxima absoluta de precipitatii cazuta in 24h pentru fiecare luna in parte. Sunt 13 statii pentru care se raporteaza acest indicator si probabil ca toate au o vechime de peste 100 de ani si am considerat sanse de aproximativ 10% de realizare a cantitatilor maxime absolute pentru perioada 2010-2020/2021, in conformitate cu perioada analizata raportata la perioada totala.
Iata cam cum sta situatia:
Jan 4
Feb 2
Mar 2
Apr 2
May 3
Jun 1
Jul 0
Aug 2
Sep 3
Oct 6
Nov 0
Dec 4
Total = 29 cazuri
Numarul total de cazuri considerand probabilitatea de 10% aparitie in perioada analizata ar fi trebuit sa fie aproximativ 16.
Abatere pozitiva pentru perioada analizata = 81%
Rezulta ca intr-adevar, ar fi o crestere a fenomenelor extreme cel putin din punct de vedere al cantitatilor maxime de precipitatii cazute in 24h.
Se evidentiaza luna octombrie cu abatere de peste 400%.
Acum aceasta analiza ar fi bine daca ar putea sa se faca la cat mai multe statii. Exista si o posibilitate de specificitate climatica in aceasta directie in anumite perioade, dar cred ca exista niste semnale in privinta cresterii intensitatii precipitatiilor in ultimii ani.
Eu la mine in zona am aceeasi senzatie, ca in ultimii de cand cu cresterea mai accentuata a temperaturii la nivel global am prins ploi de o intensitate mai mare si cu cantitati importante de apa in timp scurt. Am si eu o evidenta meteorologica la mine in zona de prin 2002, dar deocamdata nu am datele centralizate sa fac o comparatie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 3:52 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
Vincentiu, esti praf, tati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 4:55 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1350
gogulica scrie:
Nu exista asa ceva. Ploile alea deosebit de torentiale sunt de cand exista Romania pe harta si n-au legatura cu nici o incalzire climatica.
Asta e o balarie pe care incearca meteorologii prin presa sa ne-o introduca in cap si uite ca merge, unii au inghitit-o.

Da, așa este. De ceva vreme se bate apa in piuă cu incalzirea globală, responsabilă de tot ce nu mere în lume.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 5:05 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
In loc sa ne uitam la TV si la presa de balta, mai bine ne uitam pe niste statistici obiective.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Lun Iul 04, 2022 8:37 pm 
Neconectat
Furtuna
Furtuna
Avatar utilizator

Membru din: Joi Dec 27, 2018 12:27 pm
Mesaje: 1350
Azi la Râmnicu Vâlcea
https://m.facebook.com/story.php?story_ ... oser=false


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mar Iul 05, 2022 5:22 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
E clar, Sacuieni 2022 e Giurgiu 2012.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mie Iul 06, 2022 12:49 am 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Ne apropiem încret de clima grecească. Azi primele incendii de teren/culturi în Constanța și 700 de km mai la vest, în Timiș. În nordul țării apa e cu porția.

@Andrei, stai că pînă la Giurgiu 2012 trebuie să ajungă Calafat 2021 cu 11 zile consecutive caniculare în două reprize separate de o o singură zi (practic din 26.07 pînă în 17.08 cu o pauza chiar sub 30 de grade pe 06.07).

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Mie Iul 06, 2022 12:59 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36962
Localitate: Bistrita
Eu din ce tin minte la Giurgiu au fost vreo 40 de zile caniculare in 2012. Se pot gasi arhivele pe forum, sau pe rp5.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Iul 07, 2022 3:58 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Pentru sudul tarii doar Videle a prins o cantitate buna de apa cu 69 l/mp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Starea vremii : Discutii Generale 2
MesajScris: Joi Iul 07, 2022 5:07 pm 
Nici aia nu ajută prea mult, deficitul de apă din sol rămâne, se scurge prea puțină apă printre crăpăturile pământului afectat de secetă. Peste câteva zile e ca și cum nu ar fi plouat deloc, ploile de vară sunt niște cantități de precipitații care contează doar statistic, acolo la număr, altfel sunt cam frecție sau mai bine decât deloc. Orice meteorolog îți va confirma acest lucru. E mult prea mare deficitul, locurile unde plouă mult vara nu contează la nivel zonal, știm prea bine la tine în curte plouă de rupe iar la mine e uscat bec, așadar sunt areale extrem de reduse.


Sus
  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13210 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 753, 754, 755, 756, 757, 758, 759 ... 881  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO