forum meteorologie, starea vremii, climatologie

Partners

Portal meteorologie   Galerie meteo   Meteo chat   Model WRF-RoMetEx   RSS  
Acum este Vin Apr 19, 2024 6:24 am

Ora este UTC + 2 [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 184 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 8:45 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Cea mai mare crestere in zona Curburii, in cultura cartofului :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 3:18 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Si totusi, in plin proces de desertificare accentuata a Romaniei, care pana in 2050 va avea cel putin 3 deserturi, probabil vom trece si la cresterea de camile, deceniul 2001-2010, cu un an secetos deosebit, 2003, a fost cel mai ploios din intreaga istorie a masuratorilor din Romania, nu doar din 1961 dupa Hristos, adica dupa anm. Dar ce sa facem, noi suntem obisnuiti sa ne rugam in loc sa actionam. Daca si olandezii doar se rugau, azi probabil aveau cateva zeci de km buni sub apa. Iar spaniolii daca doar se rugau si ei, ei fiind o idee mai catolici decat noi, probabil nu mai aveau azi gram de agricultura, eventual prin munti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 5:51 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Hai sa nu-i blamam pe cei care se roaga, e dreptul lor, oameni simpli sau nu. Omul de la tara nu isi poate trage apa de oriunde, asa pur si simplu, deci nu ii mai ramane decat sa se roage.
Sagetile trebuie indreptate catre nenorocitii cu putere de decizie care au distrus irigatiile, agricultura si in general, tara asta, si inca sunt la putere de prin '90 incoace.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 8:34 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Hai sa n-o dam in politica, pliz. In anii '90 la desfiintarea cap-urilor si impartirea pamintului foarte multi si-au luat tevile de irigatii "mostenite" si le-au vindut sau montat in propria gradina. Pompele de alimentare a canalelor au fost furate. Canalele neintretinute s-au inierbat etc.
Hai sa dam in primul rind in romanul hot, abia apoi in politicianul hot, ok?

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 9:04 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
dextercioby scrie:
Hai sa n-o dam in politica, pliz. In anii '90 la desfiintarea cap-urilor si impartirea pamintului foarte multi si-au luat tevile de irigatii "mostenite" si le-au vindut sau montat in propria gradina. Pompele de alimentare a canalelor au fost furate. Canalele neintretinute s-au inierbat etc.
Hai sa dam in primul rind in romanul hot, abia apoi in politicianul hot, ok?


Un politician cinstit nu prea poate fi votat de un roman cinstit. Cei care sunt la putere, ne reprezinta. Sunt oglinda societatii romanesti, de azi. A majoritatii, bineinteles. Ca mai sunt vreo 10-20% diferiti. Dar sunt minoritari.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 11:21 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Cu seceta pe termen lung e grav, pentru ca nu cred ca exista posibilitatea de a se iriga cea mai mare parte a terenurilor agricole. De unde se va face irigarea cu atata cantitate de apa? Din rauri/lacuri nu ar fi suficient, iar din panza freatica se poate, numai ca pe termen lung panza freatica se epuizeaza si ramanem si fara aia, cel putin panza freatica accesibila mai usor.
Deci daca vorbim despre schimbari climatice pe termen lung cu scaderea importanta a cantitatilor de precipitatii si cresterea substantiala a temperaturilor medii anuale, atunci irigatiile vor deveni imposibil de practicat din motive de lipsa a resurselor de apa.
Poate doar vreo tehnologie de viitor care sa vizeze desalinizarea apelor marilor si oceanelor, dar asta nu vad cum ar putea fi pusa in aplicare, cum sa se duca atata cantitate de apa pe suprafete enorme.
Asa ca in final o sa ajungem tot la rugaciuni, numai ca omul fiind pacatos si neluand masuri suficiente de limitare a poluarii, nici ajutorul nu va veni, pentru ca e necesara o indreptare pentru asta, ori indreptarea nu se face si pe cei mai multi ii doare in fund de ce va fi peste cativa ani sau peste cateva generatii, fiecare fiind interesat de prezent si sa castige cat mai mult astazi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Mar Aug 02, 2022 11:39 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
dextercioby scrie:
Cum ar spune americanii, too little, too late. Anul agricol "la liber" (adică sol neirigat) este compromis. Citii azi un articol bunicel pe saitul panorama.ro. https://panorama.ro/seceta-usuca-agricultura-acum/ (mulțumesc, doodoo).

Scris, evident, fără opinia oficială a ANM despre "elefantul din cameră", adică fără explicația oficială a statului român prin ce procese concrete atmosferice cantitățile de precipitații ar urma să scadă pe teritoriul țării, în general, respectiv în extracarpatic în particular. Bine, poate că explicația științifică ar mai puțin relevantă pentru publicul larg (dick-imea), dar un redactor serios ar cere-o și ar scri-o.

Cantitatile de precipitatii vor scadea in zona tarii noastre in contextul incalzirii globale in principal prin 2 mecanisme: o data prin accentuarea fazelor pozitive ale oscilatiei nord Atlantice, care inhiba de obicei ciclogeneza mediteraneana si in al doilea rand ca urmare a cresterii temperaturii se va produce expansiunea celulei Hadley, responsabila cu circulatia tropicala la scara globala, care de fapt o sa insemne o crestere a presiunii atmosferice si prin zona tarii noastre. Modelele climatice identifica scaderea cantitatilor de precipitatii odata cu cresterea temperaturilor la nivel global pana la o latitudine dincolo de tara noastra, insa spre nordul Europei cantitatile de precipitatii ar urma sa creasca.
Pe de alta parte nu va fi doar efectul negativ din reducerea cantitatilor de precipitatii, ci efectul de aridizare va fi potentat de cresterea temperaturii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 12:28 am 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Ce s-a mai intamplat intre timp cu rezerva de umiditate? Desi la Focsani nu a mai plouat, acum rezerva de umiditate a fost actualizata la aprovizionare apropiata de optim, fata de data trecuta cand era indicata o rezerva satisfacatoare. Asta inseamna ca in prima faza rezerva a fost determinata prin metoda bilantului apei in sol, apoi oamenii s-au pus in miscare in teren si au constatat o rezerva mai buna decat ceea ce le-ar fi iesit conform teoriei. La fel si la Timisoare, rezerva s-a imbunatatit de la seceta puternica la seceta moderata.
Era de asteptat ca rezerva de umiditate de la Focsani sa fie mai mare de 1200 mc/ha, care in general este limita minima pentru aprovizionarea apropiata de optim, avand in vedere ca acolo a plouat 100 l/mp si s-a plecat de la o seceta puternica, care in general inseamna valori ale umiditatii disponibile pentru plante de 300-600 mc/ha. Din pacate ANM-ul nu mai pune intervalele de referinta pentru fiecare tip de aprovizionare a solului cu apa disponibila plantelor, cu toate ca nici acele intervale nu erau suficiente, ci mai frumoasa ar fi fost harta daca fiecare punct de determinare a cantitati de apa in sol ar fi fost indicat cu o valoare mai exacta a cantitatii, gen Focsani = 1380 mc/ha.

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 12:51 am 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Harta asta e un semi bullshit oricum. In afara de estul Olteniei si estul Baraganului/vestul Dobrogei, sunt prea putine puncte unde se masoara umiditatea solului. De ex in zona Tg Mures si Tg Jiu, conform hartii e aprovizionare satisfacatoare, dar pe real mai mult de 50% din zonele alea sufera de seceta puternica inca.
Ultima oara cand am fost la Bistrita la Beclean Somesul Mare era un paraias, cu debit sub 3 mc/s, asa, ochiometric.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 12:38 pm 
Neconectat
Tornada
Tornada
Avatar utilizator

Membru din: Joi Iun 18, 2015 12:00 am
Mesaje: 3117
Localitate: București, S2
Pe harta se vad corect doar statiile la care efectiv se masoara umezeala in sol, sigur?? Sarmasu are personal? Credeam ca e autonoma. Cluj si Bucuresti nu masoara apa in sol? Dumbraveni nu era tot autonoma? Alba Iulia e statie judeteana, dar ei masoara la Sebes...
E ciudata rau.

_________________
Jucatorii de tenis se impart in doua categorii, PETE SAMPRAS si restul.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 1:23 pm 
Neconectat
Weather Guru
Weather Guru
Avatar utilizator

Membru din: Vin Dec 05, 2008 1:00 pm
Mesaje: 36966
Localitate: Bistrita
Probabil au pastrat 1 om de la statiile alea autonome strict pt astfel de masuratori, si ii platesc cateva sute de lei pe luna pt asta si eventual sa mai tunda iarba pe platforma.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Joi Aug 04, 2022 3:05 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Harta are destul de putine puncte de determinare a umiditatii, e adevarat asta, ar fi fost mai bine daca erau mai multe, dar asta e.
De fapt nu stiu ce face ANM-ul, dar din cate am vazut cateodata actualizeaza rezerva de umiditate in urma unor ploi nu imediat in ziua urmatoare, ci la distanta de 2-3 zile, desi harta teoretic este actualizata zilnic, pentru ca apare data curenta. Nu avea cum sa le iasa doar rezerva satisfacatoare la Focsani cu 65 l/mp pe 29.07 si 34 l/mp pe 31.07. Deci probabil ca rezerva initila cu aprov satisfacatoare luase in calcul doar prima aversa, iar cea de-a doua aversa au luat-o in calcul mai tarziu. Ceva de genul asta cred ca au facut si la Darabani.
Sunt doar unele statii care au program agrometeorologic si in cadrul carora ei zic ca determina rezerva de umiditate in platforme agrometeorologice.
Asta inseamna ca in cadrul statiei trebuie sa aiba o zona amenajata special pentru determinarea apei in sol, tinand cont de cultura pentru care se determina, adica ar trebui sa fie zone amenajate cu grau de toamna, care sa fie insamantat in perioada in care se fac insamantarile de toamna, sa aiba apoi o alta parcela pe care sa insamanteze primavara porumb, iar toamna si primavara la inceput sa aiba parcele libere, care ar trebui sa fie sapate si in care sa se determine rezerva de umiditate, pe astea libere urmand apoi sa se infiinteze cele 2 culturi in care se fac aceste determinari.
Dar acum nu stiu ce suprafata or avea aceste zone amenajate pentru determinari. In mod normal dupa mine ar trebui sa aiba macar un 10x10 m si sa se determine umiditatea cam prin centrul zonei, altfel 5x5 m mi s-ar parea cam putin. Trebuie sa se simuleze cat mai bine conditiile din camp, acolo unde se cultiva pe suprafete mari aceste culturi, iar determinarea la intamplare pe camp, in zonele unde se cultiva efectiv culturile duce la neconcordante intre cantitatile de precipitatii inregstrate la statii si rezervele determinate in camp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 2:14 pm 
Neconectat
-40 °C
-40 °C
Avatar utilizator

Membru din: Dum Feb 17, 2008 1:00 pm
Mesaje: 14400
Localitate: Tg-Mures
Andrei87 scrie:
Harta asta e un semi bullshit oricum. In afara de estul Olteniei si estul Baraganului/vestul Dobrogei, sunt prea putine puncte unde se masoara umiditatea solului. De ex in zona Tg Mures si Tg Jiu, conform hartii e aprovizionare satisfacatoare, dar pe real mai mult de 50% din zonele alea sufera de seceta puternica inca.
Ultima oara cand am fost la Bistrita la Beclean Somesul Mare era un paraias, cu debit sub 3 mc/s, asa, ochiometric.


Pai la Tg.Mures aprovizionarea cu apa in sol se determina la Valureni, cam la 2km de statia meteo. Dar chiar si asa, zona statiei a prins cele mai multe ploi in ultimele 45-50 de zile. Se vede asta in cultura de porumb din zona de sud a orasului si in zonele limitrofe. Cum ai trecut de Ungheni spre Iernut e jale. Aceeasi poveste catre Reghin. Harta e prea mult extinsa, insa sunt putine statiile cu masuratori agro. La Sarmasu mai sunt 2 persoane si au si masuratori agro. E semi autonoma, program de 12 ore. E cam ce zice Andrei, un semi bullshit. O realitate locala, extinsa mult in imprejurimi din cauza lipsei datelor din teren.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Vin Aug 05, 2022 5:17 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Deci determinarile umiditatii solului nu se fac in cadrul statiilor meteorologice, unde se inregistreaza ceilalti parametri meteo? Ca de aici putem sa avem niste neconcordante intre precipitatiile inregistrate de statia meteo si umiditatea din sol, daca sunt diferente importante intre istoricul precipitatiilor din cele 2 locatii.
Mi se pare cam aiurea dezaxarea asta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Buletin agrometeorologic
MesajScris: Lun Aug 08, 2022 6:12 pm 
Neconectat
Ploaie
Ploaie

Membru din: Lun Mai 23, 2022 10:39 am
Mesaje: 911
Intre timp umiditatea din sol a mai scazut la unele statii la care se produsese o imbunatatire de la ploile precedente:

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 184 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13  Următorul

Ora este UTC + 2 [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Termeni şi condiţii
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
phpBB SEO